Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Aγορα mx-5 ND RF 1.5  (Read 77134 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

June 28, 2019, 02:15:26 PM

Offline dim-mx5

Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« on: June 28, 2019, 02:15:26 PM »
Kαλησπερα σε ολους.Ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την 4η γενια του mx-5.Συγκεκριμενα, με ενδiαφερει η εκδοση RF, 1500cc.Σκεφτομαι και για καινουργιο χωρις να αποκλειω κινηση για μεταχειρισμενο.Προς το παρον νομιζω οτι ειναι λαθος να γινει αγορα αυτη την εποχη και αναμενω για αρκετους  λογους.
_______________________________
1) Πρωτα γιατι θεωρω αρκετα πιθανο τα μοντελα του 2020 να εχουν εξωτερικο facelift,αφου δεν εχω γινει καμια αλλαγη απο το 2015. Δεν εννοω φυσικα νεο mx5 με νεα σχεδιαση, απλα εξωτερικο facelift στο τωρινο, δηλαδη κατι σαν αυτο που εγινε στα nc τελος του 2009 με διαφορετικους προφυλακτηρες φαναρια,μπρος-πισω.
4 χρονια ειναι αρκετα, αλλωστε στα 4 χρονια εγινε το facelift και στα nc (φθινοπωρο 2005-φθινοπωρο 2009)

Μηπως γνωριζει καποιος κατι η εχει διαβασει κατι?

Το μονο που εχω βρει ως τωρα ειναι σε ξενο φορουμ για mx-5 καποιες πληροφοριες που αναφερουν οτι κανει η Mazda (τμημα εξελιξης στην Γερμανια) δοκιμες στο Νιρμπουργκρίνγκ  με καφουφλαρισμενο nd.
Και αυτην εδω την λιστα σε ενα σαιτ που δεν εχω ιδεα τι ειναι και κατα ποσο εγκυρο ειναι https://resources.us.leaseplan.com/manufacturer-dates-2019/#Mazda και αναφερει ποτε σταματα η παραγωγη των 2019 μοντελων και ποτε ξεκινανε παραγγελιες αυτων του 2020.(30-9-2019)
____________________________
2) Αν γινει εξωτερικο facelift στα μοντελα του 2020 νομιζω οτι ισως υπαρξει σημαντικη πτωση τιμων στα μεταχeiρισμενα προ facelift 2020 (2017-2019 στην περιπτωση RF). Oποτε δεν ξερω μηπως συμφερει εισαγωγη απο εξωτερικο.(Μεταχειρισμενο Ελλαδα σχεδον απιθανο, αφου πριν απο μερικες μερες ανοιξε παλι η mazda, και αν υπαρχει ελaχιστες επιλογες με τιμες οτι ναναι,(32.250 η mazda κουτα με θερμαινομενα δερματατινα, αυτοματο κλιματισμο κ αλλα εξτρα, 32κ απο εμπορο στο car 2 χρονων αμαξι, επειδη εχει καποια εξτρα πχ recaro ελεος δηλαδη)

Εδω ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος σε τι περιππου τιμες μπορει να μου κοστισει κατι τετοιο.Εννοω εκτος απο την αγορα ποσα επιπλεον θα πληρωνα σε τελωνεια μεταφορα κτλ..

Βεβαια ξερω οτι μετρανε πολλοι παραγοντες οπως τα εξτρα που εχει το αμαξι, αλλα δεν ξερω μηπως εχει τεραστιο ρισκο καποια τετοια κινηση με εισαγωγη απο εξωτερικο.Και εκει που περιμενω να καθαρισω με 2 η 3 η 4κ να μου ερθει κανα πακετο 10 κ και να λεω τι μ@$ιιι@ εκανα που δεν το πηρα καινουργιο απο εδω να τελειωνει.
_______________________________________

3) Μια καλη περιπτωση μου φαινεται και η λυση καταστηματων που κανουν  παραεισαγωγες.(Αν και δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο τωρα)

Γνωριζει κανενας αν υπαρχει πιθανοτητα να κανει καποιο καταστημα στην Ελλαδα παραεισαγωγες σε καινουργια, οπως εκανε τοτε επι εποχης nb και nc το  γνωστο καταστημα στο Χαιδαρι, με τιμες σε καινουργια nc πολυ πιο χαμηλες σε συγκριση με της τιμες της τοτε ΕΛΜΑ?

June 28, 2019, 02:53:35 PMReply #1

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #1 on: June 28, 2019, 02:53:35 PM »
Απο την σχετικά μικρή εμπειρία που έχω απο την εισαγωγή αυτοκινήτων, αυτή τη στιγμή δεν συμφέρει! Ναι, οι μαντράδες μπορούν να σου φέρουν αυτοκίνητο "πνίγοντας" το ΦΠΑ και με κάποιες ακόμα λαμογιές, αλλά αν δεν έχεις κάποιον εμπιστοσύνης, τοτε παίζει να μπλέξεις. Για ένα Α Μερκ, περίπου ίδιας αξίας με το ΜΧ και με κάποια έξτρα πλήρωσα περίπου 4000 πρίν λίγες μέρες. Μπορώ αν θες να σου βγάλω ενα κοστολόγιο για το πόσο θα σου στοιχίσει ένα ταξίδι να πας να φέρεις το αμάξι. Για τον εκτελωνισμό πρέπει να μιλήσεις με εκτελωνιστή, και η μεταφορά με νταλίκα είναι απο 400 έως 600€, τώρα αν χρειάζεσαι και έξτρα ασφάλεια υπάρχουν και πιο ακριβοί μεταφορείς. Φίλος μου που μετέφερε το TTS του ας πουμε έσκασε 1000€ σπίτι-σπίτι και σκεπασμένο.

Δύσκολα θα υπάρξουν παραεισαγωγές όπως ο Μπούτσης που έφερνε κάποια αμάξια παλιότερα.

Επίσης το ΜΧ στα τέλη του 2018 έκανε ένα μικρό FL και έβαλε και το πιο δυνατό δίλιτρο μοτέρ.
https://www.youtube.com/watch?v=LWcGJTd1fI4
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 29, 2019, 01:25:50 AMReply #2

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #2 on: June 29, 2019, 01:25:50 AM »
Απο την σχετικά μικρή εμπειρία που έχω απο την εισαγωγή αυτοκινήτων, αυτή τη στιγμή δεν συμφέρει! Ναι, οι μαντράδες μπορούν να σου φέρουν αυτοκίνητο "πνίγοντας" το ΦΠΑ και με κάποιες ακόμα λαμογιές, αλλά αν δεν έχεις κάποιον εμπιστοσύνης, τοτε παίζει να μπλέξεις. Για ένα Α Μερκ, περίπου ίδιας αξίας με το ΜΧ και με κάποια έξτρα πλήρωσα περίπου 4000 πρίν λίγες μέρες. Μπορώ αν θες να σου βγάλω ενα κοστολόγιο για το πόσο θα σου στοιχίσει ένα ταξίδι να πας να φέρεις το αμάξι. Για τον εκτελωνισμό πρέπει να μιλήσεις με εκτελωνιστή, και η μεταφορά με νταλίκα είναι απο 400 έως 600€, τώρα αν χρειάζεσαι και έξτρα ασφάλεια υπάρχουν και πιο ακριβοί μεταφορείς. Φίλος μου που μετέφερε το TTS του ας πουμε έσκασε 1000€ σπίτι-σπίτι και σκεπασμένο.

Δύσκολα θα υπάρξουν παραεισαγωγές όπως ο Μπούτσης που έφερνε κάποια αμάξια παλιότερα.

Επίσης το ΜΧ στα τέλη του 2018 έκανε ένα μικρό FL και έβαλε και το πιο δυνατό δίλιτρο μοτέρ.
https://www.youtube.com/watch?v=LWcGJTd1fI4
Σε ευχαριστω.Ναι αν σου ειναι ευκολο, οποτε εχεις χρονο βγαλε ενα κοστολογιο και γραψε αναλυτικα τι πληρωσες εσυ συνολικα στο Mercedes Α.
Αυτο που λες για μαντραδες και μπλεξιμο το εχω σκεφτει και εγω. Με προβληματιζει πχ να βγει πολυ παραπανω η τιμη στο τελος.Η να ερθει αμαξι με γυρισμενα χιλιομετρα η τρακαρισμενο η και εγω δεν ξερω τι.
Αν θες πες μου τι αλλο μπλεξιμο μπορει να γινει!

Εκτος απο ολα αυτα, στο συγκεκριμενο(RF) οι τιμες ξεκινανε στα 21k-22k για μοντ.του 2017, απο οσο βλεπω στο mobile.de και καποιο αλλο Βελγικο, οποτε θελει πολυ προσοχη πιστευω γιατι αν φτασει τελικα στα 30κ, θα λεω τι γκαφα εκανα (32.250 τιμη mazda).
Γιαυτο που λες με τα διλιτρα στα μοντελα του 2019, ναι το ξερω.Aυτο που δεν ηξερα ειναι οτι ηταν γνωστο απο περυσι τον Ιουλιο  τι αλλαγες θα γινουν στα μοντ, του 2019, συμφωνα με το βιντεο που ανεβασες, (20-7-2019) οποτε ελπιζω σε εναν μηνα να γινει γνωστο πως θα ειναι και αυτα του 2020.
Για μενα εχει κανει λαθος η νεα mazda Eλλαδας.Tους το εχω πει κιολας οταν πηγα για test drive.Επρεπε να ζητησουν ως βασικη εκδοση γιατο RF καποια που εχουν στο Βελγιο (skydrive) https://nl.mazda.be/modellen/mazda-mx-5-rf/kies-uw-versie/
 και αλλες χωρες με υφασματινο σαλονι και χειροκινητο κλιματισμο οπως ειναι η βασικη στο απλο nd, για να κρατηθει η τιμη αρκετα κατω απο 30k στα 28 με 29κ..(25.000 στο nd η βασικη με απλη οροφη, αφου δεν εχει δερματα κλπ)
Εν τω μεταξυ αυτο που με εκνευριζει επιπλεον στην ολη υποθεση αγορας καινουργιου ειναι οτι αν καποιος θελει να πληρωσει κατι επιπλεον (γυρω στα 300-400 ευρω εξω) για το καφε-μπορντο δερματινο σαλονι, δεν μπορει να το κανει στην εκδοση attraction (32.250) και θα πρεπει να παει στην κορυφαια εκδοση revolution (35.400) οποτε αν πας με την (σωστη για μενα) λογικη πληρωνω που πληρωνω ε ας δωσω και 400 ακομα για να ειναι στο χρωμα που θελω τα δερματινα, δεν πληρωνεις 400 αλλα 3550 επιπλεον.
Γιαυτο εξεταζω και  εναλλακτικες λυσες, ειναι που ειναι τσιμπημενη η βασικη, ξεφευγει ευκολα.
Μια βασικη με 28κ πχ θα ηταν καλη επιλογη.Ετσι το βλέπω εγω.
« Last Edit: June 29, 2019, 01:33:40 AM by dim-mx5 »

June 29, 2019, 02:03:05 AMReply #3

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #3 on: June 29, 2019, 02:03:05 AM »
Για διάφορους λόγους δεν θα ήθελα αναλυτικά να σου γράψω τι πλήρωσα για το Α.

Αλλά μπορώ να σου πω οτι πολύ οριακά βγαίνω κερδισμένος απο την αγορά του απο τη Γερμανία. Yπολογίζω οτι για ενα ND χωρίς να γνωρίζω ακριβώς την CIF αξία, πρέπει να υπολογίσεις τελωνείο και έξοδα εκτελωνιστή στα ~4000 + Μεταφορικά ~600 + πινακίδες, κτεο κτλ ~250 + κέρδος του μαντρά.

Οπότε ναι θα φτάσει τα 27 εύκολα! Γενικά υπάρχει ένα περίεργο καθεστώς αυτή τη στιγμή που βοηθάει παρα πολύ της εταιρίες leasing και αποτρέπει την εισαγωγή συγχρονων αυτοκινήτων. Τα τελευταία χρόνια το αμάξι εχει δεχτεί απίστευτη επίθεση κυρίως τα κλασσικά και τα καινούργια.

Τέλος οπως έχει γραφτεί και σε άλλα σημεία του φόρουμ οι τιμές του ND είναι λογικές! Ποτέ δεν ήταν και φτηνό! Τώρα αν ο Συγγελίδης κάνει κάποιο καλό deal και δώσει σε leasing, οπως ειχε κάνει και με τα Jeep, τότε ισως σύντομα να υπάρχουν κάποια μτχ σε normal τιμές.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 29, 2019, 08:38:19 PMReply #4

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #4 on: June 29, 2019, 08:38:19 PM »
Nαι και εγω αυτο σκεφτομαι,θα φτασει ανετα τα 27, μπορει και παραπανω.Οποτε αν τα βαλεις ολα κατω μαλλον ειναι προτιμοτερο να βαλει καποιος ακομα 4-5k για αγορα καινουργιου, απο την εδω αντιπροσωπεια, χωρις να μπλεχει με μεταχειρισμενο, εισαγαγες μαντραδες ταξιδια στο εξωτερικο κλπ.Aπο οτι καταλαβαινω τα 7-10 χιλιαρικα που γλυτωνει καποιος στην αγορα μεταχειρισμενου, τα δινει σε εκτελωνισμο και οτι αλλα εξοδα για να το φερει Ελλαδα.
Γιαυτο που ειπες οτι ειναι λογικες οι τιμες στα nd, ναι δεν διαφωνω.Μια χαρα ειναι πχ στα 25κ, περιππου τοσο ειχε και το mid nc.Aπλα οπως εγραψα και σε προηγουμενο σχολιο μου, κατα την γνωμη μου εχει κανει γκαφα η νεα Mazda G.R. που δεν δινει την δυνατοτητα επιλογης RF βασικης εκδοσης με υφασματινα καθισματα.
 H διαφορα βασικης με απλη οροφη - βασικης RF ειναι στα 7250€.Ειναι μεγαλη η διαφορα.Δεν λεω οτι ειναι παραλογη η τιμη στα 32250, απλα σε υποχρεωνει σε εκδοση με δερματινα κλπ.
Τους ζητησα να ρωτησουν μηπως γινεται να γινει παραγγελια, απο οσο μου ειπαν μερικες μερες μετα , εστειλαν email στο εργοστασιο και η απαντηση που πηραν ηταν αρνητικη, οτι ερχονται μονο οι 2 εκδοσεις στα 1.5 που συμφωνηθηκαν απο την αρχη.


June 29, 2019, 09:28:14 PMReply #5

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #5 on: June 29, 2019, 09:28:14 PM »
Κοίτα να δεις είναι αρχή ακόμα, σε λίγο καιρό ισως μπορούν να γίνουν παραγγελίες. Πάντως θέλει υπομονή ακόμα για να δούμε πως θα λειτουργήσει το νέο δίκτυο της Mazda, κάτι που ισχύει για όλα τα μοντέλα και οχι μόνο για το ΜΧ.
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

June 30, 2019, 02:14:34 AMReply #6

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #6 on: June 30, 2019, 02:14:34 AM »
Παραγγελιες γινονται και τωρα.Εννοουσα οτι ζητησα απο την Μazda Ελλαδας να ρωτησουν αν γινεται παραγγελια RF απλης εκδοσης για να κρατηθει χαμηλα η τιμη,  αυτη δηλαδη που εχει και το roadster Nd ως βασικη, με υφασματινα καθισματα, απλο κλιματισμο.Αυτη η εκδοση https://nl.mazda.be/modellen/mazda-mx-5-rf/kies-uw-versie/
Και πηραν απαντηση απο το εργοστασιο οτι δεν γινεται.Και οτι στελνουν Ελλαδα μονο τις 2 εκδοσεις (attraction και revolution) που εχουν συμφωνησει απο την αρχη της συνεργασιας, με δερματινα θερμαινομενα αυτ.κλιματισμο και καποια αλλα εξτρα.
3 μηνες χρονος παραδοσης για τα περισσοτερα χρωματα, 4 μηνες για το soul crystal red.
Τελως παντων υπομονη οπως ειπες, εγω περιμενω να δημοσιευσει η mazda φωτογραφιες απο τα μοντελα του 2020.
« Last Edit: June 30, 2019, 02:18:18 AM by dim-mx5 »

June 30, 2019, 01:50:35 PMReply #7

Offline gleft

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #7 on: June 30, 2019, 01:50:35 PM »
λογικα μετα το καινουριο μοτερ δε νομιζω το ΜΥ2020 να ειναι διαφορετικο απ το υπαρχον, πιστευω μονο στον εξοπλισμο θα υπαρχουν αλλαγες. οσον αφορα την παραδοση που λες, νομιζω οτι τα ΜΥ2020 ξεκινανε να βγαινουν απ το εργοστασιο οκτωβριο-νοεμβριο, οποτε αν ειναι να κανεις την κινηση περιμενε το τελος του ετους

July 01, 2019, 01:54:07 AMReply #8

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #8 on: July 01, 2019, 01:54:07 AM »
λογικα μετα το καινουριο μοτερ δε νομιζω το ΜΥ2020 να ειναι διαφορετικο απ το υπαρχον, πιστευω μονο στον εξοπλισμο θα υπαρχουν αλλαγες. οσον αφορα την παραδοση που λες, νομιζω οτι τα ΜΥ2020 ξεκινανε να βγαινουν απ το εργοστασιο οκτωβριο-νοεμβριο, οποτε αν ειναι να κανεις την κινηση περιμενε το τελος του ετους
Nαι και εγω νομιζω οτι καπου εκει Οκτωμβριο-Νοεμβριο ξεκινανε, οποτε λογικα συντομα, μαλλον καπου στο τελος καλοκαιριου, θα ανακοινωσει η mazda τι αλλαζει.Αν το αποφασισω εκει μεσα σκεφτομαι να κανω κινηση, αναμεσα Οκτωμβριο-Δεμεμβριο. Πιστευω θα το αποφασιζα πιο ευκολα αν εκανε ενα μικρο facelift, φαναρια προφυλακτηρες , αλλα οπως ειπες και εσυ ισως δεν κανει. Παντως απο οσο διαβαζω σε ξενα φορουμ για mx5 απο την μια γραφουν οτι μαλλον δεν θα αλλαξει κατι αφου ειναι πετυχημενη η σχεδιαση του και εχει παρει και βραβεια, και απο την αλλη βλεπω αλλα σχολια οτι λογω 100 χρονων της εταιριας ολο και καποια αλλαγη θα εχουν ετοιμασει, πχ ενα μικρο facelift εξωτερικα σε συνδυασμο με νεα χρωματα. Θα δειξει.
« Last Edit: July 01, 2019, 01:58:04 AM by dim-mx5 »

July 01, 2019, 07:46:10 PMReply #9

Offline gleft

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #9 on: July 01, 2019, 07:46:10 PM »
Nαι και εγω νομιζω οτι καπου εκει Οκτωμβριο-Νοεμβριο ξεκινανε, οποτε λογικα συντομα, μαλλον καπου στο τελος καλοκαιριου, θα ανακοινωσει η mazda τι αλλαζει.Αν το αποφασισω εκει μεσα σκεφτομαι να κανω κινηση, αναμεσα Οκτωμβριο-Δεμεμβριο. Πιστευω θα το αποφασιζα πιο ευκολα αν εκανε ενα μικρο facelift, φαναρια προφυλακτηρες , αλλα οπως ειπες και εσυ ισως δεν κανει. Παντως απο οσο διαβαζω σε ξενα φορουμ για mx5 απο την μια γραφουν οτι μαλλον δεν θα αλλαξει κατι αφου ειναι πετυχημενη η σχεδιαση του και εχει παρει και βραβεια, και απο την αλλη βλεπω αλλα σχολια οτι λογω 100 χρονων της εταιριας ολο και καποια αλλαγη θα εχουν ετοιμασει, πχ ενα μικρο facelift εξωτερικα σε συνδυασμο με νεα χρωματα. Θα δειξει.

ειχα δει καπου αλλα δε μπορω να τις ξαναβρω, κατι φωτο απο ενα δρομο κοντα στη φρανκφουρτη με ενα ΜΧ5 με καλυμμενο το μπροστα προφυλακτηρα, και ελεγαν οτι ισως αλλαξουν τα drl και προστεθουν καποιοι αισθητηρες (υπολογιζω ρανταρ για να ανεβει και η βαθμολογια στα κρας τεστς)

July 02, 2019, 09:26:17 PMReply #10

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #10 on: July 02, 2019, 09:26:17 PM »
« Last Edit: July 02, 2019, 09:31:08 PM by dim-mx5 »

July 02, 2019, 10:09:44 PMReply #11

Offline kantetom

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #11 on: July 02, 2019, 10:09:44 PM »
Στο παραπάνω link μόλις ανακάλυψα το nd πων ονείρων μου.
http://www.roadster.blog/2015/09/mazda-roadster-nr-a.html

Κατά τα άλλα το μόνο που έχω να συνεισφέρω στην κουβέντα είναι αν τελικά πας για μεταχειρισμένο, ψάξε λίγο τι παίζει με  χρονολογίες και revisions στα κιβώτια ταχυτήτων.

July 02, 2019, 10:22:19 PMReply #12

Offline gleft

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #12 on: July 02, 2019, 10:22:19 PM »
α να γεια σου. θυμαμαι οταν το ειχα δει στο φορουμ το συζηταγαμε με ενα φιλο που μενει στο bad homburg που σκεφτοταν κι αυτος να το παρει αλλα ακομα δεν εχει κανει την κινηση. δε ξερω αν εχεις σκεφτει και το toyobaru, αλλα εκανα ενα test drive την παρασκευη για ενα διωρο και μπορω να πω οτι το mazda μ΄αρεσει πιο πολυ - με εξαιρεση τα καθισματα και τα φρενα(brembo) που ειχε η συγκεκριμενη εκδοση που δοκιμασα.

July 02, 2019, 10:48:45 PMReply #13

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #13 on: July 02, 2019, 10:48:45 PM »
Στο παραπάνω link μόλις ανακάλυψα το nd πων ονείρων μου.
http://www.roadster.blog/2015/09/mazda-roadster-nr-a.html

Κατά τα άλλα το μόνο που έχω να συνεισφέρω στην κουβέντα είναι αν τελικά πας για μεταχειρισμένο, ψάξε λίγο τι παίζει με  χρονολογίες και revisions στα κιβώτια ταχυτήτων.

Το εχω ξαναδιαβασει αυτο που λες, αλλα δεν πολυεδωσα σημασια, μου ειχε φανει ανακριβεια..Οποτε ισχυει ε? Ειχε ανακαλεσει η mazda?

July 02, 2019, 11:13:51 PMReply #14

Offline dim-mx5

Re: Aγορα mx-5 ND RF 1.5
« Reply #14 on: July 02, 2019, 11:13:51 PM »
α να γεια σου. θυμαμαι οταν το ειχα δει στο φορουμ το συζηταγαμε με ενα φιλο που μενει στο bad homburg που σκεφτοταν κι αυτος να το παρει αλλα ακομα δεν εχει κανει την κινηση. δε ξερω αν εχεις σκεφτει και το toyobaru, αλλα εκανα ενα test drive την παρασκευη για ενα διωρο και μπορω να πω οτι το mazda μ΄αρεσει πιο πολυ - με εξαιρεση τα καθισματα και τα φρενα(brembo) που ειχε η συγκεκριμενη εκδοση που δοκιμασα.
Δεν το εχω σκεφτει σοβαρα, αφου δεν με παιρνει για συντηρηση διλιτρου.Και ηδη τα 33.000 που φτανει το 1.5 RF ειναι πολλα για μενα αν παω σε κανουργιο, απλα το σκεφτομαι και λιγο πρακτικα, αφου λεω οκ αν καταληξω σε καινουργιο θα δωσω κατι παραπανω (πολυ παραπανω μαλλον 7.000+) ομως  απο την μια δεν θα εχω το αγχος της οροφης, απο την αλλη μου αρεσει πολυ το σχημα του RF, εχει καλα εξτρα στην βασικη τιμη, και επιπλεον νομιζω θα εχει και χαμηλο κοστος συντηρησης καυσιμα κτλ το 1.5 σε σχεση με διλιτρα.

Ως εναλλακτικες ειχα σκεφτει παλι RF 1500 αλλα μεταχειρισμενο..Και για πιο λιγο κοστος καποια NC που μου αρεσαν πχ το μπλε 20th anniversary  η εκδοσεις roadster coupe facelift 1.8  μετα το 2010.Ξενερωσα αρκετα ομως,πχ κοιταξα μηπως και προχωρησω με καποιο απο τα 2 μπλε anniversary που ειναι στο car, η μια αγγελια αναφερει ανακριβειες και περα του τηλεφωνηματος δεν ξαναμπηκα καν στον κοπο να ασχοληθω( γραφει 0 χιλιομετρα , στο τηλ.μου ειπε 3.000 κμ και λευκο βιβλιο σερβις, δηλαδη δεν εχει γραφτει αυτο των 1000 κμ..Και σε ερωτηση μου πως γινεται να ειναι 2014 μοντελο αφου τα anniversary κατασκευαστηκαν 2010, δεν ηξερε τι να μου απαντησει.Και στην αγγελια τοσα χρονια στο car γραφει οτι ειναι συλλεκτης.
Το αλλο που εχει 34.000 κμ, το ειδα απο κοντα , εχει αλλαξει 2 ιδιοκτητες ( γυναικες και οι 2 συμφωνα με το καταστημα που το πουλαει.Ο ιδιοκτητης του καταστηματος επεμενε οτι δεν ειναι εισαγωγης, ελεγχος λεει δεκτος οπου θελω, οταν τον ρωτησα αφου δεν ειναι εισαγωγης πως γινεται να ειναι 2013 και οχι 2010 που ηταν το ετος κατασκευης των 2000 μοναδων της εκδοσης, και αυτος δεν ηξερε τι να μου απαντησει.
« Last Edit: July 02, 2019, 11:17:23 PM by dim-mx5 »