Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)  (Read 165640 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

February 24, 2012, 10:52:20 PMReply #315

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #315 on: February 24, 2012, 10:52:20 PM »
Με το σκεπτικό που ανέλυσα στο πρώτο σχόλιο. Ότι το Hyundai είναι ήδη στη λωρίδα, νόμιμα, ενώ ο ποδηλάτης όχι. Ότι το Hyundai δεν έχει υποχρέωση να ξαναματακοιτάξει για εικοστή φορά τους καθρέπτες του, αφού μπήκε πλέον στη λωρίδα (την οποία από το νόμο μπορεί να καταλάβει σε όλο της το πλάτος). Από το γεγονός ότι δε στριμώχνει πουθενά τον ποδηλάτη, ούτε τον βάζει σε κίνδυνο. Δεν ξέρω τι του είπε, δεν ξέρω αν του έβρισε τη μάνα που είχε πεθάνει την προηγούμενη χρονιά από καρκίνο κι ο ποδηλάτης τα πήρε τόσο άσχημα. Πάντως, ο ένας (ή μία) οδηγάει σωστά, ο άλλος δεν ξέρει τι του γίνεται από οδήγηση κι η συνέχεια επί της οθόνης.
Το τι έκανε το Hyundai με το Renault δεν παίζει καμία σημασία. Όπως και το αν πέρασε το προηγούμενο φανάρι με κόκκινο, αν είχε ξεχάσει να ξυριστεί το πρωί, αν είχε πλύνει τα δόντια του. Ο τσαμπουκάς έγινε με το ποδήλατο, όχι με το Renault. Επίσης, δεν εξετάζουμε την οδηγική επάρκεια του οδηγού του Hyundai, αλλά τη συγκεκριμένη φάση.

February 24, 2012, 10:59:48 PMReply #316

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #316 on: February 24, 2012, 10:59:48 PM »
Για μενα και οι 2 μ@λ@κες ειναι ο/η οδηγος γιατι φαινεται απο νωρις οτι ψαχνεται να χωθει, χωρις να νοιαζεται τι υπαρχει γυρω του και ο ποδηλατης για την κινηση που εκανε με τον καθρεφτη.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 25, 2012, 01:07:01 AMReply #317

Offline Basilmx5

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #317 on: February 25, 2012, 01:07:01 AM »
Το οτι "βλεπεις" πραγματα τα οποια δεν υπαρχουν το δικαιολογω μονο απτο οτι, σιγουρα, δεν θα εχεις "εμπειρια" στο να κυκλοφορεις με ποδηλατο ή μηχανη ή γενικοτερα με 2τροχο, σε δρομους πολης με λωριδες... το hyundai οχι δεν ειναι εξαρχης στη λωριδα του(παταει στη διαχωριστικη και κλεινει χωρις ναχει χωρο αριστερα), αλλωστε μεχρι και στο 24" δευτερολεπτο ουτε ενα φλας δεν εχει αναψει, τοτε αποφασιζει να αναψει οπου και κοβει το τιμονι ξαφνικα... Οχι δεν στριμωχνει τον ποδηλατη απτο 29" εως και το 33" δεν φαινεται... (μαλλον πρεπει να παω οφθαλμιατρο  :P)... Το τι συμπεριφορα ειχε με τους προηγουμενους οδηγους και βεβαια θα επρεπε να σε νοιαζει φαινεται ο χαρακτηρας του και οτροπος με τον οποιο σκεφτεται και κινειται... Τελος το οτι το βιντεο εχει τιτλο "Bike rider Takes Revenge on Rude Driver." και αν κατσεις να διαβασεις τα comments, οχι κ τα 603, εστω καποια στη τυχη θα καταλαβεις καλυτερα. Και ναι πρεπει να κοιταξει οχι 20 αλλα 1020 φορες τον καθρεφτη του, γιατι αυτος μπορει να σκοτωσει ο ποδηλατης δεν μπορει, ακομα και αν εχει λαθος.

February 25, 2012, 09:23:32 AMReply #318

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #318 on: February 25, 2012, 09:23:32 AM »
Βλέπω ότι δε συμφωνούμε σε κανένα σημείο. Έχεις τη γνώμη σου και έχω τη δική μου. Δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Πάμε παρακάτω.

February 26, 2012, 01:31:50 AMReply #319

Offline giorgosMK2

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #319 on: February 26, 2012, 01:31:50 AM »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xIe6hYAdw_I&feature=player_embedded[/youtube]

February 27, 2012, 01:43:41 PMReply #320

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #320 on: February 27, 2012, 01:43:41 PM »
Η καρδιά μου με έπιασε... :zalistika:

February 27, 2012, 03:54:44 PMReply #321

Offline Nitroking

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #321 on: February 27, 2012, 03:54:44 PM »
Tρελο γελιο με το σκυλο.. :P Πρεπει να τα ειδε ολα ο ποδηλατης!
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

February 27, 2012, 10:17:53 PMReply #322

Offline giorgosMK2

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #322 on: February 27, 2012, 10:17:53 PM »
Tρελο γελιο με το σκυλο.. :P Πρεπει να τα ειδε ολα ο ποδηλατης!
για αυτο το εβΑλα ρε.τελευταια στιγμη δεν τον πατησε :P

February 27, 2012, 11:22:06 PMReply #323

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #323 on: February 27, 2012, 11:22:06 PM »
Σε αντίστοιχο ύφος με το προηγούμενο. ;)
REDBULL downhill MTB bike race in Brazilian favela

March 05, 2012, 03:06:23 PMReply #324

Offline xenos

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #324 on: March 05, 2012, 03:06:23 PM »
Μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη για το Trek 3500?
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

March 06, 2012, 09:42:05 AMReply #325

Offline AzmO

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #325 on: March 06, 2012, 09:42:05 AM »
στην τιμη που το εχει βαλει το cyclist, θεωρω οτι δεν μπορεις να βρεις κατι καλυτερο αυτην την στιγμη.
σε καινουριο τουλαχιστον.

March 06, 2012, 10:19:31 AMReply #326

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #326 on: March 06, 2012, 10:19:31 AM »
Εριξα και εγω μια ματια και νομιζω οτι τα 285 που το δινει ειναι πολυ καλη τιμη. Παντως οπως εχω ξαναγραψει μην παρεις mountain αν εχεις σκοπο να κινηθεις μεσα σε πολη, και επειδη ειδα και την αναρτηση που φοραει το συγκεκριμενο, δεν εχει την δυνατοτητα να κινηθει σε βουνο (τσαμπα βαρος). Τα λαστιχα του επισης ειναι αρκετα χοντρα πραγμα που σημαινει οτι θα χανεις σε ενεργεια και ταχυτητα οταν κινεισαι μεσα στην πολη.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

March 06, 2012, 10:22:10 AMReply #327

Offline xenos

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #327 on: March 06, 2012, 10:22:10 AM »
thanks για τις γνώμες.

Παντως οπως εχω ξαναγραψει μην παρεις mountain αν εχεις σκοπο να κινηθεις μεσα σε πολη, και επειδη ειδα και την αναρτηση που φοραει το συγκεκριμενο, δεν εχει την δυνατοτητα να κινηθει σε βουνο (τσαμπα βαρος). Τα λαστιχα του επισης ειναι αρκετα χοντρα πραγμα που σημαινει οτι θα χανεις σε ενεργεια και ταχυτητα οταν κινεισαι μεσα στην πολη.

Θέλω να πηγαίνω και βουνό για βόλτα. Λες ότι η ανάρτηση του δεν κάνει γι αυτό? Το θεώρησα καλή προσφορά (δλδ πραγματική).  ::-
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

March 06, 2012, 10:32:50 AMReply #328

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #328 on: March 06, 2012, 10:32:50 AM »
Ειναι καλη η τιμη ρε δεν το συζηταμε μια χαρα ειναι για βολτιτσες. Απλα για βουνο δεν το κοβω, εχω σχεδον την ιδια αναρτηση στο ΜΤΒ πιο παλιο μοντελο, υποτιθεται ενα σκαλι πανω, και στην ιδια σειρα (cross country) και δεν κανει κατι το ιδιαιτερο, αντε να αποσβεσει καμια λακουβα μεσα στην πολη, χωρις αυτη και με κανενα κιλο κατω καλυτερο θα μου φαινοταν το ποδηλατο. Αυτοι με τα Hybrid μεσα στην πολη ειναι πολυ πιο ανετοι απο μενα και στο βουνο δεν ειναι μεγαλο το κερδος. Καλα αμα δοκιμασεις κανενα DH το εχεις σπασει και το ποδηλατο και τα μουτρα σου!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

March 06, 2012, 10:50:30 AMReply #329

Offline xenos

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #329 on: March 06, 2012, 10:50:30 AM »
Ειναι καλη η τιμη ρε δεν το συζηταμε μια χαρα ειναι για βολτιτσες. Απλα για βουνο δεν το κοβω, εχω σχεδον την ιδια αναρτηση στο ΜΤΒ πιο παλιο μοντελο, υποτιθεται ενα σκαλι πανω, και στην ιδια σειρα (cross country) και δεν κανει κατι το ιδιαιτερο, αντε να αποσβεσει καμια λακουβα μεσα στην πολη, χωρις αυτη και με κανενα κιλο κατω καλυτερο θα μου φαινοταν το ποδηλατο. Αυτοι με τα Hybrid μεσα στην πολη ειναι πολυ πιο ανετοι απο μενα και στο βουνο δεν ειναι μεγαλο το κερδος. Καλα αμα δοκιμασεις κανενα DH το εχεις σπασει και το ποδηλατο και τα μουτρα σου!

Kαλά, από την στιγμή που δεν έχω ποδήλατο, όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να κάνω τα τρελά. Κανά μονοπάτι δεν θα μπορώ να το κατέβω? Νορμάλ χρήση λέω, απλά επειδή δεν ξέρω από εταιρίες/χαρακτηριστικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν αυτό το συγκεκριμένο είναι ποιοτικό και θα με καλύψει σε αυτό το επίπεδο.  :)
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...