Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες  (Read 129490 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

January 05, 2017, 02:37:17 PMReply #750

Offline georgep800

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #750 on: January 05, 2017, 02:37:17 PM »
Μα δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα η εύρεση ανταλλακτικών όσο το δήθεν regulation που είχε η carpoint, και έγινα μπαλάκι. Πόσο δύσκολο είναι να βρεθεί καπό, φτερό και προφυλακτήρας για NB; Με μία γρήγορη αναζήτηση στο car μπορείς να βρεις. Μάλιστα οι ίδιοι μου είπαν ότι είχαν στραφεί σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.

Απλά με ασφαλιστή, η όλη διαδικασία θα ήταν πιο ευέλικτη σε σύγκριση με αυτά που μπορώ να κάνω εγώ, όσο και με το χρόνο που μπορούσα να διαθέσω. Η επιλογή συμβεβλημένου έγινε ξεκάθαρα για λόγους ευκολίας στην πληρωμή μιας αναλαμβάνει η ασφαλιστική άμεσα.

Αναφορικά με ασφαλιστή πληρώνω ξεκάθαρα το "σιγά μη μου τύχει εμένα μωρέ, αφού προσέχω", μιας και ασφαλιστή έχω, αδερφικό φίλο στην Interamerican ο οποίος επί 2 χρόνια μου το έλεγε.

Και γιατί φταίει η ασφαλιστική εταιρία για το γεγονός ότι η carpoint έχει αυτό το regulation;

Τι παραπάνω θα έκανε ο ασφαλιστής απο το να σου κάνει την ενημέρωση που σου έκανε η ίδια η carpoint;


January 05, 2017, 04:55:24 PMReply #751

Offline Reverant

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #751 on: January 05, 2017, 04:55:24 PM »
Ποιά διαδικασία θα ήταν πιο ευέλικτη δηλαδή; Μην υποθέτεις πράγματα. Σε 15 χρόνια έχω αλλάξει 4 ασφαλιστές για έναν απλό λόγο: Δεν βγάζουν ουσιαστικά χρήματα από την ασφάλεια ενός ΙΧ, και για αυτό δεν ασχολούνται. Εδώ τους έψαχνα για να ανανεώσω (ούτε καν να με πάρουν αυτοί να μου πουν!) και δεν τους έβρισκα. Τελικά πήγα anytime πριν 4 χρόνια αν θυμάμαι καλά, με παίρνουν ΠΑΝΤΑ τηλέφωνο 10 μέρες πριν την ανανέωση, και ότι θέλω κάνω login και το κοιτάω/φτιάχνω μόνος μου.
You can't imagine the power of the Dark Side.

January 05, 2017, 06:35:08 PMReply #752

Offline Thanasis_

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #752 on: January 05, 2017, 06:35:08 PM »
Παιδιά αυτή η κουβέντα που ανοίχτηκε μεταξύ direct και ασφαλιστών ειναι πολύ μεγάλη και τελειωμό δεν εχει. Δεν μπορουμε να πούμε οτι το ενα ειναι καλό και το άλλο λάθος και το λέω εγω που ειμαι στον συγκεκριμένο κλάδο (ασφαλιστής) όπως μπορεί να υπάρχουν Και άλλοι συνάδελφοι εδώ μεσα. Οι direct ασφάλειες ειναι αρκετά συμφέρουσες και μπορεί κάποιος να κανει δουλεια του πολύ καλά, όμως αυτός ο κάποιος θα πρέπει να εχει τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθεί ο ίδιος για μια περίπτωση αποζημίωσης.

Ο ασφαλιστής λοιπόν δουλεια του ειναι πέρα απο το να ειναι μεσάζοντας για την αγορά μια ασφαλείας να παρέχει και service στον πελάτη. Όταν εννοούμε σέρβις δεν εννοούμε απλά πάρε την φροντίδα ατυχήματος και θα τα κανει όλα αυτή, αλλα όλη την διαδικασία αποζημίωσης. Εννοείται ο ασφαλιστής δεν βγάζει την αποζημίωση κάθε φορά, αλλα μπορεί να βάλει το χεράκι του, ώστε να βοηθήσει τον πελάτη του, για να πάρει μια καλύτερη αποζημίωση ή να διαπραγματευτεί καλύτερα στην περίπτωση που η αποζημίωση εχει διάφορες. 

Και μην ξεχνάτε παιδιά οτι ποτέ καμία περίπτωση δεν ειναι ίδια. Στην συγκεκριμένη περίπτωση με το ατύχημα του παιδιού αν βρισκόντουσαν τα ανταλλακτικά θα έλεγε μια χαρα ειμαι στην συγκεκριμένη direct ασφάλεια.

Αν όμως γινόταν ένα τροχαίο και φταιχτης έφευγε και το θύμα κράταγε μόνο μια πινακίδα ποσο εύκολο θα ήταν μέσω μιας direct να τον βρει, να βγάλει άκρη σε ποια ασφαλιστική ανήκει, να βρει τον ασφαλιστή της άλλης εταιρίας να μιλήσει και τελικά να δεχθεί ο άλλος οτι φταίει κτλ.

Το συμπέρασμα ειναι οτι υπάρχουν άνθρωποι που ειναι ασφαλισμένοι direct και τα πάνε περιφημα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα... υπάρχουν και κάποιοι που δεν το αντέχουν όλο αυτο. Ο καθένας τα ζυγίζει βλέπει τι τον Συμφέρει και πράττει αναλόγως.

Συγνώμη για το "κοκορέτσι"" ποστ και εύχομαι @matt21 να βρεις ανταλλακτικά και να το φτιάξεις το αμάξι σου.


Sent from my iPad using Tapatalk

January 05, 2017, 07:08:17 PMReply #753

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #753 on: January 05, 2017, 07:08:17 PM »
Δυστυχώς οι εμπειρίες που είχα μέχρι τώρα με ασφαλιστές ήταν η παράδοση του συμβολαίου.
Και επειδή εγώ έχω τρέξει για να μην ζημιωθώ με όλα αυτα που σκαρφίζονται οι ασφαλίστηκες όπως παλαιότητα  (τηλέφωνα,πήγαινε έλα) τι έκπτωση θα μου κάνει το συνεργείο στα καινούργια ανταλλακτικά  , θεωρώ αδύνατο να το κάνει ένας ασφαλιστής για έμενα.Πολύ βαβούρα,πολύ τηλέφωνο πολύς πονοκέφαλος....
« Last Edit: January 05, 2017, 07:11:07 PM by iliasfyntanidis »
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

January 05, 2017, 07:17:09 PMReply #754

Offline HarryB

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #754 on: January 05, 2017, 07:17:09 PM »

Αν όμως γινόταν ένα τροχαίο και φταιχτης έφευγε και το θύμα κράταγε μόνο μια πινακίδα ποσο εύκολο θα ήταν μέσω μιας direct να τον βρει, να βγάλει άκρη σε ποια ασφαλιστική ανήκει, να βρει τον ασφαλιστή της άλλης εταιρίας να μιλήσει και τελικά να δεχθεί ο άλλος οτι φταίει κτλ.


Θαναση εχεις δικιο στο οτι δεν θα επρεπε να ειναι ολοι οι ασφαλιστες στο ιδιο τσουβαλι, οπως καθε κατηγορια επαγγελματιων. Και η δικη μου (περιορισμενη) εμπειρια ομως δεν ηταν καλη. Αντιθετα μου εχει τυχει το παραπανω σκηνικο, και μαλιστα πολυ προσφατα (το ιπταμμενο αντικειμενο που ανεφερα), και μετα απο αρκετο δικο μου τρεξιμο, εβγαλα ακρη μια χαρα.

January 05, 2017, 09:26:30 PMReply #755

Offline Thanasis_

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #755 on: January 05, 2017, 09:26:30 PM »
Συμφωνω μαζι σας... Και γι αυτο  το ειπα πιο πανω οτι καποιοι βγαζουν ακρη μια χαρα και καποιοι αλλοι οχι...

Για τους ασφαλιστες και για τον κλαδο γενικοτερα αφηστε το... ειναι λογικο να υπαρχουν κακες εντυπωσεις αφου μεχρι και πριν μερικα χρονια, ασφαλιστης γινοταν οποιοσδηποτε ( χωρις να θελω να θιξω κανεναν) και οι περισσοτεροι απο αυτους μενανε για λιγο καιρο για να τα αρπαξουν και να φυγουν. Υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα... Γι αυτο και στον Ελληνα η λεξη ασφαλιστης του δημιουργει αρνητικες εντυπωσεις. Τα τελευταια περιπου 5 χρονια παει καπως να ξεκαθαρισει το σκηνικο με ευρωπαικες νομοθεσιες κτλ.

Συμφωνω οτι στο κομματι των αυτοκινητων το direct βοηθαει, υπαρχει κοσμος που βολευεται και βγαζει ακρη, ομως υπαρχει και κοσμος που εχει αρνητικες εντυπωσεις.

Οπως και να εχει και τα δυο (direct και ασφαλιστες) εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους, οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου ο καθενας βλεπει τι τον συμφερει και αποφασιζει.



Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


January 10, 2017, 07:05:55 PMReply #756

Offline VasmaV

  • Administrator
  • ******
  • Posts: 3299
  • Total likes: 392
  • Gender: Male
  • '100% of the shots you don't take, don't go in' WG
    • my cardomain
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #756 on: January 10, 2017, 07:05:55 PM »
Με την "ευκαιρία" της πρόσφατης κλοπής του SX4 που είχα στην κατοχή μου, οφείλω να πω ότι η άψογη συνεργασία μου με την AIG μετά το συμβάν, καθώς και το γεγονός ότι με αποζημίωσαν στο 100% της αξίας του συμβολαίου μου, περίπου 40μέρες μετά την κλοπή, χωρίς πολλά πολλά και χωρίς κανένα παζάρι ή έκπληξη, με υποχρεώνει να την προτείνω ανεπιφύλακτα.

:good: 
(Sorry, but you are not allowed to access the gallery)
myex -> MX-5 NC 1.8 SVP R.E.M.
Tochigi-Fuji LSD & FGR 4.44
MAZDASPEED Stabilizer Kit
MAZDASPEED Sport Springs (Jap-Spec)
Koni ADJUSTABLE Sport Shocks
Racing Beat Header, RSport GW Midpipe
Rota Fighter 16x7 ET40 6.4Kgrs
Goodyear EfficientGrip Performance
Front&Rear Airdam Skirts, MS Sideskirts

Topless is always better...

January 10, 2017, 07:20:18 PMReply #757

Offline gianic

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #757 on: January 10, 2017, 07:20:18 PM »
Εγω απο τοτε που εκανα Anytime τα τελευταια 5-6 χρονια νομιζω +κατι παραπανω εχει ηρεμησει το κεφαλι μου. Ατοκες δοσεις, αμεση εξυπηρετηση, οδικη βοηθεια σε λιγοτερο απο μιση ωρα και παντα μου δινουν τις καλυτερες τιμες.

Επισης προτιμω να μιλαω με το τηλεφωνικο κεντρο οι οποιοι ειναι ευγενικοτατοι και εξυπηρετικοτατοι παρα με εναν ασφαλιστη(συνηθως γνωστο κι ολας) που παιζει χαλασμενο τηλεφωνο.

Τα παραπανω ισχυουν εννοειται μονο για τις ασφαλειες αυτοκινητου για να μη θαβουμε και τελειως το επαγγελμα. Στις ασφαλειες ζωης ειναι αλλο το εργο και φυσικα παιζει μεγαλο ρολο ο ασφαλιστης.

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

January 10, 2017, 07:20:42 PMReply #758

Offline HarryB

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #758 on: January 10, 2017, 07:20:42 PM »
Κυριοι, και ετσι κερδιζονται πελατες. Ερωτηση, σε τετοια περιπτωση (μακρια απο εμας), και αν η δηλωθεισα εμπορικη αξια ειναι πανω απο την μεση αξια μεταχειρισμενου, τι γινεται? Υπαρχει καποιος τροπος να δηλωθουν μετατροπες και αξια τους ουτως ωστε να αποζημιωθουν απο την ασφαλιστικη?

January 10, 2017, 08:16:00 PMReply #759

Offline Skyggedans

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #759 on: January 10, 2017, 08:16:00 PM »

 Εφόσον τις δηλώσεις και προσκομίσεις τις αποδείξεις αγοράς τους, ναι, συνυπολογίζονται στο ποσό προς αποζημίωση - κυρίως σε περίπτωση στραβής και αφού θες να διεκδικήσεις τα παραπάνω χρήματα από αυτά που σου δίνει η ασφαλιστική.

 Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση μερικής κλοπής.

April 13, 2017, 01:34:27 PMReply #760

Offline Ozymandias

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #760 on: April 13, 2017, 01:34:27 PM »
Ποιο ειναι το κοστος/χρονο μιας μικτης ασφαλειας για NC?
Στο περιπου παντα

April 13, 2017, 02:25:31 PMReply #761

Offline xaxar

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #761 on: April 13, 2017, 02:25:31 PM »
Περιπου στα 600€ για μεικτη και κουκουλα μαζι και ολα...

May 16, 2017, 09:44:33 PMReply #762

Offline Skyggedans

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #762 on: May 16, 2017, 09:44:33 PM »

 Ένα heads up για όσους δεν το είχαν μάθει ως σήμερα:

 http://newpost.gr/oikonomia/607777/ston-aera-xiliades-asfalismenoi-meta-thn-anaklhsh-leitoyrgias-asfalistikhs-etaireias

May 16, 2017, 10:38:10 PMReply #763

Offline sotos

  • 300 km/h
  • *****
  • Posts: 763
  • Total likes: 177
  • Gender: Male
  • still in love but no miata at the time
Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #763 on: May 16, 2017, 10:38:10 PM »

 Ένα heads up για όσους δεν το είχαν μάθει ως σήμερα:

 http://newpost.gr/oikonomia/607777/ston-aera-xiliades-asfalismenoi-meta-thn-anaklhsh-leitoyrgias-asfalistikhs-etaireias

Καλα που την εκοψα πριν λιγες μερες...
Datsun Sunny '80
Toyota Starlet KP60 4door '84
Toyota Starlet KP60 2door '82
Mazda MX5 NB '00
BMW 318is E36 '95
Mazda MX5 NAfl '97
Accord 2.0i CB3
BMW 318I E30
Terios 1.3(ο οικογενειαρχης!!)

June 20, 2017, 01:44:57 PMReply #764

Offline arvani

Re: Ασφαλεια και διαφορες εταιρειες
« Reply #764 on: June 20, 2017, 01:44:57 PM »
Πληροφορία που ίσως βοηθήσει κάποιους.
Ήμουν έτοιμος να προχωρήσω σε συμβόλαιο AXA, μέχρι που μου είπαν ότι σκίσιμο κουκούλας για αυτοκίνητα χρονολογίας άνω των 7 ετών δεν καλύπτεται..
Όσο περίεργο και αν ακούγεται, μου το επιβεβαίωσαν όσες διευκρινίσεις και αν ζήτησα.
Τέλειο??
Κρίμα γιατί είχε και κάτι ωραίες εκπτώσεις για λίγα χλμ.
Used to have...

NC 2.0lt Sport