Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Τεχνικα χαρακτηριστικα NCFL  (Read 36270 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

July 04, 2011, 04:44:27 PMReply #225

Offline MaKiS_

Re: Τεχνικα χαρακτηριστικα NCFL
« Reply #225 on: July 04, 2011, 04:44:27 PM »
Μια ερώτηση, προς τους κατόχους facelift: κάπου είχα διαβάσει οτι το fl (ίσως μόνο το 2λιτρο sport, αν θυμάμαι καλα), εξοπλίζεται με bucket καθίσματα της Recaro, τα οποία πέραν οτι αγκαλιάζουν άψογα το σώμα (σύμφωνα με το άρθρο πάντα), σε τοποθετούν μερικά εκατοστά χαμηλότερα... Όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενα posts μου, το πρόβλημά μου (και ο λόγος που δεν οδηγώ mx5) είναι το περιορισμένο εσωτερικό ύψος, το οποίο καθιστά απαγορευτική την αγορά του αγαπημένου μου μοντέλου... :'(
Έχω διαβάσει και το άρθρο στο Do It Yourself σχετικά με την αλλαγή βάσεων και το χαμήλωμα της θέσης οδήγησης, αλλά κολλάω λίγο και επιπλέον δεν έχω δει κάποιο από κοντά να τσεκάρω αν όντως θα με βόλευε...
Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τα buckets αυτά αλλά και γενικότερα σχετικά με τη θέση οδήγησης, θα ήταν ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

July 04, 2011, 04:55:41 PMReply #226

Offline simkoz

Re: Τεχνικα χαρακτηριστικα NCFL
« Reply #226 on: July 04, 2011, 04:55:41 PM »
Δεν ξέρω δυστηχώς αν χαμηλώνουν την θέση οδήγησης αλλά υπάρχουν και στα προ-fl, εδώ στην Ελβετία τα έχω δεί σε κάποιες αγγελίες, ήταν και είναι στον έξτρα εξοπλισμό. Φαίνονται πάντως καταπληκτικά.
Δυστηχώς εγώ που έχω κάνει και το χαμήλωμα στις βάσεις και την μείωση του αφρώδους τμήματος στο κάθισμα σου πέφτω λίγο μακρυά για να το δείς.
Πάντως μέχρι 185-190 με τις πατέντες αυτές βολεύεσαι χωρίς παραχωρίσεις.
Επίσης μείνε μακρυά από τα δερμάτινα, κλέβουν πολύτιμους πόντους
Brilliant Black NC 2.0 ->Presentation
RX-8 sway bars
Goodwin RoadsterSport II Duals
BC RS Coilovers
I.L. Aluminium Strut Brace kit
Rear upper Strut Bar
Daylight lights

July 04, 2011, 05:50:13 PMReply #227

Offline termi

Re: Τεχνικα χαρακτηριστικα NCFL
« Reply #227 on: July 04, 2011, 05:50:13 PM »
Δεν νομίζω να ισχύει γτ ψάχνω να τα πάρω κ δεν έχουν διαφορά στο ύψος... πάντως με τις πατέντες κ 1.90 χωράς...
Αν είσαι από θεσσαλονίκη στείλε π.μ να στο δώσω να το δεις...
NBFL turbo last decade ....
NCFL 20th anniversary crystal white pearl
Transmission 6speed LSD & FGR 4.1
Tokico & Apex springs
Enkei RPF1 17x9 & 245/40/17
Custom 8point rollcage

July 05, 2011, 03:59:07 PMReply #228

Offline MaKiS_

Re: Τεχνικα χαρακτηριστικα NCFL
« Reply #228 on: July 05, 2011, 03:59:07 PM »
Σας ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις... simkoz η Ελβετία πέφτει πράγματι λίγο μακρυά :tease:
termi είμαι από Καβάλα, όποτε βρεθώ Θεσσαλονίκη θα σου στείλω για να θαυμάσω και από κοντά το -πολύ όμορφο- καμάρι σου!  :P Thanks για τη πρόσκληση!
Δυστυχώς είμαι λίγο πάνω από 1.90, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.. Απ'ότι έχω καταλάβει παίζει ρόλο και η κατανομή του ύψους, και για να μη τα πολυλογώ στο miatάκι βρίσκω έντονα στην οροφή.. Αλήθεια termi, μια κ ψάχνεις τα καθίσματα, είναι κάποιο μοντέλο recaro της γραμμής παραγωγής ή το φτιάχνουν αποκλειστικά για το mx5 και το προμηθεύεται αποκλειστικά η μαμά Mazda από την recaro..; Εσύ μέσω Mazda το ψάχνεις; Έχεις αποτελέσματα..; Αν τα βρείς και τα φορέσεις με το καλό, ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις! Τις παρεμβάσεις (στις βάσεις) τις έχεις κάνει..; Πώς θα χαρακτήριζες το αποτέλεσμα ; (ποσοτικοποίησέ το αν είναι δυνατόν, πχ. 1-2 cm κέρδος..)
Η ερώτηση απευθύνεται και στον simkoz, αλλά και σε όποιον άλλο έχει επέμβει στις βάσεις των καθισμάτων!
Ευχαριστώ και πάλι!

July 05, 2011, 04:04:30 PMReply #229

Offline simkoz

Re: Τεχνικα χαρακτηριστικα NCFL
« Reply #229 on: July 05, 2011, 04:04:30 PM »
όλες οι απαντήσεις που ψάχνεις σε ένα τόπικ
Brilliant Black NC 2.0 ->Presentation
RX-8 sway bars
Goodwin RoadsterSport II Duals
BC RS Coilovers
I.L. Aluminium Strut Brace kit
Rear upper Strut Bar
Daylight lights