Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες  (Read 129499 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

March 17, 2020, 07:28:51 AMReply #825

Offline topetwrx

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #825 on: March 17, 2020, 07:28:51 AM »
Τόσα δίνω και εγώ με κουκούλα μέσα, οδική, θραύση και νομική προστασία, στην Υδρόγειο. Για απαλλαγή όμως δεν θυμάμαι αν έχω, πχ τα πρώτα 300 ευρώ δικά μου για την κουκούλα και από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα δικά τους...  Στην αρχή έδινα καμιά 370 τον χρόνο και πέρσι μου το κατέβασε από μόνος του!! :zalistika:
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

March 17, 2020, 09:11:40 AMReply #826

Offline manoskark

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #826 on: March 17, 2020, 09:11:40 AM »
Παιδιά ναι όπως είπε και ο Δημήτρης δύο φορές έχω αλλάξει στο nc μου κουκούλα. Οι κουκούλα ήταν και τις δύο φορές σε καλή κατάσταση οπότε φαινόταν ότι δεν την έσκισα μόνος μου και ήταν απόπειρα κλοπής. Η απαλλαγή είναι 300 ευρώ οπότε σε μια βδομάδα περίπου από την κατάθεση των τιμολογίων σου βάζουν στον λογαριασμό σου το ποσό του τιμολογίου που έκοψε το συνεργείο -300.

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Ήσουν ασφαλισμενος στην anytime ηλεκτρονικά? Χρειάστηκε να κάνεις κάποια περαιτέρω ενέργεια όταν ασφαλισες?

Ναι ηλεκτρονικά είμαι ασφαλισμένος εδώ και 6 χρόνια που έχω το αμάξι. Δεν έκανα κάτι άλλο απλά έβαλα το full πακέτο.
-Tein flexz coilover
-Rx8 yellow dot sways
-Custom header/muffler
-Magnaflow 200c cat
-Ecu remap
-Tochigi-Fuji LSD
-Rx7 FD wheels
-il motorsport ppf and cross center brace

April 01, 2020, 12:24:20 AMReply #827

Offline Alex

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #827 on: April 01, 2020, 12:24:20 AM »
Πριν λίγο καιρό χρειάστηκα την μικτή της hellasdirect. Με πλήρωσαν άμεσα μόλις έστειλα τα τιμολόγια, κανένα παράπονο. Δεν έχω λόγο να μην ανανεώσω ξανά, εκτός κι αν βρω ασφαλιστική να καλύπτει κουκούλα.
Ιντεραμέρικαν που είχα πριν, το είχε στους όρους με απαλλαγή 600 ή 300, δεν θυμάμαι. Έχασα εκείνη την ασφάλεια επειδή ξέχασα να ανανεώσω το συμβόλαιο, ακυρώθηκε και δεν κάνουν μικτή ασφάλεια σε αμάξι 8ετίας (αν θυμάμαι καλά) και πάνω. Πρώτη ασφάλεια εννοώ, αν έχεις ήδη, το ανανεώνουν μέχρι να το κόψεις εσύ.
Για τη πληροφορία όλα αυτά...
2.0 mx-5

April 01, 2020, 11:08:14 AMReply #828

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #828 on: April 01, 2020, 11:08:14 AM »
To πολύ που κρατάνε μικτή είναι δεκαετία, απλά όντως σε κάποιες περιπτώσεις αν έχεις παλιό συμβόλαιο στο αφήνουν. Εγω την έχω κρατήσει και εξαιτίας αυτού η δηλωμένη αξία του αυτοκινήτου μου είναι 5Κ. Δεν ξερω βέβαια τι θα γίνει σε περίπτωση που τη χρειαστώ, αλλά ελπίζω και να μην μάθω.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 01, 2020, 05:30:26 PMReply #829

Offline dimsabas

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #829 on: April 01, 2020, 05:30:26 PM »
H Hellas Direct μού έκανε μικτή κάλυψη σε αυτοκίνητο 14,5 ετών με αστεία χρήματα. 320 ευρώ για 1.800 κυβικά για όλο το χρόνο.

April 01, 2020, 07:24:02 PMReply #830

Offline HarryB

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #830 on: April 01, 2020, 07:24:02 PM »
Μμμμ....ενδιαφερον. Μεσω ασφαλιστη?

April 01, 2020, 11:37:46 PMReply #831

Offline aft3rgl0w

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #831 on: April 01, 2020, 11:37:46 PM »
(εμαθα εκ των υστέρων καθως και μου το επιβεβαίωσε ο  :police: πως στη γειτονιά πάνω μεριά Νομισματοκοπείου κυκλοφορούν ρομά και κλέβουν μπαταρίες απο τις οποίες πουλάνε τον χαλκό) οποτε easy target ενα mx5 με κουκούλα.

στο ψητό λοιπον , πηρα εθνικη και ενω δεν μου απάντησαν αν καλύπτετε μου ειπανε να κανω την διαδικασία που προβλέπεται η οποια ειναι αυτή που ειχα διαβασει και σε προηγούμενα ποστ και που εγραψα 5 post πιο πάνω.
πηγα αστυνομικό τμήμα  :police: ανέφερα το συμβάν και συμπληρωσα "Έγκληση κατ' αγνώστων" δλδ μήνυση κατ' αγνώστων. >:a
αυτο το χαρτί σκανάρισμα προς εθνική ασφ, παράλληλα μου εκλεισαν ραντεβού πραγματογνώμονα να έρθει στο γκαράζ μου τη δευτέρα να το δεί.
μετα απο αυτό θα δουμε τι κ αν δικαιουμαστε. θα σας ενημερώσω.

FYI το αμάξι το έχω απο το 2007 που το πήρα, ασφαλισμένο στην εθνική ασφαλιστική με απλή και για  την συγκεκριμένη κάλυψη "ολική και μερική κλοπη οχήματος" δεν αναφέρει απαλλαγή στο ασφάλιστρο και το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο ειναι 4000€

by the way για οσους βαριούνται απόψε  :P οι όροι ειναι εδώ https://www.ethniki-asfalistiki.gr/files/Documents/OROI_AYTOKINHTOY_090719.PDF

page 25:
9. ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΚΛΟΠΗΣ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣi   
......
α.  Την αξία των κλαπέντων τεμαχίων ή εξαρτημάτων του οχήματος που είναι στερεώς προσδεδεμένα σ’ αυτό και είναι     απαραίτητα για την κίνηση και τη λειτουργία του.
.....

μάλλον σε αυτό ειμαστε...για να δούμε  :gl:


το λοιπον...αργησα να σας κανω Update αλλά το ζουμί ειναι πως πηρα ειμαι με ολοκαινουργια κουκούλα υφασματινη πλεον και οχι βινυλίου που είχα, η οποια πλεον εδωσε αλλη πνοη στο αυτοκίνητο..πραγματικα φαινεται σαν καινούργιο...! έγινε πένα..καλύτερα και απο πριν.

και στα του πορτοφολιού....
κουκούλα 700€ + 168ΦΠΑ=868€
εργατικά 150€+ 36 ο ΦΠΑ=186€
σύνολο 1054€.

Πήρα της αποδειξεις, τα εστειλα Εθνική Ασφαλιστική και με αποζημίωσε ολα τα εργατικά καθως και το κοστος της κουκούλας χωρις το ΦΠΑ της. Πλήρωσα λοιπον τα 168€ απο τη τσέπη μου. Διόλου άσχημα....και ολα καλα. :) :excited: :excited:
Δεν ξέρω αν ειναι standard αντιμετωπιση απο την εθνικη ασφαλιστική τι να πω...πρωτη φορα στα 13 χρονια που εχω το MX-5 εκανα χρηση της ασφαλειας μιας δεν μου χε τυχει κ ποτε τιποτα και ειναι το μοναδικο συμβάν.
αυτά τα ολίγα.



 

April 02, 2020, 12:59:31 AMReply #832

Offline dimsabas

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #832 on: April 02, 2020, 12:59:31 AM »
Μέσω της ιστοσελίδας της εταιρίας

April 02, 2020, 11:36:48 AMReply #833

Offline nektarios

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #833 on: April 02, 2020, 11:36:48 AM »
(εμαθα εκ των υστέρων καθως και μου το επιβεβαίωσε ο  :police: πως στη γειτονιά πάνω μεριά Νομισματοκοπείου κυκλοφορούν ρομά και κλέβουν μπαταρίες απο τις οποίες πουλάνε τον χαλκό) οποτε easy target ενα mx5 με κουκούλα.

στο ψητό λοιπον , πηρα εθνικη και ενω δεν μου απάντησαν αν καλύπτετε μου ειπανε να κανω την διαδικασία που προβλέπεται η οποια ειναι αυτή που ειχα διαβασει και σε προηγούμενα ποστ και που εγραψα 5 post πιο πάνω.
πηγα αστυνομικό τμήμα  :police: ανέφερα το συμβάν και συμπληρωσα "Έγκληση κατ' αγνώστων" δλδ μήνυση κατ' αγνώστων. >:a
αυτο το χαρτί σκανάρισμα προς εθνική ασφ, παράλληλα μου εκλεισαν ραντεβού πραγματογνώμονα να έρθει στο γκαράζ μου τη δευτέρα να το δεί.
μετα απο αυτό θα δουμε τι κ αν δικαιουμαστε. θα σας ενημερώσω.

FYI το αμάξι το έχω απο το 2007 που το πήρα, ασφαλισμένο στην εθνική ασφαλιστική με απλή και για  την συγκεκριμένη κάλυψη "ολική και μερική κλοπη οχήματος" δεν αναφέρει απαλλαγή στο ασφάλιστρο και το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο ειναι 4000€

by the way για οσους βαριούνται απόψε  :P οι όροι ειναι εδώ https://www.ethniki-asfalistiki.gr/files/Documents/OROI_AYTOKINHTOY_090719.PDF

page 25:
9. ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΚΛΟΠΗΣ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣi   
......
α.  Την αξία των κλαπέντων τεμαχίων ή εξαρτημάτων του οχήματος που είναι στερεώς προσδεδεμένα σ’ αυτό και είναι     απαραίτητα για την κίνηση και τη λειτουργία του.
.....

μάλλον σε αυτό ειμαστε...για να δούμε  :gl:


το λοιπον...αργησα να σας κανω Update αλλά το ζουμί ειναι πως πηρα ειμαι με ολοκαινουργια κουκούλα υφασματινη πλεον και οχι βινυλίου που είχα, η οποια πλεον εδωσε αλλη πνοη στο αυτοκίνητο..πραγματικα φαινεται σαν καινούργιο...! έγινε πένα..καλύτερα και απο πριν.

και στα του πορτοφολιού....
κουκούλα 700€ + 168ΦΠΑ=868€
εργατικά 150€+ 36 ο ΦΠΑ=186€
σύνολο 1054€.

Πήρα της αποδειξεις, τα εστειλα Εθνική Ασφαλιστική και με αποζημίωσε ολα τα εργατικά καθως και το κοστος της κουκούλας χωρις το ΦΠΑ της. Πλήρωσα λοιπον τα 168€ απο τη τσέπη μου. Διόλου άσχημα....και ολα καλα. :) :excited: :excited:
Δεν ξέρω αν ειναι standard αντιμετωπιση απο την εθνικη ασφαλιστική τι να πω...πρωτη φορα στα 13 χρονια που εχω το MX-5 εκανα χρηση της ασφαλειας μιας δεν μου χε τυχει κ ποτε τιποτα και ειναι το μοναδικο συμβάν.
αυτά τα ολίγα.
Τί απαλλαγή είχες στο ασφαλιστηριο σου;

April 02, 2020, 12:39:26 PMReply #834

Offline Dimitris n

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #834 on: April 02, 2020, 12:39:26 PM »
εμενα εληξε χθες η ασφαλεια...να το ασφαλισω...να περιμενω??δεν ξερω

εν τω μεταξυ παρατηρω στα σαιτ πχ anytime ακομη καλυτερη τιμη σε σχεση με πριν ημερες που ξανακοιταγα

το μονο κακο ειναι οτι ανωτερη τιμη ασφαλισης για μερικη ολικη κλοπη για nc 2.0 sport μου δινει η anytme 5750e :)
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

April 02, 2020, 01:03:19 PMReply #835

Offline HarryB

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #835 on: April 02, 2020, 01:03:19 PM »
Να το ασφαλισεις (εκτος αν εχεις καταθεσει πινακιδες) γιατι τα προστιμα καραδοκουν.

April 02, 2020, 05:10:03 PMReply #836

Offline Dimitris n

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #836 on: April 02, 2020, 05:10:03 PM »
ναι ισχυει
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

April 02, 2020, 06:53:23 PMReply #837

Offline aft3rgl0w

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #837 on: April 02, 2020, 06:53:23 PM »
(εμαθα εκ των υστέρων καθως και μου το επιβεβαίωσε ο  :police: πως στη γειτονιά πάνω μεριά Νομισματοκοπείου κυκλοφορούν ρομά και κλέβουν μπαταρίες απο τις οποίες πουλάνε τον χαλκό) οποτε easy target ενα mx5 με κουκούλα.

στο ψητό λοιπον , πηρα εθνικη και ενω δεν μου απάντησαν αν καλύπτετε μου ειπανε να κανω την διαδικασία που προβλέπεται η οποια ειναι αυτή που ειχα διαβασει και σε προηγούμενα ποστ και που εγραψα 5 post πιο πάνω.
πηγα αστυνομικό τμήμα  :police: ανέφερα το συμβάν και συμπληρωσα "Έγκληση κατ' αγνώστων" δλδ μήνυση κατ' αγνώστων. >:a
αυτο το χαρτί σκανάρισμα προς εθνική ασφ, παράλληλα μου εκλεισαν ραντεβού πραγματογνώμονα να έρθει στο γκαράζ μου τη δευτέρα να το δεί.
μετα απο αυτό θα δουμε τι κ αν δικαιουμαστε. θα σας ενημερώσω.

FYI το αμάξι το έχω απο το 2007 που το πήρα, ασφαλισμένο στην εθνική ασφαλιστική με απλή και για  την συγκεκριμένη κάλυψη "ολική και μερική κλοπη οχήματος" δεν αναφέρει απαλλαγή στο ασφάλιστρο και το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο ειναι 4000€

by the way για οσους βαριούνται απόψε  :P οι όροι ειναι εδώ https://www.ethniki-asfalistiki.gr/files/Documents/OROI_AYTOKINHTOY_090719.PDF

page 25:
9. ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΚΛΟΠΗΣ ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣi   
......
α.  Την αξία των κλαπέντων τεμαχίων ή εξαρτημάτων του οχήματος που είναι στερεώς προσδεδεμένα σ’ αυτό και είναι     απαραίτητα για την κίνηση και τη λειτουργία του.
.....

μάλλον σε αυτό ειμαστε...για να δούμε  :gl:


το λοιπον...αργησα να σας κανω Update αλλά το ζουμί ειναι πως πηρα ειμαι με ολοκαινουργια κουκούλα υφασματινη πλεον και οχι βινυλίου που είχα, η οποια πλεον εδωσε αλλη πνοη στο αυτοκίνητο..πραγματικα φαινεται σαν καινούργιο...! έγινε πένα..καλύτερα και απο πριν.

και στα του πορτοφολιού....
κουκούλα 700€ + 168ΦΠΑ=868€
εργατικά 150€+ 36 ο ΦΠΑ=186€
σύνολο 1054€.

Πήρα της αποδειξεις, τα εστειλα Εθνική Ασφαλιστική και με αποζημίωσε ολα τα εργατικά καθως και το κοστος της κουκούλας χωρις το ΦΠΑ της. Πλήρωσα λοιπον τα 168€ απο τη τσέπη μου. Διόλου άσχημα....και ολα καλα. :) :excited: :excited:
Δεν ξέρω αν ειναι standard αντιμετωπιση απο την εθνικη ασφαλιστική τι να πω...πρωτη φορα στα 13 χρονια που εχω το MX-5 εκανα χρηση της ασφαλειας μιας δεν μου χε τυχει κ ποτε τιποτα και ειναι το μοναδικο συμβάν.
αυτά τα ολίγα.
Τί απαλλαγή είχες στο ασφαλιστηριο σου;


400€
Επίσης το έχω ασφαλίσει για 4000€

November 24, 2021, 02:00:18 PMReply #838

Offline Nettos

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #838 on: November 24, 2021, 02:00:18 PM »
Η anytime έχει ένα πρόγραμμα που αφορά περιορισμένη χρήση αυτοκινήτου (3000 χλμ/έτος). Εφόσον το επιλέξεις τοποθετείς στην obd μια συσκευή gps που μετράει χλμ και σε app σου δείχνει τι έχεις κάνει συνολίκα.

Πρακτικά με βολεύει αλλά μου φάινεται κάπως να έχω "ρουφιάνο" μέσα στο αυτοκίνητο. Με την έννοια οτι καταγράφει με τι ταχύτητα πηγαίνω και που. Και σκέφτομαι σε καμια στραβεί μήπως βγάλω τα μάτια μου. Υπερβολικος;

November 24, 2021, 02:33:05 PMReply #839

Offline topetwrx

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #839 on: November 24, 2021, 02:33:05 PM »
Η anytime έχει ένα πρόγραμμα που αφορά περιορισμένη χρήση αυτοκινήτου (3000 χλμ/έτος). Εφόσον το επιλέξεις τοποθετείς στην obd μια συσκευή gps που μετράει χλμ και σε app σου δείχνει τι έχεις κάνει συνολίκα.

Πρακτικά με βολεύει αλλά μου φάινεται κάπως να έχω "ρουφιάνο" μέσα στο αυτοκίνητο. Με την έννοια οτι καταγράφει με τι ταχύτητα πηγαίνω και που. Και σκέφτομαι σε καμια στραβεί μήπως βγάλω τα μάτια μου. Υπερβολικος;
Μπα Χρήστο, θα με προβλημάτιζε όπως πολύ σωστά λες με τον ρουφιάνο. Επίσης να είμαστε στα χιλιόμετρα με το σταγονόμετρο; Και αν κάνεις 3400;  Κόστος;
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV