Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Είμαι 18 και θέλω να αγοράσω ένα Miata για πρώτο αμάξι  (Read 3199 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

September 08, 2020, 12:09:09 AMReply #15

Offline kirosport

ευχομαι να παρεις αυτο που θα σου αρεσει και θα σου κανει το κεφι.βασικο ομως σαν νεος οδηγος που θες πισωκινητο ,χωρις να ξερω τις ικανοτητες σου,να εισαι προσεκτικος και μετρημενος οσο γινεται αυτο λογω του νεαρου της ηλικιας σου.φυσικα οπως ειπαν και μερικοι πιο πανω δε νοειται να παρεις αμαξι χωρις abs ,airbag.γνωμη μου βελτιωσε οσο μπορεις τις γνωσεισ σου στην οδηγηση ,τις τεχνικες σου ψαξε καποιο σεμηναριο οδηγησης με θεωρια και πραξη, για να μπορεις χαρεις στο επακρο τις δυνατοτητες ενος μιατα.
"One of the few genuine all-time classics you can go out and buy today, the Mazda MX-5 has earned its reputation as a near-perfect roadster."
Mazda MX-5 NB F/L 1.6
CAR TRACK PERFORMANCE
Car tuning and service by john trakatelis.
KALIVIDIS SUSPENSION
Master of suspension tuning.

September 13, 2020, 05:57:58 PMReply #16

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Πήρα το ΜΧ λίγο πριν τα 22 μου, για να ακριβολογούμε δεν το ήθελα καν νωρίτερα, μου άρεσε να κυκλοφορώ με πιο πρακτικά αμάξια σαν φοιτητής και να βάζω μέσα όλη την παρέα μου, εδώ που τα λέμε για καινούργιο RX8 πήγαινα και κατέληξα στο ΜΧ, στα 14 χρόνια που το έχω, σπάνια αποτέλεσε και το μοναδικό μου αμάξι.
Είναι ένας μεγάλος συμβιβασμός, που προσφέρει όμως άπλετη οδηγική ευχαρίστηση, αν το μάθεις καλά, συνήθως σαν νέος οδηγός χρειάζεσαι καμιά 2-3ετία, θα αποτελέσει μια πολύ καλή βάση για να οδηγήσεις πολύ καλύτερα και δυνατότερα αυτοκίνητα, "προδότης" δεν είναι σε καμία περίπτωση, αλλά απαιτεί κάποιο σεβασμό.
Τα ΝΑ, ΝΒ έχουν πλέον παλιώσει και οι τιμές των NC είναι πλέον πολύ χαμηλές, οπότε σαφώς και αξίζουν.

Έχω χαρεί κάθε € απο τα 14Κ που το πλήρωσα σαν μτχ και το θεωρώ μια επιτυχημένη αγορά, ακόμα και τώρα που παραμένει ξεχασμένο απλά μέσα στο γκαράζ μου.

Γενικά σαν αμάξι είναι μια μ@λακι@ και μισή αλλά εναλλακτικές, δεν υπάρχουν και πολλές έτσι και αλλιώς!
« Last Edit: September 13, 2020, 06:01:32 PM by jSkyline »
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio