Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 63520 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

April 27, 2018, 01:00:17 PMReply #1110

Offline Chris_SD

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #1110 on: April 27, 2018, 01:00:17 PM »
Αγόρασα απο Αμούρικα ebay μεσω Global Shipping Program στο οποίο προπληρώνεις φόρους/δασμούς. ΄Ήρθε στην ώρα του χωρίς να ανοίξει καμία μύτη και χωρίς να πληρώσω κάτι επιπλέον :giveheart:
MY10 NCFL 1.8 Mid \Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR \Tein Flex Z \Rota Torque 17x8 ET35 \ΟΕΜ ΗΤ \OEM Strut Brace \ScanGauge II

June 04, 2018, 12:23:43 PMReply #1111

Offline Michalis9

• 50 km/h
  • *
  • Total likes: 1
  • Ότι χαλάει, φτιάχνεται..
« Reply #1111 on: June 04, 2018, 12:23:43 PM »
Καλό το ebay και το amazon, αλλά τουλάχιστον ρίξτε πρώτα μια ματιά στην ελληνική αγορά και μετά κοιτάξτε εξω. Επίσης είναι σημαντικό να εδρεύει ελλάδα το eshop που ψωνίζεται και οχι απλά στα ελληνικά.

June 05, 2018, 10:16:23 AMReply #1112

Offline option-D

« Reply #1112 on: June 05, 2018, 10:16:23 AM »
Καλό το ebay και το amazon, αλλά τουλάχιστον ρίξτε πρώτα μια ματιά στην ελληνική αγορά και μετά κοιτάξτε εξω. Επίσης είναι σημαντικό να εδρεύει ελλάδα το eshop που ψωνίζεται και οχι απλά στα ελληνικά.

Ισχύει απόλυτα, οι εποχές που ψωνίζαμε μόνο απ' έξω έχουν περάσει. Λόγω ενασχόλησης με τα φωτογραφικά, είναι ΑΠΕΙΡΕΣ οι φορές που έχω αγοράσει κάτι από Ελλάδα γιατί απ' έξω απλά βγαίνει πιο ακριβά ή και τα ίδια - απλά χωρίς εγγύηση και υποστήριξη από ελληνικό κατάστημα. Για να μην πω υπέρ στήριξης της εγχώριας αγοράς..
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

June 06, 2018, 09:48:13 AMReply #1113

Offline Sakis

« Reply #1113 on: June 06, 2018, 09:48:13 AM »
Προχθές παράγγειλα κάτι από το Hong Kong μέσω ebay
Μετά τη παραγγελία για καλή μου τύχη έλαβα το ακόλουθο email:

"Dear valued customer,
Thanks for your business.
We are sorry that we hold on your order,as far as we know that most of the packages which is to your country need to pay custom tax or VAT, which is sent from China.
We can not be sure if you had seen our shipping policy when you bought our item.
The shipping policy is that Custom tax or VAT is out of control.you also can check our Ebay listing.And the customs fee should be responsible by buyers.
Some buyers refused the package when the item arrived at his country,in this case,we seller will lose too much!
Now we have one solution for you:
we can send you the package from Germany, then you do not need to pay extra tax. But you need to pay the extra 20 USD as price difference of shipping fee.
Please let us know your opinion.
Wait for your kind reply.
Any assistance please feel free to contact with us.
Best regards, "

Τους επιβεβαίωασ ότι θα προτιμούσα να πληρώσω αυτά τα 20 USD και να μου το στείλουν μέσω Γερμανίας.
Έτσι μου έστειλαν μέσω email ένα τιμολόγιο με χρέωση 20 USD τα οποία πλήρωσα μέσω paypal.
Στη συνέχεια τους έστειλα μέσω email την απόδειξη από το Invoice και μου επιβεβαίωσαν ότι η παραγγελία μου είναι έτοιμη και θα μου τη στείλουν.
Θα την παραλάβω 19 Ιουνίου - 27 Ιουλίου.
Μόλις τη παραλάβω θα ανεβάσω πληροφορίες ότι τελικά πήγαν όλα καλά και γλυτώσαμε το τελωνείο.

Ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι οι παραγγελίες από Hong Kong περνάνε τελικά από τελωνείο, ωστόσο υπάρχει τρόπος να το γλυτώσει κάποιος αρκεί να έχει τη διάθεση ο προμυθευτής να κάνει αυτή τη διαδικασία. Καλό θα είναι πριν παραγγείλουμε κάτι από Κίνα μέσω ebay, να στέλνουμε ένα email στον προμηθευτή και να τον ρωτάμε αν έχει γνώση της πιο πάνω διαδικασίας και μπορεί να την εφαρμόσει.

Υ.Γ. Το ίδιο προϊόν στην Ευρώπη το βρήκα μαζί με τα μεταφορικά 60 ευρώ ακριβότερο (μέσα στη διαφορά έχω συμπεριλάβει και τα έξτρα 20 USD που πλήρωσα, αλλιώς ήταν ~75 ευρώ φθηνότερο)
Όποιος νομίζει ότι ο έρωτας είναι το μεγαλύτερο συναίσθημα..... μάλλον δεν έχει κερδίσει κόντρα

Turbo NC 1,8
http://mymx5.gr/forum/index.php/topic,8083.0.html