Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Αγορές μέσω διαδικτύου  (Read 162836 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 29, 2012, 02:20:23 PMReply #390

Offline Manolis

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #390 on: June 29, 2012, 02:20:23 PM »
Είναι εξυπηρετικός,πρόθυμος και επαγγελματίας.
Αναμφισβήτητα όμως στην παραγγελία μου έχει κάνει λάθος,ότι γιατί καθυστέρησε ή γιατί υπολόγισε
στο περίπου,αλλά γιατί δεν με ενημέρωσε.

June 29, 2012, 02:39:16 PMReply #391

Offline Liakos

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #391 on: June 29, 2012, 02:39:16 PM »
Δεν τον ξεχ@ζω μονο κ μονο γιατι εχει δειξει μια αξιοπρεπη εικονα σε προηγουμενες παραγγελιες.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, ειναι τραγικοτατος. Δεν ενημερωνει για την καθυστερηση κ εγω φρεναρω εδω κ 2 βδομαδες με τη δαγκανα... Ενω του εχουμε στειλει την πληρωμη, τα μεταφορικα αυξανονται χωρις να εχουμε ενημερωση. Σε ολη τη διαδικασια της παραγγελιας δεν υπαρχει κανενα feedback. Επρεπε να περασουν 2 βδομαδες κ 2-3 mail για να ενημερωθουμε για τα παραπανω.

Αν δεν ειχα αμεση αναγκη τους δισκους κ τα τακακια, θα ακυρωνα την παραγγελια.

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


June 29, 2012, 02:50:03 PMReply #392

Offline philosopher

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #392 on: June 29, 2012, 02:50:03 PM »
Εμένα πάντως σε άλλη περίπτωση που έχει επιστρέψει 9$ από μεταφορικά και σε ένα λάθος στο Bracket όταν ήθελα για την μπάρα θόλων που μου είχε δώσει ένα σαν το δικό μου μου ξανάστειλε το σωστό χωρίς καμία επιπλέον χρέωση.

Και σε μένα πάντως όταν ψώνισα το 8πόδι μου επέστρεψε (όταν το έστειλε) περίπου 13-14$ επειδή είπε του βγήκαν λιγότερα τα μεταφορικά...
Θα έπρεπε ωστόσο στη παραπάνω περίπτωση να ενημερώσει σχετικά για τις καθυστερήσεις κτλπ, μια βδομάδα χωρίς ενημέρωση είναι πολύς καιρός...

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



June 29, 2012, 02:54:15 PMReply #393

Offline Manolis

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #393 on: June 29, 2012, 02:54:15 PM »
Θα έπρεπε ωστόσο στη παραπάνω περίπτωση να ενημερώσει σχετικά για τις καθυστερήσεις κτλπ, μια βδομάδα χωρίς ενημέρωση είναι πολύς καιρός...


Δύο εβδομάδες Νικ.

June 29, 2012, 02:54:53 PMReply #394

Offline Nitroking

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #394 on: June 29, 2012, 02:54:53 PM »
Ειχα κρουσει κι εγω τον κωδωνα του κινδυνου πριν καποιο καιρο.. Δε θα λεγα οτι ειναι κακος, σιγουρα ομως ολα αυτα δειχνουν ελλειψη επαγγελματισμου.. Αυτος θα ελεγα οτι ειναι ο πιο σωστος χαρακτηρισμος..

Για μενα ο καλυτερος απο US ειναι ο Gary (trackdog raging).. Φοβερος και σε επικοινωνια και φιλικος και εξυπηρετικος και ξηγημενος σε ολα του..  :good:
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

June 29, 2012, 03:02:05 PMReply #395

Offline Reverant

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #395 on: June 29, 2012, 03:02:05 PM »
Νομίζω ότι είστε υπερβολικοί.

1) Σε κάθε τιμολόγιο που μου στέλνει για πράγματα που δεν έχει σε στοκ (και σε στοκ έχει πολύ λίγα πράγματα), γράφει στο κάτω μέρος: Shipping is estimated, subject to refund or supplemental charges. Σου γράφει λοιπόν μια χρέωση μεταφορικών κατά εκτίμηση του, και άμα υπάρχει διαφορά στο τέλος είτε στέλνει πίσω χρήματα ή ζητάει χρήματα εκ νέου. Μου έχουν συμβεί και τα δύο αρκετές φορές. Στο δικό σας τιμολόγιο δεν το έγραφε;
2) Ρε Λιάκο, επειδή άργησε 2 εβδομάδες τα τακάκια σου και εσύ το είχες αφήσει για εντελώς την τελευταία στιγμή, σου φταίει ο Bill; Ναι, φταίει που καθυστέρησε (ή μάλλον φταίει που δεν σου είπε ότι δεν τα έχει σε στοκ και θα αργήσουν να έρθουν), αλλά για το γεγονός ότι το άφησες για την τελευταία δυνατή στιγμή και φρενάρεις με τη δαγκάνα δεν σου φταίει ο άνθρωπος...
3) Το ότι ξέχασε να απαντήσει σε 1 email είναι λάθος του, αλλά άμα παίρνει 200 email την ημέρα (εύκολα), το να ξεχάσει να απαντήσει στο 0.5% των email του δεν το θεωρώ και τρομερό παράπτωμα. Και εγώ μπορεί να διαβάσω ένα email ή ένα PM που πήρα, και να μην προλαβαίνω να απαντήσω άμεσα και μετά να το ξεχάσω.

Σε κάθε περίπτωση που έχει κάνει λάθος, το έχει παραδεχθεί και αν υπάρχει χρηματική ζημιά, αποζημιώνει. Να σας θυμήσω την φάση με τον Στάθη, που ο Goodwin δεν είχε κάνει υποτιμολόγηση και πλήρωσε ο Bill το τελωνείο για τον Στάθη; Εμένα μου είχε προτείνει κάποτε μια τρόμπα, την πήρα και ήταν μούφα (χάλασε στην πρώτη βδομάδα) και αφου του το είπα, μου έστειλα μια καινούργα Walbro 255 χωρίς χρέωση.

Γενικά ο Έλλην εκθειάζει τον κάθε επαγγελματία στην αρχή αλλά στο πρώτο παραμικρό λάθος, κράξιμο και πάμε στον επόμενο. Έλεος, όλοι κάνουν λάθη, ακόμα και τεράστιες εταιρίες, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
You can't imagine the power of the Dark Side.

June 29, 2012, 03:16:57 PMReply #396

Offline philosopher

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #396 on: June 29, 2012, 03:16:57 PM »
Θα συμφωνήσω απόλυτα σε όλα με το προλαλήσαντα.
Εμένα πριν προχωρήσω στην αγορά του είχα στείλει ένα mail και περάσανε 3-4 μέρες μέχρι να το αποφασίσω.
Λοιπόν τη 4η μέρα παίρνω ένα mail στο οποίο ο τύπος με ρώταγε αν δε το αγόρασα επειδή το βρήκα κάπου φθηνότερα, αν ναι να του πω το ποσό και θα μου το δώσει σε καλύτερη τιμή αν όχι στην ίδια...
Ποιος μη επαγγελματίας τα κάνει ρε παιδιά αυτά.

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



June 29, 2012, 04:35:03 PMReply #397

Offline Manolis

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #397 on: June 29, 2012, 04:35:03 PM »
Γενικά ο Έλλην εκθειάζει τον κάθε επαγγελματία στην αρχή αλλά στο πρώτο παραμικρό λάθος, κράξιμο και πάμε στον επόμενο. Έλεος, όλοι κάνουν λάθη, ακόμα και τεράστιες εταιρίες, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.


Αυτό έκανες μόλις τώρα Δημήτρη.
Αντιπαρέρχεσαι όσα καλά έχουν γραφτεί κρατώντας μόνο τα μεμπτά.
Προς πληροφόρησή σου λοιπόν δεν μου έγραψε ότι το μεταφορικό κόστος είναι υπολογισμένο στο περίπου,ούτε
και ότι θα έτρωγα δύο εβδομάδες καθυστέρηση.Μάλιστα μου ζήτησε συγνώμη για αυτό και αυτός ήταν ο λόγος
για τον οποίον μου είπε-προς τιμήν του όπως έγραψα-να μην πληρώσω αν θέλω το έξτρα ποσό.

Δεν με απασχολεί αν παίρνει και 2000 μαιλ τη μέρα.Είμαι πελάτης,πλήρωσα 350 δολλάρια και έχω την απαίτηση
να έχω ενημέρωση για την παραγγελία μου.Αν τα πολλά μαιλ που παίρνει ημερησίως είναι για σένα άλλοθι για να
μην απαντάει σε κάποια οκ.Για μένα δεν είναι.Το να προσέχεις την λεπτομέρεια σε κάνει σωστό επαγγελματία.
Όπως πιστεύω ότι είναι ο Bill.Απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση έκανε λάθος.Αυτό είπα,αυτή είναι η αλήθεια.

Το νόημα του φόρουμ είναι να γράφουμε τα πάντα και να είναι όλοι ενήμεροι.Θα γραφτούν τα καλά αλλά θα
γραφτούν και τα άσχημα.Αυτή είναι η άποψη μου και αυτό κάνω πάντα.

Ο Ηλίας και ο κάθε Ηλίας μπορεί να παραγγέλνει ότι γουστάρει,σε όποιο χρονικό timing γουστάρει.
Τότε μπορούσε να πληρώσει,τότε έκανε την κίνηση.Αυτό είναι παντελώς άσχετο με τις δύο βδομάδες
καθυστέρηση που θα φάει χωρίς να φταίει και χωρίς να έχει ενημερωθεί.

June 29, 2012, 04:41:34 PMReply #398

Offline Manolis

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #398 on: June 29, 2012, 04:41:34 PM »
Το νόημα του φόρουμ είναι να γράφουμε τα πάντα και να είναι όλοι ενήμεροι.Θα γραφτούν τα καλά αλλά θα
γραφτούν και τα άσχημα.Αυτή είναι η άποψη μου και αυτό κάνω πάντα.


Και για να είμαι απόλυτα σωστός με αυτό να πω ότι όταν έψαχνα στρόφαλο για το καθαρόαιμο ενός φίλου που
είναι αγωνιζόμενος-και που κανείς δεν μου το έστελνε με υποτιμολόγηση-ο Bill προσφέρθηκε να μου το στείλει
με μηδενικό όφελος για τον ίδιο.

June 29, 2012, 05:02:59 PMReply #399

Offline Reverant

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #399 on: June 29, 2012, 05:02:59 PM »
Προς πληροφόρησή σου λοιπόν δεν μου έγραψε ότι το μεταφορικό κόστος είναι υπολογισμένο στο περίπου,ούτε
και ότι θα έτρωγα δύο εβδομάδες καθυστέρηση.Μάλιστα μου ζήτησε συγνώμη για αυτό και αυτός ήταν ο λόγος
για τον οποίον μου είπε-προς τιμήν του όπως έγραψα-να μην πληρώσω αν θέλω το έξτρα ποσό.

Λάθος του. Ο καθένας μπορεί να κρίνει πόσο χοντρό είναι το λάθος του, και αν φέρθηκε επαγγελματικά ή όχι στο σύνολο της συναλλαγής.

Προσωπικά χέστηκα, ας μην ξαναπάρει κανείς τίποτα από τον miataroadster, να.

Έχω βαρεθεί όμως να σταυρώνονται καταξιωμένοι επαγγελματίες στο πρώτο λάθος. Μια επιχείρηση αποτελείται από άνθρωπους και όχι από υπολογιστές, και επειδή λάθη είμαστε ανθρώπους κάνουμε, ο επαγγελματίας είναι αυτός που κάνει το μίνιμουμ δυνατό αριθμό λαθών (και σοβαρότητας), και όταν το κάνει το αναγνωρίζει και αποζημιώνει τον πελάτη. The end.
You can't imagine the power of the Dark Side.

June 29, 2012, 05:11:18 PMReply #400

Offline Manolis

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #400 on: June 29, 2012, 05:11:18 PM »
Αν εσύ βλέπεις ότι ένα,δικαιολογημένο,παράπονο αποτελεί σταύρωμα,πάω πάσο.
Δεν με αφορά επίσης το αν χέστηκες ή όχι σχετικά με τις παραγγελίες που παίρνει ή θα πάρει
μελλοντικά ο Bill από την ελληνική μιατοκοινότητα.Δεν με απασχόλησε και δεν θα με απασχολήσει.

Εμένα με απασχόλησε μόνο η συγκεκριμένη παραγγελία και η παρεξήγηση που έγινε.
Την επόμενη φορά που κάτι θα συμβεί θα το κάνω γαργάρα για να μην στεναχωρήσω κανένα.



June 29, 2012, 05:17:21 PMReply #401

Offline Reverant

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #401 on: June 29, 2012, 05:17:21 PM »
Βασίζεται στο Ελληνικό φιλότιμο...

Δεν τον ξεχ@ζω μονο κ μονο γιατι εχει δειξει μια αξιοπρεπη εικονα σε προηγουμενες παραγγελιες.

...τραγικοτατος...

Ειχα κρουσει κι εγω τον κωδωνα του κινδυνου πριν καποιο καιρο...


No comment.
You can't imagine the power of the Dark Side.

June 29, 2012, 05:25:15 PMReply #402

Offline Manolis

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #402 on: June 29, 2012, 05:25:15 PM »
Αφού του μανούριασα ως όφειλα και ως είχα το δικαιώμα,προς τιμήν του
μου είπε αν θέλω να μην δώσω τα έξτρα.



Είναι εξυπηρετικός,πρόθυμος και επαγγελματίας.


Και για να είμαι απόλυτα σωστός με αυτό να πω ότι όταν έψαχνα στρόφαλο για το καθαρόαιμο ενός φίλου που
είναι αγωνιζόμενος-και που κανείς δεν μου το έστελνε με υποτιμολόγηση-ο Bill προσφέρθηκε να μου το στείλει
με μηδενικό όφελος για τον ίδιο.


Δεν είχα πρόθεση να μπω σε κανενός είδους αντιπαράθεση,απλά έγραψα αυτό που συνέβη όπως κάνω πάντα.
Το ίδιο,όπως και την άποψη του σε κόσμια επίπεδα,μπορεί να κάνει όποιος συμμετέχει σ αυτό το φόρουμ.

June 29, 2012, 05:37:36 PMReply #403

Offline Reverant

Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #403 on: June 29, 2012, 05:37:36 PM »
Καμία αντίρρηση, εσύ ούτε χαρακτήρισες και αν μη τι άλλο, ήσουν αντικειμενικός.
You can't imagine the power of the Dark Side.

June 29, 2012, 06:45:21 PMReply #404

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Αγορές μέσω διαδικτύου
« Reply #404 on: June 29, 2012, 06:45:21 PM »
Ένα κάρο λέξεις για να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ο μιάταροαντστερ κάνει λάθη αλλά είναι λογικός,επαγγελματίας και συζητήσιμος....
Επίσης καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι σχεδόν όλοι θα ξανααγοράζαμε από αυτόν....
Επίσης καλό είναι να μετράμε τις λέξεις μας και το πως θα διατυπώνουμε το κάθε τι διότι κάποιοι,πως να το πω τα καιροφυλακτούν και βγάζουν γρήγορα συμπεράσματα..
Τίποτα το καινούργιο δλδ.
Όπως ειπώθηκε καλό είναι να μην''Αντιπαρέρχεσαι όσα καλά έχουν γραφτεί κρατώντας μόνο τα μεμπτά.''
Καλό είναι οι παραθέσεις να είναι αντικειμενικές και όχι ενδεικτικές.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023