Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)  (Read 164741 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

June 29, 2016, 12:40:20 AMReply #1140

Offline HOUZIK

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1140 on: June 29, 2016, 12:40:20 AM »
Τα hybrid ειναι σαν κουρσες με ισιο τιμονι, παρε ενα τετοιο.
Fitness εννοείς...


Sent from my iPhone using Tapatalk
* oem lsd/4.44 fgr/IL short shifter/4.0kg IL flywheel
* BC Racing BR RS coilovers 6/4kg / RX8 yellow dot sways with polybushings/IL end links/IL ftsb-butterfly-ppf
* AEM cai/Danelatos headers/Magnaflow cat/Racing Beat muffler
* Rota Boost 17x7.5 / AD08R 235/40/17 / Rays lug nuts
* EBC USR discs/EBC REDSTUFF pads/IL brake hoses
* front & side air dam/Garage Vary diffuser/oem stainless steel mesh grille
* custom leather/custom steering wheel/alu. interior, Voodoo knob
* XTR hid 6000k/oem footwell lamps
* Scangauge ll/pioneer p4300dvd

calm before the STORMY BLUE

June 29, 2016, 01:12:57 AMReply #1141

Offline gianic

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1141 on: June 29, 2016, 01:12:57 AM »
Τα hybrid ειναι σαν κουρσες με ισιο τιμονι, παρε ενα τετοιο.
Fitness εννοείς...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fitness στην Ελλαδα , hybrid εξω. Ειναι λιγο οτι να'ναι οι εννοιες. Παντως γενικοτερα εννοω κουρσαδικο σκελετο και περιφερειακα με ισιο τιμονι.


2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

June 29, 2016, 09:30:19 AMReply #1142

Offline dimsabas

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1142 on: June 29, 2016, 09:30:19 AM »
Πού μένεις; Αν είσαι σε μεγάλη πόλη, κάνε δοκιμή κουρσάς από μεγάλο ποδηλατάδικο και θα σου λυθούν οι απορίες στα πρώτα 100 μέτρα. Θα καταλάβεις αμέσως αν ερωτεύτηκες ή τη μισείς θανάσιμα.

June 29, 2016, 09:33:41 AMReply #1143

Offline Dasimo

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1143 on: June 29, 2016, 09:33:41 AM »
Προτείνω αν έχεις δυνατότητα λόγω μεγάλης πτώσης στερλίνας αγορά απο Planet X . Φοβερά ποδήλατα σε απίστευτο value for money, οσο η Βρετανία  ειναι ακομη στην ΕΕ !


Sent from my iPad using Tapatalk

June 29, 2016, 10:44:44 AMReply #1144

Offline kostasmito

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1144 on: June 29, 2016, 10:44:44 AM »
Μπα λεφτά για καινούργιο δεν παίζουν, μεταχειρισμένο είναι και αυτό που έχω, μεταχειρισμένο θα είναι και αυτό που θα πάρω.
Διαδρομές εδώ για κουρσακια υπάρχουν αρκετές, αν και ο χρόνος που έχω διαθέσιμος (1 ώρα max), είναι οριακός.
Τα σκέφτομαι και τα fitness, αλλά φοβάμαι ότι απλά θα είναι ένα ακόμα στάδιο, γι'αυτό και λέω να το παραβλέψω.
@HOUZIK αυτό με το χέρι που μπαίνει συνέχεια στο πορτοφόλι πολύ το φοβάμαι...έχω ήδη κόρη-αμάξι-μηχανή που μου τα τρώνε όλα!
@luigid κουμπωτά & παπούτσια ok, κράνος ok...κολαν δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω, θα γελάει και το παρδαλό ερίφιο :P
@jSkyline καλό το τρέξιμο, αλλά τα γόνατα & οι αστράγαλοι μου δεν αντέχουν.

Μάλλον θα πάω να δοκιμάσω αυτό http://www.car.gr/classifieds/bicycles/photos/8209977/ που είναι στο νούμερο μου να δω τι παίζει!

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

June 29, 2016, 10:55:23 AMReply #1145

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1145 on: June 29, 2016, 10:55:23 AM »
To κολάν ειναι απαραίτητο. Αν θες μπορείς να φοράς απο πάνω ενα άλλο σορτσάκι, και εγώ αυτό κάνω. Μαζί σε αυτά που σου τρώνε λεφτά βάλε και το ποδήλατο! Εγώ πάντως εκεί έχω δώσει παραπάνω απο το αμάξι!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 29, 2016, 11:05:31 AMReply #1146

Offline HOUZIK

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1146 on: June 29, 2016, 11:05:31 AM »
αν το caad είναι όντως στο νούμερο σου παρτο χωρίς δεύτερη σκέψη...θέλει κάποια upgrades, αλλά τα κάνεις σιγά σιγά και αναλόγως τις ανάγκες σου.Το πλαίσιο είναι απ τα top αλουμινίου. Επίσης κολάν να φοράς οπωσδήποτε έστω και κάτω από σορτσάκι


όσο για τα υπόλοιπα:
@HOUZIK αυτό με το χέρι που μπαίνει συνέχεια στο πορτοφόλι πολύ το φοβάμαι...έχω ήδη κόρη-αμάξι-μηχανή που μου τα τρώνε όλα!

εχω 2 κόρες, ένα μπλε κουβά που δε μπορώ να τις βάλω και τις δυο μέσα και ενα τουμπανιασμενο ποδήλατο πόλης που μου χει φάει περισσότερα σε upgrades απ οτι ο μπλε κουβάς :yeah:
 
* oem lsd/4.44 fgr/IL short shifter/4.0kg IL flywheel
* BC Racing BR RS coilovers 6/4kg / RX8 yellow dot sways with polybushings/IL end links/IL ftsb-butterfly-ppf
* AEM cai/Danelatos headers/Magnaflow cat/Racing Beat muffler
* Rota Boost 17x7.5 / AD08R 235/40/17 / Rays lug nuts
* EBC USR discs/EBC REDSTUFF pads/IL brake hoses
* front & side air dam/Garage Vary diffuser/oem stainless steel mesh grille
* custom leather/custom steering wheel/alu. interior, Voodoo knob
* XTR hid 6000k/oem footwell lamps
* Scangauge ll/pioneer p4300dvd

calm before the STORMY BLUE

June 29, 2016, 11:28:32 AMReply #1147

Offline sfrag

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1147 on: June 29, 2016, 11:28:32 AM »
Μετα απο 5 χρονια ενασχολησης δικης μου με το ποδηλατο σαν χρηστης αλλα και σαν "manager" του γυιου μου που ηταν αθλητης ποδηλατης και εχοντας ξοδεψει 2 φορες τα χρηματα που εδωσα για το NC, θα σου προτεινα:
 1. Να πας κατευθειαν σε κουρσα με σχετικα φαρδυ λαστιχο,  25αρι με δισκους 50/34 και γραναζια 12 /27ή 28 ή και 32 αν οι βολτες περιλαμβανουν παρατεταμες ανηφορες με μεγαλες κλισεις. Προτιμητεες για ερασιτεχνικη χρηση κουρσες που δεν ειναι ιδιαιτερα "σκληρες".  Η κουρσα σε σχεση με το fitness εχει περισοτερες θεσεις οδηγησης και ετσι ξεκουραζεται το σωμα στις μεγαλες αποστασεις. Σε σχετικα φτηνες κουρσες τα Specialized (allez)και cannondale (CAAD) ειναι τετοια αριστα παραδειγματα μοντελων.
2. Οπωσδηποτε  κολαν με καλο pad το οποιο μπορεις να φορας κατω απο σορτσακι για να μην εχεις προβληματα με τον προστατη.
3. Kουμπωτα πεταλια και αντιστοιχα παπουτσια που δινουν  ασφαλεια και σταθεροτητα.
4. καλο ελαφρυ κρανος και αεριζομενο κρανος
5. Σωστος διαπνεων ρουχισμος και στο πανω μερος του σωματος που χρησιμευει για την απαγωγη του ιδρωτα.
6. Και ποιο σημαντικο ......στροφαρισμα.... πηγαινεις με σχετικα κοντες σχεσεις  για να μην παρεις τα γονατα στα "χερια"
Καλα χιλιομετρα
« Last Edit: June 29, 2016, 11:31:33 AM by sfrag »
mx5 nc 2008 1.8
eibach prokit / kyb gas a just

June 29, 2016, 11:33:41 AMReply #1148

Offline sfrag

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1148 on: June 29, 2016, 11:33:41 AM »
ααααα και πολυ νερο σε συνδυασμο με μπανανες ....
mx5 nc 2008 1.8
eibach prokit / kyb gas a just

June 29, 2016, 11:51:25 AMReply #1149

Offline luigid

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1149 on: June 29, 2016, 11:51:25 AM »
Μπα λεφτά για καινούργιο δεν παίζουν, μεταχειρισμένο είναι και αυτό που έχω, μεταχειρισμένο θα είναι και αυτό που θα πάρω.
Διαδρομές εδώ για κουρσακια υπάρχουν αρκετές, αν και ο χρόνος που έχω διαθέσιμος (1 ώρα max), είναι οριακός.
Τα σκέφτομαι και τα fitness, αλλά φοβάμαι ότι απλά θα είναι ένα ακόμα στάδιο, γι'αυτό και λέω να το παραβλέψω.
@HOUZIK αυτό με το χέρι που μπαίνει συνέχεια στο πορτοφόλι πολύ το φοβάμαι...έχω ήδη κόρη-αμάξι-μηχανή που μου τα τρώνε όλα!
@luigid κουμπωτά & παπούτσια ok, κράνος ok...κολαν δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω, θα γελάει και το παρδαλό ερίφιο :P
@jSkyline καλό το τρέξιμο, αλλά τα γόνατα & οι αστράγαλοι μου δεν αντέχουν.

Μάλλον θα πάω να δοκιμάσω αυτό http://www.car.gr/classifieds/bicycles/photos/8209977/ που είναι στο νούμερο μου να δω τι παίζει!


Ημιμετρα τυπου fitness,trekking το μονο που κανουν ειναι να καθυστερουν την καταληξη σου στην κουρσα. :exaclty:

Αναφορικα με το κολαν,τρωγοντας ερχεται η ορεξη.Αν αρχισεις να ασχολεισαι ,οταν το παρδαλο κατσικι ξεκαρδιστει μαζι σου,θα του χαμογελασεις στα μουτρα!Μεχρι και ποδαρακι θα ξυρισεις,been there done that,trust me! :yeah:

Αν το μεταχειρισμενο εχει σκελετο χωρις σπασιματα,ολα τα αλλα σιγα σιγα θα τα αναβαθμισεις.Γενικα το ποδηλατο σου δινει πολλα περισσοτερα πισω οταν ξοδευεις για καλυτερα περιφερειακα,αν και πιστευω στην αρχη,μεχρι να βρεις το ρυθμο σου,μια χαρα θα ειναι και στην μορφη που ειναι.

June 29, 2016, 11:53:35 AMReply #1150

Offline luigid

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1150 on: June 29, 2016, 11:53:35 AM »
Μετα απο 5 χρονια ενασχολησης δικης μου με το ποδηλατο σαν χρηστης αλλα και σαν "manager" του γυιου μου που ηταν αθλητης ποδηλατης και εχοντας ξοδεψει 2 φορες τα χρηματα που εδωσα για το NC, θα σου προτεινα:
 1. Να πας κατευθειαν σε κουρσα με σχετικα φαρδυ λαστιχο,  25αρι με δισκους 50/34 και γραναζια 12 /27ή 28 ή και 32 αν οι βολτες περιλαμβανουν παρατεταμες ανηφορες με μεγαλες κλισεις. Προτιμητεες για ερασιτεχνικη χρηση κουρσες που δεν ειναι ιδιαιτερα "σκληρες".  Η κουρσα σε σχεση με το fitness εχει περισοτερες θεσεις οδηγησης και ετσι ξεκουραζεται το σωμα στις μεγαλες αποστασεις. Σε σχετικα φτηνες κουρσες τα Specialized (allez)και cannondale (CAAD) ειναι τετοια αριστα παραδειγματα μοντελων.
2. Οπωσδηποτε  κολαν με καλο pad το οποιο μπορεις να φορας κατω απο σορτσακι για να μην εχεις προβληματα με τον προστατη.
3. Kουμπωτα πεταλια και αντιστοιχα παπουτσια που δινουν  ασφαλεια και σταθεροτητα.
4. καλο ελαφρυ κρανος και αεριζομενο κρανος
5. Σωστος διαπνεων ρουχισμος και στο πανω μερος του σωματος που χρησιμευει για την απαγωγη του ιδρωτα.
6. Και ποιο σημαντικο ......στροφαρισμα.... πηγαινεις με σχετικα κοντες σχεσεις  για να μην παρεις τα γονατα στα "χερια"
Καλα χιλιομετρα

Πολυ καλα τα λεει ο συνφορουμιτης!

@sfrag μηπως γραφεις στο cyclist-friends?κατι μου θυμιζει το νικ

June 29, 2016, 12:54:40 PMReply #1151

Offline sfrag

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1151 on: June 29, 2016, 12:54:40 PM »
Εγραφα , οσο ο γυιος μου ηταν ενεργος αθλητης,  τωρα που εχει σταματησει γιατι διαβαζει για πανελληνιες, εχω σταματησει ......
mx5 nc 2008 1.8
eibach prokit / kyb gas a just

June 29, 2016, 01:09:21 PMReply #1152

Offline sfrag

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1152 on: June 29, 2016, 01:09:21 PM »
mx5 nc 2008 1.8
eibach prokit / kyb gas a just

June 29, 2016, 02:24:12 PMReply #1153

Offline tranos07

Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1153 on: June 29, 2016, 02:24:12 PM »
Ερώτηση προς έμπειρους: πότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να περάσεις στον κόσμο της κούρσας;
Κανά τρίμηνο τώρα μου μπήκε για τα καλά το μικρόβιο της ποδηλασίας. Πήρα ένα trekking, αλλά επειδή η τελευταία φορά που είχα κάνει ποδήλατο ήταν πριν 25χρόνια, δεν μπορούσα να συνηθίσω με τίποτα την μπροστά ανάρτηση. Έτσι την άλλαξα με συνοπτικές διαδικασίες με ξερό πηρούνι.
Το πρόβλημα είναι ότι βλέπω στον δρόμο τα κουρσάκια και...ζηλεύω, αλλά δεν ξέρω αν πραγματικά μου χρειάζεται. Είμαι 36χρονών και παντελώς αγύμναστος. Οι βόλτες που κάνω είναι 2-3 φορές την εβδομάδα διαρκειας ~1ώρας με σκοπό την γυμναστική-εκτόνωση. Με την σκυφτή θέση δεν νομίζω οτι θα έχω πρόβλημα, ήδη στο δικό μου έχω γυρίσει τον λαιμό ανάποδα.
Να το κάνω το βήμα ή να μείνω με το ρημαδάκι μου και να του βάλω πιο στενά λάστιχα και κουμπωτά πετάλια;

Εγω σου προτεινω να κατσεις λιγο καιρο ακομα με αυτο γιατι κ εγω οταν ημουν πιο πιτσιρικας κ το κολλησα το μικροβιο της ποδηλασιας απλα πηγα κ εσκασα ενα σκασμο λεφτα να το παρω κ μετα απο 1 χρονο το βαρεθηκα κ αυτη τη στιγμη το εχω για διακοσμητικο μεσα στο σπιτι...κριμα ειναι να δωσεις μισο χιλιαρικο για να παρεις κουρσακι κ να καταληξει κ αυτο ετσι. Βεβαια να μ πεις μπορεις και να το πουλησεις. Αλλα κ παλι λιγη ακομα εμπειρια θα σου χρειαστει πιστευω μιας κ δηλωνεις εντελως αγυμναστος ωστε να μαθεις κ εσυ ο ιδιος τι ειναι αυτο που ακριβως θες κ να παρεις ενα ποδηλατακι στα μετρα σου  :gl:
DIY FTW-->No tools :(

June 29, 2016, 04:19:44 PMReply #1154

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Δυο Τροχοί (Ποδήλατα)
« Reply #1154 on: June 29, 2016, 04:19:44 PM »
Συνήθως πάντως έτσι την πατάνε όλοι! Εγώ έχω αλλάξει 4 ποδήλατα 2BMX 2mountain και κούρσα. Συνολική αξία περίπου ένα MX5 μεταχειρισμένο. Αν εξαιρέσεις το πρώτο mountain πάντως όλα τα υπόλοιπα έχουν γράψει χλμ.

Sent from my HTC One ME

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio