Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)  (Read 165643 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 20, 2012, 05:09:33 PMReply #690

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #690 on: June 20, 2012, 05:09:33 PM »
Ήρθαν επιτέλους τα πολυαναμενόμενα. Πρώτον, το πίσω φως που λειτουργεί με ηλιακή ενέργεια. Αναφέρομαι σε αυτό, με κόστος λίγο κάτω από 5 ευρώ και την ξενοιασιά του να μην ξαναπληρώσεις για μπαταρία.
Δεύτερη παραλαβή το απωθητικό σκύλων. Κόστος κάπου στα 6 ευρώ και (υποτίθεται) αντίο σκυλάκια! Είτε σε βόλτα με τα πόδια, είτε με το ποδήλατο, πατάς το κουμπί και ενεργοποιεί σύστημα κάποιες ηχητικές συχνότητες, που δεν ακούει το ανθρώπινο αυτί, αλλά οι οποίες απομακρύνουν τα τετράποδα.

Εντυπώσεις:
Το ηλιακό φωτάκι δε δούλεψε ποτέ. Το άφησα και δεύτερη μέρα στον ήλιο αλλά πάπαλα. Υποτίθεται ότι με 2 ώρες στον ήλιο μπορεί να φωτίζει συνεχόμενα για 4 ώρες ή να αναβοσβήνει για 8. Έστειλα μήνυμα στον κατασκευαστή, λέγοντας ότι δε δουλεύει κι ότι δε συμφέρει να του το στείλω, αφού θα με σκίσουν τα μεταφορικά και αμέσως ζήτησε συγγνώμη κι είπε ότι θα στείλει άλλο. Οπότε περιμένω.
Το σκυλοαπωθητικό είναι μπερδεμένη περίπτωση. Τα δύο πρώτα σκυλιά που συνάντησα ήταν παγερά αδιάφορα. Δεν τα ανησύχησε καθόλου. Τα επόμενα δύο, απλώς έκαναν αναστροφή και την κοπάνησαν, χωρίς τσιρίδες ή άλλη φανερή ενόχληση. Απλώς έφυγαν.

Θα σας μεταφέρω τα νεότερα εν καιρώ.

June 20, 2012, 06:42:55 PMReply #691

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #691 on: June 20, 2012, 06:42:55 PM »
Πεταμενα λεφτα !!! Μητσο θα βγουμε καμια βολτα ?

Εντυπωσεις απο την κουρσα δεν μας εχεις δωσει αναλυτικες!

Ααααα...εγω πλεον πρεπει να πω οτι εχω αρχισει και την συνιθιζω ακομα και σε απλες διαδρομες εχω μαθει και κραταω μεση ταχυτητα 19-20 χλμ/ω.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 20, 2012, 08:41:51 PMReply #692

Offline Gas21

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #692 on: June 20, 2012, 08:41:51 PM »

Το σκυλοαπωθητικό είναι μπερδεμένη περίπτωση. Τα δύο πρώτα σκυλιά που συνάντησα ήταν παγερά αδιάφορα. Δεν τα ανησύχησε καθόλου. Τα επόμενα δύο, απλώς έκαναν αναστροφή και την κοπάνησαν, χωρίς τσιρίδες ή άλλη φανερή ενόχληση. Απλώς έφυγαν.

XAXAXA καλά μην περιμένεις να βάλουν και τα κλάματα! Πάντως για πιο οικονομική λύση βάζε κάποιον  ήχο στο κινητο και απλά αμα πλησιάσει σκύλος βαλτο  να παίξει και  δειχτου το! Στον σκύλο μου πιάνει  πάντως..  O0
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

June 20, 2012, 10:02:20 PMReply #693

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #693 on: June 20, 2012, 10:02:20 PM »
Λες να μου ορμήξει κάνα λυσσασμένο και γω να του βάζω ήχους στο κινητό; :llol:
Να με δαγκάνει μετά μουσικής; :P

Δεν έχω εγώ το πρόβλημα με τα σκυλιά, ούτε παίρνω το ultrasound μαζί μου, όποτε βγαίνω με το ποδήλατο ή τα πόδια. Θέλω να πιστεύω ότι τόσες χιλιάδες χρόνια, η ανθρωπότητα θα τα βγάλει πέρα με ένα κωπρόσκυλο. Για να με ακολουθεί η σύζυγος το θέλω. Οπότε, ακόμα κι αν αποδίδει τις μισές φορές, πάλι όφελος θα το έχουμε. Άλλωστε, πολλά από αυτά έχουν κυρίως ψυχολογικό όφελος, ότι το έχεις μαζί οπότε φοβάσαι (φοβάται στην προκειμένη περίπτωση) λιγότερο.

Γιάννη, γιατί πεταμένα λεφτά; Αν δουλέψει το ηλιακό φωτάκι, θα γουστάρω πολύ. Για το απωθητικό, τα έγραψα. Άντε να οργανωθούμε από εδώ μέσα να πάμε καμιά διαδρομή.

Εντυπώσεις δεν έχω γράψει κι είναι κρίμα, γιατί είναι μεγάλος έρωτας. Πολύ μεγάλος. Έχω βάλει και τρελά τρακτερωτά στο ΜΤΒ, οπότε μπορούμε να πάμε και σε κακοτράχαλα. Έχει αγριέψει πολύ, το κοιτάς και νομίζεις ότι είναι ΧΤ. :P

June 20, 2012, 10:43:21 PMReply #694

Offline Nitroking

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #694 on: June 20, 2012, 10:43:21 PM »
Για τα σκυλια υπαρχει η λυση του ελληνικου παραδοσιακου βρωμοξυλου.. ΜΙα φορα που μου την επεσε ενα μπασταρδακι εφαγε μια πολυ δυνατη ΙΝ-ΥΟ-FACE-NIGGA με το τρακτερωτο airmax και εξαφανιστηκε..

Sorry φιλοζωοι αλλα ηταν αυτοαμυνα, εγω ουτε που το κοιταξα και απλα μου την επεσε..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

June 21, 2012, 10:40:34 AMReply #695

Offline xenos

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #695 on: June 21, 2012, 10:40:34 AM »
Άμα σου σκάσει κανά τέτοιο όμως...  ::-
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

June 21, 2012, 12:24:38 PMReply #696

Offline vagmann

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #696 on: June 21, 2012, 12:24:38 PM »
Άμα σου σκάσει κανά τέτοιο όμως...  ::-

...κανεις burn out εν κινησει...

June 21, 2012, 04:19:00 PMReply #697

Offline Nitroking

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #697 on: June 21, 2012, 04:19:00 PM »
Άμα σου σκάσει κανά τέτοιο όμως...  ::-



Mου εχουν σκασει 3 τετοια..



Αρκετα μεγαλυτερα για την ακριβεια..

Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μη φοβηθεις γιατι οσο φοβασαι σε μυριζουν και παιρνουν τα πανω τους.. 2ον συνηθως ενα σου γαυγιζει στο πεταλι και τα αλλα ειναι τσιρακια-αρχιgay.. Συνεπως ειναι παντα σαν να τα βαζεις με ενα.. Αμα καταφερεις και τρομαξεις αυτο (τον αρχηγο) οι αλλοι 2 την κανουν με ελαφρα.. Οποτε η λογικη ιεναι ιδια του σκας μια και συνεχιζεις τερμα γκαζι..

Η 2η προσεγγιση η οποια οποτε την εχω δοκιμασει πιανει, ειναι αποτομο σταματημα και κατεβαινεις κατω αποφασιστικα.. 4-5 φορες που μου εχει τυχει στο χωριο κατανταω να ειμαι εγω ο κυνηγος και αυτα τα θυματα.. Απλα τοτε με τα 3 τσοπανοσκυλα επειδη ηταν πολυ τερατα και ηταν κοντα το κοπαδι τους, αρα αμυνονταν, δεν ηθελα να το διακινδυνεψω..

Πιο πολυ τα σκυλια το βλεπουν σαν παιχνιδι εξουσιας, οποτε οταν σταματας, σταματαει αυτοματα καιτ ο παιχνιδι για αυτα..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

June 21, 2012, 04:24:58 PMReply #698

Offline SchumiMx5

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #698 on: June 21, 2012, 04:24:58 PM »
Τα σκυλιά είναι πολύ αψυχολόγητα Νίκο.Ολες τις φορές ήσουν απλά τυχερός.Εχω δει με τα μάτια μου τσοπανόσκυλο στη Λαμία να ρίχνει μηχανή μεγάλου κυβισμού.Με την κλωτσιά μπορείς είτε να το τρομάξεις,είτε να το κάνεις χειρότερα.Το μόνο που ισχύει είναι να μην φοβηθείς ;)

June 21, 2012, 06:01:08 PMReply #699

Offline option-D

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #699 on: June 21, 2012, 06:01:08 PM »
Άμα σου σκάσει κανά τέτοιο όμως...  ::-



Θα σταματήσεις και θα του βάλεις τους ήχους από το κινητό..
Αν δεν σε έχει φάει μέχρι να τους βρεις  :llol:
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

June 21, 2012, 07:15:01 PMReply #700

Offline SIMOS

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #700 on: June 21, 2012, 07:15:01 PM »
Κι αν π.χ. του βάλεις rock και αυτό ακούει ελαφρολαϊκά και τσαντιστεί περισσότερο τι κάνεις ?  :llol: :llol: :llol:
Q: Ari, what is the secret to Finnish drivers being so quick?
Ari: I think we all have the same problem, empty head and heavy right foot
Ari Vatanen

June 21, 2012, 07:35:42 PMReply #701

Offline Nitroking

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #701 on: June 21, 2012, 07:35:42 PM »
Τα σκυλιά είναι πολύ αψυχολόγητα Νίκο.Ολες τις φορές ήσουν απλά τυχερός.Εχω δει με τα μάτια μου τσοπανόσκυλο στη Λαμία να ρίχνει μηχανή μεγάλου κυβισμού.Με την κλωτσιά μπορείς είτε να το τρομάξεις,είτε να το κάνεις χειρότερα.Το μόνο που ισχύει είναι να μην φοβηθείς ;)

Toτε ισως ποτε δε φοβηθηκα πολυ γιαυτο δεν εγινε ποτε τιποτα.. Θεμα τυχης δεν ειναι γιατι στο χωριο ειδικα εχει πεσει πολυ κυνηγητο.. Το σιγουρο ειναι οτι θα τις αρπαζουν παντα οταν κανουν χαζομαρες χωρις να τα πειραζουμε.. Απο τη μια τα ταιζεις και τα προσεχεις και απο την αλλη σε κυνηγανε.. Ειδικα οταν κυνηγανε τα αυτοκινητα, ποτε κανενα νοημα δεν εχει..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

June 21, 2012, 07:42:21 PMReply #702

Offline Manolis

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #702 on: June 21, 2012, 07:42:21 PM »
Ειδικα οταν κυνηγανε τα αυτοκινητα, ποτε κανενα νοημα δεν εχει..


Με βάση την ανθρώπινη λογική ναι.Άντε όμως να καταλάβεις τι σκέφτονται αυτά.

Είναι πάντως υπαρκτό πρόβλημα και θέλει προσοχή.Με το μηχανάκι με έχουν δαγκώσει δύο φορές
την μία μάλιστα την άκουσα καλά.Και δεν είναι η τρομάρα και ο αντιτετανικός που βαράς,αλλά ότι
πρέπει για 15 μέρες να ψάχνεις το σκύλο για να είσαι σίγουρος ότι ζει και έτσι να αποφύγεις το
αντιλυσσικό που είναι βαρβάτο εμβόλιο (και γίνεται σε δόσεις).Πρακτικά δεν υπάρχει αυτή η ασθένεια
πλέον,αλλά κανείς γιατρός δεν παίρνει την ευθύνη να σου πει μην το κάνεις.

Θέλει επίσης πολύ προσοχή για να μην πέσεις.Πλέον όποτε καταλάβω ότι με πλησιάζει σκύλος απλά
σταματάω τελείως και περιμένω να φύγει.

June 21, 2012, 07:54:12 PMReply #703

Offline Nitroking

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #703 on: June 21, 2012, 07:54:12 PM »
Ειδικα οταν κυνηγανε τα αυτοκινητα, ποτε κανενα νοημα δεν εχει..


Με βάση την ανθρώπινη λογική ναι.Άντε όμως να καταλάβεις τι σκέφτονται αυτά.

Είναι πάντως υπαρκτό πρόβλημα και θέλει προσοχή.Με το μηχανάκι με έχουν δαγκώσει δύο φορές
την μία μάλιστα την άκουσα καλά.Και δεν είναι η τρομάρα και ο αντιτετανικός που βαράς,αλλά ότι
πρέπει για 15 μέρες να ψάχνεις το σκύλο για να είσαι σίγουρος ότι ζει και έτσι να αποφύγεις το
αντιλυσσικό που είναι βαρβάτο εμβόλιο (και γίνεται σε δόσεις).Πρακτικά δεν υπάρχει αυτή η ασθένεια
πλέον,αλλά κανείς γιατρός δεν παίρνει την ευθύνη να σου πει μην το κάνεις.

Θέλει επίσης πολύ προσοχή για να μην πέσεις.Πλέον όποτε καταλάβω ότι με πλησιάζει σκύλος απλά
σταματάω τελείως και περιμένω να φύγει.

Αυτο για το πεσιμο ισχυει.. Στο ποδηλατο εχεις  μεγαλη ευελιξια, στο μηχανακι δεν ξερω.. Εχεις δυναμη να φυγεις βεβαια..

Ρε συ αμα σταματησεις δεν ερχεται κατα πανω σου? Η ισχυει αυτο που ελεγα πιο πανω οτι του κοβεται η μαγκια?
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

June 21, 2012, 07:59:36 PMReply #704

Offline Manolis

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #704 on: June 21, 2012, 07:59:36 PM »
Άμα σταματήσεις σταματάει κ αυτό γιατί στο 90% έρχεται και γαβγίζει για παιχνίδι και όχι λόγο κακής
πρόθεσης.Πιάνει όμως και στα τσαμπουκαλεμένα γιατί συνήθως φοβούνται και φεύγουν.Αυτό τουλάχιστον
ισχύει στα συνηθισμένα αδέσποτα του λεκανοπεδίου.Αν στην πέσει τώρα κάνα γομάρι στο χωριό δεν ξέρω