Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;  (Read 20018 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

April 29, 2020, 09:49:17 AMReply #75

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Αυτό που λέει ο Νίκος... Παιχνίδι με παιχνίδι.
Καλά το να πάρεις λέβητα με πολλά άλογα, η αλλιώς BMW, προφανώς δεν είναι του στυλ μου! Αλλά γενικά αν βάλουμε και τον παράγοντα οικονομικές μετακινήσεις και οικογένεια, τα σούπερ μίνι και τα ηλεκτρικά είναι έξυπνες επιλογές!

To Hondaki είναι πισωκίνητο, just in case! Μήπως σε ενδιαφέρει το λέω!

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 29, 2020, 09:50:45 AMReply #76

Offline dimsabas

Οι δρόμοι έχουν πρόσφυση ή είναι γυαλί, όπως στην Ελλάδα; Τα όρια τηρούνται ή είναι όπως στην Ελλάδα; Αν και στις δύο ερωτήσεις, η απάντηση είναι στο πρώτο σκέλος, δε βλέπω τι θα σου προσφέρει ένα υπερόπλο όπως αυτά που ανέφερες.
Το Miata είχε το φοβερό προσόν ότι σε ευχαριστούσε και με χαμηλή ταχύτητα. Κατεβάζεις την κουκούλα, κάνεις μια σωστή αλλαγή στο σούπερ σασμάν.

April 29, 2020, 10:18:22 AMReply #77

Offline Nitroking

Αυτό που λέει ο Νίκος... Παιχνίδι με παιχνίδι.
Καλά το να πάρεις λέβητα με πολλά άλογα, η αλλιώς BMW, προφανώς δεν είναι του στυλ μου!

Ειμαι μαζι σου ρε φιλε αλλα σκεψου οτι 3 γυναικες τα Χριστουγεννα που πηγα διακοπες με το XC60 μου το ΕΣΚΑΣΑΝ! Πηγαμε 2 αμαξια και στο XC ημασταν 2 ατομα.. Ολο το αλλο ηταν γεματο, ειχα και στα πισω καθισματα πραγματα και αληθεια μια μερα που θα πετυχεις ενα στο δρομο δες τι χωρο εχει απο τις μπροστινες θεσεις μεχρι τον πισω προφυλακτηρα..

Κακα τα ψεματα, ειδικα αν εχεις παιδια θες χωρους.. Σκυλι να εχεις θες ενα σακβουαγιαζ για παρτη του μονο αν φυγεις για μια βδομαδα, τροφες, παιχνιδια και μαλακιες..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..

April 29, 2020, 10:25:59 AMReply #78

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Μα δεν είπα κάτι διαφορετικό ρε Νίκο, χώρο θες, όχι άλογα! Τα άλογα στο παιχνίδι!

Πάντως όλα είναι και θέμα εκπαίδευσης. Βλέπω φίλους με 2 παιδιά και δεν τους φτάνει ένα Merc B Class και άλλον με παιδι και σκυλί να θέλουν και μπαγκαζιερα συρόμενη. Από την άλλη όμως έχω και παράδειγμα, που μέσα σε καινούργιο Jimny βάζουν παιδί και σκυλί με το καρότσι από πάνω και όλα καλά (παρότι έχουν και την επιλογή να χρησιμοποιήσουν και μεγαλύτερο αμάξι.)

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 29, 2020, 01:06:35 PMReply #79

Offline kantetom

Και εγώ είμαι της άποψης ότι πιο πολύ τα χαίρεσαι και δεν τα βαριέσαι αν έχεις το κατάληλο αμάξι για την κατάληλη περίσταση. Όπως δεν πας να κανείς εγχείρηση με τσεκούρι, έτσι δεν κόβεις και δέντρα με νυστέρι.  :P
Για αυτό από την μια με ψήνει κάτι παλιό για το feedback και το μέγεθος από την άλλη θα ήθελα και κάτι πιο καινούργιο. Στα ηλεκτρικά με ψήνει το ότι είναι αθόρυβα και δεν σε περνει χαμπάρι κανείς. Αλλά είναι βαριά...το honda e είναι 1513 κιλά και το i3s είναι 1345. Τα bmw δεν σκουριάζουν αλλά αν χρειαστείς επισκευή στο carbon τον ήπιες.

Οι δρόμοι έχουν πρόσφυση και τα όρια τηρούνται αλλά συνήθως σε μεγαλύτερους δρόμους ή στο κέντρο. Οι δρόμοι που το πιέζω είναι συνήθως μικροί δρόμοι ανάμεσα σε χωράφια και δάση οπότε εκεί δεν υπάρχει τίποτα. 







Από τους οποίους θα περάσω μια βόλτα όταν πηγαίνω στο μίνι μάρκετ που είναι στα 200 μέτρα  :guns:



Έχοντας υπόψιν ότι  το 1.5 nd είναι ένα 10.000 παραπάνω από ότι ένα 2.0 nd μεταχειρισμένο, πιστεύω ένα 1.5 nd με ohlins και ένα os giken θα είναι ότι πρέπει. Από την άλλη ένα τετραθέσιο θα το χρησιμοποιώ πιο συχνά.

April 29, 2020, 01:14:01 PMReply #80

Offline option-D

Ιδανικά για M3 E90 4 door σε βλέπω.
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

April 29, 2020, 03:07:44 PMReply #81

Offline mx5silver

ωωωωω  παει η γρια!!!  :'(

δεν πειραζει θωμα, παμε για καλυτερα!
αφου αντεχεις οικονομικα, παρε ένα nd 1.5 μεταχειρισμενο, ριχτου και τις ohlins - μπλοκε  να το ευχαριστηθείς στην εξοχη :good:

αλλιως παρε κανε χρεπακι τρικυλινδρο τετραθεσιο να το χρησημοποιεις κάθε μερα.....
δηλαδή yaris gr4  :guns:  :guns:



« Last Edit: April 29, 2020, 03:10:55 PM by mx5silver »

April 29, 2020, 04:05:48 PMReply #82

Offline kantetom

Ωραίο τα m3 και υπάρχουν και χειροκίνητα αλλά τα περισσότερα είναι αυτόματα 10ετιας και ξεκινάνε από 70 όταν αγοράζεις 1ετους giulia veloce από 40.
Είναι και 1650 κιλά. Το περίμενα ελαφρύτερο.

Το GR yaris τα σπάει αλλά δεν θελω να ξέρω ποσό θα κάνει εδώ. Το βάζουμε στην άκρη για  τα μεταχειρισμένα search του μέλλοντος. Ίσως πέσουν οι τιμές των grmn όταν βγει το gr αλλά αμφιβάλω.

Τώρα κοίταζα ένα 1300 rallye και ένα δίχρονο rs250 με συνολικό μπάτζετ 2500. Αλλά σε 6 εβδομάδες ελπίζω να ξεκινάω οδικώς για Ελλάδα όποτε έκλεισα τον browser. :llol:

April 29, 2020, 04:16:27 PMReply #83

Offline option-D

Αν είναι για δίχρονο street άσε τα aprilia για κανένα σκουτεράκι. Honda NSR μόνο (αν βρεις και με rothmans livery, μιλάμε για όνειρο) .
Είχα NSR250, DT200, έχω ακόμα TDR250 και για ένα φεγγάρι πέρασε από τα χέρια μου ένα CR125. Ωραίες εποχές  :(
H A R D C O R E ? 🤘  S U B S C R I B E

"Speed isn't everything, you gotta look cool on the touge too"

April 29, 2020, 06:06:00 PMReply #84

Offline kantetom

Χαχα άσε και εγώ θυμήθηκα τα νιάτα μου
NSR και RGV έψαχνα και έπεσα στο aprilia