Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)  (Read 164748 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

December 02, 2010, 09:36:49 AMReply #30

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #30 on: December 02, 2010, 09:36:49 AM »
Εγω εγκατελειψα οριστικα τα "κουρσακια" κι ας μ αρεσουν πολυ περισσοτερο απ τα αχαρα ΜΤΒ ,για το λογο οτι ,τα 93 κιλα μου καναν καθε τρεις και λιγο την πισω ζαντα  8 καρο ,στις λακουβες και στα κρασπεδα. Οσο και να τ απεφευγα ολο και σε καποιο επεφτα μεσα και... :tanevramou:
Ακομη εχω ενα Mercier αρχων τις δεκαετιας 80.

December 02, 2010, 09:53:28 AMReply #31

Offline pib

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #31 on: December 02, 2010, 09:53:28 AM »

Ακομη εχω ενα Mercier αρχων τις δεκαετιας 80.

καν το fixaki  :yeah:

December 02, 2010, 10:05:55 AMReply #32

Offline ioannis

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #32 on: December 02, 2010, 10:05:55 AM »
Κι όμως, είναι XL. Ίσως παραπλανά η φωτογραφία γιατί δεν έχεις μέτρο σύγκρισης. Η αλήθεια είναι πως τα 193 εκατοστά μου βολεύονται μια χαρά εκεί πάνω. Δε διαφωνώ ότι δε θα έβλεπα διαφορά στην κούρσα, αλλά ανέφερα τους λόγους που δεν την επιλέγω. Δεν πειράζει, κάνω και καλύτερη άσκηση. :exaclty:

μια χαρα σου ειναι...

και εμενα το πρωτο xl ηταν αλλα το L με βολεψε καλυτερα...
βρηκα και μια φωτο απο το πρωτο μου...








less posting more drifting
http://e30drifted.blogspot.com/

December 02, 2010, 10:20:52 AMReply #33

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #33 on: December 02, 2010, 10:20:52 AM »

Ακομη εχω ενα Mercier αρχων τις δεκαετιας 80.

καν το fixaki  :yeah:
Which means?.  :????:

December 02, 2010, 10:52:23 AMReply #34

Offline pib

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #34 on: December 02, 2010, 10:52:23 AM »

Ακομη εχω ενα Mercier αρχων τις δεκαετιας 80.

καν το fixaki  :yeah:
Which means?.  :????:

ε ειναι ολοκληρη φιλοσοφια googlare fixed gear bikes θα βρεις πολυ πραμα και στο youtube

με λιγα λογια μονοταχυτα ποδηλατα πολης κατα κυριο λογο, παντελως μινιμαλ χωρις φρενα η ενα μπροστινο γιατι πισω ειναι με γραναζι fixed και σταματαει με κοντρα (skid)

η ''μοδα' αυτη ξεκινησε απο τους bike messengers και γενικα εμενα μ αρεσει σαν φιλοσοφια γιατι απλα ανεβαινεις και κανεις ποδηλατο ουτε ταχυτητες ουτε τιποτα + οτι εχεις πληρη ελεγχο του ποδηλατου μονο με τα ποδια

υγ: δεν ξερω αν ειδες το ποστ μου στη 1η σελιδα κι εμενα mercier του 85 ειναι το frame  ;)

December 02, 2010, 11:00:52 AMReply #35

Offline ioannis

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #35 on: December 02, 2010, 11:00:52 AM »
αυτα κανουν και πολυ καλο drift... :exaclty: :D

less posting more drifting
http://e30drifted.blogspot.com/

December 02, 2010, 11:03:33 AMReply #36

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #36 on: December 02, 2010, 11:03:33 AM »

Ακομη εχω ενα Mercier αρχων τις δεκαετιας 80.

καν το fixaki  :yeah:
Which means?.  :????:

ε ειναι ολοκληρη φιλοσοφια googlare fixed gear bikes θα βρεις πολυ πραμα και στο youtube

με λιγα λογια μονοταχυτα ποδηλατα πολης κατα κυριο λογο, παντελως μινιμαλ χωρις φρενα η ενα μπροστινο γιατι πισω ειναι με γραναζι fixed και σταματαει με κοντρα (skid)

η ''μοδα' αυτη ξεκινησε απο τους bike messengers και γενικα εμενα μ αρεσει σαν φιλοσοφια γιατι απλα ανεβαινεις και κανεις ποδηλατο ουτε ταχυτητες ουτε τιποτα + οτι εχεις πληρη ελεγχο του ποδηλατου μονο με τα ποδια

υγ: δεν ξερω αν ειδες το ποστ μου στη 1η σελιδα κι εμενα mercier του 85 ειναι το frame  ;)
Το ειδα το ποδηλατο σου ,καλη περιπτωση. "special tour de france".
Θα το ψαξω το θεμα fixed.
Τα μονοταχυτα συνηθως τα κανουν για απλοτητα,ευκολια στη συντηρηση και χαμηλο βαρος.
Το μειον ειναι οτι με το τεραιν που εχουν τα μερη μας δηλ ανηφορες-κατηφορες ,θελει πολυ γερα ποδια και εγω μετα τις εγχειρησεις στα γονατα δυστυχως δεν τα εχω.
Παντως ειναι καλη φαση αυτη η απλοτητα.
 ..To Mercier δεν το πειραζω δεν το χαλαω ειναι αμαρτια.Εμενα το frame ειναι παλιοτερο νομιζω 82-83.Το 87 μου το χε αγορασει ο πατερας μου απο ποδηλαταδικο,μεταχειρισμενο .Ηταν πανακριβα τοτε τα καλα ποδηλατα και ακριβα τα μετρια(πχ Velamos).
Η ροδα με κοντρα ειναι γ@μ@τη !!!.

December 02, 2010, 12:32:36 PMReply #37

Offline Basilmx5

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #37 on: December 02, 2010, 12:32:36 PM »
Θα το ψαξω το θεμα fixed.
Τα μονοταχυτα συνηθως τα κανουν για απλοτητα,ευκολια στη συντηρηση και χαμηλο βαρος.
Το μειον ειναι οτι με το τεραιν που εχουν τα μερη μας δηλ ανηφορες-κατηφορες ,θελει πολυ γερα ποδια και εγω μετα τις εγχειρησεις στα γονατα δυστυχως δεν τα εχω.
Παντως ειναι καλη φαση αυτη η απλοτητα.
[/quote]
Θυμαμαι μικροι σαν πιτσιρικια ειχαμε τετοια ποδηλατα... Νομιζω ποιο πολυ φτιαχνανε τετοια ποδηλατα οχι λογω μειωσης βαρους αλλα πιο πολυ να μη "μπλεξουν" με "τεχνολογιες" φρενων κ ταχυτητων κ τετοια...

Σταματαγε ριχνοντας το βαρος σου στο πεταλι κ εκανε ωραιες "κωλιες"... :llol:

December 02, 2010, 12:49:38 PMReply #38

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #38 on: December 02, 2010, 12:49:38 PM »
Θυμαμαι μικροι σαν πιτσιρικια ειχαμε τετοια ποδηλατα... Νομιζω ποιο πολυ φτιαχνανε τετοια ποδηλατα οχι λογω μειωσης βαρους αλλα πιο πολυ να μη "μπλεξουν" με "τεχνολογιες" φρενων κ ταχυτητων κ τετοια...

Σταματαγε ριχνοντας το βαρος σου στο πεταλι κ εκανε ωραιες "κωλιες"... :llol:
Ολα τα ποδηλατα ηταν ετσι δηλαδη χωρις ταχυτυτες,εκτος απο:
-τα κουρσακια και
-εκεινα που μοιαζαν με κροςς και ειχαν σασμαν μεσα στο κεντρο της ροδας,ενα μεγαλο λεβιε στο κεντρικο σωληνα στο σκελετο  και ετσι αλλαζαν ταχυτυτες(3 ταχυτα συνηθως).
Αυτο που λες Βill " Σταματαγε ριχνοντας το βαρος σου στο πεταλι κ εκανε ωραιες "κωλιες"... :llol: "
Ηταν η λεγομενη κοντρα.Ειχε ενα ταμπουρο μεσα στο κεντρο της πισω ροδας και σταματουσε με πισωπεταλια.
Ουτε μανετες ,ουτε συρματοσχοινα να σπανε ,ουτε τιποτα.Εν ολιγοις παντα ειχες φρενο.. :exaclty:
Ενα απο τα ωραια μου ποδηλατα ηταν ενα σπαστο Peugeot .Μονοταχυτο.Μεσα δεκαετιας 80.Διακοπες στη Ζαχαρω.Ειχε πεσει απο ενα αυτοκινουμενο τροχοσπιτο και ο βλαξ ο τουριστας φοβουμενος μπελαδες το παρατησε κι εφυγε.Το περιμαζεψε ο θειος μου μου φτιαξαν οτι ζημια ειχε και το ειχα χρονια.
Διπλωνε κι εμπαινε στο πορτμπαγαζ μια χαρα.Προπερσι μου το κλεψαν.

December 02, 2010, 01:11:24 PMReply #39

Offline pib

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #39 on: December 02, 2010, 01:11:24 PM »
τα fixakia δεν σταματανε ετσι ξαδερφε δεν υπαρχει ταμπουρο πισω ουτε τιποτα απλα θελει τεχνικη να μαθεις να σταματας η οπως λεει ο Βασιλης η απλα κοντραροντας τα πεταλια ουσιαστικα λειτουργουν οπως τα ποδηλατα πιστας.. ο λογος που αφηνεις ενα φρενο μπροστα οπως εγω (αλλοι δεν βαζουν καθολου) ειναι 1ον οτι στα πολλα χλμ με skidding δεν σταματας γρηγορα αν τυχει κατι και 2ον σαν backup αν σπασει καμμια αλυσιδα  ;)

παρε κι ενα videaki

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=F0AFpq6jFok[/youtube]  :yeah: :yeah:

December 02, 2010, 01:47:38 PMReply #40

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #40 on: December 02, 2010, 01:47:38 PM »
Ναι ,σχολιασα την  αναφερα του bill σ αυτα που ειχαμε παλια τα ποδηλατα.
Εγω οταν καταστρεφα οτι φρενο υπηρχε παταγα με τη σολα του παπουτσιου τη ροδα  :yeah: :llol:

Χωρις καθολου φρενο ειναι επικινδυνο...

Αραγε υπαρχει ακομη ροδα με "κοντρα" στο εμποριο?.Η κεττλερ βγαζει ποδηλατα με κοντρα.

December 02, 2010, 01:56:01 PMReply #41

Offline t.m.z

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #41 on: December 02, 2010, 01:56:01 PM »
Πω πω τι λες τωρα!!!!
Κ γλυτωνεις και απο τα υπερευαισθητα σασμαν!!!!
Δηλαδη για να το μετατρεψεις σε fixaki :D ενα κλασικο trecking bike θες πισω γραναζι,μπροστα μονο γραναζι και μια αλυσιδα,σωστα???

December 02, 2010, 02:45:23 PMReply #42

Offline pib

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #42 on: December 02, 2010, 02:45:23 PM »
Πω πω τι λες τωρα!!!!
Κ γλυτωνεις και απο τα υπερευαισθητα σασμαν!!!!
Δηλαδη για να το μετατρεψεις σε fixaki :D ενα κλασικο trecking bike θες πισω γραναζι,μπροστα μονο γραναζι και μια αλυσιδα,σωστα???


ναι ενα δισκοβραχιονα μπροστα πισω γραναζι με αποστατες αν δεν αλλαξεις πισω ροδα (που καλυτερα ειναι να αλλαξεις) και αλυσιδα.. μετα θες ενα καλο ζευγαρι ποδια και εισαι κομπλε !!!!!

December 02, 2010, 03:02:39 PMReply #43

Offline t.m.z

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #43 on: December 02, 2010, 03:02:39 PM »
Ποδια εχω καλα!! :D :D
Θα παει η σαβουρα συννεφο!

December 02, 2010, 06:10:52 PMReply #44

Offline george1.8

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #44 on: December 02, 2010, 06:10:52 PM »
Ακομη εχω ενα Mercier αρχων τις δεκαετιας 80.
Και γω έχω ένα αλλά είναι πολύ πιο παλιό...Σκεφτείτε πως το είχε ο πατέρας μου πιτσιρικάς...Του είχα κάνει ανακατασκευή πριν καμία 15αρια χρόνια και τώρα κάθεται στην αποθήκη.

ΝC Mid 1.8 Brilliant Black...