Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280403 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

February 24, 2013, 01:47:42 AMReply #1350

Offline kostasmito

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1350 on: February 24, 2013, 01:47:42 AM »
Να κράξω και εγώ λιιίγο;;;; Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιος σε όρισε εκπρόσωπο του περισσότερου κόσμου;;;
Αν δεν βαριέσαι... http://en.m.wikipedia.org/wiki/Wankel_engine#section_3


2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

February 24, 2013, 11:47:57 AMReply #1351

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1351 on: February 24, 2013, 11:47:57 AM »
Ελα αληθεια?Ειλικρινα νομιζα οτι ο ροτορας ηταν αποκλειστικοτητα των rx...Και γτ θα με εκραζες αν πηγαινα να παρω rx8  :????:??
Γιατι κατι τυποι σαν εσενα και η χαμηλη τιμη του "κατεστρεψαν" αυτο το υπερχο αυτοκινητο! Μην το παρεις τελειως προσωπικα, ξερω και φιλο ο οποιος απλα ειχε καποια χρηματα παραπανω και απλα το πηρε απο την πρωτη βδομαδα που βγηκε, του εσπασε μοτερ, γιατι δεν το σεβοταν, στο χρονο και μετα το εβριζε, το πουλησε στα μισα που το ειχε παρει (τα πρωτα cosmo ηταν και πανακριβα) για να παρει Ζ4. Και τωρα του λες Wankel και πεταει καντιλες, οταν ομως ξεπαρκαρε και οπως ηταν κρυο αρχιζε τα παντιλικια, ελεγε το αμαξι "γ@μ@Ει"!!!

Προφανως λοιπον σε κραζω γιατι χωρις να ξερεις ποσο ιδιαιτερος ειναι o wankel θα πηγαινες να το αγορασεις. Εγω οταν σκεφτομουν να το παρω είχα μαθει μεχρι και ποσο θα μου στοιχιζε η επισκευη μοτερ οταν θα τελειωνε η εγγυηση του. Το 8αρι ειναι ενα μοναδικο αμαξι, πλεον ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το παρω ποτε, οχι γιατι δεν μπορω απλα γιατι δεν εχω την διαθεση και το χρονο να ασχολουμαι τοσο πολυ με ενα αμαξι, εξακολουθω να το θεωρω και πανεμορφο και ας ειναι τοσο πολυφορεμενο.



Κωστα δεν ηξερα για τη χρηση του και σε αεροπλανα...
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 24, 2013, 07:32:48 PMReply #1352

Offline dimsabas

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1352 on: February 24, 2013, 07:32:48 PM »
Πριν λίγο κουβέντιαζα με μακροσυγγενή της γυναίκας μου. Το 2008 είχε πάρει ένα Grand Vitara 2.0, με μπόλικα έξτρα και τιμή 43Κ (κατά δήλωσή του). Πριν κάνα χρόνο, που είχε σκάσει η πρώτη έκτακτη εισφορά και είχε ανέβει η μπενζίνα, έσπευσε να το σκοτώσει για να γλιτώσει τα κερατιάτικα. Περιχαρής μού δήλωνε ότι κατάφερε να το ξεφορτωθεί. Το έδωσε τελικά στα 16, δηλαδή έχασε 27Κ στην τετραετία για ένα ουσιαστικά καινούριο αυτοκίνητο. Σκεφτείτε ότι αφενός το ίδιο μοντέλο κυκλοφορεί και σήμερα, αφετέρου τι να καταλάβει από βλάβες αυτό το σκυλί στην τετραετία; Θυμίζω ότι έχουμε το προηγούμενο GV, με 135Κ χλμ και δεν έχει καταλάβει το παραμικρό.
Πολλές φορές αδυνατώ να καταλάβω τις παρορμητικές οικονομικού περιεχομένου αποφάσεις που λαμβάνουν κάποιοι συμπατριώτες μας. Άλλος έμενε στην Καλαμάτα και εργαζόταν στη Μεγαλόπολη. Θεωρούσε ότι το Micra 20ετίας που είχαν παροπλίσει (το οποίο ήθελε τρελά μαζέματα) έκαιγε ελάχιστα και το ξαναέφερε στο προσκήνιο για να πηγαινοέρχεται στη δουλειά του κι άφησε στην μπάντα το Octavia 1.6 του. Κι όμως, του είχα υπολογίσει ότι αν υπολόγιζε τα επιπλέον πάγια έξοδα του Micra, που προηγουμένως γλίτωνε, το όφελος ήταν περίπου 1.5 ευρώ την ημέρα. Για να οδηγείς 1.5 ώρα σε επαρχιακούς δρόμους, με κάμποσα προσπεράσματα (που το χιλιάρι δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του). Να στερήσει την αξιοπρεπέστατη παθητική ασφάλεια του Octavia 5, το καλό ηχοσύστημα, το AC, την όλη ποιοτική κατασκευή. Την πρόσφυση από τα 17άρια, το ESP, το ABS... Για 1.5 ευρώ ανά 1.5 ώρα οδήγησης.  :zalistika:

February 24, 2013, 08:13:18 PMReply #1353

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1353 on: February 24, 2013, 08:13:18 PM »
Το δευτερο θα ειχε λογικη μοναχα αν στο Octavia παρεδιδε πινακιδες. Στην πρωτη περιπτωση πραγματικα δεν μπορω να την εξηγησω, οντως τα εξοδα ενος τετοιου αμαξιου οπως το Vitara ειναι αδικα και υπερβολικα, το εχω βιωσει και εγω, αλλα απο την αλλη ειναι κριμα να αγοραζεις κατι και να μην το χαιρεσαι ουσιαστικα.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 24, 2013, 10:39:31 PMReply #1354

Offline Ξάδελφος

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1354 on: February 24, 2013, 10:39:31 PM »
Ελα αληθεια?Ειλικρινα νομιζα οτι ο ροτορας ηταν αποκλειστικοτητα των rx...Και γτ θα με εκραζες αν πηγαινα να παρω rx8  :????:??

Γιατι κατι τυποι σαν εσενα και η χαμηλη τιμη του "κατεστρεψαν" αυτο το υπερχο αυτοκινητο! Μην το παρεις τελειως προσωπικα, ξερω και φιλο ο οποιος απλα ειχε καποια χρηματα παραπανω και απλα το πηρε απο την πρωτη βδομαδα που βγηκε, του εσπασε μοτερ, γιατι δεν το σεβοταν, στο χρονο και μετα το εβριζε, το πουλησε στα μισα που το ειχε παρει (τα πρωτα cosmo ηταν και πανακριβα) για να παρει Ζ4. Και τωρα του λες Wankel και πεταει καντιλες, οταν ομως ξεπαρκαρε και οπως ηταν κρυο αρχιζε τα παντιλικια, ελεγε το αμαξι "γ@μ@Ει"!!!

Προφανως λοιπον σε κραζω γιατι χωρις να ξερεις ποσο ιδιαιτερος ειναι o wankel θα πηγαινες να το αγορασεις. Εγω οταν σκεφτομουν να το παρω είχα μαθει μεχρι και ποσο θα μου στοιχιζε η επισκευη μοτερ οταν θα τελειωνε η εγγυηση του. Το 8αρι ειναι ενα μοναδικο αμαξι, πλεον ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το παρω ποτε, οχι γιατι δεν μπορω απλα γιατι δεν εχω την διαθεση και το χρονο να ασχολουμαι τοσο πολυ με ενα αμαξι, εξακολουθω να το θεωρω και πανεμορφο και ας ειναι τοσο πολυφορεμενο.



Κωστα δεν ηξερα για τη χρηση του και σε αεροπλανα...


Boηθαει και αυτο.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mazda_Wankel_engine

Μεταξυ αλλων τον εχει χρησιμοποιησει η citroen στη GSA, εχει μπει σε μοτοσυκλετες Norton.Aεροπλανα ,ελικοπτερα αλλα και σε πολλων ειδων μηχανηματα πχ γεννητριες.

Ειχαμε ενα RX7 με τον 13Β και ενα Rx9 με τον 12Α. Το Rx7 δεν ξερω ποσα χλμ εβγαλε δεν εμεινε πολυ στην οικογενεια.

Το RX9(929 οταν ειχε εμβολοφορο κινητηρα) Mazda Luce στην Ιαπωνια, οταν αλλαχτηκε ο 12Α με 13Β εγραφε στο κοντερ του 145000χλμ και ουσιαστικα ο κινητηρας κολλησε αφου ειχε κοπει το μαρκουτσι στο ψυγειο του λαδιου και εχασε τα λαδια.Βεβαια ο πατερας μου που το οδηγουσε,αποκλειστικα δεν ηταν κανενας ασχετος.Ηξερε τι ειχε και πως να το δουλεψει ,Οχι σαν τους περισσοτερους ασχετους που κατεστρεψαν βανκελ και βανκελ.

February 25, 2013, 04:47:56 PMReply #1355

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1355 on: February 25, 2013, 04:47:56 PM »
http://www.zougla.gr/automoto/article/epistrefi-to-mazda-rx-7 πληθαινουν οι φημες  :gl:

Να ρε Γιαννη-Jskyline που ηθελες και φωτο για το (υποτιθεμενο) rx7  :P http://www.pestaola.gr/is-mazda-preparing-a-brand-new-rx-7/
« Last Edit: February 25, 2013, 04:53:07 PM by alfie86 »

February 25, 2013, 05:05:27 PMReply #1356

Offline iliasbak

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1356 on: February 25, 2013, 05:05:27 PM »
http://www.zougla.gr/automoto/article/epistrefi-to-mazda-rx-7 πληθαινουν οι φημες  :gl:

Να ρε Γιαννη-Jskyline που ηθελες και φωτο για το (υποτιθεμενο) rx7  :P http://www.pestaola.gr/is-mazda-preparing-a-brand-new-rx-7/


Αποκλείεται να είναι τόσο χοντροκομένο το νέο rx7. Αυτή η φωτο που έβαλες ποιο πολύ θα ταιρίαζει στο επόμενο astra gtc παρά στο ρχ7

February 25, 2013, 05:20:08 PMReply #1357

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1357 on: February 25, 2013, 05:20:08 PM »
Χαχα ναι ρε συ απλα την εβαλα για τον Γιαννη που ελεγε οτι δεν υπαρχει εστω μια φωτο κ ας ειναι κ απο photoshop  :P..Φυσικα δεν την εφτιαξα εγω την φωτο, αυτην ειχε το αρθρο...Αλλα να σου πω και κατι κ ολα τα σχεδια του νεου mx5 χοντροκομμενα ειναι οποτε κ αυτο ακολουθει την ιδια λογικη  ;)..Οχι βεβαια πως μ αρεσει ή πιστευω οτι ετσι θα ειναι αλλα λεμε..

February 26, 2013, 07:38:06 PMReply #1358

Offline vagmann

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1358 on: February 26, 2013, 07:38:06 PM »
Πριν λίγο κουβέντιαζα με μακροσυγγενή της γυναίκας μου. Το 2008 είχε πάρει ένα Grand Vitara 2.0, με μπόλικα έξτρα...

Ποσα εξτρα ειχε το vitara πανω και πηγε 43Κ? :zalistika:
Περα απο αυτο μου θυμιζει ολους αυτους τους "γατους" (ναι αυτοι που εχασαν κατι περιουσιες το χρηματιστηριο οταν κερδιζαν την ημερα 10εκατομυρια.... :llol:),που χωνουν 10Κ,να αλλαξουν συστημα θερμανσης για να απαλαγουν απο το κοστος του πετρελαιου... :moutza:

February 26, 2013, 09:08:01 PMReply #1359

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ

February 26, 2013, 09:42:18 PMReply #1360

February 26, 2013, 10:48:29 PMReply #1361

Offline GENERAL

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 4490
  • Total likes: 108
  • Gender: Male
  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ

February 26, 2013, 11:34:03 PMReply #1362

Offline lordin

1.8 Sunlight Silver Turbo
->TD04-19T Turbocharger
->Tochigi Fuji LSD/4.44 MotorKlasse FGR
->235/40/17 Federal RS-R / EVO 8 Enkei Wheels
->Hawk HP Plus Pads
->BC Coilover : Type RS 7/5
->RX-8 Cosmo Sway Bars

To be continued
YouTube Channel
https://www.youtube.com/user/civikakias

February 27, 2013, 09:06:46 PMReply #1363

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1363 on: February 27, 2013, 09:06:46 PM »
Ενα απο τα πιο αγαπημενα μου αυτοκινητα
National Geographic:-Megafactories-Aston Martin One 77
  :giveheart: :giveheart:

February 27, 2013, 09:07:56 PMReply #1364

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #1364 on: February 27, 2013, 09:07:56 PM »
Βασικα ρε mods μπερδευτηκα και το βαλα εδω βαλτετο στο car videos and multimedia αν ειναι  ;)