Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Αγορά κράνους για πίστα  (Read 9765 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

October 23, 2010, 10:00:00 PMReply #30

Offline Manolis

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #30 on: October 23, 2010, 10:00:00 PM »
Ρε παιδια μια προταση ζητεισαι ο ανθρωπος για κρανος που θα παει 4-5 φορες το χρονο πιστα κ καταντησαμε να του λεμε οτι κρεμεται η ζωη του απο αυτο...ελεος πια δεν ζουμε μεσα σε γυιαλες...κ για να σας το πω πιο ωμα πιο πολλες πιθανοτητες εχει να ντεραπαρι ενα αυτ/το που θα πεταξει κωλο κ θα βρει κρασπεδο παρα μεσα στην πιστα.... :tanevramou:

Δεν είναι κακό όμως να γίνει και μία γενικότερη συζήτηση όσον αφορά τα κράνη,ανεξάρτητα από τις ανάγκες του Βασίλη.

October 23, 2010, 10:06:16 PMReply #31

Offline george 1323

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #31 on: October 23, 2010, 10:06:16 PM »
Ρε παιδια μια προταση ζητεισαι ο ανθρωπος για κρανος που θα παει 4-5 φορες το χρονο πιστα κ καταντησαμε να του λεμε οτι κρεμεται η ζωη του απο αυτο...ελεος πια δεν ζουμε μεσα σε γυιαλες...κ για να σας το πω πιο ωμα πιο πολλες πιθανοτητες εχει να ντεραπαρι ενα αυτ/το που θα πεταξει κωλο κ θα βρει κρασπεδο παρα μεσα στην πιστα.... :tanevramou:

Δεν είναι κακό όμως να γίνει και μία γενικότερη συζήτηση όσον αφορά τα κράνη,ανεξάρτητα από τις ανάγκες του Βασίλη.
Μανωλη ναι να γινει κ επηδει οδηγαω μηχανακι κ εγω συμφωνω για εξοπλισμο κ κρανος ποιοτικο κ οπως ξερουμε ολοι οτι οποιος οδηγει δικυκλο θα πεσει 100%... :good: αλλα για την πιστα  2-3φορες, μην το παρατραβαμε για το τι προσφερει το κρανος... :-[ 

October 24, 2010, 12:56:38 AMReply #32

Offline bill_viper

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 2762
  • Total likes: 79
  • Gender: Male
  • In luv with my little κουμπαρά
    • Dedousis.com
Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #32 on: October 24, 2010, 12:56:38 AM »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις μέχρι στιγμής προτάσεις σας. Κάθε ποστ είναι επικοδομοιτικό, είτε αφορά τεχνικό μέρος, είτε προτάσεις. :)

Θα τα ζυγίσω στο μυαλό μου, και θ'αποφασίσω. :)
Βye-bye my sweet Miata... :(

October 24, 2010, 02:36:14 AMReply #33

Offline Vrass!

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #33 on: October 24, 2010, 02:36:14 AM »
Aν διαβασεις το ποστ του Μανωλη απαντα και στο δικο σου οσον αφορα το φτηνο μοτοσυκλεταδικο κρανος.. Στραβη μπορει να γινει και μια φορα να μπεις μονο σε πιστα (κι εμεις οι 2 το ξερουμε καλα Κωστα αυτο απο φιλικες εμπειριες, σωστα?), κατα συνεπεια καλο ειναι να εχεις το καταλληλο κρανος για την περισταση.. Επισης το μοτοσυκλεταδικο μπορει να σου παραειναι κλειστο η σφιχτο και να σουθ προκαλει δυσφορια οπως ξαναειπα, κατι που μου εχει συμβει και ηταν πραγματικα ενοχλητικο..

Ναι ρε, συμφωνούμε στο ότι η στραβή μπορεί να γίνει και στη μία φορά που θα μπει κάποιος πίστα στη ζωή του, ή να μπαίνει κάθε βδομάδα και να μη γίνει ποτέ. Τα έχουμε δει και μπροστά μας όπως λες... :(

Αυτό που λες ότι μπορεί να παραείναι κλειστό και να προκαλέι δυσφορία είναι ένδειξη ότι έγινε λάθος επιλογή σε νούμερο, ή το κράνος δεν ταιριάζει στο σχήμα του κεφαλιού. Είτε είναι για αυτοκίνητο είτε για μοτοσυκλετα, είτε για F16, το κράνος πρέπει να εφαρμόζει καλα σε βαθμό που να μην χωράνε να περάσουν τα δάχτυλα ανάμεσα στα αυτιά και τα μαξιλάρια, αλλά να μην νοιώθεις σε καμία περίπτωση δυσφορία. Τότε δοκιμάζεις ένα νούμερο πάνω. Αν τώρα είναι χαλαρό και παίζει το κεφάλι μέσα ή χωράνε τα χέρια όπως περιέγραψα παραπάνω, τότε το σχέδιο δεν ταιριάζει με το σχήμα του κεφαλιού, οπότε κοιτάμε άλλη μάρκα/μοντέλο.
Εγώ έχω ένα οικονομικό μοτοσυκλετάδικο (που πληρεί όλες τις προδιαγραφές ποιότητας κ ασφάλειας της ΕΕ εννοείται), το οποίο έχω επιλέξει με τον παραπάνω τρόπο και νοιώθω πολύ άνετα και ούτε το οπτικό πεδίο μου μειώνει, ούτε το νοιώθω χαλαρό. Δε θα έπαιρνα σε αυτή τη φάση κάποιο ειδικά για αυτοκίνητο, διότι το μόνο παραπάνω που θα μου προσέφερε είναι οι δέστρες για το hans, πράγμα που δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω, διότι δεν έχω αυτοκίνητο που να έχει roll cage, ζώνες 4-6 σημείων και συμβατό bucket. Αντίθετα με αυτό που έχω, αμα κάτσει ποτε καμιά βόλτα με μηχανή είναι και πιο βολικό. ;)

January 13, 2015, 09:12:37 PMReply #34

Offline Gas21

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #34 on: January 13, 2015, 09:12:37 PM »
Θελω μεσα στη βδομαδα να αγορασω ενα κρανος για trackdays πιο πολυ.
Ειδα το v2 pro παραπανω και φαινεται πολυ καλη επιλογη αλλα θα ηθελα καποιο αμεσα.
Το sparco x1 το εχει /ειχε ποτε καποιος;
Απ οσο καταλαβα ειναι για καρτ ,αλλα δε λεει ξεκαθαρα αν ειναι για χρηση στο αυτοκινητο και δεν ξερω αν θα αρκουν οι αεραγωγοι του.
Αν υπαρχει καποια αντιπροταση μεχρι 200 ευρουλακια να τη δω κι αυτη.

http://www.racingstar.gr/product/sparco-club-x1/
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

January 13, 2015, 09:27:29 PMReply #35

Offline mitsos husky

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #35 on: January 13, 2015, 09:27:29 PM »
http://www.gasmoto.gr/categories/3708/fox-v1

stytlistika ta spane.  :yeah:
egw to exw kai to xrhsimopoiousa gia supermotard den kserw kata poso einai asfales gia to aytokinhto.
Thymamai sigoura oti exw dei poloys difters na forane mx kranoi.
(sorry gia ta greeklish den mporw na grapsw ellhnika  >:a  )

January 13, 2015, 09:41:29 PMReply #36

Offline Gas21

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #36 on: January 13, 2015, 09:41:29 PM »
Θα κουτουλαω παντου σαν τον τρυποκαρυδο σε καθε τρανταγμα! Χαχα
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

January 13, 2015, 11:27:35 PMReply #37

Offline mitsos husky

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #37 on: January 13, 2015, 11:27:35 PM »
ontos sto miata pou einai stenoxoro mallon den tha bolevei kai poly  :oops:

January 14, 2015, 08:07:50 PMReply #38

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #38 on: January 14, 2015, 08:07:50 PM »
Θα κουτουλαω παντου σαν τον τρυποκαρυδο σε καθε τρανταγμα! Χαχα
Xαχα! Και εγω αυτο σκεφτηκα μολις το ειδα!
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

February 04, 2015, 03:35:15 PMReply #39

Offline fotis78

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #39 on: February 04, 2015, 03:35:15 PM »
εγω εχω αυτο:https://www.hedtec.co.uk/products/xtreme-ii/και ειμαι πολυ ευχαριστημενος
With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high. Ayrton Senna

February 04, 2015, 03:41:13 PMReply #40

Offline Gas21

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #40 on: February 04, 2015, 03:41:13 PM »
Thanks!
Τελικά πήρα το sparco x1 .  :D
ΜΧ-5 PRHT 1.8 turbo Brilliant Black
custom turbo kit
Karabelas full exhaust
ECU tuned by Gianic
MeisterR Zeta S  /rear PPF brace
Quaife LSD / FGR 4.625
Flyin Miata Level 1 clutch
Rota Slipstream wheels  17x8 /Nankang NS2R 225-45-17
Mazda Airdam kit / ducktail

February 04, 2015, 03:42:14 PMReply #41

Offline fotis78

Re: Αγορά κράνους για πίστα
« Reply #41 on: February 04, 2015, 03:42:14 PM »
Thanks!
Τελικά πήρα το sparco x1 .  :D

nice choice mate!!! :exaclty:
With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high. Ayrton Senna