Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]  (Read 279795 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

March 30, 2012, 03:28:05 PMReply #15

Offline heras

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #15 on: March 30, 2012, 03:28:05 PM »
Πίστεψε με πως αν ζήσεις με Γερμανικό, θα εκλιπαρείς να κράταγες τον Κιτρινιάρη...

Εγω παντως μετα απο σχεδον ενα 6μηνο συμβιωσης με τη γερμανιδα μου εχω αρχισει να εκτιμω πραγματα που κανενας κιτρινιαρης δεν θα μπορουσε να μου προσφερει....τωρα καταλαβαινω πως ειναι να μην χρειαζεσαι να προσπαθεις πολυ για να εισαι εξ ισου γρηγορος και αποτελεσματικος στο δρομο....καποιοι μπορει να το λενε μη συμμετοχικοτητα ή οτιδηποτε αλλη ατακα περιοδικου αλλα η ουσια ειναι ιδια ενω η απολαυση εγκειται σε αλλους τομεις. Και οπως πολυ καλα γνωριζετε εχω συμβιωσει για πολλα χρονια με ακρως συμμετοχικα και απαιτητικα αυτοκινητα  ;)

Το λεω ειλικρινα αλλα αν καποτε ξαναλλαξω αυτοκινητο στο μελλον ο πηχυς θα εχει ανεβει πολυ....και καταλαβαινετε τι εννοω
ΜΚ 1,5

March 30, 2012, 03:34:16 PMReply #16

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #16 on: March 30, 2012, 03:34:16 PM »
Πίστεψε με πως αν ζήσεις με Γερμανικό, θα εκλιπαρείς να κράταγες τον Κιτρινιάρη...

στελιο με κανεις και ανησυχω...μολις ενα μελος μου προτεινε ανταλλαγη με γκολφ 1.6 του 04 και το σκεφτομαι σοβαρα. Λες να τρεχω και να μη φτανω με το γκολφ..?

March 30, 2012, 03:42:16 PMReply #17

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #17 on: March 30, 2012, 03:42:16 PM »
Πίστεψε με πως αν ζήσεις με Γερμανικό, θα εκλιπαρείς να κράταγες τον Κιτρινιάρη...

Εγω παντως μετα απο σχεδον ενα 6μηνο συμβιωσης με τη γερμανιδα μου εχω αρχισει να εκτιμω πραγματα που κανενας κιτρινιαρης δεν θα μπορουσε να μου προσφερει....τωρα καταλαβαινω πως ειναι να μην χρειαζεσαι να προσπαθεις πολυ για να εισαι εξ ισου γρηγορος και αποτελεσματικος στο δρομο....καποιοι μπορει να το λενε μη συμμετοχικοτητα ή οτιδηποτε αλλη ατακα περιοδικου αλλα η ουσια ειναι ιδια ενω η απολαυση εγκειται σε αλλους τομεις. Και οπως πολυ καλα γνωριζετε εχω συμβιωσει για πολλα χρονια με ακρως συμμετοχικα και απαιτητικα αυτοκινητα  ;)

Το λεω ειλικρινα αλλα αν καποτε ξαναλλαξω αυτοκινητο στο μελλον ο πηχυς θα εχει ανεβει πολυ....και καταλαβαινετε τι εννοω

το να μην ελεγχεις απολυτα την κατασταση εσυ-(ο οδηγος),  σε μερικους δημιουργει ανασφαλεια οταν οδηγουν υπο πιεση. Θα μου πεις οτι σαυτα τα αυτοκινητα που αναφερεις η πιεση δεν γινεται αντιληπτη...καν. Σωστο και αυτο...
εγω παντως καταλαβα οτι θα παρεις γερμανικο τζηπ σηκωμενο..αφου λες οτι θα ανεβει ο πηχυς....(πλακα)

March 30, 2012, 03:49:19 PMReply #18

Offline heras

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #18 on: March 30, 2012, 03:49:19 PM »
Το οριο του ειναι αρκετα ψηλα που δεν το εχω βρει ακομα...ενω το ειχα αγγιξει με τα προηγουμενα παμπολλες φορες. Αυτο εμενα με ευχαριστει και μου δινει μια εξτρα αισθηση ασφαλειας
Σιγουρα μια m3 e46, μια z4m, μια boxster s 986 ακομα και η slk 350 ηδη εχουν αρχισει να στοιχειωνουν τα ονειρα μου απο τωρα  :giveheart:
ΜΚ 1,5

March 30, 2012, 04:22:36 PMReply #19

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #19 on: March 30, 2012, 04:22:36 PM »
Το οριο του ειναι αρκετα ψηλα που δεν το εχω βρει ακομα...ενω το ειχα αγγιξει με τα προηγουμενα παμπολλες φορες. Αυτο εμενα με ευχαριστει και μου δινει μια εξτρα αισθηση ασφαλειας
Σιγουρα μια m3 e46, μια z4m, μια boxster s 986 ακομα και η slk 350 ηδη εχουν αρχισει να στοιχειωνουν τα ονειρα μου απο τωρα  :giveheart:

χμμ...εισαι μερακλης..μπραβο...μακαρι να το βρεις οπως θελεις

Φιλος με βαγκεν μερσεντες 4χ4,  ηθελε και λαντ κρουισερ διοτι οκ τελειο το βαγκεν αλλα οταν πηγαινε εκτος δρομου και παθαινε ζημια το 3-αρακι τοχε σιγουρο ενω με τα λαντ εκανε πολυ περισσοτερα παιχνιδια και ηταν ησυχος λογιστικα..τελικα πηρε πατζερο για παιχνιδι και το βαγκεν τοχε για λαιτ καταστασεις και για το γκαραζ-μουρη...ηταν σπαστης ομως. οπου γκρεμι χωνοταν. Νομιζω ο συνδυασμος του βγηκε και οικονομικα και απολαυστικα. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.

March 30, 2012, 04:29:21 PMReply #20

Offline SchumiMx5

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #20 on: March 30, 2012, 04:29:21 PM »
@Hera:Το ότι είχες ένα nb 1.6 δεν σου δίνει τη δυνατότητα να εξισώσεις τους κίτρινους με τους ξανθούς. ;)
Αν δηλαδή είχες ένα GTR και μετά έμπαινες στο slk σου η και σε boxster 986 ακόμα τι θα έλεγες;Προσπαθώ να σου πω,ότι όλοι έχουν κάτι για όλους.

@AN7:Εγώ πχ δεν θα επέλεγα ποτέ το s3.To εσωτερικό με αφήνει παντελώς αδιάφορο,είναι ίδιο με μοντέλα άλλων 2-3 εταιρειών και και κάποιες εκδόσεις Α3.So what?Φτάνει τα 400 με Φ-Π-Ε (σα τα evo που λένε 1ο στάδιο και έχουν αλλάξει τα πάντα εκτός από πιστόνια μπιέλες  τούρμπο :P).Τέσπα αντίστοιχα κάτι που θα καλύπτει εμένα εσένα θα σε αφήνει αδιάφορο ;)

March 30, 2012, 04:45:24 PMReply #21

Offline General_lee

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #21 on: March 30, 2012, 04:45:24 PM »
Θα σκαλισω ολα τα ποστ αυτου του τοπικ σε βραχο για να μη χαθουν στα βαθη των αιωνων ωστε να τα βρουν οι απογονοι μας.  :hilarious:

March 30, 2012, 04:56:20 PMReply #22

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #22 on: March 30, 2012, 04:56:20 PM »
ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ να τα βαλεις με το λατινικο η ελληνικο συστημα ομως,  οχι το αραβικο....

March 30, 2012, 06:03:22 PMReply #23

Offline Skyggedans

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #23 on: March 30, 2012, 06:03:22 PM »

 
Quote
Θα σκαλισω ολα τα ποστ αυτου του τοπικ σε βραχο για να μη χαθουν στα βαθη των αιωνων ωστε να τα βρουν οι απογονοι μας. 

 ήδη ξεκίνησα να τα κάνω full body tattoo. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ αυτός ο θησαυρός να μείνει κρυμμένος. Κι όποιος άλλος έχει ιδέα να ανταλλάξει για το πώς μπορούμε να διασώσουμε αυτά τα αρχεία, να βγει να γράψει για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη ανταλλαγή απόψεων  :exaclty:

March 30, 2012, 06:32:31 PMReply #24

Offline Ξάδελφος

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #24 on: March 30, 2012, 06:32:31 PM »
Eνας θειος μου,που απεβιωσε πριν 5 χρονια στα ογδοντα του... ελεγε οτι εχει μια Αουντι,πριν ειχε μια Τουοτα τσελιγκα και ονειρο του ηταν να παρι μια Βεμβε.

Οσο για τους κιτρινιαρηδες,ξανθους,κλπ...
Αλλο ο κιτρινιαρης που ακουει στο ονομα Swift 1.0 και αλλο ΜΧ5 1.8 sporty.
Aλλο ο Γερμανος ξανθος που ακουει στο ονομα BMW 328 κι αλλο αυτος που ακουει στο ονομα Golf 1.4 ή Seat Toledo.

Αudi S3,focusRS, η ΤΤ και η SoυSου... πφφ
Εγω παντα θα ονειρευομαι ενα Impreza GT ή WRX. Σκασιλα μου αν αλλα ειναι καλυτερα ή αν τα Σουμπαρου δεν αρεσουν στις κυριες μας,σκασιλα μου αν κανουν θορυβο και αν δεν εχουν την αηδιαστικη γεροντιστικη μιζερη γερμανικη ποιοτητα...εγω αυτα τα Σουμπαρουδια γουσταρω  και καποτε ενα απο τα δυο θα το αποκτησω.
Εννοειτε σε χρωμα μπλε και φυσικα με AC γιατι δε γουσταρω να βγαινω απ τα αμαξι με ιδρωμενες μασχαλες ή να οδηγω με το χερι και τη γλωσσα κρεμασμενη εξω απ το παραθυρο ,σαν μιζερος ταριφας και γιατι οταν ταξιδευω καλοκαιρι δε γουσταρω να εχω ανοιχτα τα παραθυρα και να φτανω στον προορισμο μου με ημικρανιες.

March 30, 2012, 07:22:35 PMReply #25

Offline Στέλιος - fess

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #25 on: March 30, 2012, 07:22:35 PM »
Πίστεψε με πως αν ζήσεις με Γερμανικό, θα εκλιπαρείς να κράταγες τον Κιτρινιάρη...

στελιο με κανεις και ανησυχω...μολις ενα μελος μου προτεινε ανταλλαγη με γκολφ 1.6 του 04 και το σκεφτομαι σοβαρα. Λες να τρεχω και να μη φτανω με το γκολφ..?

Προσωπικά δεν τα συμπαθώ Τάσσο.
Τα θεωρώ υπερεκτιμημένα. Οι δε κάτοχοί τους σπανίως αναφέρουν προβλήματα και ζημιές.
Η εδώ αντιπροσωπεία είναι...  :moutza:
Τα σασμάν που τόσο εκθιάζεις είναι σε αναμονή κατά εκατοντάδες (υπάρχει αναφορά και κάπου εδώ) τα tsi περιμένουν μοτερ κατά χιλιάδες, τα παράθυρα εξακολουθούν να πέφτουν, οι πολλαπλασιαστές όταν φτάνεις τρικύλινδρος στο service σου λένε πως καλύπτονται από εγγύηση, αλλά αλλάζουν μόνο τον καμμένο... εγκεφαλικά ουκ ολίγα, τουρμπίνες - σκάστρες - πεταλούδες σε λίγο θα τα φέρνουν σε βαρέλια.
Τεσπα, αυτά είναι άποψή μου και απλά εγώ δεν ξαναμπλέκω.
Το golf που λες, πρέπει να είναι fsi.
Χρήζει 100άρας με ότι συνεπάγεται αυτό.
Χαρακτηριστικά θυμάμαι έντονη βρόμα στην Αττική Οδό η σύζυγος να λέει πως μυρίζει κάτι και να της απαντάω πως πρέπει να πηγαίνει fsi μπροστά.
Μετά από 2-3 χιλιόμετρα που βρέθηκα πίσω του επιβεβαιώθηκα...
Βρομάνε όλα και μάλιστα με έντονη μυρωδιά.

Βαγγέλη (hera) συγκρίνεις σολωμό με μπακαλιάρο.
Τι δουλειά έχει το mr2 των 28.000 €, το mx5 των 20.000€, με το slk των 60;
Θα έπρεπε να έχεις άποψη με 350z ή κάτι αντίστοιχο.
Το ότι σε αρέσει, εμάς μας περισσεύει. Παρακάλα μόνο μην έρθει καμιά ζημιά σε μηχανισμό οροφής που έχει κόστος 3 φορές πάνω από την τρέχουσα τιμή αγοράς... Χωρίς ίχνος κακίας στα γράφω αυτά, μην παρεξηγηθούμε...
Γιώργο (ξάδελφε) θέλω κι εγώ σκούμπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :giveheart:
White na 1991

il motorsport authorised dealer

www.hoods.gr    coming soon

https://www.facebook.com/mx5hoods

https://www.facebook.com/hoods.gr

March 30, 2012, 07:50:44 PMReply #26

Offline heras

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #26 on: March 30, 2012, 07:50:44 PM »
Στελιο εχεις δικιο σ αυτο που λες και ειναι και η μεγαλη μου αμφιβολια σ αυτο το αμαξι....το χω ανοιξει μονο μια φορα απο τοτε που το πηρα και μολις ακουω ολα αυτα τα μοτερακια να δουλευουν λεω εχει πλακα να κολλησει κανενα τωρα και να μεινω με το πορτ μπαγκαζ πανω απ το κεφαλι  :axe:
ΜΚ 1,5

March 30, 2012, 08:07:41 PMReply #27

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #27 on: March 30, 2012, 08:07:41 PM »
stelio και εγω ταχα ακουσει αυτα...αλλα μια ερωτηση δεν βλαπτει αφου ουτε καν εχω οδηγησει γκολφ. Ισα ισα,  επιβεβαιωσες τις ανησυχιες μου. Ισως με εσωσες απο μελλοντικα τραβηγματα..+ τα πεσμενα παραθυρα.

εννοεις τα μηχανικα σαζμαν η τα DSG.,,? για τα μηχανικα τοχω ακουσει και εγω απο συζητησεις.

τα DSG αν δεν τα σκιζεις ανεβαζοντας ιππους και ροπες  χωρις αναβαθμιση κιβωτιου...λογικο ειναι να τα παιζουν. Και αναβαθμιση κιβωτιου DSG γινεται μονο Γερμανια..πρεπει να παει εκει το αμαξι η ερχεται γερμανος τεχνικος εδω...οχι με apla  προγραμματακια κλπ...ολα τα γραναζια αλλαζουν..αlλο κιβωτιο βασικα. Αυτη την αναβαθμιση δεν την κανει σχεδον κανενας εδω ιδιοκτητης διοτι ευκολα φτανει το 10-ρικακι. Με το ζορι αλλαζουν λαδια και φιλτρο κιβωτιου καθε 60000 χλμ. Τα 6-αρια DSG υγρου τυπου ηταν πολυ πιο αξιοπιστα απο τα συγχρονα 7-αρια ξηρου, αν τα συντηρεις σωστα.
THANX

March 30, 2012, 08:18:55 PMReply #28

Offline ELTASSOS

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #28 on: March 30, 2012, 08:18:55 PM »
Εννοειτε σε χρωμα μπλε και φυσικα χωρις  AC γιατι δε γουσταρω να βγαινω απ τα αμαξι με ιδρωμενες μασχαλες ή να οδηγω με το χερι και τη γλωσσα κρεμασμενη εξω απ το παραθυρο ,σαν μιζερος ταριφας και γιατι οταν ταξιδευω καλοκαιρι δε γουσταρω να εχω ανοιχτα τα παραθυρα και να φτανω στον προορισμο μου με ημικρανιες.

αυτο ακριβως το προφιλ γουσταρουν τα κοριτσια για την παρανομη σχεση τους...οχι ομως και για τον γαμπρο η την επισημη, που παρουσιαζουν στην οικογενεια και στους φιλους...Διαλεγουμε και παιρνουμε.

March 30, 2012, 09:03:17 PMReply #29

Offline Στέλιος - fess

Re: Συζήτηση περί άλλων αυτοκινήτων [#4]
« Reply #29 on: March 30, 2012, 09:03:17 PM »
Στελιο εχεις δικιο σ αυτο που λες και ειναι και η μεγαλη μου αμφιβολια σ αυτο το αμαξι....το χω ανοιξει μονο μια φορα απο τοτε που το πηρα και μολις ακουω ολα αυτα τα μοτερακια να δουλευουν λεω εχει πλακα να κολλησει κανενα τωρα και να μεινω με το πορτ μπαγκαζ πανω απ το κεφαλι  :axe:
Στο συνεργείο μου είπαν μια ιστορία με μια οροφή slk. Ψάχνοντας το κόστος ανακάλυψα πως στοιχίζει κάτι λίγο πάνω από 16Κ!  :zalistika:

Τάσσο τα 7άρια τα ....σπάνε! Κυριολεκτικά! Χωρίς αναβαθμίσεις...

Σκούμπι 2,5 h/b γκρι! Λιώνωωωωω! Γαμώ τη φτώχεια μου... :tanevramou:
White na 1991

il motorsport authorised dealer

www.hoods.gr    coming soon

https://www.facebook.com/mx5hoods

https://www.facebook.com/hoods.gr