Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 279791 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

March 30, 2012, 09:23:27 PMReply #30

Offline AN7

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #30 on: March 30, 2012, 09:23:27 PM »
@AN7:Εγώ πχ δεν θα επέλεγα ποτέ το s3.To εσωτερικό με αφήνει παντελώς αδιάφορο,είναι ίδιο με μοντέλα άλλων 2-3 εταιρειών και και κάποιες εκδόσεις Α3.So what?Φτάνει τα 400 με Φ-Π-Ε (σα τα evo που λένε 1ο στάδιο και έχουν αλλάξει τα πάντα εκτός από πιστόνια μπιέλες  τούρμπο :P).Τέσπα αντίστοιχα κάτι που θα καλύπτει εμένα εσένα θα σε αφήνει αδιάφορο ;)
Δεν αντιλέγω, για αυτό και λέω ότι είναι ένα καθαρά υποκειμενικό θέμα. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει σωστό και λάθος γιατί με την ίδια λογική πας και παίρνεις ένα MR2 που τα σκοτώνουν πλέον και είσαι αλλού. Το αντίτιμο? θέλει @@ για να το πας γρήγορα και αν δεν έχεις @@ θα πηγαίνεις πιο αργά και από 2άρι ή μπορεί και να σκοτωθείς.

Και αναβαθμιση κιβωτιου DSG γινεται μονο Γερμανια..πρεπει να παει εκει το αμαξι η ερχεται γερμανος τεχνικος εδω...οχι με apla  προγραμματακια κλπ...ολα τα γραναζια αλλαζουν..αlλο κιβωτιο βασικα. Αυτη την αναβαθμιση δεν την κανει σχεδον κανενας εδω ιδιοκτητης διοτι ευκολα φτανει το 10-ρικακι.
Μιας και ενδιαφέρεται φίλος, μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες ?


Οσο για τους κιτρινιαρηδες,ξανθους,κλπ...
Αλλο ο κιτρινιαρης που ακουει στο ονομα Swift 1.0 και αλλο ΜΧ5 1.8 sporty.
Aλλο ο Γερμανος ξανθος που ακουει στο ονομα BMW 328 κι αλλο αυτος που ακουει στο ονομα Golf 1.4 ή Seat Toledo.

Ο συλλογισμός σου είναι λίγο περίεργος.
Στην 1η περίπτωση συγκρίνεις αμάξι των 12κ με αμάξι των 23.
Στην 2η περίπτωση συγκρίνεις αμάξι των 50κ με αμάξι των 20κ

Άμα είχαν κάποια επαφή μεταξύ τους έστω και σε 1 τομέα, τότε κάποιο απ τα αυτοκίνητα είχαν σοβαρό πρόβλημα
Prepped by Garage Team

March 30, 2012, 09:27:52 PMReply #31

Offline Liakos

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #31 on: March 30, 2012, 09:27:52 PM »
Ο συλλογισμός σου είναι λίγο περίεργος.
Στην 1η περίπτωση συγκρίνεις αμάξι των 12κ με αμάξι των 23.
Στην 2η περίπτωση συγκρίνεις αμάξι των 50κ με αμάξι των 20κ

Άμα είχαν κάποια επαφή μεταξύ τους έστω και σε 1 τομέα, τότε κάποιο απ τα αυτοκίνητα είχαν σοβαρό πρόβλημα
Προφανως δεν αντιληφθηκες τα οσα εγραψε ο Γιωργος-Ξαδερφος. Ξαναδιαβασε τα.  ;)

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


March 30, 2012, 09:32:04 PMReply #32

Offline AN7

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #32 on: March 30, 2012, 09:32:04 PM »
Πραγματικά δεν μπορώ να το αντιληφθώ διαφορετικά. Δεν δίνεις κανένα hint για να το καταλάβω?  ;D :P
Prepped by Garage Team

March 30, 2012, 09:34:59 PMReply #33

Offline Στέλιος - fess

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #33 on: March 30, 2012, 09:34:59 PM »
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Συγκρίνουμε πάντα λεμόνια. Αργεντινής ή Κορινθίας.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις λεμόνια Κορινθίας με αρνί στο φούρνο...
White na 1991

il motorsport authorised dealer

www.hoods.gr    coming soon

https://www.facebook.com/mx5hoods

https://www.facebook.com/hoods.gr

March 30, 2012, 09:38:33 PMReply #34

Offline AN7

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #34 on: March 30, 2012, 09:38:33 PM »
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Συγκρίνουμε πάντα λεμόνια. Αργεντινής ή Κορινθίας.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις λεμόνια Κορινθίας με αρνί στο φούρνο...
λοοοοοοοοολ

Άρα λέμε το ίδιο πράγμα. Αδύνατο να έχουν επαφή μεταξύ τους.
Prepped by Garage Team

March 31, 2012, 09:35:58 AMReply #35

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #35 on: March 31, 2012, 09:35:58 AM »
@

Και αναβαθμιση κιβωτιου DSG γινεται μονο Γερμανια..πρεπει να παει εκει το αμαξι η ερχεται γερμανος τεχνικος εδω...οχι με apla  προγραμματακια κλπ...ολα τα γραναζια αλλαζουν..αlλο κιβωτιο βασικα. Αυτη την αναβαθμιση δεν την κανει σχεδον κανενας εδω ιδιοκτητης διοτι ευκολα φτανει το 10-ρικακι.
Μιας και ενδιαφέρεται φίλος, μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες ?


 

otan ενδιαφερομουν να την κανω BITURBO την ΤΤ ,ου (3.2)...κοντα 500 αλογα,  ειχα ρωτησει ΑΒΤ και μου ειπαν ετσι. Ολο το σετακι αναβαθμισης (τουρμπα-κινητηρας-φρενα-αναρτηση-κιβωτιο--δεν θυμαμαι αν πειραζαν το HALDEX) πηγαινε κανα 25-αρι. Η ΑΒΤ ειναι επισημος βελτιωτης VAG παγκοσμιως και συνεργαζονται. Eχει σελιδα στο δικτυο,  και στην ελλαδα ειναι μεταμορφωση τατοιου..τηλεφωνησε τους αλλα να εισαι ετοιμος για πολλαααα...λεφτα.
« Last Edit: March 31, 2012, 09:38:50 AM by ELTASSOS »

April 03, 2012, 09:57:06 AMReply #36

Offline Nitroking

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #36 on: April 03, 2012, 09:57:06 AM »
Να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ασχετος με τα νεα μοντελα (ποτε δε με ενδιεφεραν μετα το 1999)..

Κατι εμετικα mini cooper που κυκλοφορουν και ειναι ψηλα και φουσκωμενα σαν τα αρνια το Πασχα οταν τα φουσκωνεις για να τα γδαρεις, τι ειναι?? Καποιο gay off road special edition? Σαν το countryβλαχος?

Καποιος μου ειπε οτι ειναι το καινουργιο μοντελο.. Δεν πιστευω...
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

April 03, 2012, 10:36:10 AMReply #37

Offline zerbos

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #37 on: April 03, 2012, 10:36:10 AM »
Νικο, mini cooper countryman!! Ειναι αυτα που τρεχουν στο wrc..
2004 NBfl Sporty

-No, a soshinoya badge does not make you JDM. But it does show that you're an enthusiast-.

April 03, 2012, 10:41:28 AMReply #38

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #38 on: April 03, 2012, 10:41:28 AM »
Πιστεψε το και εχουν γινει και πολυ της μοδας στα Β.Π! Θα τα συναντας συχνα! Ασχετο αλλα ειχα παει την παρασκευη στο LOW (Ερυθραια) και ηταν σε ενα σημειο παρκαρισμενα ολο τετοια απλα ΜΙΝΙ, 207 και ΜΧ5(και το δικο μου καπου εκει μεσα). Να ανησυχήσω ? Δηλαδη σε μια σειρα 20 αυτοκινητων υπηρχαν και αλλα 2-3 ακυρα!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 03, 2012, 02:29:54 PMReply #39

Offline simkoz

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #39 on: April 03, 2012, 02:29:54 PM »
Να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ασχετος με τα νεα μοντελα (ποτε δε με ενδιεφεραν μετα το 1999)..

Κατι εμετικα mini cooper που κυκλοφορουν και ειναι ψηλα και φουσκωμενα σαν τα αρνια το Πασχα οταν τα φουσκωνεις για να τα γδαρεις, τι ειναι?? Καποιο gay off road special edition? Σαν το countryβλαχος?

Καποιος μου ειπε οτι ειναι το καινουργιο μοντελο.. Δεν πιστευω...
Πραγματικά απαίσιο εμφανισιακά αυτό το πράγμα. πολύ καλή η παρομοίωση! Εκτός απ' την εμφάνιση μου την σπάει που είναι και τόσο αντίθετο με την έννοια του Μινι, μίνι=μικρό, όχι γομάρι ρε... αστο καλό νευρίασα.
Brilliant Black NC 2.0 ->Presentation
RX-8 sway bars
Goodwin RoadsterSport II Duals
BC RS Coilovers
I.L. Aluminium Strut Brace kit
Rear upper Strut Bar
Daylight lights

April 03, 2012, 02:42:46 PMReply #40

Offline nmwisima

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #40 on: April 03, 2012, 02:42:46 PM »
Και απ΄οτι έχω μάθει ειναι και ψιλοάχρηστο εκτός δρόμου.

Από πωλήσεις πάντως σκίζει.

Α.

April 03, 2012, 02:56:45 PMReply #41

Offline SchumiMx5

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #41 on: April 03, 2012, 02:56:45 PM »
Το πήγε ένας συνάδελφος σε χωμα,μικρή ανηφορίτσα και την άκουσε ο δίσκος  :llol:

April 03, 2012, 07:55:11 PMReply #42

Offline papjim

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #42 on: April 03, 2012, 07:55:11 PM »
Επειδη ειχα Mini και εχω μπει και ακομα μπαινω σε ολη την γκαμα λογο των παιδιων απο το unitedmini Μπορω να πω οτι δεν εχει καμια σχεση με Mini...
Πραγματικα ομως ειναι ενα πολυ ωραιο αυτοκινητο απλα πρπει να ξερεις τι αγοραζεις(αν εχεις οσα χρεωνει η Bmw) και παρολο το βαρος παει αξιοπρεπως.

Εχω κανει εκδρομη αραχωβα με το countryman s με μονο μπροστα κινηση και οσο χαζο και να ακουγετε κολλησε σε χιονι που απλο R56 περασε....

Γενικα τα πρωτα τα κομπρεσσορατα μπορω να πω πως ειναι πολυ αξιολογα και τρομακτικα ευχαριστα για μπροστοκινητα αρκει να συμβιβαστεις με καποιες δυσκολιες που εχουν.Παλι καμια σχεση με τα κλασσικα μινι αλλα τουλαχιστον τα θεωρω μια πολυ καλη αναβιωση λογο κυριως της ευχαριστης οδηγικης συμπεριφορας τους.

April 03, 2012, 08:48:49 PMReply #43

Offline Nitroking

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #43 on: April 03, 2012, 08:48:49 PM »
A μπραβο αυτη η αηδια το countryman ειναι.. Και ειδα οτι εγραφε και S απο πισω και τρομαξα.. Λεω ετσι ειναι τα σπορ αυτοκινητα? Νομιζα οτι ηταν το κανονικο!

Γιαννη αυτο το κολλημα των ΒΠ με τα τζιποειδη ειναι τραγικο.. Πρεπει καποιος να τους πει οτι την ανικανοτητα τους στο σεξ και τα μικρα πουλακια τους δεν μπορει να τα αντικαταστησει ενα μεγαλου ογκου οχημα..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

April 05, 2012, 06:51:48 PMReply #44

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #44 on: April 05, 2012, 06:51:48 PM »
φιλος τρελος ερωτευμενος οπτικα με τα μινι..πηγε για τεστ ντραιβ και απογοητευτηκε τοσο απο την ποιοτητα κατασκευης οσο και απο την ΜΗ ανεση σε καθημερινη χρηση. Το απερριψε νε την μια, αξιολωγοντας και τα λεφτα βεβαια. Κοπαναγε και εκανε θορυβο ηταν κουραστικο ειπε αλλα καλοστημενο για γκαζακι το ς....ισχυουν αυτα η "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια?"...ασ μην ξεχναμε οτι ειναι και οικογενειαρχης και στα early 50s....

Eixe dikho?