Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280299 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

January 03, 2013, 05:59:35 PMReply #900

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #900 on: January 03, 2013, 05:59:35 PM »
Καλά, ξέρεις ότι διαφωνούμε απόλυτα σε αυτό. Αν έχει αναίσθητο τιμόνι το 8άρι, το 350Z τι έχει?
To πιο γαματο σε αισθηση κιβωτιο ταχυτητων!!!
Για το τιμονι του 350 θα ψιλοσυμφωνησω, αν και γενικα δεν εχει κακη πληροφορηση, μαλλον δεν εχει αυτη την υπερπληροφορηση του ΜΧ, η οποια ομως σου μεταφερει και καποια αχρηστα πραγματα. Το θεμα ειναι οτι αυτο με την καλη πληροφορηση δεν πολυπαιζει στο NC, το NC για μενα σε τιμονι ειναι σιγουρα πισω απο RX. Προσωπικη μου αποψη παντα.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

January 03, 2013, 06:08:32 PMReply #901

Offline nmwisima

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #901 on: January 03, 2013, 06:08:32 PM »
Τι να λεμε για πισωκινητα....χτες ηρθε ενας κολλητος με το πρωτοχρονιατικο του δωρο...ενα Corvette C06 2007, ολοκαινουριο....μου το φερε να το καβαλησω για να νιωσω ''λεει'' πραγματικο πισωκινητο....Πηγαμε καλη βολτα...οδηγησα απο Διονυσο...Κηφισια και πισω...και λιγο αγιο πετρο....Μια χαρα τερας για τρομοκρατια στο δρομο, αλλα δεν το συστηνω .....το μιατακι ακομα το αγαπαω!!

Αμερικάνικο ρδελομπου. Πραγματικό "σπορ" αυτοκίνητο της προηγουμενης εικοσαετίας... :exaclty:


Αν έχει αναίσθητο τιμόνι το 8άρι, το 350Z τι έχει?
To πιο γαματο σε αισθηση κιβωτιο ταχυτητων!!!
Για το τιμονι του 350 θα ψιλοσυμφωνησω, αν και γενικα δεν εχει κακη πληροφορηση, μαλλον δεν εχει αυτη την υπερπληροφορηση του ΜΧ, η οποια ομως σου μεταφερει και καποια αχρηστα πραγματα. Το θεμα ειναι οτι αυτο με την καλη πληροφορηση δεν πολυπαιζει στο NC, το NC για μενα σε τιμονι ειναι σιγουρα πισω απο RX. Προσωπικη μου αποψη παντα.
[/quote]

Αλλο το τιμόνι άλλο το κιβώτιο. Καλό κιβώτιο έχει το Ζ, όπως και γενικά είναι εξαιρετικό σε όλα του σαν σπορ κατασκευή. Ειναι όμως σε σχεση με το 8άρι συνολικά πιο "μπατάλικο", πράγμα απόλυτα λογικο για τον χαρακτήρα του με το μοτέρ που έχει.

Μην παρεξηγηθώ, ειναι πάρα πολύ καλό το Ζ (και πιο δυνατό, και πιο αξιοπιστο, και με μεγαλυτερες δυνατότητες), αλλά σε έναν ιδανικό κοσμο με απόλυτα κριτήρια οδηγικής ευχαρίστησης το 8άρι ειναι πιο ισορροπήμένο.

Α.

January 03, 2013, 06:59:03 PMReply #902

Offline heavenandhell82

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #902 on: January 03, 2013, 06:59:03 PM »
Επειδή έχει "αρρωστήσει" ένας γνωστός (και εγώ λίγο να πω την αλήθεια) γνωρίζουμε γι'αυτό τπτ???
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2978665/
Συντήρηση,αξιοπιστία κλπ...

January 03, 2013, 07:01:47 PMReply #903

Offline achilles

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #903 on: January 03, 2013, 07:01:47 PM »
Δημήτρη πιστεύω ότι η ευαισθησία/αναισθησία του τιμονιού είναι και θέμα συνήθειας, αν οδηγήσεις π.χ clioIII rs στην πρώτη βόλτα θα βγεις με σηκωμένες τις τρίχες της κεφαλής σου, αν το κρατήσεις και γράψεις πολλά ΚΜ το τελευταίο που θα σε απασχολεί θα είναι το τιμόνι, το λέω γιατί είναι καλή περίπτωση για σένα τον οικογενειάρχη, πεντάστερο ncap, γκάζι, πενταθέσιο, οι τρεις σας πεθερός πεθερά στροφές Κεφαλονιά, τέλειο, με κανένα 8άρι βρίσκεις, πάντως σε σχέση rx8/mx5 το τιμόνι του mx5 όντως διαβάζει και μεταβιβάζει πληροφορίες ένα κλικ (μόνο) καλύτερα από του rx8, φυσικό επακόλουθο αν σκεφτείς ότι η μια κρεμαριέρα είναι υδραυλική και η άλλη ηλεκτρική, αν βέβαια είσαι ο Ραικόνεν και δεν σε βολεύει η παραπάνω Lotus τι κάνεις;;; :guns:

January 04, 2013, 12:08:08 AMReply #904

Offline dimsabas

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #904 on: January 04, 2013, 12:08:08 AM »
Έχεις λυσσάξει να πάρω 8άρι. Το θεωρώ εξαιρετική επιλογή για όποιον γράφει λίγα χλμ και θέλει να χώσει λεφτά για σπορ όχημα. Εγώ εμπίπτω πλέον στην πρώτη κατηγορία, αλλά τη σήμερον ημέρα αδυνατώ για τη δεύτερη. Αν είχα λεφτά για σπορ όχημα, δεν θα είχα ανάγκη από κανένα 8άρι, αφού το έχω στο γκαράζ μου (το σπορ όχημα, όχι το 8άρι). Δε θα είχα παραδώσει πινακίδες και δε θα είχα διακόψει την ασφάλεια. Θα προχωρούσα και το ελάφρωμα και θα προσέγγιζα τον στόχο των 799 κιλών. :giveheart:
Από την άλλη, έχουμε κι ένα Grand Vitara 2.5, επίσης χωρίς πινακίδες. Λες να είναι τόσο απελπισμένοι αυτοί με τα 8άρια που να δεχτούν ανταλλαγή με το θηρίο των 880; Όχι ίππων, ευρώ για τα τέλη. :punish: Αλλά για οικογενειακό αυτοκίνητο, το 8άρι είναι τόσο υποδεέστερο του Vitara, που δε θα τολμούσα με τίποτα μια τέτοια κίνηση, πέρα από τα οποιαδήποτε οικονομικά ή άλλα τερτίπια (όπως π.χ. ότι το Vitara είναι του πατέρα μου, άλλο αν είναι γραμμένο στο δικό μου όνομα).

January 04, 2013, 09:56:50 AMReply #905

Offline achilles

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #905 on: January 04, 2013, 09:56:50 AM »
Δημήτρη να σε πω τι θα έκανα εγώ στην θέση σου, που ήμουν πριν 23 χρόνια, θα έδινα σε όσο καλύτερη τιμή μπορούσα όλα τα οχήματά μου (φιεστα-μχ5-βιταρα), όχι μόνο για τα πάγιά τους αλλά και για τα τεκμήρια, παρένθεση εδω στην θεσσαλονίκη τα 4χ4 με τα πολλά κυβικά με κάποιον τρόπο που δεν γνωρίζω τα σπρώχνουν-σκοτώνουν  μέσω εμπόρων στην Βουλγαρία, ο μπατζανάκης μου έδωσε ΚΙΑ 2.7 του 2004 5000Ε, γιατί αν σκεφτείς τι παραπάνω από ένα ως 1800cc  χρήματα σε πάγια θα δώσεις για το suzuki σε βάθος πενταετίας σε τέλη κυκλοφορίας και ασφάλειες, σίγουρα είναι ένα ταληράκι συν τα πάγια  χρήματα από τα άλλα δύο, να ένα δεκάρικο, θα έπαιρνα ένα σπορ αυτοκίνητο τετραθέσιο+ (ενοείται φυσικά ως 1.9cc) ώστε να βολεύει σε όλα, οι επιλογές βέβαια με αυτά τα χρήματα πάνω κάτω σε σπορ τετραθέσιο αυτοκίνητο είναι λίγες ή rx8 ή κανένα bmw, mercedes δηλωμένα 19/18cc με +2.0cc ή συμβιβασμός με FWD βλπ. Vag.

January 04, 2013, 10:27:03 AMReply #906

Offline option-D

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #906 on: January 04, 2013, 10:27:03 AM »
Επειδή έχετε καταλάβει πώς λειτουργεί η κυβέρνηση (χωρίς σχέδιο, αν δεν πετύχει το ένα, δοκιμάζουμε κάτι άλλο) κι επειδή όλοι στρέφονται στα χαμηλότερα κυβικά,
ετοιμαστείτε και με τα 1800cc να τη φάτε, όπως την έφαγαν τα δίλιτρα
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

January 04, 2013, 10:41:27 AMReply #907

Offline king of the road

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #907 on: January 04, 2013, 10:41:27 AM »
αν ήμουν στη θέση του Δημήτρη:
α) θα κρατούσα το mx5
β) θα πουλούσα τα άλλα 2
γ) στη θέση τους θα έπαιρνα κάτι τέτοιο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3181363/
King of the road says you move too slow!

January 04, 2013, 10:42:08 AMReply #908

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #908 on: January 04, 2013, 10:42:08 AM »
Δυστυχως εχει δικιο ο Μανος  :(...Και να συμπληρωσω για τα diesel οτι επειδη ολοι στρεφονται στην αγορα τους θα φτασει και το πετρελαιο στον Θεο..Ηδη υπαρχει μια φημη το διαβασα εχθες σε ενα site..

January 04, 2013, 11:33:39 AMReply #909

Offline dimsabas

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #909 on: January 04, 2013, 11:33:39 AM »
Πέρα από τα τετριμμένα (χαμηλή κατανάλωση, ήσυχο ταξίδι, ασφαλές προσπέρασμα), έχω κάποιες παραξενιές στο τι θεωρώ ότι πρέπει να κάνει καλά ένα οικογενειακό:
1) να έχει εύκολη πρόσβαση στο εσωτερικό του. Τρελό γκολ για το Vitara. Αντί να σκύψεις για να μπεις και να ζοριστείς για να βγεις, μπαίνεις σκαρφαλωτός (αν είσαι νορμάλ ύψος) ή ευθεία, αν είσαι 1.93 όπως εγώ. Το αυτό ισχύει και για φόρτωμα στο πορτ-μπαγκάζ (τεράστιο άνοιγμα, τα πετάς όλα μέσα) και το φόρτωμα πιτσιρικίων και παιδικών καθισμάτων.
2) δε σταματά μόλις δει λίγο χωματόδρομο. Ένα οικογενειακό που χρησιμοποιείται κυρίως σε εκδρομές, έχει τρελή χασούρα αν δεν μπορεί να επισκεφθεί τις κρυμμένες ομορφιές της πατρίδος μας. Το καλοκαίρι πήγα στο εξοχικό στη λίμνη Πλαστήρα με το Φιέστα και το σκυλομετάνιωσα.
3) προφανώς να έχει χώρους. Τρελό γκολ για το Vitara σε σχέση με το 8άρι σε όλα τα επίπεδα.
4) δε θεωρώ απαραίτητο για ένα οικογενειακό να τραβάει καλές πάντες ή να βαράει πανηγυρικούς κόφτες. Δε θα με χαλούσε, εφόσον όμως δεν επηρέαζε αρνητικά άλλους τομείς, π.χ. να έχει πολύ σκληρή ανάρτηση επειδή ακριβώς είναι σπορ κατασκευή.
Αν έπρεπε να τα συνδυάσω όλα σε ένα, τότε μπορεί να με ένοιαζαν κι οι πάντες. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει όχημα που τα κάνει όλα αυτά τόσο καλά (και που κανένα 8άρι ή IS200 δεν μπορεί να φτάσει ούτε στο ελάχιστο σε οδηγική ευχαρίστηση), τι το συζητάμε;

Προσοχή: η παραπάνω συζήτηση είναι καθαρά θεωρητική και δεν την προκάλεσα εγώ. Άλλωστε, έχω πάρει σαφείς αποφάσεις και δεν ψάχνω για δεύτερες γνώμες. Όχι γιατί τις απαξιώ, αλλά γιατί συνδυάζομαι δεδομένα που δεν είστε σε θέση να ξέρετε (π.χ. το Vitara είναι στο όνομά μου αλλά το αγόρασε ο πατέρας μου για τις εκδρομές του και δε δέχεται να πουληθεί).

January 04, 2013, 11:56:47 AMReply #910

Offline nmwisima

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #910 on: January 04, 2013, 11:56:47 AM »
Δυστυχως εχει δικιο ο Μανος  :(...Και να συμπληρωσω για τα diesel οτι επειδη ολοι στρεφονται στην αγορα τους θα φτασει και το πετρελαιο στον Θεο..Ηδη υπαρχει μια φημη το διαβασα εχθες σε ενα site..

Ε, άμα υπάρχει μια φήμη που διάβασες σε ένα site, αλήθεια θα είναι...

January 04, 2013, 12:22:31 PMReply #911

Offline thanos

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #911 on: January 04, 2013, 12:22:31 PM »
Καλημέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας.Έχουμε ένα rav4 του 2004 το οποιο έχει 150000 χλμ.Μου λένε ότι χρειάζεται μεγάλο σέρβις τώρα και φρένα.Δηλαδή μου το κοστολόγισαν 450 ευρώ το σέρβις χωρίς να υπολογίζουμε τα φρένα.Έχετε να προτείνετε κάτι για κάποιο συνεργείο?Η τιμή δεν είναι πολύ μεγάλη ή εμένα μου φαίνεται..?

January 04, 2013, 12:26:43 PMReply #912

Offline Στέλιος - fess

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #912 on: January 04, 2013, 12:26:43 PM »
Επειδή είχα κι εγώ ένα, η τιμή είναι τραγική...
Εκτός αν θέλει πάάάρα πολλά πράγματα (όπως βαλβολίνες σε κιβώτα - διαφορικά κλπ.)
Πάρε προσφορά και από αλλού. Που μένεις;
White na 1991

il motorsport authorised dealer

www.hoods.gr    coming soon

https://www.facebook.com/mx5hoods

https://www.facebook.com/hoods.gr

January 04, 2013, 12:27:36 PMReply #913

Offline thanos

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #913 on: January 04, 2013, 12:27:36 PM »
Μενίδι μένω στέλιο..

January 04, 2013, 12:30:11 PMReply #914

Offline achilles

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #914 on: January 04, 2013, 12:30:11 PM »
Δυστυχως εχει δικιο ο Μανος  :(...Και να συμπληρωσω για τα diesel οτι επειδη ολοι στρεφονται στην αγορα τους θα φτασει και το πετρελαιο στον Θεο..Ηδη υπαρχει μια φημη το διαβασα εχθες σε ενα site..

Ε, άμα υπάρχει μια φήμη που διάβασες σε ένα site, αλήθεια θα είναι...

Αν το κάνουν αυτό πέρα ότι θα πλήξουν mercedes BMW που μέχρις στιγμής είναι στο απυρόβλητο, για τα mx5  δεν το σχολιάζω όταν το αγόρασα είχα υπόψην την παραπάνω πιθανότητα, θα πλήξουν το μεγαλύτερο κομάτι των οικογενειακών, από modeo, vectra ως avensis mazda 6 ως και laguna, 407 που κατέχουν δοκιμαζόμενοι μικρομεσαίοι οικογενειάρχες άρα τον δεκέμβριο του 2013 όχι 100.000 πινακίδες αλλά 400.000 πινακίδες θα παραδοθούν στις ΔΟΥ, το πιθανότερο σενάριο για μένα είναι ή  αύξηση στα τέλη που υπολογίζονται με ρύπους και είναι πρόκληση σε σχέση με αυτά που καταβάλονται με τα κυβικά ή κατάργηση των τελών και 10-15 λεπτα πάνω τα καύσιμα, μόνο έτσι θα πάρουν χρήματα οι μπουμπούνες.