Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Δύο τροχοί (Μηχανές)  (Read 180781 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

May 15, 2011, 01:04:38 PMReply #375

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #375 on: May 15, 2011, 01:04:38 PM »
Εχει φαει ανελεητο σκισιμο δηλαδη αποτι καταλαβαινω...! :llol:

Κοίτα είναι πως το βλέπεις. Προτιμάς έναν ιδιοκτήτη που ξέρεις ότι είναι ψείρας, το προσέχει, το ζεσταίνει, κάνει τα σέρβις στην ώρα τους πάντα και το τρέχει κιόλας ή έναν αδαή που νομίζει ότι καλό είναι να το σκίζει χωρίς αύριο?  ::- Επίσης να προσθέσω όλα τα μαμά οχήματα (σύνηθες στα μιάτα) που αφού τουμπανιάστηκαν και ξεσκίστηκαν μετά έγιναν μαμά και πουλήθηκαν ως οχήματα βόλτας. Ποιος είναι πιο ειλικρινής νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι...
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

May 15, 2011, 01:21:37 PMReply #376

Offline epicWin

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #376 on: May 15, 2011, 01:21:37 PM »
Εχει φαει ανελεητο σκισιμο δηλαδη αποτι καταλαβαινω...! :llol:

Κοίτα είναι πως το βλέπεις. Προτιμάς έναν ιδιοκτήτη που ξέρεις ότι είναι ψείρας, το προσέχει, το ζεσταίνει, κάνει τα σέρβις στην ώρα τους πάντα και το τρέχει κιόλας ή έναν αδαή που νομίζει ότι καλό είναι να το σκίζει χωρίς αύριο?  ::- Επίσης να προσθέσω όλα τα μαμά οχήματα (σύνηθες στα μιάτα) που αφού τουμπανιάστηκαν και ξεσκίστηκαν μετά έγιναν μαμά και πουλήθηκαν ως οχήματα βόλτας. Ποιος είναι πιο ειλικρινής νομίζω καταλαβαίνουμε όλοι...

Η συνεπαγωγή εξάτμιση και αναρτήσεις ίσον ψείρας είναι δική σου και ολίγον αυθαίρετη, με τα δικά σου (σωστά) δεδομένα, δεν είναι όμως απαραίτητα και η αλήθεια. Το γνωρίζεις πιστεύω οτι είδικά στα μηχανάκια πρέπει όλα να λειτουργούν άριστα, όταν λύνονται αναρτήσεις να δένονται με τις σωστές ροπές κτλ κτλ κάτι που ΠΟΤΕ δεν έχω δεί να γίνεται.

Σύμφωνοι δεν μπορείς να γνωρίζεις το παρελθόν μιας μηχανής επακριβώς αλλα ειδικά στα 2κυκλα φαίνεται αν έχουν λυθεί πράγματα. Όταν λοιπόν πας να πάρεις ενα Φεηζερ με 30Κ χλμ και φαίνεται οτι έχουν μπεί εργαλεία στο λαιμό ενω δεν είχε φτάσει στα χιλιόμετρα αλλαγής ρουλεμάν πχ τότε το πράγμα είναι φως φανάρι. Ο μηχανικός μπορεί να δεί τέτοιες καταστάσεις εύκολα.

Για εμένα είναι καλύτερο να πάρεις ένα στοκ μηχανάκι, και είδικά χωρίς παρεμβάσεις στο handling αλλα και στο management (γιατι δηλαδη να το παρεις και να σου καίει τα άντερά του - κρίμα) το οποίο είναι βέβαιο οτι θα βρείς με αρκετό ψάξιμο.

Μηχανές υπάρχουν...  :P στα λεφτά ειναι το πρόβλημα
Titanium Gray 04 Sporty

May 15, 2011, 01:38:04 PMReply #377

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #377 on: May 15, 2011, 01:38:04 PM »
Σύμφωνοι δεν μπορείς να γνωρίζεις το παρελθόν μιας μηχανής επακριβώς αλλα ειδικά στα 2κυκλα φαίνεται αν έχουν λυθεί πράγματα. Όταν λοιπόν πας να πάρεις ενα Φεηζερ με 30Κ χλμ και φαίνεται οτι έχουν μπεί εργαλεία στο λαιμό ενω δεν είχε φτάσει στα χιλιόμετρα αλλαγής ρουλεμάν πχ τότε το πράγμα είναι φως φανάρι. Ο μηχανικός μπορεί να δεί τέτοιες καταστάσεις εύκολα.

Φαντάζομαι γνωρίζεις πως τα fazer έχουν θέμα με τα ρουλεμάν και θέλουν αλλαγή μαξ στα 15-20κ χλμ με κωνικά.  ;)

Για εμένα είναι καλύτερο να πάρεις ένα στοκ μηχανάκι, και είδικά χωρίς παρεμβάσεις στο handling αλλα και στο management (γιατι δηλαδη να το παρεις και να σου καίει τα άντερά του - κρίμα) το οποίο είναι βέβαιο οτι θα βρείς με αρκετό ψάξιμο.
Μηχανές υπάρχουν...  :P στα λεφτά ειναι το πρόβλημα

Εγώ αυτό που βλέπω στις αγγελίες είναι ότι δίνουν μοντέλα 04 με 40κ χλμ (εκεί που θέλει το βαρβάτο σέρβις -400ε-), χωρίς λάστιχα (300ε) και αλυσιδογράναζα (150ε), στοκ στα 3200ε περίπου. Αν εσύ βρίσκεις κάτι καλύτερο, ευχαρίστως να το δω.  :)
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

May 15, 2011, 02:46:04 PMReply #378

Offline epicWin

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #378 on: May 15, 2011, 02:46:04 PM »
Κατ αρχάς δε σου γράφω για να στο παίξω έξυπνος, και δεν θα μπορούσα εφόσων δεν είμαι κιολας  8)

Αυτο με τα ρουλεμάν δεν το γνώριζα (και τυχαία αναφέρθηκα σε αυτό), γενικώς απο Φεηζερ δεν έχω ιδέα γιατι δεν με ενδιαφέρει κίολας, εγω στη γύρα για ER-6 ήμουν και απο αυτά κάτι έμαθα πλέον. :giveheart:

Αυτό που πιστεύω ακράδαντα είναι οτι τον ψείρα ιδιοκτήτη απλά τον εικάζουμε και το ελπίζουμε, δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι. Εγώ με το μιατα είμαι ψείρας και στο 90% του χρόνου το μιατα μου δεν έχει ουτε κόκο σκόνης. Είναι μέσα έξω απο κάτω και μοτέρ γλυμένα. Όμως σε αυτή την κατάσταση θα μπορούσα να το φέρω σε 1 μέρα όντας μπουρδέλο για 4 χρόνια...

Τέλος πάντων είναι προσωπικό και χρηματικό το θέμα, απλά τα "πειράγματα" δεν μου αρέσουν στις μηχανές, είδικά αν δεν τα έχω αποφασίσει και εκτελέσει εγώ.
Όταν το παρεις ραντεβού για βόλτα  ;)
Titanium Gray 04 Sporty

May 15, 2011, 04:33:03 PMReply #379

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #379 on: May 15, 2011, 04:33:03 PM »
Μακάρι να έβρισκα ένα αύριο το πρωί μαμά με κανένα περιφερειακό σε καλή κατάσταση, με σέρβις μπουκ, στα ίδια χλμ και σε καλύτερη τιμή. Απλά δεν βρίσκω. Τα περισσότερα είναι όπως σου είπα παραπάνω. Για τα λίγο πιο αξιοπρεπή ζητάνε 4500-5500 χωρίς τπτ πάνω. Μακάρι να μπορούσα να έπαιρνα ένα tdm που μου αρέσει (και αυτό)και πολύ αλλά είναι στο Θεό.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

May 15, 2011, 10:21:30 PMReply #380

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #380 on: May 15, 2011, 10:21:30 PM »
Αν είναι να πάρεις μεταχειρισμένο να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχουν πράγματα που δεν μπορεί να δει κανένας μηχανικός......Στο λέω από πείρα αρκετών ετών,προσωπική.Εγώ το είδα στο δικό μου μετά από 2 χρόνια με τις κατάλληλες συνθήκες....Το ότι έχει έξτρα είναι ένα συν το ότι δεν έχει τα μαμίσια είναι ένα πλην.Δώσε την πινακίδα στον ασφαλιστή-ίστρια σου και ρώτα αν είχε ατυχήματα.Τα χιλιόμετρα που έχει μία μοτοσυκλέτα δεν λένε τίποτα.Δες αν φορά αλυσίδα πρώτης τοποθέτησης(χωρίς ασφάλεια),δίσκους φρένων,τσέκαρε τον συμπλέκτη αν πατινάρει.Οι αναρτήσεις ohlins είναι το μόνο αξιόλογο πράγμα που φορά το συγκεκριμένο fazer και αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένες μπορούν να κάνουν το μηχανάκι κάκιστο όσον αφορά την συμπεριφορά.Τα πιο πολλά μηχανάκια που φοράνε έξτρα περνάνε την μισή τους ζωή στην καφετέρια και δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο οδηγός το έλιωνε στην πίστα η δρόμο.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

May 16, 2011, 10:28:15 AMReply #381

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #381 on: May 16, 2011, 10:28:15 AM »
Αν είναι να πάρεις μεταχειρισμένο να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχουν πράγματα που δεν μπορεί να δει κανένας μηχανικός......Στο λέω από πείρα αρκετών ετών,προσωπική.Εγώ το είδα στο δικό μου μετά από 2 χρόνια με τις κατάλληλες συνθήκες....

To καταλαβαίνω αυτό και είναι απόλυτα λογικό. Εγώ βλέπω 5 πράγματα (οφθαλμοφανή: λάστιχα, ήχο, γρανάζια). Ο μηχανικός βλέπει άλλα 15.

Το ότι έχει έξτρα είναι ένα συν το ότι δεν έχει τα μαμίσια είναι ένα πλην.

I know...  :(

Τα χιλιόμετρα που έχει μία μοτοσυκλέτα δεν λένε τίποτα.Δες αν φορά αλυσίδα πρώτης τοποθέτησης(χωρίς ασφάλεια),δίσκους φρένων,τσέκαρε τον συμπλέκτη αν πατινάρει.Οι αναρτήσεις ohlins είναι το μόνο αξιόλογο πράγμα που φορά το συγκεκριμένο fazer και αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένες μπορούν να κάνουν το μηχανάκι κάκιστο όσον αφορά την συμπεριφορά.Τα πιο πολλά μηχανάκια που φοράνε έξτρα περνάνε την μισή τους ζωή στην καφετέρια και δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο οδηγός το έλιωνε στην πίστα η δρόμο.

Έχει αλλάξει αλυσίδα απ ότι γνωρίζω και δίσκους με μαργαρίτες.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

May 16, 2011, 04:49:31 PMReply #382

Offline dimag4

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #382 on: May 16, 2011, 04:49:31 PM »
αυτα ειναι γουστα...  :D βαζεις κ ενα καθισμα απο ΝΒ κ εισαι αρχοντας (αααν καθεσαι πανω του...)


εχει κ αντιδιοδιακη λασπη... χαχαχα
το στρωνω...
Αν θες να γινει κατι σωστα, καντο μονος σου
The secret of getting ahead is getting Started
http://www.youtube.com/user/thedimag4
https://www.facebook.com/thedimag4
https://www.patreon.com/thedimag4

May 16, 2011, 05:34:03 PMReply #383

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #383 on: May 16, 2011, 05:34:03 PM »
Ωραία η αφρικάνα! Δική σου?
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

May 16, 2011, 05:47:43 PMReply #384

Offline dimag4

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #384 on: May 16, 2011, 05:47:43 PM »
ναι δικη μου! κ το καθισμα απο πανω απο το μχ μου!!
το στρωνω...
Αν θες να γινει κατι σωστα, καντο μονος σου
The secret of getting ahead is getting Started
http://www.youtube.com/user/thedimag4
https://www.facebook.com/thedimag4
https://www.patreon.com/thedimag4

May 16, 2011, 09:05:03 PMReply #385

Offline Kostas2B

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #385 on: May 16, 2011, 09:05:03 PM »
Μακάρι να έβρισκα ένα αύριο το πρωί μαμά με κανένα περιφερειακό σε καλή κατάσταση, με σέρβις μπουκ, στα ίδια χλμ και σε καλύτερη τιμή. Απλά δεν βρίσκω. Τα περισσότερα είναι όπως σου είπα παραπάνω. Για τα λίγο πιο αξιοπρεπή ζητάνε 4500-5500 χωρίς τπτ πάνω. Μακάρι να μπορούσα να έπαιρνα ένα tdm που μου αρέσει (και αυτό)και πολύ αλλά είναι στο Θεό.

Τοτε κανε λιγο υπομονη να μαζεψεις κανα φραγκο,γιατι το TDM ειναι σιγουρα καλυτερο για all around χρηση που θες... 8)


total black NC

May 16, 2011, 10:36:11 PMReply #386

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #386 on: May 16, 2011, 10:36:11 PM »
Τοτε κανε λιγο υπομονη να μαζεψεις κανα φραγκο,γιατι το TDM ειναι σιγουρα καλυτερο για all around χρηση που θες... 8)

Καλό, χρυσό το tdm και σήμερα ήταν ένα δίπλα μου με ακράπες και μπουμπούνιζε ο τόπος  :giveheart: ,αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα. Ίσως στο μέλλον...  ;)

(αν και με τρελαίνει και το tiger)
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

May 16, 2011, 11:14:14 PMReply #387

Offline Basilmx5

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #387 on: May 16, 2011, 11:14:14 PM »
...

(αν και με τρελαίνει και το tiger)
Εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ακριβα τα ανταλλακτικα της triumph, θα μου πεις ποια δεν ειναι, αλλα πανω απτο μεσο ορο τελοσπαντων...
Πανεμορφο μηχανακι παντως το τελευταιο..

May 17, 2011, 11:03:33 AMReply #388

Offline xenos

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #388 on: May 17, 2011, 11:03:33 AM »
...

(αν και με τρελαίνει και το tiger)
Εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ακριβα τα ανταλλακτικα της triumph, θα μου πεις ποια δεν ειναι, αλλα πανω απτο μεσο ορο τελοσπαντων...
Πανεμορφο μηχανακι παντως το τελευταιο..

Eίναι καταπληκτικό Βασίλη. Δεν έχει και κανένας γνωστός να το ζαχαρώσω λίγο από κοντά. Για τα ανταλλακτικά δε γνωρίζω αλλά όταν αγοράζεις κάτι (είτε είναι μξ, είτε κάποιο μηχανάκι) πρέπει να είναι του "ύψους" σου και όχι να ζεις γι αυτό.
Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες...

May 17, 2011, 12:00:48 PMReply #389

Offline el loco

Re: Δύο τροχοί (Μηχανές)
« Reply #389 on: May 17, 2011, 12:00:48 PM »
Τοτε κανε λιγο υπομονη να μαζεψεις κανα φραγκο,γιατι το TDM ειναι σιγουρα καλυτερο για all around χρηση που θες... 8)

Καλό, χρυσό το tdm και σήμερα ήταν ένα δίπλα μου με ακράπες και μπουμπούνιζε ο τόπος  :giveheart: ,αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα. Ίσως στο μέλλον...  ;)

(αν και με τρελαίνει και το tiger)

2006-2007 μοντελο πιστευω θα βρεις μετα το καλοκαιρι με 4500-5000.... μην ξεχνας οτι εχουμε 2011 μιλαμε για 5 χρονων μηχανακι!!!
καινουριο εχει 9000 περιπου?? και μην βιαζεσαι... 
drift it like u stole it!!!!!
mx-5..
z750...bye bye

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2676747/