Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Δύο τροχοί (Μηχανές)  (Read 180434 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

December 19, 2011, 04:02:06 PMReply #825

Offline epicWin

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #825 on: December 19, 2011, 04:02:06 PM »
Να λές πάλι καλά που οι συνθήκες ήταν τέτοιες που δεν τραυματίστηκες εσυ, γιατι στην ελλάδα ευκολα υπάρχουν στροφές με γκρεμό δίπλα και χωρίς μπαριέρα. Και όπως λέει και ο Doohan, the road is no place to race. Αυτό ισχύει γενικότερα

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VruWHHEnZGw[/youtube]
Titanium Gray 04 Sporty

January 19, 2012, 02:45:53 PMReply #826

Offline aero21

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #826 on: January 19, 2012, 02:45:53 PM »
Ως νέος οδηγός των 2 τροχών σε μηχανάκι έχω να δηλώσω πως το 300αράκι Beverly στην Αθήνα πλέον μου έχει λύσει τα χέρια-τη τσέπη και κυρίως τον χρόνο μου.~ 4λτ/100χμ σε σχέση με τα ~9,5-10 λτ/100-χμ του nc και τουλάχιστον το 1/3 του χρόνου σε διαδρομές-το παρκάρισμα. Και τώρα με τα κρύα κτλ τα δώρα που μου έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτες ποδιά και προστατευτικά για τα χέρια στο τιμόνι ήταν ότι πρέπει. Κατα τ'άλλα συνειδητοποιείς πως υπάρχουν ποοοοοοοοοοοολλοί τρελοί στον δρόμο αλλά έχω πάθει τη πλάκα μου με το πόσοι τρελοί οδηγούν 2τροχα και πώς πάνε!! Μιλάμε για καμικάζι όχι αστεία οδηγούν λες και δεν υπάρχει αύριο, ο αστάθμητος παράγοντας, ένας πχ να πάει να στρίψει χωρίς φλας δεν υπάρχει είναι ημίθεοι. Βασικά δεν υπάρχει φορά που να έχω κάνει διαδρομή και κάποιος σε ΙΧ να μη κάνει ΤΗ χοντρή μαλακία. Για αυτό όσο αμυντικά και να πηγαίνεις, θες να έχεις και τη τύχη με το μέρος σου. Το κορυφαίο το είδα προχθές: γυναίκα με hornet να πηγαίνει ανάμεσα στα αυτοκίνητα τέζα, και τσαντάκι κανονικά στον ώμο που τιναζόταν σε κάθε σλάλομ που έκανε ανάμεσα στα αυτοκίνητα...απίστευτο θέαμα!

January 19, 2012, 03:05:20 PMReply #827

Offline gr8

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #827 on: January 19, 2012, 03:05:20 PM »
Για αυτό όσο αμυντικά και να πηγαίνεις, θες να έχεις και τη τύχη με το μέρος σου.

το θέμα είναι να μην παίζεις μόνο άμυνα γιατι στο τελος θα το φας το γκολάκι σου

(πλάκα κάνω)  ;D

January 19, 2012, 03:09:15 PMReply #828

Offline aero21

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #828 on: January 19, 2012, 03:09:15 PM »
Για αυτό όσο αμυντικά και να πηγαίνεις, θες να έχεις και τη τύχη με το μέρος σου.

το θέμα είναι να μην παίζεις μόνο άμυνα γιατι στο τελος θα το φας το γκολάκι σου

(πλάκα κάνω)  ;D

Αυτό να λέγεται βλ. εκκίνηση μοτοκρός σε φανάρια... που αν δε γκαζώσεις έρχεται η R1 από το προηγούμενο πράσινο φανάρι και σε περνάει με 150+

January 19, 2012, 03:18:31 PMReply #829

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #829 on: January 19, 2012, 03:18:31 PM »
Για αυτό όσο αμυντικά και να πηγαίνεις, θες να έχεις και τη τύχη με το μέρος σου.

το θέμα είναι να μην παίζεις μόνο άμυνα γιατι στο τελος θα το φας το γκολάκι σου

(πλάκα κάνω)  ;D

Αυτό να λέγεται βλ. εκκίνηση μοτοκρός σε φανάρια... που αν δε γκαζώσεις έρχεται η R1 από το προηγούμενο πράσινο φανάρι και σε περνάει με 150+

Να σου πω τι παίζει? Έστω ότι έχει κίνηση και σε πιάνει φανάρι. Σταματάς κανονικά και έρχονται 30 παπιοσκουτεράκια και χώνονται με το ζόρι μπροστά σου. Μόλις ανοίξει το φανάρι και πιάσει κίνηση πρέπει να περιμένεις πίσω από μια τεράστια ουρά. Οπότε αν έχει χώρο ανοίγεις μια 2α για λίγο και ξεμπερδεύεις. Είναι και θέμα ασφάλειας.  ;)
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

January 19, 2012, 03:24:39 PMReply #830

Offline aero21

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #830 on: January 19, 2012, 03:24:39 PM »
Για αυτό όσο αμυντικά και να πηγαίνεις, θες να έχεις και τη τύχη με το μέρος σου.

το θέμα είναι να μην παίζεις μόνο άμυνα γιατι στο τελος θα το φας το γκολάκι σου

(πλάκα κάνω)  ;D


Αυτό να λέγεται βλ. εκκίνηση μοτοκρός σε φανάρια... που αν δε γκαζώσεις έρχεται η R1 από το προηγούμενο πράσινο φανάρι και σε περνάει με 150+

Να σου πω τι παίζει? Έστω ότι έχει κίνηση και σε πιάνει φανάρι. Σταματάς κανονικά και έρχονται 30 παπιοσκουτεράκια και χώνονται με το ζόρι μπροστά σου. Μόλις ανοίξει το φανάρι και πιάσει κίνηση πρέπει να περιμένεις πίσω από μια τεράστια ουρά. Οπότε αν έχει χώρο ανοίγεις μια 2α για λίγο και ξεμπερδεύεις. Είναι και θέμα ασφάλειας.  ;)

Εννοείται μου τυχαίνει και μένα που χώνονται με κάτι σάπια 2τροχα μπροστά και μετά γίνομαι σάντουιτς ανάμεσα σε αυτούς και τον ταξιτζή. ΤΟ γεγονός πως αν έχεις δύναμη και πεταχτείς έχεις όλο το δρόμο δικό σου ως το επόμενο φανάρι είναι τρελή ασφάλεια. Απλά λέω πως το "άμυνα" δε σημαίνει πως πας σαν κότα, γιατί όπως είπε και ο φίλος θα φας το γκολάκι σου. Αλλά πραγματικά πιστεύω πως μετά απο καιρό-χρόνια δε ξέρω τι, παθαίνεις και ενός είδους αναισθησία ως προς τον κίνδυνο και είναι ο μόνος λόγος που θα μπορούσα να δικαιολογήσω τους καμικάζι

January 19, 2012, 03:29:39 PMReply #831

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #831 on: January 19, 2012, 03:29:39 PM »
Εννοείται μου τυχαίνει και μένα που χώνονται με κάτι σάπια 2τροχα μπροστά και μετά γίνομαι σάντουιτς ανάμεσα σε αυτούς και τον ταξιτζή. ΤΟ γεγονός πως αν έχεις δύναμη και πεταχτείς έχεις όλο το δρόμο δικό σου ως το επόμενο φανάρι είναι τρελή ασφάλεια. Απλά λέω πως το "άμυνα" δε σημαίνει πως πας σαν κότα, γιατί όπως είπε και ο φίλος θα φας το γκολάκι σου.

Υπάρχουν φορές που λόγω δύναμης είσαι πιο ασφαλής, γεγονός. Απλά τις περισσότερες φορές η περισσότερη δύναμη φέρνει περισσότερα "προβλήματα".

Αλλά πραγματικά πιστεύω πως μετά απο καιρό-χρόνια δε ξέρω τι, παθαίνεις και ενός είδους αναισθησία ως προς τον κίνδυνο και είναι ο μόνος λόγος που θα μπορούσα να δικαιολογήσω τους καμικάζι

Είναι απλά τυχεροί ή οδηγούν λίγο καιρό, τπτ παραπάνω.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

January 19, 2012, 03:41:32 PMReply #832

Offline el loco

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #832 on: January 19, 2012, 03:41:32 PM »
χθες εκανα ενα δωρακι στην μαυρουλα μου...  και το ονομα αυτης YOSHIMURA!!!   >:-



drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/

January 19, 2012, 07:25:45 PMReply #833

Offline dimag4

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #833 on: January 19, 2012, 07:25:45 PM »
εγω παλι πηρα καινουργιες δισκοπλακες για μπροστα! οικονομικα κ με δωρο τα τακακια ηταν οτι πρεπει για να κινειται με κανονικους ρυθμους το θηριο... τα παλια δεν ειναι πλεον φρενα....

το στρωνω...
Αν θες να γινει κατι σωστα, καντο μονος σου
The secret of getting ahead is getting Started
http://www.youtube.com/user/thedimag4
https://www.facebook.com/thedimag4
https://www.patreon.com/thedimag4

January 19, 2012, 10:42:32 PMReply #834

Offline Kostas2B

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #834 on: January 19, 2012, 10:42:32 PM »
χθες εκανα ενα δωρακι στην μαυρουλα μου...  και το ονομα αυτης YOSHIMURA!!!   >:-


Προσοχη τωρα φιλαρακι,γιατι η περιοχη σου δεν ειναι και οτι καλυτερο...!
Αν μπορεσεις,πηγαινε σε εναν εξατμισα και κολλησε τη βιδα της εξατμισης που ειναι πανω στο μαρσπιε με αργκον.Ενα "τσιμπηματακι".Απλα φροντισε αν το κανεις,να αποσυνδεσεις πρωτα τον ενα πολο απο την μπαταρια.
Μετα βεβαια θα εχεις κινδυνο να σου φανε και το μαρσπιε μαζι με την εξατμιση,αλλα σιγουρα θα εχεις λιγοτερο κινδυνο στο να κατσουν να ασχοληθουν!


total black NC

January 19, 2012, 10:50:56 PMReply #835

Offline el loco

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #835 on: January 19, 2012, 10:50:56 PM »
κωστη ηταν ενας λογος που δεν εβαζα εξατμιση...μου εχουν ηδη "φαει" παλιοτερα μανετα φρενου,τρομπα φρενου και ποτηρακι υγρων,αλλα τωρα εχω παρει επιπλεον μετρα. κλειδωμα η πορτα(την εχω κανει και κολλαει και λιγο,θελει ζορι να ανοιξει) και λουκετο και της βαζω μπροστα το σκουτερ και το παπι και το αμαξι στο πλαι,και βαζω και κουκουλα καιτην δενω και στην ψησταρια! και θα την παρκαρω, να ειναι η εξατμιση απο την μερια του τοιχου..

τι αλλο να κανω??  ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ!!!
drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/

January 19, 2012, 10:59:24 PMReply #836

Offline Kostas2B

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #836 on: January 19, 2012, 10:59:24 PM »
Κανε το Σταυρο σου μη στο βαλουν στο ματι Τασο...

Εχω ακουσει για σκηνικο που εκλεψαν απο εναν τυπο ενα LC4 και ενα 990 Adventure,ενω τα ειχε και τα δυο κλεισμενα με το αμαξι του...!!! :o


total black NC

January 19, 2012, 11:09:20 PMReply #837

Offline el loco

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #837 on: January 19, 2012, 11:09:20 PM »
φτου φτου φτου μακρυα απο μας..

drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/

February 06, 2012, 12:36:44 PMReply #838

Offline Manolis

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #838 on: February 06, 2012, 12:36:44 PM »



February 15, 2012, 12:14:11 AMReply #839

Offline Basilmx5

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #839 on: February 15, 2012, 12:14:11 AM »
2 μερες ειχα τη τυχη να κανω βολτες με μια καινουργια μηχανη της aprilia την tuono v4 1000...
Πραγματικα το χαμογελο ηταν παντου... απτο start engine οπου ο ηχος της ειναι ενα αποτομο ουρλιαχτο ενος λιονταριου μεχρι σε ρολλ κατασταση που ακομα και με 2 ή 3k στροφες ο κινητηρας βρυχαται υπομονετικα και περιμενει να στυψεις το γκαζι... οταν αυτο γινεται και οι στροφες περνανε τις 4? Εκει γινεται παρτυ.. τοσο στην επιταχυνση οσο και στα αυτια σου.
Οταν τυχαινε και περναγα μεσα απο τουνελ, εκει δεν εχανα την ευκαιρια να μαρσαρω για να ακουω τον απιστευτο ηχο της... Ομορφο 2ημερο...  :giveheart: τωρα παλι με το αυτοματο.. :P

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FHxQF5nj1Ro&feature=related[/youtube]