Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 280351 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

January 01, 2013, 04:18:31 PMReply #810

Offline dimsabas

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #810 on: January 01, 2013, 04:18:31 PM »
Αν είσαι ήρεμος και συγκρατημένος οδηγός και κάνεις μόνο κάποια χιλιόμετρα στην εθνική κάθε ΣΚ, το λογικό είναι να πάρεις ένα ντιζελάκι ή μία απεριορίστων διαδρομών στον Προαστιακό. :exaclty:

Αλλά επειδή θες σπορ όχημα και χώρους, μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου με το 8άρι. Έχεις οδηγήσει κάποιο;

ΥΓ. Όσο άψογο κι αν είναι το συγκεκριμένο της αγγελίας, ο τύπος ζει εκτός ελληνικής πραγματικότητας 2013.

January 01, 2013, 04:22:54 PMReply #811

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #811 on: January 01, 2013, 04:22:54 PM »
Δυστυχως Δημητρη δεν εχω οδηγησει καποιο..Απλα τα χαζευω  :giveheart:...Καλα εννοειται οτι ζει εκτος πραγματικοτητας αν και να πω την αληθεια η κανονικη του τιμη αυτη θα πρεπει να ειναι..Αλλο που η οικονομια εχει παει κατα διαολου...

January 01, 2013, 05:03:24 PMReply #812

Offline heavenandhell82

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #812 on: January 01, 2013, 05:03:24 PM »
To 2003 που πρωτοκυκλοφόρησε αν δεν κανω λάθος,το πήρε "εταιρικό" ένας κολλητός που σπουδάζαμε μαζί...τότε βέβαια η βενζίνη ήταν τσάμπα (γύρω στο 0.80 με 0.90 πρέπει να έπαιζε...)
cosmo-full extra...ακόμα θυμάμαι το ταμπελάκι στην αρίστερή πλευρά της κονσόλας που έγραφε για τσεκ λαδιών καθε 2 γεμίσματα κάτι που μας είχει κανει εντύπωση μη γνωρίζοντας τότε τον wankel...

Μόλις το αυτοκίνητο στρωθηκε καλά και σωστά αρρωστήσαμε και οι δύο...έχει απίστευτο στήσιμό,τιμόνι,θέση οδήγησης (όχι ότι το nc υστερεί),αρκετό παραπάνω γκάζι σε σχέση με nc 1.8 stock και όλα τα ηλεκτρονικά να σε προστατεύουν (DSC,ESP,κλπ), τα οποία αν αφαίρεθούν γίνεται πολύ παιχνιδιάρικό αλλά και πολύ επικύνδυνο...χώρους αυστηρά για 4 ατόμα...οι πίσω δεν κάθονται τέλεια άλλα παλεύεται ακόμα και 4ωρο ταξίδι...τωρα αν είσαι πάνω απο 1.80 δεν καθεσαι άνετα πίσω...

έχουμε γράψει πανω από 50Κ ΚΜ (απο το 2003 μέχρι το 2006) με το συγκεκριμένο μοτέρ χωρίς κανένα πρόβλημα...
το αύτοκίνητο φύσικά ζει και βασιλεύει αλλά ο κολλητός δεν το πολύχρησιμοποίεί...καταραμένη κρίση...
θυμάμαι τότε ήθελε 50-60 ευρώ για να γεμίσει τώρα θα θέλει κανα 120....

οταν αγόρασα το nc πριν απο 3 χρόνια (ήθελα απέλπισμένα,και ακόμα θέλω,ενα cosmo)αλλά τελικά για καθημερινό αυτόκίνητο το nc είναι καλύτερο...στην κίνηση/ακίνησία της αθήνας η κατανάλωση του εκτοξεύεται...

θυμάμαι χαρακτηριστικό κυνηγι στην διαδρομή Αρτα - Γιάννενα με SLK 250,το οποίο ταπεινώθηκε στην στροφοδιαδρομή και ακολουθούσε με απόσταση χωρίς να πιέζει την τύχη του...

Για μένα το rx είναι απίστευτο...το "πρόβλημα" είναι ότι έχει απίστευτο ήχο και συνέχεια θες να το σκίζεις για να ακούς το μότερ με συνεπεια να μαμάς την κατανάλωση...όποιος μπορείς να συγκρατηθεί και να μην το σκίζει είναι θεός :clap: :clap:...στην εθνική με εκτή και χαμηλες στροφές κατεβαίνει αρκετά η κατανάλωση αλλα όχι τόσο όσο ένα τουρμπάτο 200+ ιππών...  

Δεν το μετάνιωσα που πήρα το nc άλλα κάνω και εγω πολλές φορές τις σκέψεις του νικόλα... :P :P κυρίως γιατί δεν γραφω πολλά km με το nc...περίπου 4,5Κ ανα έτος... go for it dude :yeah: :yeah:

January 01, 2013, 06:28:13 PMReply #813

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #813 on: January 01, 2013, 06:28:13 PM »
I will go for it ασυζητητί  :yeah:.....

January 01, 2013, 08:36:13 PMReply #814

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #814 on: January 01, 2013, 08:36:13 PM »
I will go for it ασυζητητί  :yeah:.....

εισαι αποφασισμενος ?....εισαι σιγουρος..?

μιλαμε για ενα μοτερ που δεν θα ξαναβγει (μαλλον), ισως προβληματικο, ενα μοντελλο καταργημενο, με πολλους ρυπους (ποτε δεν ξερεις πως θα ξυπνησουν στο ΥΠ-ΟΙΚΟΝ), ακριβη συντηρηση σε περιπτωση στραβης. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΙΚΤΗ ασφαλεια...και το παντρευεσαι για παντα.

Την αξια του οταν το γκαζωνεις (πολλααα λιτρα βενζινης) δεν την αμφισβητει κανενας, αλλα... αλλα... αλλα...

Αυτοι ηταν  οι ενδοιασμοι μου,  οταν μου προτειναν ανταλλαγη RX8 με το NC μου (ημουν στη θεση σου, δηλαδη), και το απερριψα. (βεβαια εγω δεν ειχα θεμα χωρων και η δυναμη  ηταν καλουτσικη στα 160 αλογα). Αν δεν ανεβαζες ζωηρα στροφες (και να καψεις) δεν ηταν κατι ιδιαιτερο απο δυναμη. (αγχωτικο για καθε μερα)

Κατ' εμε, αφου η ΝΙΣΕΚΟ σου δεν σε καλυπτει πλεον, οπως λες, να κυτταζες & AUDI QUATTRO TT COUPE με 225 αλογα απειραχτη μοτερικα μαμα....

Δεν χανεις τιποτα να τσεκαρεις, και οποτε θελεις, τη δινεις σε λογικη τιμη...(λεμε τωρα)

ναι η ΤΤ εχει δυναμη, ναι κραταει, ναι ειναι ανετη, ναι εχει χωρους (στριμωγμενα πισω, αλλα αν τα ριξεις κανεις μετακομιση), οικονομικη στην καταναλωση και οικονομικα σερβις εκτος α.πειας,   αλλααααα  στις στροφες θα σου λειψει η Νισεκο σου...εκει μονο, και σε καμμια "αλητεια" δηλαδη.

Με την προυποθεση οτι εχεις ξεπερασει το συνδρομο RWD...(που δεν νομιζω)

 

January 01, 2013, 08:46:32 PMReply #815

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #815 on: January 01, 2013, 08:46:32 PM »
Αυτο ειναι το θεμα Τασο..Οτι την πισω κινηση δεν την εχω ξεπερασει και δεν προκειται απ οτι φαινεται..Ολα αυτα τα μειον που ειπες τα εχω υποψιν αλλα οπως εχω πει στην αρχη το αμαξι θα το κινω καθε 10ημερο ή αντε καθε Σ/Κ..Βασικα μιλωντας με κατοχους 8αριου θεωρω οτι ειναι λιγο παρεξηγημενο αμαξι επειδη επεσε σε χερια τα οποια δεν ηξεραν τι επαιρναν και τις ιδιαιτεροτητες του...Βασικα το μοτερ δεν θα το ελεγα προβληματικο αλλα ιδιαιτερο!!Δεν ξερω δεν βλεπω να υπαρχει κατι αλλο σε αυτα που ζηταω..Εξαλλου αν ολα πανε καλα θα το πουλησω το μιχο οποτε θα εχω ρευστο στα χερια μου για να διαπραγματευτω καλυτερα ελπιζω..
« Last Edit: January 01, 2013, 08:51:13 PM by alfie86 »

January 01, 2013, 08:52:05 PMReply #816

Offline xenos

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #816 on: January 01, 2013, 08:52:05 PM »
Σημειωση δεν το βαζω πιστα το αμαξι ποτε και γενικα δεν το πιεζω ιδιαιτερα..Θα ελεγα ειμαι πιο πολυ ηρεμος οδηγος και συγκρατημενος..
Γιατι θελω παραπανω χωρους και λιγη δυναμη επιπλεον..

Το να πάρεις πλέον ένα rx στις τιμές που έχουν φτάσει είναι οκ αν κάνεις λίγα χλμ. Δλδ και να χάσεις το 50% αφού έχεις δώσει 7-8κ, τι έγινε?  ::-
Εγώ χαλαρά θα είχα πάρει ένα rx αν η κατανάλωση ήταν εντός λογικών επιπέδων. Πισωκίνητο με άριστο στήσιμο, γρήγορο και με χώρους = εγγυημένο αποτέλεσμα.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

January 01, 2013, 09:01:42 PMReply #817

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #817 on: January 01, 2013, 09:01:42 PM »
Βασικα Ξενοφων να πω και το εξης...Το αμαξι, για μενα φυσικα, ειναι κα#λα  :yeah:...Παντα το χαζευα απλα με οσα ακουγονταν δεν εμπαινα καν στον κοπο να το κοιταξω..Πλεον επειδη τα πραγματα μου πανε καλυτερα στη δουλεια και εχω μια μεγαλυτερη ανεση,συν οτι θα ειναι weekend αμαξι,συν οτι ειμαι και ελευθερο παιδι και ωραιο  :moutza:,ειπα να κανω την κινηση  :gl:...

January 01, 2013, 09:09:11 PMReply #818

Offline iNFiNiTy

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #818 on: January 01, 2013, 09:09:11 PM »
Ξαναζεσταμένο φαγητό είναι το rx8.
Αν θέλεις να κάνεις την κίνηση, κάνε τη σωστή: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/440657/

January 01, 2013, 09:12:15 PMReply #819

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #819 on: January 01, 2013, 09:12:15 PM »
Ρε συ infinity τι μαουνα ειναι αυτο?Πολυ μεγαλιστικο δεν μ αρεσει καθολου...

January 01, 2013, 09:13:45 PMReply #820

Offline xenos

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #820 on: January 01, 2013, 09:13:45 PM »
Ξαναζεσταμένο φαγητό είναι το rx8.
Αν θέλεις να κάνεις την κίνηση, κάνε τη σωστή: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/440657/


Ακόμα να ξεμεθύσεις εσύ?  :axe:
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

January 01, 2013, 09:16:36 PMReply #821

Offline jason#9

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #821 on: January 01, 2013, 09:16:36 PM »
πραγματικα......τι ειναι αυτο???? :????: :????: :????: :????:

January 01, 2013, 09:47:38 PMReply #822

Offline sebastian

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #822 on: January 01, 2013, 09:47:38 PM »
 Σε μια ορεινη διαδρομη για παραδειγμα,που θα πας μια κυριακη να το ευχαριστηθεις,να μη λυπηθεις βενζινες ρε παιδι μου για μια δυο ωρες,ποσο μπορει να καψει το cosmo??
Παντως νομιζω να εχεις το rx8 για αμαξι του σ/κ και παλι να χολοσκας και να προσπαθεις εχεις χαμηλη καταναλωση ειναι κριμα.Πως να το χαρεις ετσι :-\.

January 01, 2013, 09:57:34 PMReply #823

Offline iNFiNiTy

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #823 on: January 01, 2013, 09:57:34 PM »
Ξαναζεσταμένο φαγητό είναι το rx8.
Αν θέλεις να κάνεις την κίνηση, κάνε τη σωστή: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/440657/


Ακόμα να ξεμεθύσεις εσύ?  :axe:

Τη μια με στέλνεις για ποτά και τώρα με  :axe:που δεν έχω ξεμεθύσει; :punish:

Όσο για τη CL έχει πληρωμένα τα τέλη του 13 και αυτά είναι 1320. 1000 ευρώ παραπάνω από ένα mx5.
Με το RX8 θα σκέφτεσαι πότε θα φτάσεις στην Κόρινθο, ενώ με τη μερσεντές θα απολαμβάνεις το ταξίδι, θα πιάνεις λίγο μπούτι από το γκομενάκι όσο σου κάνει μασάζ το κάθισμα και απολαμβάνεις στην τιβι τα βυζιά της Μενεγάκη. Μιλάμε για άλλη κλάση.
Το Rx8 τι παραπάνω θα σου προσφέρει από ένα mx5; 2 καθίσματα. Αξίζει όλη η φασαρία για 2 καθίσματα;

January 01, 2013, 10:08:15 PMReply #824

Offline alfie86

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #824 on: January 01, 2013, 10:08:15 PM »
Infinity νομιζω εισαι επηρεασμενος ακομα απο το κλιμα των γιορτων  :llol:...Sebastian δεν εχω ιδιαιτερη σκοτουρα με τις βενζινες..Απο τις πληροφοριες που εχω παρει ειναι οτι με νορμαλ ρυθμο και οχι σκισιμο κτλ η καταναλωση ειναι λιγο μεγαλυτερη απο το μιατα..Μν ξεχναμε οτι δεν εχουμε και το πιο οικονομικο αμαξι ετσι?Εν τω μεταξυ εχω ερωτευτει αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3177520/  :giveheart:..Λευκο και πανεμορφο...Αν παει καλα η δουλεια με το μιατα και πεσει κ αυτος(που δεν το βλεπω)ισως το αποκτησω  :gl:....