Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες  (Read 129803 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

November 24, 2021, 03:11:05 PMReply #840

Offline Konstantinos

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #840 on: November 24, 2021, 03:11:05 PM »
Το χρησιμοποιώ τα τελευταία 5 χρόνια. Δυστυχώς κάνω 1.000 km max ανά έτος και πλέον 500 με το ζόρι. Έδινα αρχικά περίπου 160€ ετησίως για όλες τις καλύψεις (πλην μικτής), φέτος ήρθε ανανέωση στα 195 €, οπότε πλέον δεν θεωρώ ότι με συμφέρει. Είναι ρουφιάνος, εγείρει πολλά ερωτήματα σχετικά με την επεξεργασία δεδομένων (ταχύτητα οχήματος, διαδρομές, σημείο φύλαξης κ.λ.π.) και πρόσφατα που χρειάστηκα οδική βοήθεια γνώριζαν το σημείο που με έχει αφήσει χωρίς καν να χρειαστεί να αναζητήσω την οδό.
Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει με την υπηρεσία ήταν (στα πρώτα χρόνια) η μπαταρία. Τραβάει πολύ ρεύμα με αποτέλεσμα το όχημα να μένει συχνά από μπαταρία, γεγονός οξύμωρο, εφόσον αφορά οχήματα που δεν κινούνται συχνά...Πλέον είναι με καινούργια μπαταρία και μόνιμα με c-tek πριζομένο, οπότε το πρόβλημα έχει λυθεί αλλά με επιπλέον έξοδα που το φέρνουν μια η άλλη με μια κανονική ασφάλεια.
Στα θετικά θα προσέθετα και ότι αντιστρόφως λειτουργεί ως GPS σε περίπτωση κλοπής, εφόσον δεν εντοπιστεί. Και να αφαιρεθεί θα πέσει τηλέφωνο, οπότε  :gl:
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

November 25, 2021, 08:56:06 AMReply #841

Offline panos2171

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #841 on: November 25, 2021, 08:56:06 AM »
Αν ξεπεράσεις τα χιλιόμετρα σου λέει το ποσό που πρέπει να δώσεις επιπλέον.
Περί ρουφιάνου λογικά στα ψιλά γραμματα θα πρέπει να γράφουν τι μπορούν να χρησιμοποιήσουν από τις πληροφορίες που δίνει το αυτοκίνητο .

Στάλθηκε από το Poco F3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

November 25, 2021, 11:10:04 AMReply #842

Offline mx5silver

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #842 on: November 25, 2021, 11:10:04 AM »
προσφατα εκανα ασφαλεια και ρωτησα για τα χιλιομετρα. μου ειπε οτι οτι αν περασω τα 3000χμ μπορω να αγορασω αλλα 2000χμ με 20 ευρω. αν περασω τα 5000χμ μπορω να αγορασω αλλα 2000χμ με 20 ευρω.
αυτο δηλαδη μπορει να γινει 2 φορες. μετα τα 7000χμ σε γυρναει σε κανονικο συμβολαιο.
ενδεικτικα σε πεζο 206 1100cc το κανονικο ετησιο κοστος θα ηταν 214 ευρω. με το buy the mile  βγηκε 153 ευρω.

για θεμα κλοπης την ρωτησα αν μπορουν να μου βρουν το αυτοκινητο, και μου ειπε οτι οι πληροφοριες αυτες δεν ειναι διαθεσιμες και οτι καταγραφονται μονο τα χιλιομετρα του αυτοκινητου και τιποτα αλλο....

εγω απο οσο καταλαβα(χωρις να παιρνω ορκο)αυτο το κουτακι καταγραφει τα χιλιομετρα απο την obd θυρα και τα στελνει στην εταιρια με sim καρτα. gps δεν πρεπει να εχει...



November 25, 2021, 06:42:19 PMReply #843

Offline kacey

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #843 on: November 25, 2021, 06:42:19 PM »
Η anytime έχει ένα πρόγραμμα που αφορά περιορισμένη χρήση αυτοκινήτου (3000 χλμ/έτος). Εφόσον το επιλέξεις τοποθετείς στην obd μια συσκευή gps που μετράει χλμ και σε app σου δείχνει τι έχεις κάνει συνολίκα.

Πρακτικά με βολεύει αλλά μου φάινεται κάπως να έχω "ρουφιάνο" μέσα στο αυτοκίνητο. Με την έννοια οτι καταγράφει με τι ταχύτητα πηγαίνω και που. Και σκέφτομαι σε καμια στραβεί μήπως βγάλω τα μάτια μου. Υπερβολικος;

όπως είπε και κάποιος άλλος πιο πάνω, στη σύμβαση θα λέει τι καταγράφουν και για ποιο σκοπό. Και στην ελλαδάρα, με την αρχή προστασίας προσωπ δεδομένων που έχουμε, δεν νομίζω να τολμήσει κάποια ασφαλιστική να παραβιάσει κάτι τέτοιο (πόσο μάλλον να χρησιμοποιήσει τα δεδομένα).