Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280184 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

November 18, 2016, 01:05:45 AMReply #2160

Offline Veros

  • 150 km/h
  • ***
  • Posts: 328
  • Total likes: 82
  • Gender: Male
  • Stock δεν με γράφουν...
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2160 on: November 18, 2016, 01:05:45 AM »
Κοιτα το daihatsu ειναι toyota και το suzuki swift φοραει μοτερ fiat και αυτο. Μονο mazda


Sent from my iPhone using Tapatalk
η σουζουκι χρησιμοποιει 1,3 κ 1,5 diesel της fiat απλα εχει ακομα και χρησιμοποιει σε swift τους κλασσικους κινητηρες που ειχε και παλια.
Τα daihatsu εχουν τους sz της toyota που ειναι πολυ αξιοπιστοι.

Και οχι μονο... εχει ο αδερφος μου το προτελεφταιο vitara και το μοτερ ειναι renaut...
χαθηκε καθε ιδεα "ιαπωνεζικης αξιοπιστιας" στα ματια μου μετα απο αυτο και το μιατα με τον ford κινητήρα.
Mx5 nc 1,8
blue eibach
k&n air filter

November 18, 2016, 12:31:09 PMReply #2161

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2161 on: November 18, 2016, 12:31:09 PM »
Κοιτα το daihatsu ειναι toyota και το suzuki swift φοραει μοτερ fiat και αυτο. Μονο mazda


Sent from my iPhone using Tapatalk
η σουζουκι χρησιμοποιει 1,3 κ 1,5 diesel της fiat απλα εχει ακομα και χρησιμοποιει σε swift τους κλασσικους κινητηρες που ειχε και παλια.
Τα daihatsu εχουν τους sz της toyota που ειναι πολυ αξιοπιστοι.

Και οχι μονο... εχει ο αδερφος μου το προτελεφταιο vitara και το μοτερ ειναι renaut...
χαθηκε καθε ιδεα "ιαπωνεζικης αξιοπιστιας" στα ματια μου μετα απο αυτο και το μιατα με τον ford κινητήρα.

Κοιτα μπορει να ειναι ford αλλα εχει ανοιχτει/βελτιωθει απ την mazda για να ειναι περισσοτερο αξιοπιστος και απο NB κινητηρες. Περισσοτερα απ τον @gianic

November 18, 2016, 12:33:37 PMReply #2162

Offline Reverant

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2162 on: November 18, 2016, 12:33:37 PM »
Ο MZR είναι καλός αλλά για light πράγματα. Πάσχει από μέταλλα/στρόφαλο.
You can't imagine the power of the Dark Side.

November 18, 2016, 12:37:07 PMReply #2163

Offline gianic

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2163 on: November 18, 2016, 12:37:07 PM »
Ισχυει. Οπου light εννοουμε 300+- ετσι;  Οπου εκει ενα stock ΒP εχει γινει αλοιφη.

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

November 18, 2016, 12:49:07 PMReply #2164

Offline Reverant

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2164 on: November 18, 2016, 12:49:07 PM »
Αφού καταλαβαίνεις τι λέω και τι γράφω, γιατί λες άλλα; Είπα συγκεκριμένα πάσχει από μέταλλα και στρόφαλο, που σε ένα πιεσμένο μοτέρ είναι πολύ βασικά.
You can't imagine the power of the Dark Side.

November 18, 2016, 12:50:10 PMReply #2165

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2165 on: November 18, 2016, 12:50:10 PM »
Εγω παλι τον θεωρω ιδιαιτερα αξιοπιστον κινητηρα

November 18, 2016, 01:01:46 PMReply #2166

Offline gianic

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2166 on: November 18, 2016, 01:01:46 PM »
Αφού καταλαβαίνεις τι λέω και τι γράφω, γιατί λες άλλα; Είπα συγκεκριμένα πάσχει από μέταλλα και στρόφαλο, που σε ένα πιεσμένο μοτέρ είναι πολύ βασικά.

Γιατι εκτος απο μενα και απο σενα διαβαζουν και αλλοι εδω μεσα. Οταν λες light o αλλος καταλαβαινει 200 αλογα.

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

November 18, 2016, 04:59:43 PMReply #2167

Offline Veros

  • 150 km/h
  • ***
  • Posts: 328
  • Total likes: 82
  • Gender: Male
  • Stock δεν με γράφουν...
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2167 on: November 18, 2016, 04:59:43 PM »
Αφού καταλαβαίνεις τι λέω και τι γράφω, γιατί λες άλλα; Είπα συγκεκριμένα πάσχει από μέταλλα και στρόφαλο, που σε ένα πιεσμένο μοτέρ είναι πολύ βασικά.

Γιατι εκτος απο μενα και απο σενα διαβαζουν και αλλοι εδω μεσα. Οταν λες light o αλλος καταλαβαινει 200 αλογα.

Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με το τουρμπισμενο;  απροβληματιστα;
Τι πίεση και άλογα αν επιτρέπεται;
Mx5 nc 1,8
blue eibach
k&n air filter

November 18, 2016, 05:03:11 PMReply #2168

Offline gianic

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2168 on: November 18, 2016, 05:03:11 PM »
Αφού καταλαβαίνεις τι λέω και τι γράφω, γιατί λες άλλα; Είπα συγκεκριμένα πάσχει από μέταλλα και στρόφαλο, που σε ένα πιεσμένο μοτέρ είναι πολύ βασικά.

Γιατι εκτος απο μενα και απο σενα διαβαζουν και αλλοι εδω μεσα. Οταν λες light o αλλος καταλαβαινει 200 αλογα.

Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με το τουρμπισμενο;  απροβληματιστα;
Τι πίεση και άλογα αν επιτρέπεται;

5500 απροβληματιστα. Αλογα δεν εχω μετρησει ,περιμενω να βαλω την εξατμιση γιατι το εχω με stock ακομα. Πιεση 0.8 bar

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

January 31, 2017, 11:51:39 PMReply #2169

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2169 on: January 31, 2017, 11:51:39 PM »

 Είμαι σε διαδικασία έρευνας για οικογενειακό με μεγαλύτερους χώρους από το Jazz που έχει τώρα η σύζυγος. Target group τα νέα και λιγότερο νέα ιαπωνικά SUVλάκια και μικρομεσαία.

 Honda Civic και HRV
 Nissan Pulsar και Qashqai
 Toyota Auris και C-HR
 Suzuki S-Cross και Vitara

 Σήμερα ξεκίνησα τις επισκέψεις σε αντιπροσωπείες για να δω τις επιλογές που έχω δια ζώσης. Η μόνη προϋπόθεση που έχω είναι το αυτόματο κιβώτιο, λόγω ανωτέρας βίας.
 
 Πρώτα στην Toyota, κυρίως για την εντύπωση που μου έκανε σχεδιαστικά το C-HR.
 Κοντολογίς, εκτός του ότι το customer service στην Toyota Πόλις Σταυρός είναι ανύπαρκτο, το αυτοκίνητο όσο εντυπωσιακό είναι εμφανισιακά, τόσο απογοητευτικό γίνεται σε ότι έχει να κάνει με πρακτικότητα. Χώροι ανύπαρκτοι, κλειστοφοβική καμπίνα με σκουρόχρωμες επενδύσεις που το κάνουν αποπνικτικό, η οροφή που λόγω σχεδιασμού κατεβαίνει πολύ χαμηλά πίσω, είναι πραγματικό εμπόδιο για όποιον θέλει να κάτσει στις πίσω θέσεις, αυστηρά 4θέσιο, παράθυρα-φινιστρίνια και γενικά απογοητεύτηκα με την παντελή έλλειψη πρακτικότητας για ένα κατ' ευφημισμό SUV. Δε μπήκα καν στη διαδικασία να ρωτήσω για τιμή-εξοπλισμό κλπ.

 http://www.drive.gr/test-drives/apostoli/odigoyme-neo-toyota-c-hr
 
 Όσον αφορά το Auris, αν το περιέγραφα με μια λέξη, θα ήταν ανάλατο.
 Μεγαλύτεροι χώροι απ' το C-HR. Αυτό και μόνο. Άντε και ένας ενδιαφέρων 1.2lt βενζινοκινητήρας, που έχει να κινήσει 1300 κιλά σχεδόν αμαξώματος. Ίσως ο Hybrid 1.8lt να είναι καλύτερη επιλογή. Ισχύουν κάποιες καλές εκπτώσεις σε ετοιμοπαράδοτα μοντέλα αυτό τον καιρό. -780€ για αυτοκίνητα με τον 1.2, -1300€ για αυτά με το υβριδικό μοτέρ.

 Και μετά την Toyota ήρθε ο έρως.
 Ακριβώς δίπλα βρίσκεται η Honda-Mitsubishi-Ford Βελμαρ. Αυτό το μπαστάρδεμα με τις αντιπροσωπείες και τη νέα πραγματικότητα είναι αστείο, αλλά πραγματικότητα. Προσπέρασα τα Ecosport (εμετός) και το νέο Kuga - φάνηκε ενδιαφέρον, αλλά πολύ μεγάλο για τις ανάγκες μου, είδα στα γρήγορα το Mitsubishi ASX που δε βγαίνει με αυτόματο κιβώτιο όμως, το κακάσχημο, αλλά άκρως πρακτικό νέο Jazz, το Civic που όσο ενδιαφέρον το έχουν κάνει μέσα, άλλο τόσο ανολοκλήρωτο μοιάζει ως σχεδιασμός εξωτερικά. Χώροι αρκετά καλοί για τον κουπέ σχεδιασμό του, απλά είναι πιο κλειστοφοβικό σε σχέση με το Auris. Δε συγκρίνονται σε design.

 Και ακριβώς δίπλα του ο κεραυνοβόλος έρωτας. Honda HRV.
 Δεν ξέρω ποιος σχεδιαστής έβαλε μέσο, τρούπωσε στη Honda και τους έφτιαξε τέτοια σχέδια, αλλά το καινούριο HRV είναι άρτιο, είναι τέλειο. Χωρίς σχεδιαστικές εξάρσεις, έχουν καταφέρει να φτιάξουν ένα SUV που μοιάζει με κουπέ, χωρίς κανένα συμβιβασμό σε πρακτικότητα και χώρους. Προσφέρει όλες τις δυνατότητες ενός πολυμορφικού με αναδιπλούμενα καθίσματα και χωριστά πλάτη-κάθισμα, για φόρτωση ψηλών και μεγάλων φορτίων και μέσα στην καμπίνα, τα πίσω καθίσματα πέφτουν και γίνεται ένας flat αχανής χώρος (με την παραχώρηση του κιτ επισκευής ελαστικού αντί για ρεζέρβα ανάγκης). Το εσωτερικό του φωτεινό, απολύτως σύγχρονο, με standard οθόνη αφής ελέγχου όλων των multimedia συστημάτων του αυτοκινήτου, full ψηφιακό ταμπλό, κονσόλα, όργανα, χώροι τερατώδεις - και δεν υπερβάλλω - και γενικά, όσο κι αν προσπάθησα, δε βρήκα κάποιο ψεγάδι άξιο αναφοράς, εκτός της τιμής του.
Η καινούρια ρύθμιση για την αύξηση των τελών ταξινόμησης τα έχει κάνει σκ@τά στις τιμολογήσεις των νέων αυτοκινήτων και μπορεί να δεις διαφορές χιλιάδων ευρώ από τη βασική έκδοση με τη μεσαία π.χ., σε επίπεδα merc, audi κλπ. Ενώ η βασική έκδοση του HRV με τον ατμο 1.5 VTEC τιμολογείται στα 21k €, η μεσαία έκδοση εξοπλισμού (και μοναδική που προσφέρεται με αυτόματο CVT), έχει τελική τιμή 28.200... Η επιβάρυνση για το CVT είναι 2k, οπότε τα υπόλοιπα 5 χιλιάρικα είναι δημιούργημα των νομοθετών μας και όχι του τόσο πιο ακριβού επί της ουσίας, πρόσθετου εξοπλισμού. Τουλάχιστον σε αυτά τα χρήματα περιλαμβάνονται +2 χρόνια εγγύησης στα υπάρχοντα 3 της εργοστασιακής, 5 χρόνια δωρεάν service (δωρεάν ανταλλακτικά/αναλώσιμα, όχι εργασία) και 5 χρόνια οδική βοήθεια. Συν φιμέ ως δώρο αντιπροσωπείας.

 http://www.drive.gr/test-drives/dokimi/test-drive-honda-hr-v-15-i-vtec

 Του μπι κοντίνιουντ
 

February 01, 2017, 01:18:36 AMReply #2170

Offline Alex

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2170 on: February 01, 2017, 01:18:36 AM »
Έχοντας εμπειρία από qashqai 1.6d 130κάτι άλογα, έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Crossover με μεγάλο εμπρός πρόβολο που εκτός δρόμου θέτει τα, χαμηλά, όρια.
Ο κινητήρας του απόλαυση. Νομίζω έχει βάλει το χέρι και η renault. Εκτός τούρμπο δεν κουνιέται, όπως και άλλα 1600άρια diesel που χω οδηγήσει. Το κρατάς εύκολα εντός φάσματος όμως.
Εμφανισιακά είναι ισορροπημένο και όμορφο. Και εσωτερικά, που κακά τα ψέματα, από μέσα το ζεις ένα αυτοκίνητο και αν δεν σαρέσει δεν θα το χαρείς ποτέ.
Άριστη επιλογή από την εμπειρία μου, οικογενειακό αμάξι και το ξέρω.
2.0 mx-5

February 01, 2017, 09:22:46 AMReply #2171

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2171 on: February 01, 2017, 09:22:46 AM »

 Νομίζω στο Qashqai  θα καταλήξω κι εγώ Alex. Λόγω τιμής περισσότερο.
 Και ευτυχώς και αυτό έχει CVT, με τον 1.6.
 Απλά θέλω να δω όλες τις επιλογές, περισσότερο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.
 Και το Vitara δείχνει ενδιαφέρον, αν και ως design δε με τρέλανε.

February 01, 2017, 09:25:21 AMReply #2172

Offline vagmann

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2172 on: February 01, 2017, 09:25:21 AM »
Αν "φτανεις" το Honda,εισαι εκει εφοσον σου αρεσει πολυ κιολας...Διαφορετικα οπως ειπε και ο αποπανω qashqai δαγκωτο...
Μπορει να ειναι ψιλοαδιαφορο γενικα,αλλα ειναι οικονομικο αξιοπιστο,εχει μεταπωληση,οτι μπορει να ζητησει κανεις απο εναν ανθρωπομεταφορεα δλδ...
Το 3008 το αποκλειεις?
 
Και ενα συγκριτικο...
http://www.autoexpress.co.uk/honda/hr-v/92454/honda-hr-v-vs-nissan-qashqai-peugeot-3008

February 01, 2017, 09:35:30 AMReply #2173

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2173 on: February 01, 2017, 09:35:30 AM »
Quasquai μετά Vitara μετά HRV από τα SUV, το C-HR το είδα μόνο στην αντιπροσωπεία που είχα πάει για service το IQ τη Δευτέρα και είναι ότι χειρότερο από χώρους και εσωτερικό, θα το συγκρινα με Juke. Από τα hatch θα κοιτούσα μόνο το Civic τα άλλα μου φαίνονται αδιάφορα, ίσως και το τελευταίο Astra αλλά δεν νομίζω να το αγόραζα.

Το quasquai είναι το πιο ολοκληρωμένο από αυτά και δεν έχει να κάνει με τη συμπάθεια που έχω στη Nissan. Στα αρνητικά του ότι είναι πολυφορεμενο.

edit: όπως βλέπω όλοι στο ίδιο μήκος κύματος απαντούν. Σωστό και αυτό που είπε ο Βαγγέλης για την μεταπωληση. Αξιοπιστία δεν είναι όπως στο παρελθόν. Βγάζουν μικροβλακειες με τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά, όχι όμως ουσιώδεις μεγάλες ζημιές

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk
« Last Edit: February 01, 2017, 09:39:24 AM by jSkyline »
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 01, 2017, 09:36:43 AMReply #2174

Offline ted33

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #2174 on: February 01, 2017, 09:36:43 AM »

 Νομίζω στο Qashqai  θα καταλήξω κι εγώ Alex. Λόγω τιμής περισσότερο.
 Και ευτυχώς και αυτό έχει CVT, με τον 1.6.
 Απλά θέλω να δω όλες τις επιλογές, περισσότερο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.
 Και το Vitara δείχνει ενδιαφέρον, αν και ως design δε με τρέλανε.

Ριξε μια ματια στο Seat Ateca το ειδα και μου αρεσε πολυ!!!