Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση  (Read 18129 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

November 18, 2008, 03:45:50 PM

Offline Giorgos

Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« on: November 18, 2008, 03:45:50 PM »
Ήδη κάποιοι από εμάς έχουν αγοράσει καινούργιο mx-5 από ανεξάρτητο εισαγωγέα στην Ελλάδα (http://www.carmodels.gr/carcomp.php?cat=21) με σημαντική έκπτωση σε σχέση με την επίσημη αντιπροσωπεία, ενώ απολαμβάνουν κι επιπλέον εξοπλισμό (TCS, DSC, δερμάτινο σαλόνι κτλ). Τα αυτοκίνητα αγοράζονται από Γερμανία, έρχονται στην Ελλάδα, εκτελωνίζονται κανονικά και μπαίνουν ελληνικές πινακίδες, ενώ η τριετής πανευρωπαϊκή εργοστασιακή τους εγγύηση ισχύει κανονικά στην Ελλάδα.

Όσοι έχουν αγοράσει από το συγκεκριμένο έμπορο, ας μας πουν χρονολογία, τιμή αγοράς (ή/και τιμή έκπτωσης) κι εξοπλισμό που είχε το αυτοκίνητό τους.
« Last Edit: December 07, 2008, 11:42:14 AM by Giorgos »

November 18, 2008, 08:00:22 PMReply #1

Offline J053F

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #1 on: November 18, 2008, 08:00:22 PM »
Να κάνω πρώτος την αρχή;

Το αμάξι μου το πήρα το 06/2007 από την εν λόγω επιχείρηση.
Το θέμα έψαξα πριν καταλήξω εκεί, γι' αυτό ας μου επιτραπεί μια μικρή εισαγωγή.
Πρώτη σοβαρή επαφή για το αμάξι είχα στην Στακορ στη Λ. Κηφισίας, έναντι του Υγεία. Ο πωλητής δε θα έλεγα πως ήταν το πρότυπο του ανθρώπου που ενδιαφέρεται να πουλήσει. Δε ξέρω αν όλοι τους έχουν την ιδέα "το αμάξι πουλιέται από μόνο του". Τέσπα, με πλησίασε, μιλήσαμε πολύ λίγο -τυπικά πράγματα- και αμέσως το τεφτέρι το έβγαλε έξω για να γράψει την παραγγελία. Καμία έκπτωση, καμία ιδιαίτερη ευκολία ανάλογα με τον τρόπο πληρωμής, προκαταβολή 3Κ€ για να κλείσουμε το αμάξι και αποπληρωμή τουλάχιστον 10 ημέρες προ της παραλαβής προκειμένου να εκτελωνιστεί -αν θυμάμαι καλά- και να ετοιμαστεί ο φάκελος (αυτά επειδή του είχα πει πως θα πληρώσω cash). Τα εξτρά προβολάκια ομίχλης (με ενδιέφερε το 1.8 MID) μου τα χρέωνε κάπου 700 με 800 € (μιλάω ΠΟΛΥ σοβαρά, δυστυχώς δεν έχω κρατήσει το χαρτί της προσφοράς που μου είχε κάνει), και φυσικά το μεταλλικό στην τιμή που έδινε και η σελίδα της Mazda.
Μερικές ημέρες αργότερα επισκεφτηκα την Mazda Καλογρίτσας. Λυπάμαι που το λεω αλλά πραγματικά η κατάσταση δεν ήταν σημαντικά διαφορετική. Αφού περιεργαζόμουν για σχεδόν 3/4 της ώρας ένα winning blue που είχαν στη βιτρίνα με ρώτησε κάποιος πωλητής αν χρειάζομαι κάποια βοήθεια. Σε πολύ σβέλτη κουβέντα μου μαζί του, κατάλαβα πως σε ότι αφορά στο οικονομικό, τα πράγματα ήταν όπως μου είχαν πει και στη Στακορ με τη μόνη διαφορά πως εδώ μου έβαζαν τα ομίχλης με περίπου 500€ (ποτέ δεν κατάλαβα που οφείλονταν η διαφορά).

Ψάχνοντας σε fora για μαρτυρίες και εμπειρίες από αντιπροσωπείες (δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου άλλο αυτοκίνητο πλην Renault) ανακάλυψα μια μαρτυρία του Κωσταντίνου (thanx again m8), για τον έμπορο απ' όπου πήρε το δικό του NC και τις παροχές που είχε. Ανταλλάξαμε κάποια ηλεκτρονικά μηνύματα και αποφάσισα με τη πρώτη ευκαιρία να περάσω από την Carmodels.
Δεδομένου ότι ετοιμαζόμουν -όπως όλοι μας- να δαπανήσω ένα σεβαστό ποσό, ήμουν εξ' αρχής πολύ δύσπιστος.
Ανηφορίζοντας ένα βράδυ τη Λ. Αθηνών, πέρασα από την Carmodels. Η ώρα ήταν περασμένες 21.00 και πέτυχα το Γιώργο (Μπούτση) να κλείνει. Παρά το προχωρημένο της ώρας, άνοιξε, μπήκαμε μέσα, καθίσαμε, κεφάτος, αναλυτικότατος, πλήρως ενημερωμένος και με διάθεση να εξηγήσει τα πάντα. Σαν καταναλωτή με είχε κερδίσει / πείσει.
Έκανα μια ακόμα επίσκεψη για να "επιβεβαιώσω" κατά κάποιο τρόπο την αρχική καλή εικόνα που είχα σχηματίσει για το άτομό του, πριν προχωρήσω εν τέλει στην παραγγελία μου. Προκαταβολή δε μου ζητήθηκε, ωστόσο έδωσα κάποια χρήματα με δική μου θέληση. Τα ομίχλης που ζήτησα τα χρεώθηκα 280€ (ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του για το πόσο χρεώνονται κάποια πράγματα στην Ελλάδα), ενώ σαν "δώρα", δεν επιβαρύνθηκα πινακίδες και τέλη.
Το αυτοκίνητο μου παραδόθηκε εντός του διαστήματος που μου είχαν μιλήσει από την Carmodels.

Σημειώστε δε αυτό: Επειδή εξακολουθούσα να έχω τις ανησυχίες μου καθότι το αμάξι θα έρχονταν από Γερμανία, ζήτησα από το Γ Μπούτση να μου δώσει τηλεφωνικά μόλις ήταν διαθέσιμος- τον αριθμό VIN του αυτοκινήτου, προκειμένου να διασταυρώσω μέσω της ΕΛΜΑ πως προέρχεται από τη Γερμανική αγορά. Όντως μόλις ελάχιστες ημέρες από την παραγγελία, δέχτηκα τηλεφώνημα για τον αριθμό VIN...

Σε ότι αφορά την εγγύηση: Αχρείαστη να είναι! Ο Γιώργος τα έγραψε πολύ σωστά.
Δεν θέλω να εκλάβει κανένας ως διαφήμιση την παραπάνω εμπειρία μου. Είναι όμως πέρα για πέρα αληθινή.

November 18, 2008, 08:29:47 PMReply #2

Offline Konstantinos

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #2 on: November 18, 2008, 08:29:47 PM »
Εγώ έχω την τιμητική  να κατέχω από τα πρώτα NC που έδωσε ο παραεισαγωγέας !  ;D Τότε ήταν γνωστός για τα Rx8 που έφερνε!Το ρίσκο ήταν μεγάλο, αλλά η μικρή προκαταβολή και τα πολλά έξτρα που ως promotion μου έκανε τότε ήταν το δέλεαρ! Ωστόσο, όλα λειτουργούν νορμάλ σε θέματα αξιοπιστίας και εγγύησης! Τα δώρα ήταν: DSC/TC, δερμάτινα θερμαινόμενα, χρωμιωμένα roll bars, συναγερμό, πατάκια και προβολείς ομίχλης!Ουκ ολίγα! Από ότι θυμάμαι είχε δύο στο μαγαζί , ένα μαυράκι και ένα λευκό από Γερμανία στις τότε εκδόσεις Black & White (απλά τα έξτρα ήταν προβολείς και roll bars)! Είχα πάει να κλείσω ένα Audi TT του 2000 με 60.000χλμ και full extra, αλλά μια βόλτα με το Miata με οδηγό τον παραεισαγωγέα με έπεισε ότι....άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα του...Mx-5! Και αυθημερόν άλλαξα παραγγελία και δεν το μετάνιωσα ποτέ ;)
🔰 2007 Mazda Mx-5 1.8 NC1 Roadster
☘️2012 Alfa Romeo Giulietta 940 1.4TB

November 19, 2008, 01:45:41 AMReply #3

Offline Giorgos

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #3 on: November 19, 2008, 01:45:41 AM »
Έτσι όπως τα λέτε παιδιά, ξέρουμε από που θα ψωνίσουμε το ND  ;D ;D

November 20, 2008, 05:17:10 PMReply #4

Offline Dionisis

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #4 on: November 20, 2008, 05:17:10 PM »
Να πω και 'γω δυο λόγια με τη σειρά μου......Απέκτησα από το συγκεκριμένο παραεισαγωγέα το μουχου μου!!!!Πρόκειται για μοντέλο του 08 1.8 σε μαύρο χρώμα και είναι το αντίστοιχο ελληνικό mid +DSC στη τιμη των 21.990 ευρώ.Δηλαδή είχα κέρδος 2000 ευρώ εαν το αγόραζα από την εδώ mazda.....
NC 2.0 Niseko Sunlight Silver

November 20, 2008, 05:23:46 PMReply #5

Offline Liakos

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #5 on: November 20, 2008, 05:23:46 PM »
Ναι βρε Διονυση μου...μονο που εσενα σου δωσανε το αργο 1.8  :D :D :D
Λοιπον περα απο την πλακα, ο συγκεκριμενος παραεισαγωγεας προσφερει το ιδιο προιον, με γερμανικα specs, σε καλυτερη τιμη απ'τους επισημους εμπορους.Προσωπικα αν ενδιαφερομουν να αγορασω καινουριο miata αυτη τη στιγμη και αν ξεπερνουσα τη "επιφυλαξη" μου για την πανευρωπαικη εγγυηση, σιγουρα θα του εκανα μια επισκεψη....

MyMx5:
1.8 Copper Red NC High

-Tochigi Fuji LSD,4.778 FGR
-ΒC Racing BR type RS coilovers,Cosmo RX8 sways
-CCR rollbar,IL PPF brace
-GW 4-1 Headers,GW Street Single,Mazdaspeed CAI
-RX7 FD 16x8,Hankook RS2 225/50/16
-Hawk HP+, Stoptech SS lines


November 20, 2008, 05:28:05 PMReply #6

Offline djkostas20

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #6 on: November 20, 2008, 05:28:05 PM »
 :P :P :P :P ναι δυστυχώς του φέρανε το αργό....χαχαχαχαχαχα

Επείδη είμαι και στο φορθμ του ρχ8, όλοι λένε τα καλύτερα λόγια για τον συγκεκριμένο και κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα ούτε με την αξιοπιστία ούτε με την εγγύηση αφού έτσι κ αλλιώς την επικυρώνει και η Mazda Hellas!!! Οπότε νομίζω αξίζει σίγουρα κάτι παραπάνω από μία επίσκεψη!!!
Konstantinos, Patra

November 20, 2008, 07:05:28 PMReply #7

Offline Giorgos

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #7 on: November 20, 2008, 07:05:28 PM »
Να πω και 'γω δυο λόγια με τη σειρά μου......Απέκτησα από το συγκεκριμένο παραεισαγωγέα το μουχου μου!!!!Πρόκειται για μοντέλο του 08 1.8 σε μαύρο χρώμα και είναι το αντίστοιχο ελληνικό mid +DSC στη τιμη των 21.990 ευρώ.Δηλαδή είχα κέρδος 2000 ευρώ εαν το αγόραζα από την εδώ mazda.....

Το σημαντικότερο όλων είναι η προσθήκη των αγγέλων (DSC + TCS) που μου έχουν χρειαστεί πάρα πολλές φορές, ειδικά στο βρεγμένο. H ευρωπαϊκή ένωση από 1/1/2012 έχει υποχρεώσει όλα τα καινούργια αυτοκίνητα να βγαίνουν υποχρεωτικά με standard το esp. Η εγγύηση του αυτοκινήτου ισχύει κανονικά, η τιμή είναι 10% χαμηλότερη, τα DSC και TCS ούτε προαιρετικά μπορεί να βάλει κάποιος σε 1.8 της ελληνικής αντιπροσωπείας, οπότε για μένα η απόφαση από που θα αγόραζα πάλι, είναι προφανής.

November 25, 2008, 11:08:29 AMReply #8

Offline spoumi

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #8 on: November 25, 2008, 11:08:29 AM »
Να πω και 'γω δυο λόγια με τη σειρά μου......Απέκτησα από το συγκεκριμένο παραεισαγωγέα το μουχου μου!!!!Πρόκειται για μοντέλο του 08 1.8 σε μαύρο χρώμα και είναι το αντίστοιχο ελληνικό mid +DSC στη τιμη των 21.990 ευρώ.Δηλαδή είχα κέρδος 2000 ευρώ εαν το αγόραζα από την εδώ mazda.....

Το σημαντικότερο όλων είναι η προσθήκη των αγγέλων (DSC + TCS) που μου έχουν χρειαστεί πάρα πολλές φορές, ειδικά στο βρεγμένο. H ευρωπαϊκή ένωση από 1/1/2012 έχει υποχρεώσει όλα τα καινούργια αυτοκίνητα να βγαίνουν υποχρεωτικά με standard το esp. Η εγγύηση του αυτοκινήτου ισχύει κανονικά, η τιμή είναι 10% χαμηλότερη, τα DSC και TCS ούτε προαιρετικά μπορεί να βάλει κάποιος σε 1.8 της ελληνικής αντιπροσωπείας, οπότε για μένα η απόφαση από που θα αγόραζα πάλι, είναι προφανής.

εγω'που δν έχω dsc κτλ είχα βρει έναν τυπο (powervhips) που μου εγκαθιστούσε κάτι παρόμοιο αλλά μου ζητούσε 900 με 1200 ευρώ.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

November 25, 2008, 11:18:23 AMReply #9

Offline Theo

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #9 on: November 25, 2008, 11:18:23 AM »
Πολλα τα λεφτα..δεν νομιζω οτι αξιζει...
My-ex-Mx5: 
NC 1.8lt. High | Galaxy Grey
MazdaSpeed CAI
IL Motorsports 4-1 Header
Goodwin Racing Midpipe
Cusco Type-RS 1.5 Way LSD
FGR 4.44
Tein Street Basis Z Coilovers
RX8 Sway Bars
Custom Rollbar
RX7 FD wheels skatouli custom color

November 25, 2008, 11:21:46 AMReply #10

Offline spoumi

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #10 on: November 25, 2008, 11:21:46 AM »
Πολλα τα λεφτα..δεν νομιζω οτι αξιζει...

αυτό ακριβώς είπα και εγώ...
προτιμώ μπλοκέ ή κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά.
απλά υπάρχει και η δυνατότητα σε κάποιον που θέλει και δν έχει.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

November 25, 2008, 11:39:07 AMReply #11

Offline VasmaV

  • Administrator
  • ******
  • Posts: 3299
  • Total likes: 392
  • Gender: Male
  • '100% of the shots you don't take, don't go in' WG
    • my cardomain
Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #11 on: November 25, 2008, 11:39:07 AM »
αν και offtopic, guys προσοχή σε μια τέτοια μετατροπή. Ο τρόπος λειτουργίας του DSC μπορεί να σε σώσει αλλά και να σε σκοτώσει....
Δεν νομίζω ότι θα εμπιστευόμουν κάποιον 3rd party supplier να το βάλει στο αυτοκίνητο μου
(Sorry, but you are not allowed to access the gallery)
myex -> MX-5 NC 1.8 SVP R.E.M.
Tochigi-Fuji LSD & FGR 4.44
MAZDASPEED Stabilizer Kit
MAZDASPEED Sport Springs (Jap-Spec)
Koni ADJUSTABLE Sport Shocks
Racing Beat Header, RSport GW Midpipe
Rota Fighter 16x7 ET40 6.4Kgrs
Goodyear EfficientGrip Performance
Front&Rear Airdam Skirts, MS Sideskirts

Topless is always better...

November 25, 2008, 12:24:01 PMReply #12

Offline spoumi

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #12 on: November 25, 2008, 12:24:01 PM »
αν και offtopic, guys προσοχή σε μια τέτοια μετατροπή. Ο τρόπος λειτουργίας του DSC μπορεί να σε σώσει αλλά και να σε σκοτώσει....
Δεν νομίζω ότι θα εμπιστευόμουν κάποιον 3rd party supplier να το βάλει στο αυτοκίνητο μου


εγω απλα πηγα και ρωτησα τιμή επειδή είναι κοντα μου http://powerchips.gr/
αλλά ο τύπος πρέπει να ξέρει τι κάνει.Καθε φορά βλεπω αμαξάρες απέξω και πολλες φορες αμαξια που δν εχουν καλα καλα κυκλοφορησει.
οχι οτι αυτό είναι κριτήριο.
αρκετα offtopic βγηκαμε νομιζω :-X :-X :-X
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

December 05, 2008, 05:06:04 PMReply #13

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #13 on: December 05, 2008, 05:06:04 PM »
Tωρα θα βγω πολυ OffTopic αλλα θελω να το αναφερω μιας και μιλαμε για τον συγκεκριμενο εμπορο.
Θα ειναι και ο πρωτος που θα φερει στην Ελλαδα Nissan GT-R αφου ηδη εχουν ξεκινησει η παραγγελιες στο εξωτερικο αλλα στην Ελλαδα "δεν".
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

December 06, 2008, 10:01:43 PMReply #14

Offline elefas

Re: Αγορά καινούργιου mx-5 με έκπτωση
« Reply #14 on: December 06, 2008, 10:01:43 PM »
Και γω το δικό μου niseko rc από τον συγκεκριμένο έμπορο το πήρα. Στα 27k euro τιμή πολύ χαμηλότερη από το 1.8rc high της αντιπροσωπίας και με εξοπλισμό πολύ περισσότερο (ότι έχει το standard niseko δηλαδή το μόνο + της αντιπροσωπίας ήταν το bose ηχοσύστημα - αδιάφορο για εμένα).

Αν εξαιρέσουμε το σπάσιμο νεύρων (2+ μήνες αναμονή και μέχρι την τελευταία στιγμή να μην έχω πληροφόρηση για την κατάσταση της παραγγελίας), θεωρώ ότι για εμένα ήταν η καλύτερη επιλογή την περίοδο που το αγόρασα (πριν 4-5 μήνες).