Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορα mx-5 ND RF 1.5  (Read 77164 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

July 02, 2019, 11:38:33 PMReply #15

Offline harisport

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #15 on: July 02, 2019, 11:38:33 PM »
το μπλε με τα 34κ εχει ταλαιπωρημενα καθισματα ή ειναι ιδεα μου; Παντως ειναι αρκετα βρωμικα για τοσα χλμ. Αν παρεις τον αριθμο πλαισιου και πας στη μαζντα, θα δουν τα σερβις ονλαιν και αν εχει γινει κατι εξω, θα τους το δειξει. Δεν ξερω μηπως απευθειας με τον αριθμο πλαισιου βλεπουν αν αγοραστηκε εκτος. Παντως 14κ για anniversary, τα θεωρω πολλα. Φιλος πηρε με 80κ χλμ νομιζω σε αριστη κατασταση, με μακραν καλυτερο εσωτερικο, πριν 2 χρονια κιολας, με 9κ.

July 02, 2019, 11:43:03 PMReply #16

Offline kantetom

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #16 on: July 02, 2019, 11:43:03 PM »
Ενας γνωστος μου τον Μαρτη κούρεψε και άλλαξε κιβώτιο μέσα στην εγγύηση σε softtop 1.500 του ‘18.
Πριν το πάρει, εψαχνε συγκεκριμένα αμάξι μετά το ‘17 γιατί είχαν γίνει αλλαγές στο κιβώτιο κατά τα λεγόμενα του.
Μπορεί και να έτυχε... μην σε αποθαρρύνω... κυκλοφορούν άπειρα nd και στην τελική με εγγύηση θα είναι.

July 03, 2019, 02:02:30 AMReply #17

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #17 on: July 03, 2019, 02:02:30 AM »
το μπλε με τα 34κ εχει ταλαιπωρημενα καθισματα ή ειναι ιδεα μου; Παντως ειναι αρκετα βρωμικα για τοσα χλμ. Αν παρεις τον αριθμο πλαισιου και πας στη μαζντα, θα δουν τα σερβις ονλαιν και αν εχει γινει κατι εξω, θα τους το δειξει. Δεν ξερω μηπως απευθειας με τον αριθμο πλαισιου βλεπουν αν αγοραστηκε εκτος. Παντως 14κ για anniversary, τα θεωρω πολλα. Φιλος πηρε με 80κ χλμ νομιζω σε αριστη κατασταση, με μακραν καλυτερο εσωτερικο, πριν 2 χρονια κιολας, με 9κ.
Nαι οντως αυτο με τα 34 κ km, εχει ταλαιπωρημενα καθισματα.Αν και δεν το πηγα βολτα, ειχα μπει μεσα και ειχε 2-3 τρυπες το καθισμα του oδηγου απο καψιματα τσιγαρου.Επισης αν θυμαμαι καλα ηταν λιγο ξεθωριασμενα τα υφασματα και στα 2 καθισματα.Εξωτερικα επισης ειχε γρατζουνιες αρκετες που δεν φαινονται στις φωτο της αγγελιας.(αν και αυτο δεν λεει κατι ουτε δειχνει κατι σχετικα με χιλιομετρα, απλα το αναφερω).Επισης εχουν αλλαχτει λαστιχα.
Δεν ειναι στα 14... 15κ ειναι η τιμη, σταθερα απο οταν μπηκε η αγγελια, και οντως πολλα οπως λες και εσυ . Μενω επαρχια και οταν βρεθηκα Γλυφαδα και το ειδα δεν ειχε μπαταρια, οποτε δεν το πηγα βολτα.Αν ηταν να προχωρησω παντως θα εκανα τρελο παζαρι με μετρητα.Οχι στον μαντρα φυσικα, αλλα στην ιδιοκτητρια.Και ετυχε που ειχε ανοιξει η Mazda την ημερα που το ειχα δει,μου εδωσαν  και βολτα test drive το δημοσιογραφικο RF, και σκεφτηκα να μην βιαστω..Με προβληματιζει αυτο με την πρωτη αδεια 2013, αλλα οπως ειπες και εσυ αν αποφασισω να ασχοληθω θα το βρει η mazda..Δεν μου κολλαει παντως με τιποτα αυτο με τα Ελληνικα anniversary 2013 και 2014 πρωτες αδειες..Αφου 2010 κατασευαστηκαν ολα..Μαλιστα εχω προσεξει σε αγγελιες Αγγλια και Γερμανια καποια που εχουν αριθμο μετα το 1700/2000, να εχουν ημερομηνια πρωτης αδειας 2010 φθινοπορο..Αρα λογικα ολα στο 2010 τα κατασκευασε η mazda.
« Last Edit: July 03, 2019, 02:06:35 AM by dim-mx5 »

July 03, 2019, 02:10:33 AMReply #18

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #18 on: July 03, 2019, 02:10:33 AM »
Ενας γνωστος μου τον Μαρτη κούρεψε και άλλαξε κιβώτιο μέσα στην εγγύηση σε softtop 1.500 του ‘18.
Πριν το πάρει, εψαχνε συγκεκριμένα αμάξι μετά το ‘17 γιατί είχαν γίνει αλλαγές στο κιβώτιο κατά τα λεγόμενα του.
Μπορεί και να έτυχε... μην σε αποθαρρύνω... κυκλοφορούν άπειρα nd και στην τελική με εγγύηση θα είναι.
Σε ευχαριστω, καλα που το ειπες για να προσεξω πιο πολυ..Μαλλον δεν ετυχε μονο στον γνωστο σου και ισως υπαρχει θεμα.Θυμαμαι καλα οτι καπου ειχα διαβασει προσφατα για προβληματα σε κιβωτιο, αλλα δεν θυμαμαι που το διαβασα

July 03, 2019, 05:29:12 AMReply #19

Offline FilipposE36

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #19 on: July 03, 2019, 05:29:12 AM »
Ενας γνωστος μου τον Μαρτη κούρεψε και άλλαξε κιβώτιο μέσα στην εγγύηση σε softtop 1.500 του ‘18.
Πριν το πάρει, εψαχνε συγκεκριμένα αμάξι μετά το ‘17 γιατί είχαν γίνει αλλαγές στο κιβώτιο κατά τα λεγόμενα του.
Μπορεί και να έτυχε... μην σε αποθαρρύνω... κυκλοφορούν άπειρα nd και στην τελική με εγγύηση θα είναι.
Σε ευχαριστω, καλα που το ειπες για να προσεξω πιο πολυ..Μαλλον δεν ετυχε μονο στον γνωστο σου και ισως υπαρχει θεμα.Θυμαμαι καλα οτι καπου ειχα διαβασει προσφατα για προβληματα σε κιβωτιο, αλλα δεν θυμαμαι που το διαβασα
Τα κιβωτια των πρωτων ND, ειναι οντως προβληματικα.
https://www.youtube.com/watch?v=CK8nmTJbx6g
Στο 1.30 το εξηγει ο ιδιοκτητης.
Black '06 1.8 MX-5 NC PRHT High
Custom 4-1 Headers
ECU tuned by Gianic
Tein Street Advance Z
RX-8 Yellow Dot Sway Bars
Rota Torque 17x7.5 et45//Michelin PS4 215/45
Tochigi Fuji LSD 4.1 FGR

July 03, 2019, 07:58:40 AMReply #20

Offline topetwrx

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #20 on: July 03, 2019, 07:58:40 AM »
Όντως τα κιβώτια των πρώτων ND είναι προβληματικά και σπάνε το ένα πίσω από το άλλο!! Τραγικό!

Επίσης το άλλο τραγικό από ότι διάβασα είναι ότι δεν απενεργοποιείται το σύστημα ευστάθειας!!! Είναι δυνατόν;;;
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

July 03, 2019, 01:00:41 PMReply #21

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #21 on: July 03, 2019, 01:00:41 PM »
Δεν φτάνει που το κιβώτιο του είναι μεγάλη μούφα σε αίσθηση, τελικά είναι και σε απόδοση  :P

Τα Anniversary που βλέπεις είναι κατα 99% ελληνικά απλά είναι απο αυτά που ξέμειναν στη Mazda όταν έκλεισε η Ελμα, μέχρι να αποφασιστεί τι θα γίνει με δικαστικές αποφάσεις άργησαν να ταξινομηθούν. Νομίζω πως υπάρχουν ακόμα και σήμερα κάποια αταξινόμητα! Αν είναι εισαγωγής θα το γράφει στην άδεια. Πρέπει να είναι ελάχιστα η μπορεί και κανένα τα εισαγωγής NC, οι τιμές που τα έφερνε ο Μπούτσης, παίζει να ήταν χαμηλότερες απο το να φέρεις ενα καλό μτχ απο Γερμανία. Πήγαινε για μικρό κέρδος και κατάφερνε και καλύτερες τιμές, λόγο ποσότητας και χαμηλών μεταφορικών.

Και η εισαγωγή μεταχειρισμένου πλέον από τον Σεπτέμβρη θα είναι πρακτικά αδύνατη https://www.movenews.gr/golgothas-h-eisagogh-metaxeirismenoy-ix-apo-ton-septembrio/ και όποιος πιστεύει οτι το κάνει για τα σάπια που εισάγονται είναι γελασμένος, χάρη στις τράπεζες και τα leasing θα κάνει, που θα μπορούν πλέον και νόμιμα να γυρίσουν τα χλμ και να πουλήσουν με μεγάλη ευκολία τα εγχώρια σαπάκια!

Το υπουργείο μεταφορών είπε να κάνει μια τεράστια χάρη στους εισαγωγής που τόσα χρόνια κυνηγάει, απο το να μειώσει τους φόρους εισαγωγής στα καινούργια κάνει επίθεση στα μεταχειρισμένα του εξωτερικού & τα ιστορικά αυτοκίνητα, ενώ στο στόχαστρο παραμένουν και τα πατίνια (οχι ρε μλκ δε θα σου φτιάξω ποδηλατόδρομο να κινείσαι, θα πληρώνεις πρόστιμο 400€!)
« Last Edit: July 03, 2019, 01:03:27 PM by jSkyline »
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

July 03, 2019, 03:59:26 PMReply #22

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #22 on: July 03, 2019, 03:59:26 PM »
Mαλιστα.Eνδιαφερον ολα οσα ειπατε για τα προβληματικα κιβωτια στα ND. Στα  τωρινα μοντελα του 2019 ξερουμε αν παραμενει το προβλημα και αν συνεχιζονται να σπανε? Η μηπως λυθηκε? Απο οσο διαβασα στα 2019 εχει κανει μικροαλλαγες η mazda σε πιστονια εισαγωγη και καποια αλλα εξαρτηματα που δεν θυμαμαι, αλλα δεν διαβασα κατι για κιβωτιο.

July 03, 2019, 04:16:02 PMReply #23

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #23 on: July 03, 2019, 04:16:02 PM »
Τα Anniversary που βλέπεις είναι κατα 99% ελληνικά απλά είναι απο αυτά που ξέμειναν στη Mazda όταν έκλεισε η Ελμα, μέχρι να αποφασιστεί τι θα γίνει με δικαστικές αποφάσεις άργησαν να ταξινομηθούν. Νομίζω πως υπάρχουν ακόμα και σήμερα κάποια αταξινόμητα! Αν είναι εισαγωγής θα το γράφει στην άδεια. Πρέπει να είναι ελάχιστα η μπορεί και κανένα τα εισαγωγής NC, οι τιμές που τα έφερνε ο Μπούτσης, παίζει να ήταν χαμηλότερες απο το να φέρεις ενα καλό μτχ απο Γερμανία. Πήγαινε για μικρό κέρδος και κατάφερνε και καλύτερες τιμές, λόγο ποσότητας και χαμηλών μεταφορικών.

Και η εισαγωγή μεταχειρισμένου πλέον από τον Σεπτέμβρη θα είναι πρακτικά αδύνατη https://www.movenews.gr/golgothas-h-eisagogh-metaxeirismenoy-ix-apo-ton-septembrio/ και όποιος πιστεύει οτι το κάνει για τα σάπια που εισάγονται είναι γελασμένος, χάρη στις τράπεζες και τα leasing θα κάνει, που θα μπορούν πλέον και νόμιμα να γυρίσουν τα χλμ και να πουλήσουν με μεγάλη ευκολία τα εγχώρια σαπάκια!

Το υπουργείο μεταφορών είπε να κάνει μια τεράστια χάρη στους εισαγωγής που τόσα χρόνια κυνηγάει, απο το να μειώσει τους φόρους εισαγωγής στα καινούργια κάνει επίθεση στα μεταχειρισμένα του εξωτερικού & τα ιστορικά αυτοκίνητα, ενώ στο στόχαστρο παραμένουν και τα πατίνια (οχι ρε μλκ δε θα σου φτιάξω ποδηλατόδρομο να κινείσαι, θα πληρώνεις πρόστιμο 400€!)
Nαι οντως ηταν πολυ καλες οι τιμες του Μπουτση αλλα νομιζω δεν εφερε ποτε το 20th anniversary.Αν καποιος παντως ειχε δει εκει στο καταστρημα anniversary δεν επιμενω, ισως εχω κανει λαθος.
Οταν λες οτι ισως υπαρχουν ακομα και σημερα καποια αταξινομητα? Μπορουμε να μαθουμε πιο πολλες λεπτομερειες? Ποιος τα εχει τιμες κτλ? Αν και μονο αν μαθω ποιος τα εχει (αν υπαρχουν,) μου αρκει για να μπορεσω να μαθω περισσοτερα.

July 03, 2019, 04:20:21 PMReply #24

Offline FilipposE36

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #24 on: July 03, 2019, 04:20:21 PM »
Mαλιστα.Eνδιαφερον ολα οσα ειπατε για τα προβληματικα κιβωτια στα ND. Στα  τωρινα μοντελα του 2019 ξερουμε αν παραμενει το προβλημα και αν συνεχιζονται να σπανε? Η μηπως λυθηκε? Απο οσο διαβασα στα 2019 εχει κανει μικροαλλαγες η mazda σε πιστονια εισαγωγη και καποια αλλα εξαρτηματα που δεν θυμαμαι, αλλα δεν διαβασα κατι για κιβωτιο.
Συμφωνα με τον ιδιοκτητη του συγκεκριμενου ND ηταν προβλημα παραγωγης και μετα το RF διορθωθηκε. Ο ιδιος εχει γραψει σε σχολιο πως μετα το 3ο κιβωτιο που αλλαχτηκε το 2018 δεν εχει ξαναεμφανιστει το προβλημα με το κουρεμα της 2ας. Δεν πιστευω οτι θα πρεπε να σε προβληματιζει ιδιαιτερα εφ' οσον ολα οσα ειχαν το προβλημα αλλαξαν κιβωτιο δωρεαν εντος εγγυησης. Αν πας για μεταχειρησμενο ρωτα αν εχει αλλαχτει το κιβωτιο.
« Last Edit: July 03, 2019, 04:23:05 PM by FilipposE36 »
Black '06 1.8 MX-5 NC PRHT High
Custom 4-1 Headers
ECU tuned by Gianic
Tein Street Advance Z
RX-8 Yellow Dot Sway Bars
Rota Torque 17x7.5 et45//Michelin PS4 215/45
Tochigi Fuji LSD 4.1 FGR

July 03, 2019, 04:29:57 PMReply #25

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #25 on: July 03, 2019, 04:29:57 PM »
Συμφωνα με τον ιδιοκτητη του συγκεκριμενου ND ηταν προβλημα παραγωγης και μετα το RF διορθωθηκε. Ο ιδιος εχει γραψει σε σχολιο πως μετα το 3ο κιβωτιο που αλλαχτηκε το 2018 δεν εχει ξαναεμφανιστει το προβλημα με το κουρεμα της 2ας. Δεν πιστευω οτι θα πρεπε να σε προβληματιζει ιδιαιτερα εφ' οσον ολα οσα ειχαν το προβλημα αλλαξαν κιβωτιο δωρεαν εντος εγγυησης. Αν πας για μεταχειρησμενο ρωτα αν εχει αλλαχτει το κιβωτιο.
Oποτε με λιγα λογια αλλαξε 3 κιβωτια μεσα σε 2-3 χρονια, και μαλλον σταματησε το προβλημα απο ενα σημειο και μετα καπου στο 2018 που η mazda to ελυσε
Αντε τωρα να εχεις σκασει 33κ και να σου συμβει κατι τετοιο και αντε να κρατηθεις να μην μπουκαρεις με το αμαξι μεσα στην aytoone

July 03, 2019, 05:00:22 PMReply #26

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #26 on: July 03, 2019, 05:00:22 PM »

Επίσης το άλλο τραγικό από ότι διάβασα είναι ότι δεν απενεργοποιείται το σύστημα ευστάθειας!!! Είναι δυνατόν;;;
Aπενεργοποιειται αλλα οχι πληρως συμφωνα με την Autoone οταν ειχα ρωτησει προσφατα αλλα και με την δοκιμη του 4 τροχοι Ιουλιου
https://prnt.sc/oa29c1

July 03, 2019, 05:49:03 PMReply #27

Offline Alex

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #27 on: July 03, 2019, 05:49:03 PM »
Μου φαίνεται παντελώς απίθανο κάτι τέτοιο

Sent from my Nokia 3310

2.0 mx-5

July 03, 2019, 06:04:29 PMReply #28

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #28 on: July 03, 2019, 06:04:29 PM »
Nαι οντως ηταν πολυ καλες οι τιμες του Μπουτση αλλα νομιζω δεν εφερε ποτε το 20th anniversary.Αν καποιος παντως ειχε δει εκει στο καταστρημα anniversary δεν επιμενω, ισως εχω κανει λαθος.
Οταν λες οτι ισως υπαρχουν ακομα και σημερα καποια αταξινομητα? Μπορουμε να μαθουμε πιο πολλες λεπτομερειες? Ποιος τα εχει τιμες κτλ? Αν και μονο αν μαθω ποιος τα εχει (αν υπαρχουν,) μου αρκει για να μπορεσω να μαθω περισσοτερα.
Oχι δεν ειπα οτι ο Μπουτσης ειχε φέρει Anniversary, δεν ξερω αν ειχε προλάβει καν να φέρει FL.

Αυτή τη στιγμή δεν βλέπω κάποιο αταξινόμητο, είναι οντως δύσκολο να μην έχουν πουληθεί ακόμα, αλλα το 2017 θυμάμαι πολλά Μ2, Μ6 και κάποια ΜΧ να πωλουνται χωρίς να έχουν καν βγάλει πινακίδες.

Δεν ξερω με αυτό εδώ τι παίζει : https://www.car.gr/9198831-mazda-mx-5-20th-anniversary-facelift αλλα και παλι δεν αξίζει τα λεφτά του.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

July 03, 2019, 10:02:10 PMReply #29

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #29 on: July 03, 2019, 10:02:10 PM »
Oχι δεν ειπα οτι ο Μπουτσης ειχε φέρει Anniversary, δεν ξερω αν ειχε προλάβει καν να φέρει FL.

Αυτή τη στιγμή δεν βλέπω κάποιο αταξινόμητο, είναι οντως δύσκολο να μην έχουν πουληθεί ακόμα, αλλα το 2017 θυμάμαι πολλά Μ2, Μ6 και κάποια ΜΧ να πωλουνται χωρίς να έχουν καν βγάλει πινακίδες.

Δεν ξερω με αυτό εδώ τι παίζει : https://www.car.gr/9198831-mazda-mx-5-20th-anniversary-facelift αλλα και παλι δεν αξίζει τα λεφτά του.

Eιχε φερει ο Μπουτσης και facelift.Θυμαμαι καπου στο 2011 η 2012 αρχες ειχα σταματησει να (ξανα) ρωτησω τιμες κτλ και ειχε τοτε ενα απιστευτο facelift διλιτρο μπλε σκουρο (λιγο πιο σκουρο απο το anniversary)  roadster coupe καινουργιο.Επισης ειχε 2-3 ακομα καινουργια.

Tωρα για αυτο που ανεβασες στην συγκεκριμενη αγγελια, ειχα παρει τηλ.πριν κανα τριμηνο. Αυτο εννοουσα στα προηγουμενα σχολια μου(υποτιθεται 0 km αλλα εχει 3000) αυτο ηταν το ενα απο τα 2 anniversary του car.
Βεβαια δεν το εχω δει απο κοντα αυτο, αν εμενα Αθηνα σιγουρα θα το ειχα δει και αυτο, απλα με χαλασε αρκετα η συνομιλια στο τηλ.Η αγγελια γραφει απολυτως καινουργιο και αμεταχειριστο, (οταν ειχα τηλ αναφερε 0 km) και στο τηλεφωνο μου ειπε οτι εχει κανει 3000..Επισης οταν ρωτησα για το βιβλιο σερβις μου ειπε οτι το εχει αλλα ειναι κενο.Οποτε τωρα αν και δεν ειχα ρωτησει αυτος μαλλον θελει να πει οτι πηρε καινουργιο αμαξι για συλλογη,κανει που και που καμια βολτα αλλα στα 1000 km δεν εκανε σερβις.Αστεια πραγματα δηλαδη, και εγω εχω σκοπο να τα σκασω μπαμ σε κατι,  που να αξιζει ομως και σε τιμη λογοκη, κ οχι στον καθε εναν που ψαχνει να πεισει κοροιδα.
Επισης η αγγελια ειναι στο car καπου 4 χρονια απο το 2015.Πριν κανα 2 χρονια ειχε και πραγματικες φωτο του αυτοκινητου.Τωρα ενδεικτικες απο την παρουσιαση της mazda.

« Last Edit: July 03, 2019, 10:04:18 PM by dim-mx5 »