Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Είμαι 18 και θέλω να αγοράσω ένα Miata για πρώτο αμάξι  (Read 3245 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

September 05, 2020, 11:22:31 AM

Offline AlexR

Γεια σας είμαι καινούργιος στο forum και 11 σεπτέμβρη θα κλείσω τα 18 εδώ και περίπου 4 χρόνια το όνειρο μου για πρώτο αμάξι ήταν ένα miata na η nb αλλά οι δικοί μου δεν συμφωνούνε γιατί λένε ότι ειδικά τα παλιά μοντέλα καίνε παρά πολλά(μένω σε πόλη) και ότι γενικώς η συντήρηση και η ασφάλεια του αμαξιού θα είναι ακριβή θα μπορούσατε να μου δώσετε καθόλου πληροφορίες για το αν καίνε και αν θα έχω δύσκολος συντήρησης του αμαξιού και στο να το ασφαλίσω; Σας ευχαριστώ όσους κάνετε τον κόπο να με βοηθήσετε

September 05, 2020, 11:47:35 AMReply #1

Offline SteliosR

Ιδιοκτητης 🤪 NC

Τελη 320
Ασφαλεια το χρονο 400
Ετησιο σερβις 200

Ποσο καιει? Οσο το πατας.

Αν η τσεπη σου το αντεχει, βουρ.
MY07 Brilliant Black
ECU Reflash
4-1 Custom Header 63.5 midpipe
Skuzzle TorqIntake
Tochigi Fuji LSD x 4.1 FGR
Meister CRD
Rota Titans 17x8 ET42
Federal RS-R 215/45/17
RX8 Sway Bars
RX8 Brakes- Hawk Plus pads

September 05, 2020, 11:54:01 AMReply #2

Offline panos2171

Από κατανάλωση δεν θα πέσεις κάτω από 9 λίτρα σε μικτές συνθήκες. Στην πόλη θα βλέπεις 11-12 λίτρα και εκτός το πολύ 7.5 αν πηγαίνεις σταθερά με 90 αλλά θα σου σπάσει τα νεύρα οπότε ναι τα mx5 καίνε. Η ασφάλεια εξαρτάται στο που θα την κάνεις και τι καλύψεις θα βάλεις, υπολόγιζε 250€ για nb περίπου και τέλη για 1600κε 265€. Η συντήρηση για τα κλασσικά αναλώσιμα,φίλτρα λάδια είναι κανονική, 50€ πχ αλλά επειδή θα τα έχει τα χρονάκια του μπορεί να ζητήσει και άλλα πράγματα.

Για κάποιον που ψάχνει ένα πισωκίνητο, παιχνιδιάρικο, ζυγισμένο, καλή αίσθηση οδήγησης, να μάθει σβέλτη οδήγηση και να το αξιοποιήσει σε βουνό ή πίστα είναι η πιο vfm επιλογή από όλες τις απόψεις. Για κάποιον που απλά του αρέσει δεν θα έλεγα ότι θα είναι και τόσο καλή επιλογή από θέμα συντήρησης και συμβιβασμού με τα όποια μειονεκτήματά του.

Εσύ για ποιον λόγο και χρήση το θέλεις;
NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

September 05, 2020, 12:44:04 PMReply #3

Offline AlexR

Από κατανάλωση δεν θα πέσεις κάτω από 9 λίτρα σε μικτές συνθήκες. Στην πόλη θα βλέπεις 11-12 λίτρα και εκτός το πολύ 7.5 αν πηγαίνεις σταθερά με 90 αλλά θα σου σπάσει τα νεύρα οπότε ναι τα mx5 καίνε. Η ασφάλεια εξαρτάται στο που θα την κάνεις και τι καλύψεις θα βάλεις, υπολόγιζε 250€ για nb περίπου και τέλη για 1600κε 265€. Η συντήρηση για τα κλασσικά αναλώσιμα,φίλτρα λάδια είναι κανονική, 50€ πχ αλλά επειδή θα τα έχει τα χρονάκια του μπορεί να ζητήσει και άλλα πράγματα.

Για κάποιον που ψάχνει ένα πισωκίνητο, παιχνιδιάρικο, ζυγισμένο, καλή αίσθηση οδήγησης, να μάθει σβέλτη οδήγηση και να το αξιοποιήσει σε βουνό ή πίστα είναι η πιο vfm επιλογή από όλες τις απόψεις. Για κάποιον που απλά του αρέσει δεν θα έλεγα ότι θα είναι και τόσο καλή επιλογή από θέμα συντήρησης και συμβιβασμού με τα όποια μειονεκτήματά του.

Εσύ για ποιον λόγο και χρήση το θέλεις;


το θέλω ακριβώς για αυτό τον λόγο είναι πισωκίνητα και παιχνιδιάρικα είναι ένα αμάξι που όχι μόνο θα μάθω να οδηγάω αλλά και θα απολαμβάνω να οδηγάω πάντα είχα την σκέψη ότι θέλω να κάνω μετατροπές όχι βαριές φυσικά ούτε σκέφτομαι turbo η turbocharge ένα miata που να το έφτανα στα 150hp με ένα ωραίο bodykit ήταν πάντα στο μυαλό μου φυσικά και με την σκέψη ότι θα πάρει αρκετό καιρό γιατί θέλω να το κάνω με δικά μου λεφτα

September 05, 2020, 02:28:01 PMReply #4

Offline harisport

Θα ακουστω σαν παππους, αλλα ειμαι 24 και σε καταλαβαινω απολυτα. Στα 18 μου ηθελα ως 1ο αμαξι ενα nb. Ως τιμιος κλαρινογαμπρος οπως αρκετοι, σκεφτομουνα καμπριο( τρελαινομαι, ακομα μετα απο 2χρονια με το δικο μου το ανοιγω μεχρι και με 0 βαθμους), διθεσιο, θα ψαρωνω και τις πιτσιρικες, χαζοπαντιλικια κλπ.Ειχα βρει ενα με καλουδια πανω, στα 4500. Ο πατερας μου μου ειπε 2 πραγματα στα οποια ειχε απολυτο δικιο. 1ον) παρτο αν σου αρεσει τοσο πολυ, αλλα αν στα 18 εχεις 2θεσιο καμπριο, και ας ειναι μχ5 γιατι στον δρομο ολοι νομιζουν οτι ειναι κατι πολυ ακριβο, στα 30 σου θα θες πορσε και θα σε πειραζει αν δεν μπορεις να την παρεις. Να παρω κατι πιο 'ανθρωπινο' και ας το παρω το μχ στα 22+. 2) πρωτο αμαξι πισωκινητο δεν ειναι ο,τι καλυτερο. Ευτυχως μου εκοψε, πηρα ενα swift sport, το κρατησα 4 χρονια και εκανα 60.000χλμ που το ελιωσα, ειχε το esp του να με μαζευει στην κακια την ωρα και μετα αγορασα nc. Μετα απο 4 χρονια οδηγησης με αρκετο στριψιμο, που προς θεου, δεν ειναι πολλα χρονια αλλα σιγουρα ηξερα να οδηγω καλυτερα απο τα 18 μου, να μεταφερω βαρος, να το ελεγχω, να ξερω ποτε παει να φυγει κλπ, το πισωκινητο με δυσκολεψε και ακομα μπορει να με χαζοφοβισει στην πολλη πιεση ή στη βροχη, σε σε σχεση με ενα συμβατικο αυτοκινητο. Επισης στα 18, επειδη δεν εχουν αρκετοι διπλωμα, συχνα θα χρειαστει να παρεις 1-2 φιλαρακια μαζι ή και καμια παρεα. Μετα απο καποια χρονια θα εχουν αρκετοι αμαξι οποτε θα εισαι μια χαρα. Ειμαι της αποψης, καντο τωρα που μπορεις για να μην σου μεινει αποθυμενο, αλλα αν ησουν φιλος μου, θα σου ελεγα να μην παρεις 1ο αμαξι μχ5. Οπως και να εχει, καλα και ασφαλη χλμ ευχομαι με ο,τι και αν παρεις.

September 05, 2020, 02:28:53 PMReply #5

Offline Dimitris n

Alex μην βιαζεσαι για 150 αλογα κτλ
Κ εγω εχω ενα nc 160 αλογα ομως δεν θα επαιρνα στον γιο μου mx5 ειδικα na χωρις ουτε abs για πρωτο αυτοκινητο
κανε τα λαθη που σιγουρα θα κανεις και καναμε κ ολοι οι αλλοι με ενα αλλο και σε κανα δυο χρονια μετα αγορασε το
θα το ευχαριστηθεις και περισσοτερο
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

September 05, 2020, 05:21:33 PMReply #6

Offline AlexR

Θα ακουστω σαν παππους, αλλα ειμαι 24 και σε καταλαβαινω απολυτα. Στα 18 μου ηθελα ως 1ο αμαξι ενα nb. Ως τιμιος κλαρινογαμπρος οπως αρκετοι, σκεφτομουνα καμπριο( τρελαινομαι, ακομα μετα απο 2χρονια με το δικο μου το ανοιγω μεχρι και με 0 βαθμους), διθεσιο, θα ψαρωνω και τις πιτσιρικες, χαζοπαντιλικια κλπ.Ειχα βρει ενα με καλουδια πανω, στα 4500. Ο πατερας μου μου ειπε 2 πραγματα στα οποια ειχε απολυτο δικιο. 1ον) παρτο αν σου αρεσει τοσο πολυ, αλλα αν στα 18 εχεις 2θεσιο καμπριο, και ας ειναι μχ5 γιατι στον δρομο ολοι νομιζουν οτι ειναι κατι πολυ ακριβο, στα 30 σου θα θες πορσε και θα σε πειραζει αν δεν μπορεις να την παρεις. Να παρω κατι πιο 'ανθρωπινο' και ας το παρω το μχ στα 22+. 2) πρωτο αμαξι πισωκινητο δεν ειναι ο,τι καλυτερο. Ευτυχως μου εκοψε, πηρα ενα swift sport, το κρατησα 4 χρονια και εκανα 60.000χλμ που το ελιωσα, ειχε το esp του να με μαζευει στην κακια την ωρα και μετα αγορασα nc. Μετα απο 4 χρονια οδηγησης με αρκετο στριψιμο, που προς θεου, δεν ειναι πολλα χρονια αλλα σιγουρα ηξερα να οδηγω καλυτερα απο τα 18 μου, να μεταφερω βαρος, να το ελεγχω, να ξερω ποτε παει να φυγει κλπ, το πισωκινητο με δυσκολεψε και ακομα μπορει να με χαζοφοβισει στην πολλη πιεση ή στη βροχη, σε σε σχεση με ενα συμβατικο αυτοκινητο. Επισης στα 18, επειδη δεν εχουν αρκετοι διπλωμα, συχνα θα χρειαστει να παρεις 1-2 φιλαρακια μαζι ή και καμια παρεα. Μετα απο καποια χρονια θα εχουν αρκετοι αμαξι οποτε θα εισαι μια χαρα. Ειμαι της αποψης, καντο τωρα που μπορεις για να μην σου μεινει αποθυμενο, αλλα αν ησουν φιλος μου, θα σου ελεγα να μην παρεις 1ο αμαξι μχ5. Οπως και να εχει, καλα και ασφαλη χλμ ευχομαι με ο,τι και αν παρεις.

ευχαριστώ πολύ ρε φίλε έκατσα και το διάβασα και έχεις δίκιο οτι μπορεί να περιμένει μέχρι να έχω μια εμπειρία γιατί σίγουρα όπως είπες είμαι και εγώ σίγουρος ότι αν κάνω βλακείες σε αυτήν την ηλικία με ένα πισωκίνητο θα είναι και επικίνδυνο ως νέος οδηγός σίγουρα και αν πάρω ένα διθέσιο θα είναι δύσκολο να κάνω πάω και διακοπές με την παρέα μου. Σίγουρα δεν θα μου περάσει η καυλα να πάρω mx5 αλλά μπορεί να περιμένει λίγα χρόνια

September 05, 2020, 05:23:47 PMReply #7

Offline AlexR

Alex μην βιαζεσαι για 150 αλογα κτλ
Κ εγω εχω ενα nc 160 αλογα ομως δεν θα επαιρνα στον γιο μου mx5 ειδικα na χωρις ουτε abs για πρωτο αυτοκινητο
κανε τα λαθη που σιγουρα θα κανεις και καναμε κ ολοι οι αλλοι με ενα αλλο και σε κανα δυο χρονια μετα αγορασε το
θα το ευχαριστηθεις και περισσοτερο

ότι είπα και στο πάνω σχόλιο έχετε ένα δίκιο και βέβαια ξέρετε και κάτι παραπάνω από θέμα εμπειρίας και μπήκατε στην θέση μου και μετά μου εξηγήσατε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και σένα και θα κάτσω να περιμένω λίγα χρόνια μέχρι να το πάρω

September 05, 2020, 07:32:18 PMReply #8

Offline Dimitris n

να εισαι καλα Αλεξ
βγαλε το διπλωμα με το καλο και τα καλυτερα ειναι μπροστα σου
πολυ ευχαριστως να σε παρουμε κ συνεπιβατη σε καποια επομενη βολτα :)
The miata exists because of fun
06' NC Sport 2.0

September 06, 2020, 01:57:06 AMReply #9

Offline FilipposE36

Εγώ Alex είχα ως πρώτο αυτοκίνητο ένα Ε36 316i. Το παλιό του πατέρα κλασικά περνάει στον νέο. Έχοντας πλέον NC τα τελευταία σχεδόν 3 χρόνια με μερικά πραγματάκια να γίνει αμάξι (μπλοκε, ανάρτηση κλπ) μπορώ να πω πως το NC είναι πολύ πιο επικοινωνιακο και φιλικό από το 316 που δεν είχε γκάζι να πάρει τα πόδια του και σε πούλαγε αν έφευγε το πίσω μέρος. Τα ανταλλακτικά είναι φθηνά και η κατανάλωση κυμαίνεται από 9 έως 12 λίτρα για κίνηση εντός πόλης, ανάλογα με το πόσο σβέλτα κινείσαι. Θεωρώ πως είναι ένα πολύ καλό πρώτο πισωκινητο αυτοκίνητο για κάποιον που θέλει να μάθει από FR layout. Σίγουρα υπάρχουν κίνδυνοι για έναν νέο οδηγό, οπότε θα πρέπει να μάθεις να μην κάνεις υπερβολές με το πισω μέρος (ειδικά αν δεν υπάρχει μπλοκε) και να πιέζεις σταδιακά το αυτοκίνητο. Πρώτο αμάξι χωρίς abs για κίνηση εντος πόλης δε θα σου πρότεινα. Για εμένα κοίτα προς ΝΒ μεριά. Ένα 16αρι με ανάρτηση και μπλοκε είναι απίστευτα φιλικό και fun to drive καθώς δεν έχει δύναμη για να κάνεις υπερβολές. Θα δώσεις πολύ λίγα λεφτά για να μάθεις να οδηγας πισωκινητα και δεν πρόκειται να μετανιώσεις ούτε ευρώ που θα πετάς στην τρύπια μπανιέρα που λέγεται MX-5.

Sent from my LYA-L09 using Tapatalk
« Last Edit: September 06, 2020, 02:03:02 AM by FilipposE36 »
Black '06 1.8 MX-5 NC PRHT High
Custom 4-1 Headers
ECU tuned by Gianic
Tein Street Advance Z
RX-8 Yellow Dot Sway Bars
Rota Torque 17x7.5 et45//Michelin PS4 215/45
Tochigi Fuji LSD 4.1 FGR

September 06, 2020, 10:06:32 AMReply #10

Offline matt21

Καλημέρα Άλεξ

Τα παρακάτω τα γράφει κάποιος που ήθελε εμεξ στα 18 αλλά δεν πήρε για οικονομικούς λόγους. Το πήρε τελικά στα 24 και ακόμα και σήμερα σκέφτεται τι έχασε εκείνη την 6ετία χωρίς. Για την κατανάλωση και για τα οικονομικά απάντησαν πολύ σωστά οι αποπάνω.

Για το αν είναι οκ να το πάρεις θα γίνω ο δικηγόρος του διαβόλου και θα συμφωνήσω με τον @FilipposE36 . Το mx5 (μιλάμε για το 1.6, όχι πως στο 1.8 δεν ισχύουν αλλά οκ) είναι αρκετά αδύναμο για να σε πουλήσει μόνο του αλλά αρκετά δυνατό για 1η γεύση σε αυτοκίνητο στα 18 σου. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις το μυαλό μέσα στο κεφάλι σου και τα μάτια σου 24 (και 34 στη βροχή κλπ) και να μην παρασυρθείς ακόμα κι όταν νιώσεις οικειότητα με το αυτοκίνητο (δεν είναι τυχαίο ότι τα περισσότερα ατυχήματα έχουν γίνει μετά τον πρώτο 1-1.5 χρόνο με το εμεξ που νομίζουμε ότι του έχουμε πάρει τον αέρα). Αν θεωρείς ότι μπορείς να "κρατηθείς" μακριά από ανωριμότητες, τουλάχιστον στην αρχή, go for it. Θα σε βοηθούσε επίσης να περάσεις πρόσθετα και κάποιο σχολείο οδήγησης (πχ driving academy) -εμείς είμαστε στα 30 κι ακόμα το λέμε, αλλά μάλλον ήρθε η ώρα και για εμάς.

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα επιχειρήματα, θέσεις για τους φίλους κ.λπ. τα ακούω βερεσέ, τα τελευταία 6 χρόνια που έχω το ΝΒ με έχει σώσει ότι είνα διθέσιο και δεν κάνω τον ταρίφα όπως πριν.

Bottom line, γνώμη μου, πάρε ένα 1.6 ΦΟΥΛ ΣΤΟΚ, ούτε χαμηλώματα, ούτε ζάντες, ούτε εξατμίσεις, ούτε τίποτα, (άντε ένα μπλοκέ μόνο και μόνο για να γίνει ακόμα πιο προβλέψιμο) κράτα το στα φοιτητικά σου χρόνια έτσι κάνοντας ΜΟΝΟ συντήρηση, και όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου, ξεκινήσεις να δουλεύεις και έχεις αρκετά χλμ πάνω στο τιμόνι βλέπεις και κάνεις ανάλογα με το γούστο σου την οποιαδήποτε βελτίωση (ή και καμία). Κρίμα να χάσεις χρόνο και χρήμα σε κάποιον κουβά "για να μάθεις".

Θα είναι οικονομικό; ΟΧΙ θα καίει
Θα φορτώσεις γκομενάκια; ΟΥΤΕ ΚΑΝ
Θα είναι πρακτικό; ΟΡΙΑΚΑ πας εκδρομή με γυναίκα
Θα σου βγάλει μικροζημιές; ΝΑΙ είναι αυτοκίνητα 20 ετών, όσο πιο πολύ προσέξεις στην αγορά όμως τόσο θα τα ελαχιστοποιήσεις, ακόμα και πρόβλημα να σου βγάλει τα κόστη είναι διαχειρίσμα και το community μεγάλο για να τη βγάλεις σχετικά φτηνά
Θα είναι επικίνδυνο; ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΚΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ. Το εμεξ ΔΕΝ σε πουλάει, σε πουλάει αν είσαι κανίβαλος.-
Θα είναι απολαυστικό; ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΝ, το χαρτζιλίκι σου θα γίνεται βενζίνες γιατί κάθε στιγμή που θα ζεις εκεί μέσα δεν θα έχει προηγούμενο

Υ.Γ. Μην πας συνεπιβάτης σε αυτούς με τα ενσί, εμείς είμαστε πιο κουλ παιδιά  :tease:
 
On a given day, a given circumstance, you think you have a limit.

Emerald Mica NB 1999
- Swapped 1.8 vvti
- MS3 mini tuned by Nitroking + AEM 30-0300 wideband sensor
- AutoExe Ram Air Intake
- Toyota COPs - Walbro 255
- Lightweight Flywheel
- Tein Flex Z
- Tochigi Fuji LSD
- Mazdaspeed Exhaust Manifold + Autoexe 60mm exhaust + Magnaflow cat
- Enkei RPF1 15*8, Nankang NS2-R 205/50/15, Muteki Wheel Nuts

Il Motorsport Clear Side Repeaters, Custom RollBar, MazdaSpeed shiftknob, Shortshift, MazdaSpeed Strut Bar, RevLimiter Custom Gauges, Skid Nation Frame Rails

September 06, 2020, 09:36:37 PMReply #11
Θα απαντησω κεγω εχοντας παρει το εμεξ ως πρωτο αμαξι
Σε γενικες γραμμες το αμαξι απο συντηρηση θα ζητησει οτι χρειαζεται ενα αμαξι 20ευιας που εχουν φτασει πλεον και τα πιο πολλα νβ
Απο καταναλωση δεν εχω δει ποτε κατω απο 10λιτρα αλλα αυτο ειναι εντελως αναλογα με το πως το πηγαινεις
Αλογα μη σκεφτεσαι καν ενα μπλοκε και μια καλη αναρτηση ειναι σιγουρα κατι που θα απολαυσεις πιο πολυ
Και τελος απο εξοδα τον χρονο εχει οσα οποιοδηποτε 16αρι με μονη διαφορα το επασφαλιστρο νεου οδηγου που ειναι σαφεστατα πιο ακριβο επειδη κατατασεται στην κατηγορια των σπορ
Αυτα απο εμενα,αν μπορεις να το συντηρησεις go for it δεν θα το μετανιωσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
Crystal blue nbfl
Lowered on some twins wheels                              Mazdaspeed front lip.                                           Custom roll bar.                                                 Torsen t2 diff

September 06, 2020, 10:24:24 PMReply #12

Offline philosopher

Εγώ έχοντας γιο (μικρό μεν αλλά σκέφτεσαι πλέον πολύ διαφορετικά) θα σου πω ότι θα έλεγα και σε εκείνον.
Ό Χ Ι να μη πάρεις ΝΒ ούτε ΝΑ, όχι γιατί είναι παλιά, καίνε, κάνουν, ράνουν, να μη τα πάρεις γιατί πολύ απλά θα τρέξεις και κάποιες φορές, ιδίως στην αρχή, χωρίς λογική, πιθανότατα και χωρίς όριο.
Να μη πάρεις ΝΑ και ΝΒ γιατί στη στραβή αυτά τα αυτοκίνητα θα είναι εναντίον σου περισσότερο από ότι θα είναι μαζί σου, μιλάμε ως αναφορά το 2020.
Πάρε κάτι (πιο) σύγχρονο και ασφαλές, μάθε και πάρε ΝΑ κ ΝΒ και Ε30 και Alfa Veloce αν θες όταν θα έχει πήξει λίγο το μυαλό οδηγικά και θα έχεις δει και 2-3 πράγματα για σένα.

Miata NC 2.0
Simplicity is all that matters.



September 06, 2020, 10:29:38 PMReply #13

Offline harisport

Θα αφησω αυτο εδω επειδη απλα αναφερθηκε, τελειως off topic, επειδη ειναι ονειρο. Ωραιος Νικο  :good:


September 06, 2020, 10:30:53 PMReply #14

Offline Trelos7

18 χρονών και εγώ πήρα το πρώτο μου mx-5. 18 παρά :P

Πρώτον δεν είσαι ταξί, δεν γίνεται στα 18 σου να επιλέγεις αυτοκίνητο απο τον αριθμό των θέσεων, εκτός φυσικά και αν υπάρχουν όντως ανάγκες (παιδί, γονιός με κινητικό πρόβλημα κλπ).
Ξεκινάω έτσι επειδή καταλαβάινω ότι για να κοιτάς mx5 στα 18 σου σκέφτεσαι κυρίως την κ***α σου.
Μια χαρά θα τα βολέψετε με τους φίλους, σε αυτή την ηλικία, κάποιοι θα χουν αμάξι. 4θέσιο, θα πηγαίνεις μαζί τους ή θα τσιμπάς τον 5ο-6ο της παρέας και θα πηγαίνετε κάμπριο. Και στο κάτω κάτω είναι κρίμα για τις 5 φορές το χρόνο που όντως δεν θα χωράτε, να οδηγείς καμιά ηλεκτρική σκούπα.

Ελπίζω να χεις λίγο backup από την οικογένεια (ή αν εργάζεσαι ήδη) και να μην το πάρεις τσίμα τσίμα σε χρήματα. Θα βοηθήσει αρκετά, για μένα θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας να το πάρω και αυτό να είναι "πάνω από τις δυνατότητές μου".

Θα σαι γύρω στα 40% πάνω σε κόστη σε σχέση με ένα i10 για βενζίνες/χρήση/service/τέλη κλπ για 15-20k klm/year. (όπως περίπου εγώ το αισθάνθηκα, δεν έχω κάνει υπολογισμούς.)

Το κυριότερο ερώτημα είναι ένα. Σου αρέσει η οδήγηση ή νομίζεις ότι σου αρέσει η οδήγηση; Αν γουστάρεις να πιάνεις 200 στην ευθεία, μπορεί και να τα πιάνεις, αλλά πάρε άλλο αμάξι. Αν το κάμπριο είναι μεγάλος παράγοντας, γ***άει είναι η αλήθεια!
Αν σου αρέσει λοιπόν η οδήγηση, είναι πολύ καλό entry car σε αυτά τα χρήματα. Λογικά το καλύτερο. Και δεν είναι μόνο entry car.

Το μαγικό είναι οτί και να μη σου αρέσει αυθεντικά η οδήγηση, θα σε κάνει εν τέλει αυθεντικό, αν του δώσεις λίγο χρόνο.
Μπράβο ρε μάζντα  :clap:

Τα "είναι επικίνδυνο σαν πρώτο αμάξι" τα ακού βερεσέ γιατί θα προσέχεις ε, ειδικά σε βροχή. Και θα το χεις καλοσυντηρημένο, λάστιχα, φρένα.
Να κοιτάξεις πρώτα να μάθεις το αυτοκίνητό σου και μετά πως θα το βελτιώσεις. Να μάθεις πως να καθαρίζεις τις υδροροές πριν βρείς την ιδανική εισαγωγή.

Και όταν μεγαλώσεις θα θες να πάρεις και ένα στο/η γιό/κόρη σου (ααατσααά πολίτικαλυ κορέκτ). Και δεν θα ξέρεις και τι αμάξι να πάρεις μετά. Αυτό είναι ένα πρόβλημα αλλά λύνεται παίρνοντας άλλο mx-5.

Αν μπορείς κάντο.