Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες  (Read 129167 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

September 29, 2017, 08:36:21 AMReply #780

Offline Alex

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #780 on: September 29, 2017, 08:36:21 AM »
Νομίζω πως όλες οι επώνυμες, interamerican-εθνική κτλ, έχουν ταρίφα τα 600. Τόσο έχω και γω στην interamerican για μεικτή
2.0 mx-5

September 29, 2017, 08:55:35 AMReply #781

Offline Manolis

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #781 on: September 29, 2017, 08:55:35 AM »
Απόψεις/εμπειρίες για Interlife ή Ιντερσαλόνικα?
Σε σχέση με την Εθνική και με τις ίδιες πάνω κάτω παροχές είναι στα μισά χρήματα.Περίπου 1200 έτος με μικτή η Εθνική,
γύρω στα 600 το έτος οι άλλες δύο.Σαφώς η Εθνική είναι ακριβή και περισσότερο "αξιόπιστη" αλλά και πάλι τα 600 ευρώ
δεν είναι αμελητέο πόσο.
Με τι ποσό απαλλαγής η Εθνική?



1300 η Εθνική και 1000 οι άλλες δύο.

September 29, 2017, 09:33:15 AMReply #782

Offline georgep800

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #782 on: September 29, 2017, 09:33:15 AM »
Περιλαμβάνει κάποια απο αυτές τις τιμές που λέτε και κακόβουλες ενέργειες;

June 14, 2018, 09:50:13 PMReply #783

Offline Alex

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #783 on: June 14, 2018, 09:50:13 PM »
Επειδή ανανέωσα εκπρόθεσμα, έχασα το συμβόλαιο της ιντεραμέρικαν. Το διατηρούσαν επειδή ήταν παλιό, νέα συμβόλαια μικτής σε άνω των 7ετών δεν κάνουν.
Έχασα αξιοπιστία, γρήγορες αποζημιώσεις, οδική βοήθεια παντού κτλ. Η οδική έκανε και τις δηλώσεις ατυχήματος ταχύτατα. Επίσης, έχασα κάλυψη κουκούλας.
Έκανα από insurancematket και πλέον έχει επιλογή για interlife και κάποιες άλλες που δεν θυμάμαι. Τι να επιλέξω, για να είμαι κοντά στα δεδομένα της ιντεραμέρικαν; interlife μικτή με απαλλαγή 250 ευρώ, βγαίνει στα ίδια με ιντεραμέρικαν που είχε απαλλαγή 600 αλλά δεν καλύπτει κουκούλα.
Ξενέρωσα, ήταν άψογη η ιντεραμέρικαν και την ήθελα αυτή τη σιγουριά
Θέλω τις γνώμες σας (γιατί είναι ανασφάλιστο και δεν κουνιέται) και/ή πιθανές προτάσεις από συμφορουμίτες ασφαλιστές με pm.
2.0 mx-5

June 15, 2018, 12:31:21 AMReply #784

Offline Skyggedans

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #784 on: June 15, 2018, 12:31:21 AM »

 Με την ευκαιρία της ερώτησης του Άλεξ και μιας και είχαμε τη συγκεκριμένη κουβέντα πρόσφατα με άλλους συμφορουμίτες, να σημειώσω κάτι για τις online και αν κάποιος γνωρίζει κάτι αντίθετο, ας σχολιάσει.

 Επειδή πολλοί από μας ήμασταν/είμαστε ασφαλισμένοι σε anytime/hellas direct κλπ, υπάρχει ένα θέμα με το ασφαλιζόμενο κεφάλαιο, το οποίο ίσως αξίζει την προσοχή μας.

 Στα ψιλά γράμματα του συμβολαίου της anytime π.χ. αναφέρεται πως το δηλωθέν ασφαλιζόμενο κεφάλαιο είναι το επιθυμητό από τον εκάστοτε ασφαλιζόμενο και όχι το εκτιμητέο από την ασφαλιστική την ίδια. Αναφέρομαι στο περιθώριο (min - max) που δίνει η online τιμολόγηση του αυτοκινήτου βάσει έτους κατασκευής, μοντέλο, χωρητικότητα κινητήρα κλπ.

 Αυτό, σε συνδυασμό με το ότι στις online ασφάλειες υπάρχει το δεδομένο πως δε γίνεται ποτέ εκτίμηση του ασφαλιζόμενου αυτοκινήτου από πραγματογνώμονα της ασφαλιστικής, δίνει το έννομο δικαίωμα στην ασφαλιστική, σε περίπτωση ολικής καταστροφής ή κλοπής, να σε αποζημιώσει με τιμές που προκύπτουν από πίνακες κοστολόγησης δικούς της (φαντάζομαι συμβατούς με τις τρέχουσες αξίες μεταχειρισμένων) και συγκεκριμένα με το minimum δυνατό, το οποίο δίνεται ως επιλογή σε κάθε τιμολόγηση και όχι με το ποσό που έχει δηλωθεί ως ασφαλιζόμενο στο συμβόλαιο που πληρώνουμε, εφόσον έχουμε επιλέξει μεγαλύτερη αξία αποζημίωσης.

 Δεν αναφέρομαι καν στον παράγοντα της παλαιότητας, γιατί αυτό το χρησιμοποιούν όλες, ανεξαιρέτως, προκειμένου να γλιτώσουν χρήματα, αλλά αν το τραβήξεις, παίρνεις τουλάχιστον τα λεφτά που έχεις δηλώσει στο ασφαλιζόμενο κεφάλαιο. H παλαιότητα πάει πακέτο με αυτό που έγραψα παραπάνω, οπότε σε περίπτωση στραβής, βγαίνουμε διπλά ζημιωμένοι.

 Just a heads up, να είμαστε λίγο πιο υποψιασμένοι για το τι πληρώνουμε πριν βρεθούμε προ απροόπτου στη δύσκολη στιγμή που μπορεί να τύχει σε όλους μας.

June 15, 2018, 12:36:16 AMReply #785

Offline nikospaga

  • 150 km/h
  • ***
  • Posts: 349
  • Total likes: 94
  • Gender: Male
  • There is a way to feel free....let things Drift!
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #785 on: June 15, 2018, 12:36:16 AM »
Έχεις δίκαιο σε αυτά που λες. Οι τιμές που δίνουν είναι οι ανώτατες. Όταν θα χρειαστεί, γίνεται εκείνη τη στιγμή εκτίμηση με ανώτατο το προαναφερθέν ποσό.
NC 1.8 High-Galaxy Grey
-K&N Filter Panel
-Eibach Pro Kit Springs
-Michelin PS3 - 205/50/16
-HID 6000, llumar films

June 15, 2018, 10:35:53 AMReply #786

Offline luigid

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #786 on: June 15, 2018, 10:35:53 AM »
Μονα ζυγα,μονοζυγα!

Αυτο ειναι το συστημα που χρησιμοποιουν οι ασφαλιστικες.Παντα θα κοιτανε να σε ριξουν οσο και οπου μπορουν.

Μια χρησιμη υπηρεσια ειναι η ΔΕΙΑ.Διευθυνση Εποπτειας Ιδιωτικης Ασφαλισης.Αχρειαστη να ειναι αλλα αν χρειαστει μπορει να λυσει διαφορα θεματα που συνηθως οι ασφαλιστικες κοιτουν να ριξουν τον πελατη.

June 15, 2018, 03:34:20 PMReply #787

Offline arvani

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #787 on: June 15, 2018, 03:34:20 PM »
Καλησπέρα παίδες,
Και εγώ στις επόμενες 10 ημέρες πρέπει να ανανεώσω, και μάλλον από την Anytime (360/ετήσιο) θα πάω μάλλον προς Interasco ή Interlife. Και οι 2 παρέχουν τις ίδιες καλύψεις με την διαφορά ότι η Interlife έχει κάλυψη για αερόσακους () και εξαιρεί ζημιές σε κουκούλα. Η Interasco δεν αναγράφει τίποτα από τα παραπάνω οπότε δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην περίπτωση της.
Και στις 2 περιπτώσεις η τιμή είναι ~20% κάτω από Anytime.

Σχετικά με την αξία του αυτοκινήτου, τα default που δίνει το Insurance Market είναι ~4Κ, το οποίο είναι εξαιρετικά περίεργο.
Κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους, μου είπαν ότι αν προκύψει ολική κλοπή αυτοκινήτου η τιμή που θα ψάξει η ασφαλιστική θα είναι η τρέχουσα (car.gr) η οποία όμως και δεν θα μπορεί να υπερβαίνει την αξία του συμβολαίου. Σε κάθε περίπτωση όσο μεγαλύτερο ποσό δηλώσεις στο συμβόλαιο σου, πάνω από την τρέχουσα της αγοράς, μόνο επιπλέον κόστος για τα ασφάλιστρα είναι αφού δεν θα τα πάρεις σε περίπτωση ολικής κλοπής.
Οπότε εγώ λέω να βάλω ~7.5Κ.

Αν έχει κανείς εικόνα από Interasco, Interlife θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο για την επιλογή μου!
Thx
Chris
Used to have...

NC 2.0lt Sport

June 15, 2018, 10:27:41 PMReply #788

Offline Alex

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #788 on: June 15, 2018, 10:27:41 PM »
Για hellas direct, έχουμε feedback?
Θέλω οπωσδήποτε να κάνω ασφάλεια απόψε γιατί στο κωλοχανείο που ζούμε μπορεί να μου ρθει και κανα κοστούμι που φαίνεται ανασφάλιστο από την διασταύρωση που κάνουν
2.0 mx-5

June 15, 2018, 11:07:16 PMReply #789

Offline Gas21

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #789 on: June 15, 2018, 11:07:16 PM »
Εγω αλλαξα φετος απο anytime σε hellas direct, παρόλο που ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος απο την anytime.
Η Hellas Direct έδινε όμως μεγαλύτερο ασφαλιζόμενο κεφάλαιο και παραλληλα χαμηλότερα ασφάλιστρα.Κατα τ' αλλα ίδιες παροχές.
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

June 16, 2018, 12:15:28 AMReply #790

Offline Nettos

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #790 on: June 16, 2018, 12:15:28 AM »
Hellas Direct έκανα πριν 3 μήνες μικτή. Ηταν απο τις λίγες ασφαλιστικές που μου έδιναν αυτή τη δυνατότητα. Βεβαια απο ότι είδα δεν καλύπτει σκίσιμο κουκούλας. Τοτε που έκανα, συμπλήρωνες κωδικό έκπτωσης, 《praktiker》 και είχες μια έκπτωση της τάξης του 15%. Δες μήπως ισχύει και τώρα....

June 16, 2018, 11:40:21 AMReply #791

Offline gmat

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #791 on: June 16, 2018, 11:40:21 AM »
Ατλαντικη ένωση παλιότερα στο οπελ μου τη κουκούλα μου την πέρασαν στις κακόβουλες ενέργειες. Βέβαια και εκεί η παλαιότητά και τρέχουσα εμπορική αξία έπαιζαν το ρόλο τους γτ η κουκούλα τότε είχε 5000 γνήσια και θα μου το βγαζαν ολική οπότε και έφτιαξα νέα από την αρχή 2300 και δεν πλήρωσα κάτι επί της ουσίας. Άρα δείτε το σενάριο να έχετε κάλυψη κακοβουλων ενεργειων.

Όσον αφορά το mazda Allianz μικτή με απαλλαγή 300 και κεφάλαιο 7500. Θεωρητικά το ασφαλίζω λιγότερο από ότι πιάνει ένα 08 fl phrt αλλά επειδή έχω κάνει wrapping δε μπορώ να περάσω από έμπειρο γνώμονα για αύξηση τιμής. Το χώ κάνει ήδη μια φορά γτ οι ασφαλιστικές πέραν από το car κτλ κτλ έχουν to iad eurotax και περνάνε αξίες.  Εκεί να έχετε μια εικόνα ένα mx5 του 08 με υφασμάτινη έχει υπολλειματικη κοντά 4500... Allianz δεν τους έχω χρειαστεί αλλά οκ θεωρώ ότι είναι κορυφή. Μικτή το 6μηνο 278 με εταιρική έκπτωση αλλιώς κοντά στα 470 πρέπει να είναι...
« Last Edit: June 16, 2018, 11:43:22 AM by gmat »
Nc rc 1.8

April 10, 2019, 12:46:56 PMReply #792

Offline retro007

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #792 on: April 10, 2019, 12:46:56 PM »
Καλησπέρα παιδιά,  :hello:

Μπορει κάποιος να με βοηθήσει στο ερωτημα: Ποιά ασφαλιστική να επιλέξω;

Θα ήθελα αν γίνεται:
1) Η ασφάλεια να περιλαμβάνει αποζημίωση για την κουκούλα
2) Αν γίνεται  (αν και απ'ότι διάβασα στο τρέχον νήμα, δε γίνεται) να ασφαλίσω στο αυτοκίνητο για κλοπή (μερική/ολική) για μεγαλύτερη αξία απο ότι η "τυπική" αντικειμενική αξία του αυτοκινήτου.

Γενικά (σε άλλα αυτοκίνητα) χρησιμοποιώ την anytime και ειμαι σε γενικές γραμμες ευχαριστημένος. Ρώτησα επίσης ασφαλιστη της Allianze και μου είπε οτι δεν υποστηρίζεται ούτε το (1) ούτε το (2).

Οποιαδήποτε γνώμη/γνώση επι του θέματος θα μου ήταν πολυ πολυ χρήσιμη.

Ευχαριστω για τον χρόνο σας!!

April 10, 2019, 12:58:34 PMReply #793

Offline gianic

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #793 on: April 10, 2019, 12:58:34 PM »
Απο ότι ξερω η Anytime καλυπτει και την κουκουλα και οι τιμες στην κλοπη ειναι σωστες σε γενικες γραμμες. Και παραπανω να σου βαλει καποιος φιλος σου σε αλλη ασφαλιστικη θα παρεις παλι μια τιμη της πιατσας αν ερθει η "κακια" η ωρα

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

April 10, 2019, 01:57:37 PMReply #794

Offline anvas94

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #794 on: April 10, 2019, 01:57:37 PM »
Και η εθνική καλύπτει κουκούλα. Έχει συμβεί στον Νίκο μας


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/