Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Δύο τροχοί (Μηχανές)  (Read 180425 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

January 19, 2011, 10:11:54 AMReply #225

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #225 on: January 19, 2011, 10:11:54 AM »
Πάντως αν το σκέφτεσαι μόνο και μόνο για τα δικαστήρια μην βγάλεις. Άλλαξε ο νόμος από το 2011 και έγιναν πταίσματα, οπότε αν είναι όντως παλιές υποθέσεις έχουν παραγραφεί.

Έτσι και χτυπήσεις κάποιον και δεν έχεις δίπλωμα γ@μήθηκες. Καλύτερα βρές καράβι να φύγεις.

Έτσι είναι. Φταις/ξεφταις, η σφάλεια δεν σε καλύπτει.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

January 19, 2011, 10:47:35 AMReply #226

Offline Ξάδελφος

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #226 on: January 19, 2011, 10:47:35 AM »
Τι να έχουν παραγραφεί;  :llol:
Εγώ έχω στις 14, 15, 16 Φλεβάρη δικαστήρια από το 2006 κι ακόμα έρχονται... Τριολέτο..

Μου το χουν πει κι αλλοι οτι αυτα θα εχουν παραγραφει(ειναι απο το 2004).Μακαρι


Μου χει πει δικηγορος οτι  μετα που  αλλαξε ο ΚΟΚ ,πλεον δε μπορουσαν να δικαστουν ετεροχρονισμενα  με το ισχυον πια νομικο πλαισιο και παραγραφησαν .
Μακαρι να εχει δικιο.
Λογικα αφου εσενα σου ηρθαν του 2006, εμενα θα επρεπε να ειχαν ηδη ερθει.

January 19, 2011, 11:08:06 AMReply #227

Offline option-D

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #227 on: January 19, 2011, 11:08:06 AM »
Αυτά που ήταν μέχρι το 2005 έχουν παραγραφεί, όντως..
Τα μεταγενέστερα ισχύουν..
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

January 19, 2011, 02:32:14 PMReply #228

Offline nikosg6

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #228 on: January 19, 2011, 02:32:14 PM »
θα παρακαλουσα παρα πολυ τον Κosta2b να μας διευκρινησει γιατι ενα TDM ειναι καλυτερο απο ενα FAZER 600. και μιλαω σαν κατοχος fazer,γιατι ο γνωμονας ''μη οικονομικο'' ειναι τελειως σχετικο...

January 19, 2011, 07:41:32 PMReply #229

Offline Kostas2B

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #229 on: January 19, 2011, 07:41:32 PM »
Αγαπητε μου βλακα...εεεεεεε nikosg6 ηθελα να πω...Θα σου απαντησω σε αυτο που ζητας παρολο που το υφακι σου φαινεται να ειναι επιθετικο...Απο κοντα θα τιμωρηθει και η αυθαδεια σου με μερικες φαπες... :llol: :llol: :llol:

Λοιπον,τα υπερ του TDM,εχουμε και λεμε:
-πιο οικονομικο οσον αφορα την καταναλωση,τουλαχιστον σε κοστος καθημερινης χρησης,ισως και λιγο φθηνοτερα service επειδη ειναι δικυλινδρο.
-πιο ανετο μακραν,καλυτερο στο ταξιδι,μεσα στην πολη ειναι το ιδιο ευκινητο οσο και ενα Fazer
-πιο παιχνιδιαρικο,ροπη απο πεθαμενο,παντιλικια με 3ες απο τις 2000σαλ,το fazer πρεπει να σκαρφαλωσει μετα τις 7Κ για να αρχισει και αμα...

Το θεμα ομορφιας δεν το σχολιαζω καν,αφου ειναι καθαρα υποκειμενικο...
Το Fazer απλα υπερεχει σε γκαζι,98 αλογα ειναι αυτα,αυτο μας ελειπε κιολας να ειναι πισω (το δικο σου ομως ειναι πισω... :llol: ),αλλα πρεπει να ειναι συνεχεια σε μεγαλο αριθμο στροφων,μετα τις 7Κ και βαλε...Οδηγικα δεν ξερω πως ειναι,αφου το δικο σου το εχω οδηγησει πολυ λιγο.Δε μου αρεσε καθολου η θεση οδηγησης ομως,αφου καθεσαι πιο κατω απο το TDM (πιο χαμηλη σελα),αλλα τα ποδοστηρια ειναι πιο πανω!!!
Επισης κατι τελευταιο,η αγορα εχει γεμισει με TDM,πραγμα που σημαινει οτι ειναι ενα πολυ επιτυχημενο μηχανακι,παρολο που ειναι 1000 ευρω πιο ακριβο σαν καινουριο και 2000-3000 ευρω σαν μεταχειρισμενο απο ενα Fazer...Θες και αλλα μηπως?

Εξαλλου εσυ μου ειχες πει περυσι οτι αν ειχες τα λεφτα,TDM θα επαιρνες...


total black NC

January 19, 2011, 08:38:46 PMReply #230

Offline racing nick

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #230 on: January 19, 2011, 08:38:46 PM »
φιλε Κώστα βλεπω εχεις ενα κόλλημα με τις 7κ προφανώς επειδη μεχρι εκει μπορει να φτασει το tdm ενω  το fazer εχει αλλο τοσο . επισης γελασα με την αναφορα σου  στο ταξιδι και το ποσο καλυτερο ειναι ,  προφανως ταξιδευεις μεχρι 150  .το οτι εχει γεμισει η αγορα με tdm αρα ειναι και καλυτερο ειναι ισως το καλυτερο επιχειρημα που εχω ακουσει και με atos και αλλα 1000αρια εχει γεμισει αρα να πουλησουμε το μιατα και να παρουμε απο ενα τετοιο . να το χαίρεσαι και προσοχή οχι πολυ ωρα στις 7κ θα κανει μπαμ .
Υ.Γ οταν βλεπεις στο καθρεφτη σου fazer κανε δεξια μην σε περασει απο πανω  :good:
 4 wheels transport  the body ...2 wheels transport the soul!!!

January 19, 2011, 08:44:39 PMReply #231

Offline Kostas2B

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #231 on: January 19, 2011, 08:44:39 PM »
Αν εννοεις οτι ταξιδευεις με πανω απο 150-160 χλμ για αρκετη ωρα τοτε τι να πω...ΕΙΣΑΙ υπερανθρωπος,γιατι δε νομιζω αλλιως να μπορεις να μεινεις σε τετοιες ταχυτητες με τον αερα να σε χτυπαει εκτος και αν εχεις βαλει κανα φερινγκ απο 1200GS...
Οσο για τα μπαμ μπουμ στις 7Κ,don't worry,το TDM ειναι τρομερα αξιοπιστο...
Προσεχε ομως μη σε πετυχει κανενας καλος TDMας σε κανα φαναρι και στο 400αρι (γιατι τοσο ειναι μια κοντρα) σου ριξει τη μιση αποσταση...!!!


total black NC

January 19, 2011, 08:53:37 PMReply #232

Offline nikosg6

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #232 on: January 19, 2011, 08:53:37 PM »
εχουμε και λεμε
1) να διευκρινησουμε οτι το fazer ειναι ενα street μηχανακι και οχι sport touring που ειναι το tdm με οτι αυτο συνεπαγεται
2)το θεμα καταναλωσης απλα δεν υπαρχει γιατι οπως εγραψε και ο racing nick καταναλωση εχει οσο γραφεις και εσυ(5,5-6,5)με νορμαλ οδηγηση,και μην ξεχνας οτι το καλοκαιρι στις διακοπες με 19λιτρα εβγαλα 360 χλμ.τον υπολογισμο καντον μονος σου
3)η θεση οδηγησης σαφως και ειναι ανωτερη στο fazer γιατι οπως σου εχω διευκρινησει το tdm σου δινει την αισθηση οτι στην στροφη θα βγεις εκτος(και αυτο απο μονο του λεει πολλα)
4)το fazer ειναι πιο γρηγορο παντου γιατι μπορει μονο σε ρεπριζ το tdm να ξεμυταει μπροστα αλλα αυτο γινεται για λιγο

πραγματι ειχα πει οτι αν ειχα τα λεφτα θα επαιρνα tdm αλλα αυτο πριν παρω το fazer

τωρα για να βοηθηθει και ο φιλος xenos μπορουμε να κανονισουμε μια συναντηση και να συγκρινουμε επι τοπου και η αποφαση δικια του :good:

Υ.Γ. το fazer ειναι σαν τις energizer,οπου το tdm τελειωνει,αυτο απλα συνεχιζει(14000rpm-250klm)
ηρθε η ωρα να δωσεις το παπι και να παρεις μηχανη :yeah: :yeah: :yeah:






January 19, 2011, 08:57:33 PMReply #233

Offline nikosg6

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #233 on: January 19, 2011, 08:57:33 PM »
μπορουμε απλα οι δυο μας να κανονισουμε 400αρι,ασχετα που εχει ηδη γινει και δεν θες να το παραδεχτεις :nono:

January 19, 2011, 08:58:46 PMReply #234

Offline racing nick

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #234 on: January 19, 2011, 08:58:46 PM »
Αν εννοεις οτι ταξιδευεις με πανω απο 150-160 χλμ για αρκετη ωρα τοτε τι να πω...ΕΙΣΑΙ υπερανθρωπος,γιατι δε νομιζω αλλιως να μπορεις να μεινεις σε τετοιες ταχυτητες με τον αερα να σε χτυπαει εκτος και αν εχεις βαλει κανα φερινγκ απο 1200GS...
Οσο για τα μπαμ μπουμ στις 7Κ,don't worry,το TDM ειναι τρομερα αξιοπιστο...
Προσεχε ομως μη σε πετυχει κανενας καλος TDMας σε κανα φαναρι και στο 400αρι (γιατι τοσο ειναι μια κοντρα) σου ριξει τη μιση αποσταση...!!!
τελικα εχεις ταλεντο στα αστεια  :llol:
οσο για τα ταξιδια ετσι πληροφοριακα εχω κανει πανω απο 40κ σε εθνικες με R1  και εχω φαει πολλα σετ λαστιχα σε track days στα μεγαρα  . εσυ προφανώς πηγαινεις ταξιδι στην χαλκιδα η στο λουτρακι  και ασχολιέσαι με μπατιλικια και τσαγιαζεις  :llol:  fazer στα  φαναρια απο οτι καταλαβαινω . keep up  :guns:
 4 wheels transport  the body ...2 wheels transport the soul!!!

January 19, 2011, 09:07:53 PMReply #235

Offline spoumi

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #235 on: January 19, 2011, 09:07:53 PM »
Έχετε αρχίσει και μετράτε ποιος έχει τη μεγαλύτερη .... μηχανή.
Πιστεύω ότι η συζήτηση μπορεί να γίνει σε πιο όμορφα και ήρεμα πλαίσια..
Μπορεί να μιλάτε μεταξύ σοβαρού κι αστείου αλλά μην ξεχνάτε ότι εδώ έχουμε γραπτό λόγο και μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί.
Δεν ξέρω αν είστε φιλαράκια και έχετε την οικειότητα να μιλάτε έτσι μεταξύ σας αλλά διαβάζοντάς το ένας τρίτος μπορει να το παρερμηνεύσει..
Τέλος τα περί "έλα να δούμε ποιος πάει πιο γρήγορα" κοκ είναι πράγματα που αυτό το φόρουμ δεν ενθαρύνει οπότε αυτά μπορούν να γίνουν μέσω πμ ή αλλιώς και όχι δημοσίως.

ΥΓ: επίσης δν είναι οι energizer μπαταρίες αλλά οι duracell.  :tease:
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

January 19, 2011, 09:46:58 PMReply #236

Offline Akalyptos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #236 on: January 19, 2011, 09:46:58 PM »
Έχω οδηγήσει το fazer το Σ2 και ένιωθα ότι δεν καβάλαν μηχανή αλλα μηχανάκι. Δεν το κατηγορώ φυσικά γιατί τα πάντα είναι θέμα γούστου. Fazer θα έπαιρνα μονο αν δεν είχα μηχανή και μου το έδιναν σε εξευτελιστική τιμή. Το TDM που έχω και εγώ δεν το αλλάζω με τίποτα. Είναι μια μηχανή που για εμενα τα κάνει όλα!  Το μονο θετικό (για εμενα πάντα) για το fazer είναι τα χαμηλά τέλη κυκλοφορίας.
http://www.miatamadness.gr
http://www.mazdanorthclub.gr
Θέλω την μπύρα μου παγωμένη, την γυναικα μου καυτή και το αυτοκίνητο μου γρήγορο
Μx5 mk2FL silver 1,8 Sporty Turbo GT 2560R Φτου Φτου

January 19, 2011, 10:22:02 PMReply #237

Offline Kostas2B

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #237 on: January 19, 2011, 10:22:02 PM »
Ο mod εχει απολυτο δικιο καταρχην...
Ο καθενας εχει κανει τις επιλογες του!Ουτε εγω το αλλαζω το TDM,και αν ποτε θα επαιρνα κατι αλλο,δε θα το εδινα,θα ειχα δυο μηχανες...

nikosg6 απο που και ως που ειναι street το Fazer?Μην τρελαθουμε κιολας...
Επισης,απο που συμπερανες οτι με το TDM δε μπορεις να στριψεις ενω με το Fazer μπορεις?Το στριψιμο ειναι κατα 80% οι ικανοτητες του οδηγου,μη σου πω και παραπανω...Ξερω ενα παιδι με Crypton R ο οποιος το παει ταπα,πιστευω ανετα με ξεφτιλιζει...Αυτο δεν παει να πει οτι το Crypton R στριβει καλυτερα απο TDM!
racingnick δεν ξερω τι εχεις κανει στο παρελθον και μαγκια σου που εχεις παει σε track day με τη μηχανη,ειναι κατι που θα ηθελα και εγω αλλα δεν ειχα τη δυνατοτητα μεχρι τωρα.Μην απαξιωνεις ομως τα TDM...Το παραδειγμα σου με το Atos και τα 1000 κυβικων αμαξια ειναι ατοπο,το ξερεις ε?

Σε μερικους κανει το ενα,σε αλλους το αλλο...Αλλοι γουσταρουν τα Moto Guzzi,εμενα μου ειναι τελειως αδιαφορα!!!


total black NC

January 19, 2011, 10:26:30 PMReply #238

Offline gianic

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #238 on: January 19, 2011, 10:26:30 PM »
Μα καθεστε και σεις και συγκρινετε τι ειναι πιο γρηγορο.. το corolla ή το kia ceed..

2.5l NC Turbo
Completely stock internals
Garrett GT28
Custom tubular exhaust manifold
Bosch 850cc EV14 Injectors
FMIC
Custom 80mm exhaust
Stock ECU reflash
EVO VIII 17x8 wheels 235/40/17
Koni Yellow shocks w/progress springs
320hp




#breakingtherodbreakingtherod
NA engines - The engines with never-ending lag

January 19, 2011, 10:42:02 PMReply #239

Offline el loco

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #239 on: January 19, 2011, 10:42:02 PM »
εεεεεεεεεεεεε!!!!! το καλυτερο ειναι το δικο μου!!! το z750!!!!!!!! XAXAXAXAXA!!!

δεν ειναι στην ιδια κατηγορια  τα 2 μηχανακια
το tdm ειναι 900 και 3κυλινδρο
το fazer 600 και 4κυλινδρο(νομιζω)

και ναι το fazer ειναι street
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/
drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/