Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Happy Birthday mymx5!  (Read 53316 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

November 11, 2009, 12:17:47 PMReply #15

Offline tsekos86

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #15 on: November 11, 2009, 12:17:47 PM »
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και απο μενα mymx5!!!
και του χρονου σε πιστα οπως ειπε καποιος πιο πριν.. :hello:

November 11, 2009, 12:39:39 PMReply #16

Offline stathis

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #16 on: November 11, 2009, 12:39:39 PM »
απο την πλευρα μου να σημειωσω τα εξης..

το φορουμ ξεκινησε απο 7 ιδρυτικα μελη (μεταξυ των οποιων και εγω) τα οποια:

- δεν ειναι αυθεντιες ουτε το παιζουν οτι ειναι...αλλωστε οι κυριες ασχολιες τους δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με μηχανολογικα κλπ θεματα..

- απεχθανονται την ιδεα να γινει αντικειμενο οικονομικης εκμεταλλευσης το forum

- ασχολουνται - σε ερασιτεχνικο παντα επιπεδο - με αυτο που αγαπουν και στο οποιο αφιερωνουν τον περισσοτερο απο τον πολυτιμο ελευθερο χρονο τους...το ΜΧ5

- στην τελικη θελουν να παραμεινει το ερασιτεχνικο επιπεδο του φορουμ αρκει οι αποψεις (σημαντικες ή λιγοτερο ή καθόλου σημαντικες) να εκφράζονται ελεύθερα (αρκει να μην ειναι offtopic...ακους xenos? :punish: ;) ) - δεν αξιωνουμε (αλλα ουτε και μπορουμε) να γινουμε η παγκοσμια εγκυκλοπαιδεια των ΜΧ5

- επειδη ακριβως και οι ιδιοι αναζητουν πληροφορηση και μαθαινουν μεσα απο τους αλλους ειναι δεκτικοι σε καθε φιλο που εχει να πει κατι ουσιωδες

- ακομα ομως και τιποτα απολυτως να μην εχει να πει παλι ειναι ευγνωμονες μόνο και μονο απο το γεγονος οτι καθε φιλος γινεται μελος του φορουμ και στηριζει την συνεχεια της προσπαθειας

- τους ενδιαφερει πρωτιστως να υπαρχει φιλικο κλιμα αφου μονο μεσα σε ενα τετοιο κλιμα μπορει να μαθει ο ενας απο τον αλλο...ειρωνιες, κομπλεξισμοι και καβαλημενα καλαμια δεν εχουν θεση σε αυτο το φορουμ - ΟΛΟΙ μαθαινουμε ο ενας απο τον αλλο με ειλικρινεις προθεσεις


τελος ευχομαι να συνεχιστει για πολλα χρονια αυτη η ειλικρινης προσπαθεια και να στηριζεται απο ολους μας
στο μετρο φυσικα που ο καθενας θελει και μπορει  ;)

« Last Edit: November 11, 2009, 01:08:21 PM by stathis »

November 11, 2009, 01:04:22 PMReply #17

Offline VasmaV

  • Administrator
  • ******
  • Posts: 3299
  • Total likes: 392
  • Gender: Male
  • '100% of the shots you don't take, don't go in' WG
    • my cardomain
Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #17 on: November 11, 2009, 01:04:22 PM »
Να γράψω λοιπόν και γω από την πλευρά μου, ότι πριν περίπου 2 χρόνια, γνώρισα κάποιους απίθανους/απίστευτους τύπους ( :P ) που μοιράζονταν την ίδια τρέλα με μένα και την ίδια τρέλα με όλους εμάς που επισκεπτόμαστε τακτικά το mymx5. Αφού αρχίσαμε να βγαίνουμε λοιπόν και κατάλαβα τι νούμερα ( :P ) είναι (Manolis, Liakos, Alex και στη συνέχεια Theo και Stathis), έπεσε η ιδέα να φτιάξουμε ένα φορουμ, αλλά η ιδέα δεν ευδοκίμησε μέχρι πολύ αργότερα.
 
Ένα σχεδον χρόνο μετά και καθώς η παρέα μεγάλωνε συνεχώς αποφασίσαμε να στήσουμε τελικά, αυτό το φόρουμ έτσι ώστε όλα όσα λέγαμε στις συναντήσεις μας, μέσω email και msn, να συγκεντρωθούν κάπου για να μοιραστούμε τη γνώση και την καλή παρέα και με άλλα παιδιά που κουβαλούσαν την ίδια τρέλα με μας.

Έτσι, στις 10/11/08 στις 21:52 το βράδυ, μετά από τιτάνιες υπερπροσπάθειες από την πλευρά μου ( :P :P ) ανέβηκε αυτό εδώ το φόρουμ με σκοπό την ενημέρωση και την δημιουργία μιας παρέας γύρω από το αυτοκίνητο μας.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ για την υποστήριξη και την προσφορά σας, σε αυτό το εγχείρημα και να μαστε καλά να γιορτάσουμε πολλά ακόμα γενέθλια!!
« Last Edit: November 11, 2009, 01:05:16 PM by stathis »
(Sorry, but you are not allowed to access the gallery)
myex -> MX-5 NC 1.8 SVP R.E.M.
Tochigi-Fuji LSD & FGR 4.44
MAZDASPEED Stabilizer Kit
MAZDASPEED Sport Springs (Jap-Spec)
Koni ADJUSTABLE Sport Shocks
Racing Beat Header, RSport GW Midpipe
Rota Fighter 16x7 ET40 6.4Kgrs
Goodyear EfficientGrip Performance
Front&Rear Airdam Skirts, MS Sideskirts

Topless is always better...

January 18, 2010, 12:24:42 AMReply #18

Offline mx5mk1

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #18 on: January 18, 2010, 12:24:42 AM »
Θα ήθελα να γράψω κάτι, αλλά δεν ξέρω πως να το εκφράσω....

Βέβαια, δεν υπάρχει ο φόβος να βγω εκτός θέματος, αφού έτσι λέγεται και η κατηγορία...

Θα το γράψω λοιπόν όπως μου έρχεται :


Η παρέα του mymx5 είναι απλά τέλεια. Λες και τα μέλη κατά κάποιο τρόπο είναι όλα ¨διαλεγμένα¨.
Ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο εδώ μέσα.


.......
Αυτό ήταν, το έγραψα!

 :giveheart:

Αφιερωμένο σε όλους σας



January 18, 2010, 12:41:23 AMReply #19

Offline lok502

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #19 on: January 18, 2010, 12:41:23 AM »
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Βέβαια μπορεί να νιώθω έτσι επειδή ήξερα 3-4 άτομα από εδώ πριν καν μπω στο φόρουμ αλλά εκτός αυτού η όλη ατμόσφαιρα είναι χαλαρή. Πραγματικά έχω σιχαθεί τα κάθε λογής φόρουμ που είναι γεμάτα "ειδήμονες" που είναι μόνιμα επικριτικοί προς τους υπόλοιπους και βέβαια οι "κλίκες".

Δεν θα επεκταθώ επ'αυτού αλλά χαίρομαι πραγματικά που αυτό το φόρουμ φαίνεται να αποτελείται από άτομα που ταιριάζουν σε τρόπο σκέψης και που βέβαια αγαπούν το Μιάτα. Όπως είπε κι ο mx5mk1, "διαλεγμένα" μέλη.

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν είμαι στην Ελλάδα τώρα για να συμμετέχω κι εγώ στις δραστηριότητες...  :-[

Miata NA 1.6 1992

Bilstein Shocks/ Vogtland springs
Carbotech XP10 F/R
Toyo R888 195/50/15
Mythos/FM Frame Rails
    +    

Miata NA 1.8 1996

Tokico Shocks/ FM springs
Advanti Storm 15x8/ BFG Rival 205/50/15
Torsen
Mishimoto aluminum radiator
Boss Frog Clearview SH Rollbar
FM Frame Rails+Butterfly
RB Sways + Brace

January 18, 2010, 01:00:39 AMReply #20

Offline leonidas11b

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3384
  • Total likes: 1
  • Gender: Male
  • If you can't drift with 90ps,900ps can't help you.
Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #20 on: January 18, 2010, 01:00:39 AM »
Συμφωνώ και εγώ με τους κυρίους από πάνω!
Όσους έχω γνωρίσει μέσα από το φόρουμ μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι είναι πολύ καλά παιδιά....
Το όλο κλίμα είναι πολύ φιλικό και δραστήριο, εντάξει υπάρχουν σπάνια και κάποιες μικροεντάσεις που είναι σαν το πιπέρι στο φαγητό το κάνουν πιο πικάντικο! :good:
Από την άλλη υπάρχει και το μπλα-μπλα(που είναι off-topic  topic :P) που απλά ο καθένας γράφει ότι του κατέβει, το οποίο έχει απίστευτη πλάκα και γέλιο τις περισσότερες φορές!

Γίνεται από όλους πολύ καλή δουλεία!Keep walking..... :axe:
miata NBFL 1.6
4.7 FGR
Torsen LSD
Coilover




January 18, 2010, 07:56:26 PMReply #21

Offline dimsabas

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #21 on: January 18, 2010, 07:56:26 PM »
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Βέβαια μπορεί να νιώθω έτσι επειδή ήξερα 3-4 άτομα από εδώ πριν καν μπω στο φόρουμ αλλά εκτός αυτού η όλη ατμόσφαιρα είναι χαλαρή. Πραγματικά έχω σιχαθεί τα κάθε λογής φόρουμ που είναι γεμάτα "ειδήμονες" που είναι μόνιμα επικριτικοί προς τους υπόλοιπους και βέβαια οι "κλίκες".

Δεν θα επεκταθώ επ'αυτού αλλά χαίρομαι πραγματικά που αυτό το φόρουμ φαίνεται να αποτελείται από άτομα που ταιριάζουν σε τρόπο σκέψης και που βέβαια αγαπούν το Μιάτα. Όπως είπε κι ο mx5mk1, "διαλεγμένα" μέλη.

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν είμαι στην Ελλάδα τώρα για να συμμετέχω κι εγώ στις δραστηριότητες...  :-[

Συμφωνώ και εγώ με τους κυρίους από πάνω!
Όσους έχω γνωρίσει μέσα από το φόρουμ μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι είναι πολύ καλά παιδιά....
Το όλο κλίμα είναι πολύ φιλικό και δραστήριο, εντάξει υπάρχουν σπάνια και κάποιες μικροεντάσεις που είναι σαν το πιπέρι στο φαγητό το κάνουν πιο πικάντικο! :good:
Από την άλλη υπάρχει και το μπλα-μπλα(που είναι off-topic  topic :P) που απλά ο καθένας γράφει ότι του κατέβει, το οποίο έχει απίστευτη πλάκα και γέλιο τις περισσότερες φορές!

Γίνεται από όλους πολύ καλή δουλεία!Keep walking..... :axe:

Εγω παλι οσους γνωρισα μεσα απ το φορουμ ειναι παλιοτετιμποιδες,αλλο ντριφταρουν μεσα στις λαικες αγορες,αλλοι κανουν παρανομες μετατροπες στα μιατα(ελαφρωμα),αλλοι κανουν το ΜΚ1 μουν..@ και ζηλευω,αλλοι πανε και παραγγελνουν JDM κωλοχαρτο απ το τοκυο για να ναι ασορτι με τις JDM φαρδιες ζαντες...ασε σου λεω παλιοχαρακτηρες μεχρι μπαν τους εχουν κανει σε καθως πρεπει φορουμ...παλιοκατασταση.

Μα πράγματι, το κλίμα εδώ μέσα είναι τουλάχιστον εύκρατο μεσογειακό. Ήτοι τέλειο :excited:!
Θυμάμαι όταν με ενημέρωσε ο Αλέξανδρος (Alx) για κάποιο νέο φόρουμ για MX5 κι απορούσα τι στο καλό χρειάζεται ένα ακόμα φόρουμ για ΜΧ5, από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα δύο στην Ελλάδα. (Τώρα βέβαια είναι 5 στο σύνολο αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση). Ε λοιπόν, χρειαζόταν και παραχρειαζόταν. Έχει καβαλήσει (όχι απλώς κατακτήσει) την πρώτη θέση στις καρδιές μας, πάνω από όλα είναι η παρέα που έχει δημιουργηθεί και την ευχαριστιόμαστε τόσο. Χωρίς μάλιστα να έχει εβδομαδιαία συνάντηση σε γραφεία ή γηπεδάκια 5Χ5 αλλά εκεί που πρέπει: στην πίστα! :excited: :excited:
Πέρα από τα καλά παιδιά (γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι μόνο εδώ υπάρχουν καλά παιδιά και σε όλα τα άλλα φόρουμ είναι παλιόπαιδα), νομίζω ότι η επιτυχία έγκειται στη σοφή διαχείριση. Ο καθένας έχει την ευχέρεια να πει το καλαμπούρι του, να μη φοβάται τη δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι του σε περίπτωση που τολμήσει να ξεφύγει λίγο off-topic, να δημοσιεύσει το θέμα που τον απασχολεί χωρίς να βρίσκεται εκτός θεματολογίας, γιατί πολύ απλά η θεματολογία είναι αόριστη και την ορίζουμε εμείς! Εύγε κύριοι διαχειριστές, σας αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ κι ένα ακόμα μεγαλύτερο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :exaclty: :exaclty: :exaclty: :good: :good: :good: :clap: :clap: :clap: :clap:

January 18, 2010, 09:00:30 PMReply #22

Offline nmwisima

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #22 on: January 18, 2010, 09:00:30 PM »
αλλά εκεί που πρέπει: στην πίστα! :excited: :excited:

Ε, ρε Γιωργάκης Papαδόπουλος που σου χρειάζεται...

Εύγε κύριοι διαχειριστές, σας αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ κι ένα ακόμα μεγαλύτερο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :exaclty: :exaclty: :exaclty: :good: :good: :good: :clap: :clap: :clap: :clap:

Ναι και κάτι σωστό που είπες και δεν πρέπει να ξεχνάμε:
+1 Σας ευχαριστούμε πολύ παιδιά, όλους όσοι στήσατε και "τρέχετε" αυτό το φόρουμ!!! :hello: :hello: :hello:

January 18, 2010, 09:01:56 PMReply #23

Offline Ξάδελφος

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #23 on: January 18, 2010, 09:01:56 PM »

Εύγε κύριοι διαχειριστές, σας αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ κι ένα ακόμα μεγαλύτερο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :exaclty: :exaclty: :exaclty: :good: :good: :good: :clap: :clap: :clap: :clap:

Ναι και κάτι σωστό που είπες και δεν πρέπει να ξεχνάμε:
+1 Σας ευχαριστούμε πολύ παιδιά, όλους όσοι στήσατε και "τρέχετε" αυτό το φόρουμ!!! :hello: :hello: :hello:
[/quote]

ΣΥΜΦΩΝΩ...+1000

January 18, 2010, 09:06:14 PMReply #24

Offline Konstantinos

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #24 on: January 18, 2010, 09:06:14 PM »
AN ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΛΕΙΨΕΤΕ ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ MAGNUM :P
Και εγώ με τη σειρά μου μιας και μας έπιασε κρίση μικρό σπίτι στο λιβάδι θα δώσω τα συγχαρητήρια μου στην ομάδα και την προσπάθεια που έχει καταβάλει μέχρι τώρα! Το κλίμα είναι φιλικό, γιατί όλοι αγαπάμε το Mx5 σαν μοντέλο γενικότερα και δεν μπαίνουμε στο τρυπάκι να λέμε το δικό μου είναι το καλύτερο όπως άλλα car forums! ;)
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

January 18, 2010, 09:14:06 PMReply #25

Offline philosopher

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #25 on: January 18, 2010, 09:14:06 PM »
Τα ευχαριστήρια και απο μένα.
Πιστεύω πραγματικά οτι το φορουμ πάει γάντι με το χαρακτήρα του αυτοκινήτου που έχουμε πειλέξει, ανέμελο και ξέγνοιαστο.
Μπράβο σας για την εξαιρετική ιδέα και δουλειά!!

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



January 18, 2010, 10:16:35 PMReply #26

Offline vagmann

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #26 on: January 18, 2010, 10:16:35 PM »
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Βέβαια μπορεί να νιώθω έτσι επειδή ήξερα 3-4 άτομα από εδώ πριν καν μπω στο φόρουμ αλλά εκτός αυτού η όλη ατμόσφαιρα είναι χαλαρή. Πραγματικά έχω σιχαθεί τα κάθε λογής φόρουμ που είναι γεμάτα "ειδήμονες" που είναι μόνιμα επικριτικοί προς τους υπόλοιπους και βέβαια οι "κλίκες".

Δεν θα επεκταθώ επ'αυτού αλλά χαίρομαι πραγματικά που αυτό το φόρουμ φαίνεται να αποτελείται από άτομα που ταιριάζουν σε τρόπο σκέψης και που βέβαια αγαπούν το Μιάτα. Όπως είπε κι ο mx5mk1, "διαλεγμένα" μέλη.

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν είμαι στην Ελλάδα τώρα για να συμμετέχω κι εγώ στις δραστηριότητες...  :-[

Συμφωνώ και εγώ με τους κυρίους από πάνω!
Όσους έχω γνωρίσει μέσα από το φόρουμ μου έχουν δώσει την εντύπωση ότι είναι πολύ καλά παιδιά....
Το όλο κλίμα είναι πολύ φιλικό και δραστήριο, εντάξει υπάρχουν σπάνια και κάποιες μικροεντάσεις που είναι σαν το πιπέρι στο φαγητό το κάνουν πιο πικάντικο! :good:
Από την άλλη υπάρχει και το μπλα-μπλα(που είναι off-topic  topic :P) που απλά ο καθένας γράφει ότι του κατέβει, το οποίο έχει απίστευτη πλάκα και γέλιο τις περισσότερες φορές!

Γίνεται από όλους πολύ καλή δουλεία!Keep walking..... :axe:

Εγω παλι οσους γνωρισα μεσα απ το φορουμ ειναι παλιοτετιμποιδες,αλλο ντριφταρουν μεσα στις λαικες αγορες,αλλοι κανουν παρανομες μετατροπες στα μιατα(ελαφρωμα),αλλοι κανουν το ΜΚ1 μουν..@ και ζηλευω,αλλοι πανε και παραγγελνουν JDM κωλοχαρτο απ το τοκυο για να ναι ασορτι με τις JDM φαρδιες ζαντες...ασε σου λεω παλιοχαρακτηρες μεχρι μπαν τους εχουν κανει σε καθως πρεπει φορουμ...παλιοκατασταση.

Μα πράγματι, το κλίμα εδώ μέσα είναι τουλάχιστον εύκρατο μεσογειακό. Ήτοι τέλειο :excited:!
Θυμάμαι όταν με ενημέρωσε ο Αλέξανδρος (Alx) για κάποιο νέο φόρουμ για MX5 κι απορούσα τι στο καλό χρειάζεται ένα ακόμα φόρουμ για ΜΧ5, από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα δύο στην Ελλάδα. (Τώρα βέβαια είναι 5 στο σύνολο αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση). Ε λοιπόν, χρειαζόταν και παραχρειαζόταν. Έχει καβαλήσει (όχι απλώς κατακτήσει) την πρώτη θέση στις καρδιές μας, πάνω από όλα είναι η παρέα που έχει δημιουργηθεί και την ευχαριστιόμαστε τόσο. Χωρίς μάλιστα να έχει εβδομαδιαία συνάντηση σε γραφεία ή γηπεδάκια 5Χ5 αλλά εκεί που πρέπει: στην πίστα! :excited: :excited:
Πέρα από τα καλά παιδιά (γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι μόνο εδώ υπάρχουν καλά παιδιά και σε όλα τα άλλα φόρουμ είναι παλιόπαιδα), νομίζω ότι η επιτυχία έγκειται στη σοφή διαχείριση. Ο καθένας έχει την ευχέρεια να πει το καλαμπούρι του, να μη φοβάται τη δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι του σε περίπτωση που τολμήσει να ξεφύγει λίγο off-topic, να δημοσιεύσει το θέμα που τον απασχολεί χωρίς να βρίσκεται εκτός θεματολογίας, γιατί πολύ απλά η θεματολογία είναι αόριστη και την ορίζουμε εμείς! Εύγε κύριοι διαχειριστές, σας αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ κι ένα ακόμα μεγαλύτερο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :exaclty: :exaclty: :exaclty: :good: :good: :good: :clap: :clap: :clap: :clap:

+1


February 12, 2010, 03:16:59 PMReply #27

Offline haris_nc

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #27 on: February 12, 2010, 03:16:59 PM »
Some friends of mine....

February 12, 2010, 03:23:46 PMReply #28

Offline Liakos

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #28 on: February 12, 2010, 03:23:46 PM »
 :crycry: Mε συγκινησες ρε Χαρη...Ενα βιντεο-flashback ομορφων στιγμων που εχουμε περασει τον τελευταιο 1 + κατι χρονο...
Να'σαι καλα αγορινα!

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


February 12, 2010, 03:25:31 PMReply #29

Offline Manolis

Re: Happy Birthday mymx5!
« Reply #29 on: February 12, 2010, 03:25:31 PM »
Πολύ καλό ρε Χάρη  :good:
Αυτό είναι το αληθινό mymx5 και το κλιμα που όλοι θέλαμε να έχουμε εξαρχής..