Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Group buy moss motors(miatamania.com)  (Read 2717 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 30, 2011, 06:39:29 PM

Offline Alex

Group buy moss motors(miatamania.com)
« on: June 30, 2011, 06:39:29 PM »
Ήθελα να πάρω μια κουκούλα για να μη βράζει το αυτοκίνητο καλοκαιριάτικα,συγκεκριμένα αυτήν http://www.miatamania.com/Shop/ViewProducts.aspx?PlateIndexID=77939 που μπαινοβγαίνει εύκολα κ είναι ακριβώς στα μέτρα του mx5 (δεν περισσεύει δεν κρέμεται να γρατζουνάει το χρώμα κτλ) αλλά δεν στέλνει παραγγελίες κάτω από 100$ ο mossmotors(miatamania.com). Όποιος ενδιαφέρεται να πάρει μια,έχει και για na-nb http://www.miatamania.com/Shop/ViewProducts.aspx?PlateIndexID=77938 ή οτιδήποτε άλλο ας μου πει να οργανώσω μια παραγγελία να μας τα στείλει. Η τιμή της είναι στα 27 ευρώ (με τη σημερινή ισοτιμία) και μετά από επικοινωνία μου μαζί του με διαβεβαίωσε ότι είναι water resistant αλλά όχι waterproof,πράγμα που σημαίνει από ότι κατάλαβα πως αν βραχεί από κάτω,ας πούμε, ότι θα ποτίσει. Μικρό το κακό κατά τη γνώμη μου.
Σημ. είμαι από Καβάλα ,η επικοινωνία θα γίνει τηλεφωνικώς και σας τα στέλνω με κούριερ μιας και είναι πανάλαφρα τέτοιου είδους προϊόντα. Ευχαριστώ..
2.0 mx-5

June 30, 2011, 07:11:04 PMReply #1

Offline Basilmx5

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #1 on: June 30, 2011, 07:11:04 PM »
Μπροστα κρατιεται απτους υαλοκαθαριστηρες? στα πλαγια φαινεται απτα χερουλια, οκ.... πισω ομως? αν φυσηξει το πραμικρο δε θα σηκωθει μεχρι την μεση?

June 30, 2011, 07:22:53 PMReply #2

Offline Konstantinos

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #2 on: June 30, 2011, 07:22:53 PM »
Eγώ την έχω τη συγκεκριμένη και μπορείς να τη φρακάρεις περιμετρικά της κουκούλας, στα λάστιχα και συνήθως σε πολυ αέρα σηκώνεται, ενώ πολλές φορές την έχω βρει και κάτω. :-/
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

June 30, 2011, 08:28:20 PMReply #3

Offline Alex

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #3 on: June 30, 2011, 08:28:20 PM »
Μπροστά πιάνει στους υαλοκαθαριστήρες με ''χρατς χρατς'', στο πλάι στα χερούλια επίσης με τον ίδιο τρόπο και πίσω σφηνώνει κάτω από τη κουκούλα όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.Αν τα κάνεις όλα αυτά, με αεράκι γιατί να στη βγάλει; Το μεγάλο της συν, για μένα ,είναι ότι είναι κομμένη ακριβώς στα μέτρα του mx και δεν περισσεύει πράγμα που σημαίνει ότι θα κοπανιέται πάνω στο αμάξι όταν φυσάει όπως αυτή http://www.mx5parts.co.uk/product_info.php/products_id/1105. Δε θέλω να έχω στο μυαλό μου πως αν δεν είναι φρεσκοπλυμένο θα γεμίσει γρατζουνιές μετά από μερικές χρήσεις.Από την άλλη μια full cover κουκούλα δεν είναι και τόσο πρακτική για καθημερινή χρήση...
2.0 mx-5

June 30, 2011, 08:31:28 PMReply #4

Offline SIMOS

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #4 on: June 30, 2011, 08:31:28 PM »
Υπάρχει περίπου η ίδια, μάλλον όμως με πιο λεπτό ύφασμα, στα πολυκαταστήματα που έχουν και ήδη αυτοκινήτου.  Όταν έχει πολύ αέρα μία λύση είναι να κλείνεις την κουκούλα μέσα από τις πόρτες οπότε δεν φεύγει όσο αέρα και να έχει !  
Q: Ari, what is the secret to Finnish drivers being so quick?
Ari: I think we all have the same problem, empty head and heavy right foot
Ari Vatanen

June 30, 2011, 08:38:56 PMReply #5

Offline Alex

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #5 on: June 30, 2011, 08:38:56 PM »
Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα, ότι υπάρχει περίπου η ίδια, ενώ αυτή είναι ακριβώς όση χρειάζεται και δεν κρέμεται  ;) :good: Επίσης, με 30 ευρώ είναι καλή και η τιμή της.
2.0 mx-5

June 30, 2011, 08:43:30 PMReply #6

Offline Basilmx5

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #6 on: June 30, 2011, 08:43:30 PM »
Εισαι ο Αλεξης (και κρυβεσαι πισω απτις λεξεις)... :P :P
Η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερει επειδη προκειται να βγαλω τελειως τη κουκουλα επειδη εχω hardtop, οποτε με βολευει αν βγαλω το ht και παω καπου εξω να την βαλω απο πανω κ να καλυψω το αμαξι για να μη βρωμιζεται... θα πρεπει ομως να μπορεσω να βαλω πισω κανα λαστιχακι, αριστερα-δεξια οπως αυτα στα χερουλια που δειχνει, για να πιανει κοντρα απτις πισω βιδες στη βαση του hardtop...  :????:

June 30, 2011, 09:18:36 PMReply #7

Offline Alex

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #7 on: June 30, 2011, 09:18:36 PM »
Εισαι ο Αλεξης (και κρυβεσαι πισω απτις λεξεις)... :P :P
Η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερει επειδη προκειται να βγαλω τελειως τη κουκουλα επειδη εχω hardtop, οποτε με βολευει αν βγαλω το ht και παω καπου εξω να την βαλω απο πανω κ να καλυψω το αμαξι για να μη βρωμιζεται... θα πρεπει ομως να μπορεσω να βαλω πισω κανα λαστιχακι, αριστερα-δεξια οπως αυτα στα χερουλια που δειχνει, για να πιανει κοντρα απτις πισω βιδες στη βαση του hardtop...  :????:

Ε,γενικότερα το χω   :llol: . Αν τη σφηνώνεις στη κουκούλα Βασίλη δε νομίζω να χει πρόβλημα με το να την παίρνει ο αέρας  :good: . Είσαι μέσα δηλαδή;Αν ναι,κάνε μια λίστα για το επόμενο ποστ με μένα και σένα και να συμπληρωθεί με όποιον άλλον θέλει  :exaclty: :)
2.0 mx-5

June 30, 2011, 09:32:59 PMReply #8

Offline cymru

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #8 on: June 30, 2011, 09:32:59 PM »
Εγω εχω παρει παρομοια κουκουλιτσα απο Ελλαδα (ραμενη για ΜΧ5 που ταιριαζει ακριβως) με 50€ και δενει μπροστα πισω με λαστιχα κατω απο τους προφυλακτηρες. Αν θελετε μπορειτε να τη δειτε στη συναντηση και να σας δωσω και τα στοιχεια του μαγαζιου  :exaclty:
NC 1.8 mid Brilliant black
Tochigi Fuji LSD - 4.44 FGR
17x7in ET42 SSW light weight alloy wheels
215/45/17 Uniroyal Rainsport 3
Mazda Speed shocks
Eibach Pro Kit springs
I.L. Aluminium Sway Bar Kit
EBC yellow stuff F/R - Ate TYP200 Racing
K&N filter panel
Scan Gauge II
H7 Xenon Kit
I.L. Aluminium Pedal Cover Set
JDMbits.com gear knob (special offer)
Mazda Clear Wing Repeaters, Chrome Ring
Castrol Magnatec 5W-30
Red Line oil all around (MT90-75W90)

June 30, 2011, 09:37:35 PMReply #9

Offline Basilmx5

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #9 on: June 30, 2011, 09:37:35 PM »
Εγω εχω παρει παρομοια κουκουλιτσα απο Ελλαδα (ραμενη για ΜΧ5 που ταιριαζει ακριβως) με 50€ και δενει μπροστα πισω με λαστιχα κατω απο τους προφυλακτηρες. Αν θελετε μπορειτε να τη δειτε στη συναντηση και να σας δωσω και τα στοιχεια του μαγαζιου  :exaclty:
Κ αυτο γινεται... σωστα...

Αν τη σφηνώνεις στη κουκούλα Βασίλη δε νομίζω να χει πρόβλημα με το να την παίρνει ο αέρας  :good: . Είσαι μέσα δηλαδή;Αν ναι,κάνε μια λίστα για το επόμενο ποστ με μένα και σένα και να συμπληρωθεί με όποιον άλλον θέλει  :exaclty: :)
Βρε συ πιο πανω εγραψα οτι δεν θα εχω κουκουλα καθολου σε λιγο καιρο κ γιαυτο κ την θελω... αλλα μεχρι να δουμε κ την κουκουλα του cymru ειμαι μεσα... εχε υποψην οτι αυτη η κουκουλα δε χωραει να μπει με το softtop κλειστο.

June 30, 2011, 09:39:29 PMReply #10

Offline cymru

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #10 on: June 30, 2011, 09:39:29 PM »
Εγω εχω παρει παρομοια κουκουλιτσα απο Ελλαδα (ραμενη για ΜΧ5 που ταιριαζει ακριβως) με 50€ και δενει μπροστα πισω με λαστιχα κατω απο τους προφυλακτηρες. Αν θελετε μπορειτε να τη δειτε στη συναντηση και να σας δωσω και τα στοιχεια του μαγαζιου  :exaclty:
Κ αυτο γινεται... σωστα...

Αν τη σφηνώνεις στη κουκούλα Βασίλη δε νομίζω να χει πρόβλημα με το να την παίρνει ο αέρας  :good: . Είσαι μέσα δηλαδή;Αν ναι,κάνε μια λίστα για το επόμενο ποστ με μένα και σένα και να συμπληρωθεί με όποιον άλλον θέλει  :exaclty: :)
Βρε συ πιο πανω εγραψα οτι δεν θα εχω κουκουλα καθολου σε λιγο καιρο κ γιαυτο κ την θελω... αλλα μεχρι να δουμε κ την κουκουλα του cymru ειμαι μεσα... εχε υποψην οτι αυτη η κουκουλα δε χωραει να μπει με το softtop κλειστο.

εμενα μπαινει και με κλειστο και με ανοιχτο το soft top
NC 1.8 mid Brilliant black
Tochigi Fuji LSD - 4.44 FGR
17x7in ET42 SSW light weight alloy wheels
215/45/17 Uniroyal Rainsport 3
Mazda Speed shocks
Eibach Pro Kit springs
I.L. Aluminium Sway Bar Kit
EBC yellow stuff F/R - Ate TYP200 Racing
K&N filter panel
Scan Gauge II
H7 Xenon Kit
I.L. Aluminium Pedal Cover Set
JDMbits.com gear knob (special offer)
Mazda Clear Wing Repeaters, Chrome Ring
Castrol Magnatec 5W-30
Red Line oil all around (MT90-75W90)

June 30, 2011, 09:40:32 PMReply #11

Offline Alex

Re: Group buy moss motors(miatamania.com)
« Reply #11 on: June 30, 2011, 09:40:32 PM »
Έχει δυο κουκούλες. Μια με κλειστό και μια με ανοιχτό το soft top(για nc)  :good:
2.0 mx-5