Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)  (Read 164743 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

December 02, 2010, 08:26:03 PMReply #45

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #45 on: December 02, 2010, 08:26:03 PM »
Είπαμε να κάνουμε και καμιά απόσβεση στη βενζίνη (7.5 ευρώ το πήγαινε-έλα, ποιος ξέρει πόσα ακόμα σε τακάκια-λάστιχα, δε μιλώ για λάδια ή απαξίωση... ειδικά η τελευταία απλώς δεν υφίσταται εκεί που έχουμε φτάσει :llol:) και η πίσω ζάντα μάς έκανε νερά. Το Σάββατο το παρέλαβα από επισκευή 4 σπασμένων ακτίνων και ακτινολόγηση (15Ε), σήμερα είχαν σπάσει άλλες 4. Φαινόταν η ζαντούλα ότι ήταν στραβή, άρα στην ακτινολόγηση αναγκαζόταν να τεντώνει πολύ τις ακτίνες από τη μία πλευρά, οπότε κάτι τα 103 κιλά μου, κάτι καμία λακκουβίτσα, πάπαλα. Έσκασα ένα 55άρι, αλλά έχω καινούριο ζαντόνι δίπατο και μορφονιό! :coolio: :coolio:

ΥΓ. Πάμε αύριο για το σερί (3 στα 3), αν και φυσάει...

December 02, 2010, 08:40:14 PMReply #46

Offline XrhstosZ

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #46 on: December 02, 2010, 08:40:14 PM »
πατουρα η καινουργια σου ζαντα :)

December 02, 2010, 09:38:18 PMReply #47

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #47 on: December 02, 2010, 09:38:18 PM »
Virtuous- New HD Mountain Bike Film

December 08, 2010, 10:19:27 PMReply #48

Offline Vrass!

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #48 on: December 08, 2010, 10:19:27 PM »
Εχω ψιλομπει στην πρίζα εδώ και λίγο καιρό και λέω μόλις σταθεροποιηθούν τα οικονομικά μου λίγο να κάνω την κίνηση... Ωστόσο δε βλάπτει να το ψάχνω από τώρα. ::-
Χτες είχα πάει σε ένα μαγαζί να τα χαζέψω λίγο και είδα αυτό και σχεδόν το ερωτεύτηκα. Βέβαια υπάρχουν κάποια θεματάκια... Το πρώτο και βασικότερο είναι η τιμή του (κοντεύει τα 600€) που απ'ότι είδα είναι ανεβασμένες σε όλα τα specialized. Είναι τόσο καλή αυτή η μάρκα? Δεν τις ξέρω τις περισσότερες (μόνο τις κλασικές γνωστές όπως ideal, gitane, scott) οπότε δεν μπορώ να κρίνω το value for money της καθεμιας.  :punish:

Επειτα σκέφτομαι μήπως είναι too much το συγκεκριμένο για έναν τύπο σαν εμένα που έχει να καβαλήσει ποδηλατο για σχεδόν 15 χρόνια κατά τη διάρκεια των οποίων κάπνιζα (το σταμάτησα πριν κάνα 6μηνο), πίνει μπύρες, τρώει πίτσες κλπ, φυσική κατάσταση για τα μπάζα δηλαδή? :angel:
Θα την παλέψω με τη θέση οδήγησης, τη μικρή σέλα (μην πει κανείς να τη βγάλω... :o), την έλλειψη ανάρτησης και δεν ξέρω και'γω τι άλλο?

Επίσης εχει πολύ λεπτές ζαντούλες και λαστιχάκια, θα την παλέψει στους χάλια δρόμους μας καθώς και στους ποδηλατόδρομους που είναι στρωμένοι με αυτά τα μικρά τουβλάκια και δεν είναι απόλυτα λειοι?

Μήπως κάποιο σαν και αυτό θα ήταν πιο κατάλληλο για την περίπτωσή μου?
(τα περι τιμής ισχύουν και εδώ, αλλά τα έβαλα ως παράδειγμα μιας και αυτά μου τραβήξανε το μάτι με τη μία σε σχέση μετα πολλά άλλα που είχε το μαγαζί)

December 09, 2010, 01:38:36 AMReply #49

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #49 on: December 09, 2010, 01:38:36 AM »
Παρε ενα trecking θα σε βολεψει πολυ περισσοτερο. ;)

December 09, 2010, 06:38:10 AMReply #50

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #50 on: December 09, 2010, 06:38:10 AM »
Όταν ήμουν στην αντίστοιχη φάση, είχα απλώς επισκευάσει το παλιό mountain που είχα από το Λύκειο με κάνα 40άρι ευρώ, ώστε αν έβλεπε ότι ο αρχικός ενθουσιασμός ήταν μόνο αρχικός και δε μετουσιωνόταν σε κάτι μονιμότερο, να είχα χάσει μόνο 40 ευρώ κι όχι κάμποσες εκατοντάδες. Όταν είδα ότι τράβαγε σε μάκρος η ιστορία, πούλησα το παλιό στο κόστος των μαζεμάτων και πήρα το καλύτερο.

December 09, 2010, 07:05:26 AMReply #51

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #51 on: December 09, 2010, 07:05:26 AM »
Για βολτες μεσα στην "πολη" πολυ μ αρεσουν κατι τετοια.
Πολυ βολικη θεση οδηγησης και πολυ ξεκουραστα ποδηλατα.
Και φυσικα ...ρετρο !  :giveheart:


December 09, 2010, 09:50:44 AMReply #52

Offline pib

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #52 on: December 09, 2010, 09:50:44 AM »
fixakia ειναι ξαδερφε αλλα με τετοια σταση ειναι μονο για εντελως ισιο δρομο και κατ εμε ειναι παντελως αδερφιστικο σαν τα σπαστα  ... φτιαξε ενα καλο single speed fixed η free και εισαι κομπλε...

December 09, 2010, 10:59:45 AMReply #53

Offline vagmann


December 09, 2010, 11:48:03 AMReply #54

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #54 on: December 09, 2010, 11:48:03 AM »
fixakia ειναι ξαδερφε αλλα με τετοια σταση ειναι μονο για εντελως ισιο δρομο και κατ εμε ειναι παντελως αδερφιστικο σαν τα σπαστα  ... φτιαξε ενα καλο single speed fixed η free και εισαι κομπλε...
Σισικα ειναι αλλα ειναι ιδανικα για μετακινηση.Eχουν το σωμα σε πολυ καλη σταση,δε χρειαζεται να σκυβεις.Εχουν και τεραστια σελα.Οξυμωρο για αδερφιστικα.Λογικα θα επρεπε να ειχαν μικρουλα σελα και να σκυβεις πολυ...  :llol:
Απ την αλλη αν βαλουμε στο παιχνιδι την ανηφορα,τοτε θελουμε σασμαν.
Στο MTB μου σκυβω σα σαλιγκαρι και με κουραζει πολυ.
Παζαρευω ενα γ@μ@το επισης αδερφιστικο σπαστο Eska... Θα το εχω μονιμα στο πορτμπαγαζ του αυτοκινητου(οχι του μιατα).

December 09, 2010, 12:01:59 PMReply #55

Offline pib

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #55 on: December 09, 2010, 12:01:59 PM »
fixakia ειναι ξαδερφε αλλα με τετοια σταση ειναι μονο για εντελως ισιο δρομο και κατ εμε ειναι παντελως αδερφιστικο σαν τα σπαστα  ... φτιαξε ενα καλο single speed fixed η free και εισαι κομπλε...
Σισικα ειναι αλλα ειναι ιδανικα για μετακινηση.Eχουν το σωμα σε πολυ καλη σταση,δε χρειαζεται να σκυβεις.Εχουν και τεραστια σελα.Οξυμωρο για αδερφιστικα.Λογικα θα επρεπε να ειχαν μικρουλα σελα και να σκυβεις πολυ...  :llol:
Απ την αλλη αν βαλουμε στο παιχνιδι την ανηφορα,τοτε θελουμε σασμαν.
Στο MTB μου σκυβω σα σαλιγκαρι και με κουραζει πολυ.
Παζαρευω ενα γ@μ@το επισης αδερφιστικο σπαστο Eska... Θα το εχω μονιμα στο πορτμπαγαζ του αυτοκινητου(οχι του μιατα).


εχεις οδηγησει σπαστο ??? ειναι απλα τραγικο !!! χαχαχαχααχ

December 09, 2010, 12:49:15 PMReply #56

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #56 on: December 09, 2010, 12:49:15 PM »
fixakia ειναι ξαδερφε αλλα με τετοια σταση ειναι μονο για εντελως ισιο δρομο και κατ εμε ειναι παντελως αδερφιστικο σαν τα σπαστα  ... φτιαξε ενα καλο single speed fixed η free και εισαι κομπλε...
Σισικα ειναι αλλα ειναι ιδανικα για μετακινηση.Eχουν το σωμα σε πολυ καλη σταση,δε χρειαζεται να σκυβεις.Εχουν και τεραστια σελα.Οξυμωρο για αδερφιστικα.Λογικα θα επρεπε να ειχαν μικρουλα σελα και να σκυβεις πολυ...  :llol:
Απ την αλλη αν βαλουμε στο παιχνιδι την ανηφορα,τοτε θελουμε σασμαν.
Στο MTB μου σκυβω σα σαλιγκαρι και με κουραζει πολυ.
Παζαρευω ενα γ@μ@το επισης αδερφιστικο σπαστο Eska... Θα το εχω μονιμα στο πορτμπαγαζ του αυτοκινητου(οχι του μιατα).


εχεις οδηγησει σπαστο ??? ειναι απλα τραγικο !!! χαχαχαχααχ
Αθλιο ειναι αλλα ειναι βολικο.Παρκαρω τ αμαξι οπου βρω βγαζω το ποδηλατο απο το πορτμαγαζ και συνεχιζω .Παλιοτερα το εκανα και μ ειχε βολεψει πολυ.Ενα παλιο σπαστο Peugeot ηταν
Δε μιλαω γι αυτα τα ελεεινα σπαστα Dahon.Αυτα στρεβλωνουν και τα φοβαμαι.
Εχω ενα ΜΤΒ Gt,ενα κουρσακι Mercier κι ενα Everest trecking της Μαριλενας.Δε μπορω να τα μεταφερω με τ αμαξι  κι ετσι τα χω και καθονται.
Ασε που το GT και το Μercier δε θα τ αφηνα με την καμια κλειδωμενα καπου...στο ελεος του καθε Πακιστανου.

December 09, 2010, 01:31:00 PMReply #57

Offline pib

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #57 on: December 09, 2010, 01:31:00 PM »
το μονο + σε αυτα ειναι οτι μπαινουν μετρο απο την αλλη ομως και το λυσε σφιξε τοσο συχνα σου σπαει τ @@ ασε που οταν ειναι κλειστο και το τσουλας ειναι σαν αναπηρικο αχαχαχαχαχ

γιατι δεν τ αφηνες κλειδωμενα ρε συ σιγα περνεις μια καλη κλειδαρια που πιανει frame και τις 2 ροδες και εισαι οκ...εχει κατι γαματες η kryptonite
ενταξει δεν λεμε να το αφησεις 10 ωρες εκτεθειμενο μιλαμε να πας να κανεις μια δουλεια και να φυγεις... αν πας για καφε πχ το κλειδωνεις και καπου να το βλεπεις αν πας στη δουλεια σου το χωνεις μεσα κτλ κτλ

τωρα γι αυτο που λες να το εχεις στο αμαξι μου ακουγεται λιγο περιεργο γιατι το θεμα ειναι να το εχεις να σε διευκολυνει χωρις να παρεις αμαξι  :)

December 09, 2010, 01:57:51 PMReply #58

Offline Ξάδελφος

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #58 on: December 09, 2010, 01:57:51 PM »
Πχ μπορω να φυγω απ τη Λυκοβρυση να παω στο Μενιδι με τ αμαξι και εκει να βγαλω το ποδηλατο και να κανω τις δουλειες μου.
Το αλλο που εκανα.Οταν δουλευα στο εργοστασιο στο Μενιδι..πηγαινα με τ αμαξι απ το Μενιδι σ ενα σταθμο τραινου,εκει κατεβαζα το ποδηλατο εμπαινα στο τραινο,κατεβαινα κεντρο Αθηνα ή Πειραια ή οπου αλλου ειχα δουλειες μετακινιομουν με το ποδηλατο ξανα εμπαινα στο τραινο γυρνουσα στ αμαξι και επεστρεφα στο εργοστασιο στο μενιδι...
Με το ποδηλατο δεν παω με την καμια πχ  Λυκοβρυση-Μενιδι...θα με πατησουν οι κομπλεξικοι στο δρομο 100% .
Ενω σε συνδιασμο αμαξι ποδηλατο,μ εξυπηρετει πολυ.
Καταλαβαινεις υποθετω το σκεπτικο μου

December 09, 2010, 02:05:03 PMReply #59

Offline pib

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #59 on: December 09, 2010, 02:05:03 PM »
ναι ετσι οπως το περιγραφεις ειναι πολυ σωστη η σκεψη σου  ;) απλα να το ευχαριστιεσαι και λιγο ρε γαμωτο τα κωλοσπατα ειναι παντελως μαλακια στο ride