Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Group Buy AEM WIDEBAND ΨΗΦΙΑΚΟ (αναλογια αερα-καυσιμου)!!  (Read 4044 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

February 26, 2012, 09:16:47 PM

Offline miata mx-5

Καλησπερα παιδια βρηκα μια προσφορα για AEM WIDEBAND ΨΗΦΙΑΚΟ (αναλογια αερα-καυσιμου)!! στα 180 ευρο και μου ειπαν οτι αν μαζευτουν και αλλα ατομα θα το περναμε ακομα πιο φθηνοτερα ειναι κανενας που θελει τετοιο οργανο αν ναι τοτε ας το πει εδω ωστε να παρουμε και μια καλυτερη τιμη. Εγω επειδη το χριαζομαι αμεσα για να τελειωσω το αμαξι για να μπορω να το κυκλοφορω θα το παρω οπως και να εχει.

February 26, 2012, 09:45:16 PMReply #1

Offline nmwisima

Έχει ενα με 170 στους 4τροχούς. Κυρίως όμως έχει 156 εύρω απο ebay, όποτε σκατά προσφορά σου κάνανε.

Sent from my Nexus S using Tapatalk

February 26, 2012, 10:21:03 PMReply #2

Offline charchon

Ισοπεδοτικος ειναι η λεξη της ημερας για τον Α.   :P
τοπΟΥΛΗΣΑομΑΛΑΚαςΑλλαθαξαναπαΡωΚαποιαΣτιγμηΛευκοFaceliFTNC

February 26, 2012, 10:55:02 PMReply #3

Offline gianic

Η αληθεια ποναει παιδια..

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

February 27, 2012, 12:05:28 AMReply #4

Offline Nitroking

Γιαυτο δεν παμε μπροστα σαν χωρα κι εχουμε καταπλουτισει τους ebayers ανα τον κοσμο.. Γιατι ο καριολης ο Ελληνας δεν αρκειται με τα 20Ε κερδος, θελει να βγαλει 50+! Αμα δε νιωσει οτι επιασε μαλακα τον πελατη δεν ειναι επιτυχης η πωληση..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

February 27, 2012, 12:33:53 AMReply #5

Offline Στέλιος - fess

Νίκο, όλοι ψωνίζουμε απ' έξω.
Μη τα ισοπεδώνουμε όλα όμως.
Το μαγαζί έχει έξοδα, φόρους κλπ.
Η διαφορά των 20€ δεν είναι τρομερή, τη στιγμή που το μαγαζί (όποιο κι αν είναι αυτό) πρέπει να παρέχει τουλάχιστον μια εγγύηση.
Στη περίπτωση που παραλάβεις λοιπόν κάτι χαλασμένο από Αμερική, ξέρεις πολύ καλά πως μπορεί να περιμένεις αρκετές μέρες.
Για τα 20€ κι ας μη μου περισσεύουν, θα ψώνιζα από εδώ.
White na 1991

il motorsport authorised dealer

www.hoods.gr    coming soon

https://www.facebook.com/mx5hoods

https://www.facebook.com/hoods.gr

February 27, 2012, 11:34:28 AMReply #6

Offline Reverant

Ο Πατρινός στο Ebay τον έχει 176 ευρώ, και σου δίνει απόδειξη άρα έχει 23% ΦΠΑ μέσα στην τιμή. Μια χαρά είναι η τιμή του, πηγαίνετε να στήσετε μαγαζί και αν βγαίνετε με λιγότερο κέρδος ελάτε να μου πείτε πως γίνεται...
You can't imagine the power of the Dark Side.

February 27, 2012, 12:11:36 PMReply #7

Offline miata mx-5

Έχει ενα με 170 στους 4τροχούς. Κυρίως όμως έχει 156 εύρω απο ebay, όποτε σκατά προσφορά σου κάνανε.

Sent from my Nexus S using Tapatalk

απο ebay το ξερω οτι εχει λιγοτερο A αλλα το αμαξι πρεπει να τελιωσει καποτε οποτε δεν θα κατσω να περιμενω το ebay ποτε θα το στηλει :)
« Last Edit: February 27, 2012, 12:14:29 PM by miata mx-5 »

February 27, 2012, 12:19:19 PMReply #8

Offline nmwisima

Και ο αμερικάνος κόβει απόδειξη.

Sent from my Nexus S using Tapatalk

February 27, 2012, 12:47:15 PMReply #9

Offline Reverant

Και ο αμερικάνος κόβει απόδειξη.

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Χαριτωμένο, ο Αμερικάνος κόβει απόδειξη αλλά δεν χρεώνει ΦΠΑ σε πώληση εκτός της πολιτείας του, και ο Αμερικάνος μπορεί να κάνει εμπόριο από το σπίτι του αν γουστάρει, με ότι συνεπάγεται αυτό για πάγια έξοδα (δηλαδή την έλλειψη αυτών).
You can't imagine the power of the Dark Side.

February 27, 2012, 03:14:27 PMReply #10

Offline nmwisima

Ε, και?

Sent from my Nexus S using Tapatalk

February 27, 2012, 03:21:39 PMReply #11

Offline Nitroking

Και ο αμερικάνος κόβει απόδειξη.

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Χαριτωμένο, ο Αμερικάνος κόβει απόδειξη αλλά δεν χρεώνει ΦΠΑ σε πώληση εκτός της πολιτείας του, και ο Αμερικάνος μπορεί να κάνει εμπόριο από το σπίτι του αν γουστάρει, με ότι συνεπάγεται αυτό για πάγια έξοδα (δηλαδή την έλλειψη αυτών).

Κι εσυ μπορεις να κανεις εμποριο απο το σπιτι σου αν γουσταρεις, απλως δηλωνεις εδρα το σπιτι σου, κι ο Αμερικανος εχε μεγαλα λειτουργικα εξοδα και δεν ειναι ολοι απλοι ιδιωτες αλλα κανονικα μαγαζια με φωτα νερα υπαλληλους κτλ.. Μια ζωη εχω βαρεθει με τους δικηγορους του διαβολου, μολις κραζεις τον μαλακα πεταγονται 1000 υπερασπιστες να σου πουν οτι καλα κανει.. Και επιχειριση εχω και ξερω πως δουλευουν οι επιχειρισεις κι αυτο που ξερω καλυτερα ειναι ποσο σε μαθαινει ο πελατης οταν του ξηγιεσαι και ποσο σε σιχαινεται οταν αισθανεται οτι πας να τον κλεψεις.. Το οτι θα περιμενω μερες για την εγγυηση δε λεει κατι.. Γιατι εδω δε θα περιμενω? Μου εχει τυχει να περιμενω και 3 μηνες εδω Ελλαδα για εγγυηση, αφου ολα απεξω ερχονται τελικα..

Fess 20χ50 πραγματακια=1 χιλιαρικο.. Αν εισαι σε τετοια φαση οκ.. :good: Εγω και 1 δις να ειχα στην τραπεζα, παλι θα ψωνιζα απο αυτον που θα μου εδινε την καλυτερη τιμη γιατι δεν ειναι μονο η τιμη, αλλα και η κοροιδια..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

February 27, 2012, 03:58:58 PMReply #12

Offline gianic

H αληθεια πιστευω πως ειναι καπου στη μεση.

Με τον Ελληνα παιζουν 2 τεινα. Το πρωτο ειναι οτι υπαρχει μεγαλη περιπτωση να μην εχει μεγαλο stock αρα κατ'επεκταση να μην εχει πετυχει καλη τιμη απο τον προμηθευτη του. To κανει αυτο για να μην του μενει stock και να εχει μικροτερη χασουρα. Αυτο ομως εχει αντικτυπο στον τελικο καταναλωτη ως προς την τελικη τιμη του προιοντος.

Απο την αλλη ομως καταλαβαινω και τον Ελληνα καταναλωτη που θελει να αποφυγει το χαρατσι του 23% και κατεφευγει σε λυσεις αγορας απο το εξωτερικο με το φοβο παντα να πληρωσει το 23% στο τελωνειο.

Αν το παμε πιο μακρια, θα μπορουσαμε να πουμε ο,τι το κεδρος αγοραζοντας απο Ελλαδα ειναι μεγαλυτερο αφου  τα χρηματα μενουν στην Ελλαδα και γυριζουν γυρω απο ελληνικα χερια ενισχυοντας την τοπικη οικονομια και κατ'επεκταση τις ιδιες μας τις τσεπες.

Με το να πουμε οτι κερδιζουμε 20€ αγοραζοντας απο εξω κοιταμε απλα το δεντρο και χανουμε το δασος.
Δεν βγαζω τον εαυτο μου απο εξω μιας κι εχω κανει με το ebay συναλλαγες πανω απο 10.000€ απο τοτε που ξεκινησα το tuning.

Απλα αναρωτιεμαι... Μηπως θα επρεπε να σκεφτομαστε διαφορετικα πλεον;

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

February 27, 2012, 04:12:14 PMReply #13

Offline Στέλιος - fess

Είδες Νίκο μου που δεν είμαι δικηγόρος κανενός διαβόλου.
Σεβάσου απλά την άποψη. Μη την υιοθετείς.
Αν δεν έχω χρήματα δεν ψωνίζω, τα μαθηματικά σου είναι σωστά.
White na 1991

il motorsport authorised dealer

www.hoods.gr    coming soon

https://www.facebook.com/mx5hoods

https://www.facebook.com/hoods.gr

February 27, 2012, 04:19:25 PMReply #14

Offline Nitroking

Οι οποιοι τελικα επειδη ο χωρος μας ειναι δυσκολος τελικα θα κλεισουν η δε θα αποδωσουν το ΦΠΑ η ενα καρο πραγματα..

Αυτα που λεει ο gianic, τα χω σκεφτει κι εγω, δεν τα γραφω ομως γιατι δε θελω να γραφω κατι και να μην το κανω ο ιδιος.. Αυτα που γραφεις Γιαννη θα αποκτησουν μεγαλυτερη βαρυτητα οταν τα κανεις στην πραξη και ετσι δειξεις τον ευατο σου ως παραδειγμα προς μιμηση αντι για παραδειγμα προς αποφυγη.. ;)
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..