Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET  (Read 47526 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

April 15, 2015, 11:23:28 PMReply #105

Offline tonimx5

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #105 on: April 15, 2015, 11:23:28 PM »
παιδια καλησπερα καμια γνωμη για  ΚΛΙΜΑΤΣΑΚΗΣ ΜΗΝΑΣ? απο θεσσαλονικη ... θελω να μαθω αν εχει ακουστει κατι κτλπ γιατι δεν δινει πραγματα με αντικαταβολη :coolio:

April 16, 2015, 12:08:08 AMReply #106

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #106 on: April 16, 2015, 12:08:08 AM »
Δεν θα έπαιρνα κάτι χωρίς αντικαταβολή~ PayPal και τα σχετικά.
Με αντικαταβολή δεν έχει να φοβηθεί κάτι.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

April 16, 2015, 02:54:48 AMReply #107

Offline Aristotelis

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #107 on: April 16, 2015, 02:54:48 AM »
ΜΑΚΡΙΑ...........είχα πάρει τα δερμάτινα καθίσματα που έχω.μετά απο επικοινωνία μου με τον ίδιο και κοινού γνωστού απο επάνω,μας διαβεβαίωσε ότι είναι "καινούρια". Το σόκ το έπαθα μόλις παρέλαβα. Μου ήρθαν τυλιγμένα με χαρτόνι το οποίο είχε λάσπες οικοδομής!!!!! Έκανα μία μέρα να τα καθαρίσω απο τις λάσπες και την ασβέστη!!!!!!! αφού χάλασα δύο μπουκάλια σαμπουάν και κερί περιποίησης δέρματος να τα φέρω στα ίσια.....βρήκα κι ένα σκίσιμο που το πλήρωσα 40ε να το φτιάξω. Δηλαδή στην τελική μου κόστισαν θερμαινόμενα!!!!!
Δέν θα έπαιρνα ξανά τίποτα απο αυτόν........

April 23, 2015, 04:46:43 AMReply #108

Offline tonimx5

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #108 on: April 23, 2015, 04:46:43 AM »
Τελικα παρο ολο τιν φαση με τον αριστοτελη το πηρα απο εκει το μοτερ.. μεχρη στιγμης το ψηλομετανιονω.. αλλη φορα πρεπει να ακους.. αλλα δεν εβρησκα τπτ αλλου.. και ειμουνα ενα μηνα χωρις αμαξι  πηρα λοιπον το μοτερ ηρθε.. και καλα ειχε 80χιλιαδες χλμετρα αλλα στο μοτερ ειχε γινει απτον ιδιοκτητη πριν τρακαρι.. το μεγαλο service που γινετε συνηθος στα 75.000xlm  αλλα ο αλλαγμενος ιμαντας χρονισμου ειχε χαλαρωση και εκεινος..  οποτε + καμια 50ρια θα εχει λογικα απο οσα μου ειπε.. ολα καλα αν και μερικα πραγματα τα χρειαστηκα απτο δικο μου μοτερ γιανα ειναι σωστο..  γιατι σε εκεινο τα ητανε οφφ τωρα αυριο μεθαυριο θα ξερω περετερω γιατι μεχρι στιγμης λογο του οτι τον ειχε εχτως 2 χρονια.. πρεπει να ανεβαση λαδη στα ωστηρια και δεν εχει συμπιεση..

April 23, 2015, 05:08:15 AMReply #109

Offline Aristotelis

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #109 on: April 23, 2015, 05:08:15 AM »
Μακάρι να πάνε όλα καλά....μήν ξεχάσεις να μετρήσεις συμπίεση και ενημέρωσε μας μόλις είναι έτοιμος ο κινητήρας.

April 23, 2015, 05:43:07 AMReply #110

Offline tonimx5

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #110 on: April 23, 2015, 05:43:07 AM »
Μακάρι να πάνε όλα καλά....μήν ξεχάσεις να μετρήσεις συμπίεση και ενημέρωσε μας μόλις είναι έτοιμος ο κινητήρας.


ενοειτε μακαρι και εγω αυτο λες αλλα ο τυπος ειναι οντως τσαπατσουλης..  ειχες δικιο  :)

February 04, 2019, 10:16:52 PMReply #111

Offline Skyggedans

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #111 on: February 04, 2019, 10:16:52 PM »

 Αν και το ευχάριστο είναι πως κι εγώ παρέλαβα - εν τέλει - από Ιαπωνία χωρίς το καπέλο του τελωνείου, το κατάστημα που επέλεξα για τη συναλλαγή αποδείχθηκε επιεικώς τραγικό σε εξυπηρέτηση.

 Ιστοσελίδα: www.jdm-planet.com

 Μετά το συμβάν που είχα με το custom παγούρι του fl22 και του ψυγείου, αποφάσισα να αφήσω τους πειραματισμούς και να επιστρέψω σε oem κατάσταση/δοχείο.

 Ψάχνοντας να βρω κάτι συμφέρον, ώστε να μην πληρώσω ~100€ το oem, που ζητούσαν από Ελλάδα/Ευρώπη, βρήκα το εν λόγω online καταστημα, που εμπορεύεται τόσο εργοστασιακά, όσο και aftermarket parts για γιαπωνέζικα αυτοκίνητα.

 Το παγούρι (με την oem τάπα) εμφανιζόταν σε απόθεμα, τελικό κόστος 54€, οπότε δεν το πολυσκέφτηκα.

 Αυτόματη πληρωμή μέσω PayPal στις 4 Δεκεμβρίου, 2 emails επιβεβαίωσης από το κατάστημα για λήψη της παραγγελίας και της πληρωμής και ξεκινάει η αναμονή.

 Περνάνε οι μέρες, οι γιορτές, φτάνουμε 14 Ιανουαρίου, καμία απόκριση σε 2 emails που έχω ήδη στείλει στο email της εξυπηρέτησης πελατών του καταστήματος για κάποιο tracking number ή οποιαδήποτε ενημέρωση και ανοίγω case στο PayPal.

 Ως δια μαγείας και χωρίς να μπουν στον κόπο να απαντήσουν στο email, στο οποίο τους ζητάω ακύρωση  παραγγελίας και επιστροφή χρημάτων, μου έρχεται ειδοποίηση για ένα tracking number από dhl japan, για εντοπισμό του αντικειμένου στην Οσάκα, με προορισμό τη Φραγκφούρτη.

Κατά τα λοιπά, πλήρης αδιαφορία στην επικοινωνία του case στο PayPal, απαντήσεις κατά πάσα πιθανότητα αυτοματοποιημένες, ώσπου 24 Ιανουαρίου, παραλαμβάνω με dhl express το δέμα με το δοχείο. Καμία ειδοποίηση για τελωνείο.

 Οπότε ναι μεν όσον αφορά το επιπλέον κόστος, ίσως όντως είναι πλέον σε ισχύ μεταξύ Ε.Ε. και Ιαπωνίας, αλλά από το εν λόγω κατάστημα, παρόλο που διαθέτει μια ατέλειωτη λίστα από επώνυμα parts, καμία αλλη αγορά για μένα, με αντιμετώπιση  πελάτη απαράδεκτη και μόνο με τον μπαμπούλα του PayPal κατάφερα να παραλάβω και να μην κλαίω τα λεφτά μου.

February 04, 2019, 10:24:44 PMReply #112

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #112 on: February 04, 2019, 10:24:44 PM »
Ρε τους μικροτσουτσουνους....
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

February 05, 2019, 10:51:36 AMReply #113

Offline Reverant

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #113 on: February 05, 2019, 10:51:36 AM »

 Αν και το ευχάριστο είναι πως κι εγώ παρέλαβα - εν τέλει - από Ιαπωνία χωρίς το καπέλο του τελωνείου, το κατάστημα που επέλεξα για τη συναλλαγή αποδείχθηκε επιεικώς τραγικό σε εξυπηρέτηση.

 Ιστοσελίδα: www.jdm-planet.com

 Μετά το συμβάν που είχα με το custom παγούρι του fl22 και του ψυγείου, αποφάσισα να αφήσω τους πειραματισμούς και να επιστρέψω σε oem κατάσταση/δοχείο.

 Ψάχνοντας να βρω κάτι συμφέρον, ώστε να μην πληρώσω ~100€ το oem, που ζητούσαν από Ελλάδα/Ευρώπη, βρήκα το εν λόγω online καταστημα, που εμπορεύεται τόσο εργοστασιακά, όσο και aftermarket parts για γιαπωνέζικα αυτοκίνητα.

 Το παγούρι (με την oem τάπα) εμφανιζόταν σε απόθεμα, τελικό κόστος 54€, οπότε δεν το πολυσκέφτηκα.

 Αυτόματη πληρωμή μέσω PayPal στις 4 Δεκεμβρίου, 2 emails επιβεβαίωσης από το κατάστημα για λήψη της παραγγελίας και της πληρωμής και ξεκινάει η αναμονή.

 Περνάνε οι μέρες, οι γιορτές, φτάνουμε 14 Ιανουαρίου, καμία απόκριση σε 2 emails που έχω ήδη στείλει στο email της εξυπηρέτησης πελατών του καταστήματος για κάποιο tracking number ή οποιαδήποτε ενημέρωση και ανοίγω case στο PayPal.

 Ως δια μαγείας και χωρίς να μπουν στον κόπο να απαντήσουν στο email, στο οποίο τους ζητάω ακύρωση  παραγγελίας και επιστροφή χρημάτων, μου έρχεται ειδοποίηση για ένα tracking number από dhl japan, για εντοπισμό του αντικειμένου στην Οσάκα, με προορισμό τη Φραγκφούρτη.

Κατά τα λοιπά, πλήρης αδιαφορία στην επικοινωνία του case στο PayPal, απαντήσεις κατά πάσα πιθανότητα αυτοματοποιημένες, ώσπου 24 Ιανουαρίου, παραλαμβάνω με dhl express το δέμα με το δοχείο. Καμία ειδοποίηση για τελωνείο.

 Οπότε ναι μεν όσον αφορά το επιπλέον κόστος, ίσως όντως είναι πλέον σε ισχύ μεταξύ Ε.Ε. και Ιαπωνίας, αλλά από το εν λόγω κατάστημα, παρόλο που διαθέτει μια ατέλειωτη λίστα από επώνυμα parts, καμία αλλη αγορά για μένα, με αντιμετώπιση  πελάτη απαράδεκτη και μόνο με τον μπαμπούλα του PayPal κατάφερα να παραλάβω και να μην κλαίω τα λεφτά μου.

Μην σε ξενίζει, έτσι είναι τα περισσότερα eshop στην Ιαπωνία. Δεν το έχουν με την επικοινωνία καθόλου, και μέρος αυτού του προβλήματος είναι ότι δεν μιλάνε αγγλικά, ακόμα και μέσω email, νοιώθουν άβολα.
You can't imagine the power of the Dark Side.

February 05, 2019, 10:55:32 AMReply #114

Offline HarryB

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #114 on: February 05, 2019, 10:55:32 AM »
Φωτεινη εξαιρεση, Maruha & RHDJapan. Και οι 2 αψογοι, και ειδικα ο Maruha με εχει στρεψει στο να αγορασω απο αλλο μαγαζι, γιατι ηταν φθηνοτερα απο οτι ο ιδιος.... :zalistika:

February 05, 2019, 11:04:11 AMReply #115

Offline Skyggedans

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #115 on: February 05, 2019, 11:04:11 AM »

 Δημήτρη, σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση και το heads up.

 Επειδή λόγω επαγγέλματος μιλάω καθημερινά με προμηθευτές από όλο τον κόσμο, κυριολεκτικά, ακόμα και στις περιπτώσεις ελλιπούς ικανότητας χρήσης κοινής γλώσσας, υπάρχουν τρόποι ενημέρωσης με ακρίβεια, έστω και χωρίς σαφήνεια.
 
 Εδώ αν δεν άνοιγα case, έπαιζε απλά να μην είχαν ασχοληθεί καν με την παραγγελία και να περίμενα να παραλάβω στο διηνεκές...

February 05, 2019, 04:10:28 PMReply #116

Offline mx5silver

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #116 on: February 05, 2019, 04:10:28 PM »
Φωτεινη εξαιρεση, Maruha & RHDJapan. Και οι 2 αψογοι, και ειδικα ο Maruha με εχει στρεψει στο να αγορασω απο αλλο μαγαζι, γιατι ηταν φθηνοτερα απο οτι ο ιδιος.... :zalistika:
χαρη, από τον rhd ψωνισες προσφατα?
αυτος στελνει μονο με fedex...
πηγες τελωνειο?

February 05, 2019, 04:28:53 PMReply #117

Offline HarryB

Re: BLACKLIST ΠΩΛΗΤΩΝ INTERNET
« Reply #117 on: February 05, 2019, 04:28:53 PM »
Οχι, πανε κοντα 2 χρονια, και νομιζω το χα φαει το τελωνειο μ και τοτε...