Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;  (Read 20016 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

December 07, 2019, 01:12:49 PMReply #60

Offline Nikos_d

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #60 on: December 07, 2019, 01:12:49 PM »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα σας. Μόλις φτιάξει ο καιρός θα βγάλω φωτογραφίες και θα ανεβάσω αγγελία πώλησης.
Πάρε miata για να έχεις πάντα νιάτα.

January 13, 2020, 05:52:54 PMReply #61

Offline psych0

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #61 on: January 13, 2020, 05:52:54 PM »
Ανοιξα αυτο το τοπικ πριν περιπου ενα χρονο. Να λοιπον πως ερχονται καμια φορα τα πραγματα. Λογω στραβης στην δουλεια, παπαλα το εταιρικο αυτοκινητο εδω και 2 μηνες με αγνωστο μελλον αν θα αντικατασταθει με αλλο εταιρικο. :(  και ενω ψαχνω το επομενο 'οικογενειακο' αυτοκινητο, το αποφασισα. Πηρα τις πινακιδες του miata μου την προηγουμενη εβδομαδα και αρχισα να το κυκλοφορω μετα απο τοσο καιρο! Παιδια η χαρα μου ΔΕΝ περιγραφεται!!!  :excited: 1η βολτα μετα το βενζιναδικο, 1ο κωλίδι και γυρισα σπιτι με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια!!!  :excited:  Απο αποψη κοστους ζορικα, γιατι θα πρεπει να αγορασω πλεον και καποιο αλλο να μας χωραει ολους, αλλα δεν ηθελα να βιαστω την αγορα. Το Σαββατο βολτα ανοιχτος. Μερικα πραγματα μετριουνται μονο σε απολαυση. Εσεις με καταλαβαινετε.

January 15, 2020, 10:42:57 AMReply #62

Offline arvani

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #62 on: January 15, 2020, 10:42:57 AM »
Μόλις το έδωσα το Mazdaki. Απίστευτα περίεργη αίσθηση μετά από 9+3 χρόνια συμβίωσης.
Δεν το αξιοποιούσα όμως και πλέον προτεραιότητα έχουν μπει άλλα πράγματα.
Προφανώς αν δεν ήταν το τέλος των 700 (το οποίο λογικά θα παραμείνει εκεί) δεν θα το έδινα...
Πάμε για άλλα!
Ελπίζω ο αγοραστής να μπει και στο Forum για να μείνει το αυτοκίνητο στην οικογένεια του mymx5.gr
Θα τον πριζώσω σίγουρα!
Used to have...

NC 2.0lt Sport

January 15, 2020, 12:27:43 PMReply #63

Offline steve

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #63 on: January 15, 2020, 12:27:43 PM »
Μόλις το έδωσα το Mazdaki. Απίστευτα περίεργη αίσθηση μετά από 9+3 χρόνια συμβίωσης.
Δεν το αξιοποιούσα όμως και πλέον προτεραιότητα έχουν μπει άλλα πράγματα.
Προφανώς αν δεν ήταν το τέλος των 700 (το οποίο λογικά θα παραμείνει εκεί) δεν θα το έδινα...
Πάμε για άλλα!
Ελπίζω ο αγοραστής να μπει και στο Forum για να μείνει το αυτοκίνητο στην οικογένεια του mymx5.gr
Θα τον πριζώσω σίγουρα!
μακάρι να επανέλθεις με nd!!

Στάλθηκε από το SM-A320FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mazda MX5 NC 2.0 SPORT

April 28, 2020, 01:39:56 AMReply #64

Offline kantetom

Τώρα με τον κορονοϊό σκεφτόμουν πόσο θα επηρεάσει την αγορά διθέσιων αυτοκινήτων 30 ετών, όλη αυτή η κατάσταση... Έτσι την Πέμπτη είπα να βάλω το miata να υπάρχει σαν αγγελία με την λογική ότι όλα είναι προς πώληση στην σωστή τιμή.
Την Παρασκευή με παίρνει ένας τύπος τηλέφωνο και κανονίζουμε το Σάββατο να έρθει να το δει. Έρχεται το πρωί ένας 60άρης με την γυναίκα του, το βλέπει, το κάνουν μια βόλτα, το ξανακοιτάει και μου κάνουν παζάρι 200 ευρώ και το αγόρασε στα 9.500 χωρίς το hardtop και τα χιονολάστιχα.

Από τότε ανάμικτα συναισθήματα. Από τη μια θα κατέβω Ελλάδα Ιούνιο με τέλη Αυγούστου οπότε το αμάξι θα καθόταν... ο δεύτερος γιος ξεκινάει παιδικό από Σεπτέμβρη οπότε θα πρέπει να πηγαίνουμε 3 προς την δουλειά και ο σπεκουλάτορας μέσα μου μου λέει ότι καλά έκανες και από Σεπτέμβρη γυρνάς και θα παίξουν ευκαιρίες... 

Από την άλλη με ρωτάει ο μεγάλος που είναι 3,5 "μπαμπά που είναι το μιάτα μας;" και δεν ξέρω πως να του το φέρω...


April 28, 2020, 07:43:37 AMReply #65

Offline topetwrx

Δύσκολες αποφάσεις! Εύχομαι να το αντικαταστήσεις σύντομα! Όσο για τον γιο σου σε καταλαβαίνω απόλυτα, μια και ο δικός μου 11χρονος, μόνο με την σκέψη ότι μπορεί να πουλήσω το impreza για τους ίδιους λόγους, φρικάρει!! Πες του ότι το πουλήσατε για να βρεις άλλο καλύτερο, σιγά-σιγά!

Με προβληματίζει ιδιαίτερα και εμένα η επόμενη μέρα, που έρχεται μετά από αυτόν τον κ@λοιό, η οποία δυστυχώς θα έχει πολλές αρνητικές (λίαν επιεικώς) συνέπειες στην οικονομία και φυσικά σε όλους μας!! Ας ευχηθούμε να είναι αντιμετωπίσιμη η κατάσταση!
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

April 28, 2020, 08:10:13 AMReply #66

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Θα μπορούσες πάντως να σκεφτείς και το σενάριο να έχεις ένα μόνο για την Ελλάδα... Βέβαια δεν θα το χαίρεσαι συνεχώς.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 28, 2020, 08:15:54 AMReply #67

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Δεν το περίμενα από σένα!

Αλλά κάτι θα έχεις στο μυαλό σου...
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

April 28, 2020, 10:11:36 AMReply #68

Offline matt21

Ω ρε φίλε το πράσινο brg ΝΑ για μένα είναι το ομορφότερο μιατα εβερ  :'( Από την άλλη πάντα μα πάντα family goes first.

Oτι σκέψεις και να γίνονται τώρα δεν επηρρεάζουν το παρελθόν παρά μόνο το μέλλον. Και στα επόμενα! Να μυριζόμαστε ND;  :angel:

Y.Γ. Το χαρντοπ τι χρώμα είναι είπαμε; Έτσι κι αλλιώς δεν θα κάνει στο ND  :tease:
On a given day, a given circumstance, you think you have a limit.

Emerald Mica NB 1999
- Swapped 1.8 vvti
- MS3 mini tuned by Nitroking + AEM 30-0300 wideband sensor
- AutoExe Ram Air Intake
- Toyota COPs - Walbro 255
- Lightweight Flywheel
- Tein Flex Z
- Tochigi Fuji LSD
- Mazdaspeed Exhaust Manifold + Autoexe 60mm exhaust + Magnaflow cat
- Enkei RPF1 15*8, Nankang NS2-R 205/50/15, Muteki Wheel Nuts

Il Motorsport Clear Side Repeaters, Custom RollBar, MazdaSpeed shiftknob, Shortshift, MazdaSpeed Strut Bar, RevLimiter Custom Gauges, Skid Nation Frame Rails

April 28, 2020, 11:10:40 PMReply #69

Offline kantetom

Ηλία ούτε εγώ το περίμενα...  Μέχρι πριν ένα μήνα, το πλάνο ήταν έρχομαι Ελλάδα και μόλις γυρίσω το χρησιμοποιώ όπου βρίσκω ευκαιρία. Σκέψου ότι μέχρι και 3.000 είχα βάλει στην άκρη για σινεμπλόκ και ohlins το οποίο θα το έκανα αρχες του 21 αν έβλεπα ότι το χρησιμοποιώ αρκετά και το κρατάω.

Βασικά δεν περίμενα να πουληθεί μέσω πανδημίας σε 36 ώρες.
 
Τώρα η φάση πάει, τα βάζω στην άκρη και ελπίζω να μην τα χρειαστώ επειδή δεν θα έχω δουλειά και ψάχνω τι θα πάρω μετά.

Για αντικαταστάτη κοιτάζω ότι να ναι αρκεί να προσφέρει οδηγική απόλαυση.
Αν πουλήσω το xc-60, ίσως πάω για κανένα gulia veloce, bmw 330-340 ή κανένα Tesla 3 στο οποίο με ψήνει ότι είναι αθόρυβο και δεν σε παίρνει κανείς χαμπάρι σε hooning αλλά με χαλάει η ποιότητα κατασκευής.
Αν κρατήσω το Volvo και πουλήσω το aygo, κοιτάζω για gt86, Megane rs, Clio rs, 208/308 gti, fiesta st, abarth 500, bmw i3s/Honda e/ mini electric για αθόρυβο hooning.
Η γυναίκα μου ψήνεται να πάρουμε ένα nd και να κρατήσουμε το xc-60 και το aygo, εγώ κοιτάω και τα nc με τα recaro, μετά σκέφτομαι αν είναι για τρίτο ας πάω για καμία μηχανή και κοιτάζω mv agusta, κάποια ducati, triumph, ktm/husqvarna. Μετά θυμάμαι τα κρύα που έχω φάει εδώ με μηχανές και κοιτάω πιο παλιά elise, παλιές 911 και παλιά alfa και lancia και μετά παρεκτρέπομαι και κοιτάζω παλιά mg και europa, asprit, elan. Μετά ξανά γυρνάω στα nc-nd και gt86.

Γιάννη Ελλάδα κατεβαίνω 5 εβδομαδες τον χρόνο όποτε δεν υπάρχει λογος. Άλλο που φέτος έχω paterniy leave και θα είναι το τελευταίο. Εκτός και άν πάρω κάτι για να το εκτελωνίσω Δανία.

Mat21 το χαρντοπ είναι μαύρο του 04. Το αγόρασα το 08 και είναι το μοναδικό πράγμα που κράτησα όταν πούλησα το nb-fl το 13. Επίσης είναι στην κοπενχαγη όποτε εδώ θα πουληθεί όσο το αγόρασα (600 €).

April 28, 2020, 11:44:44 PMReply #70

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Έχεις γούστο και μυαλό , οπότε ότι και αν πάρεις θα είναι  :giveheart:

Καλή συνέχεια και μην χάνεσαι.

Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

April 29, 2020, 12:03:31 AMReply #71

Offline kantetom

Όχι δεν παίζει αυτό και το 'κακό' με τα mx5 είναι ότι σε καλομαθαίνουν με ποιοτικά community και πληροφορία να κάτσεις να διαβάσεις όσο έχεις όρεξη. Δυστυχώς αυτό δύσκολα το βρίσκεις σε αλλά αμάξια.

Ευχαριστώ πολύ  :yeah:


April 29, 2020, 12:27:26 AMReply #72

Offline jSkyline

  • light speed
  • ********
  • Posts: 6854
  • Total likes: 1689
  • Gender: Male
  • Mess with the best, now get lost like the rest
Αν θυμάμαι καλά η από κοντά η κάπου μέσα στο φόρουμ, είχες πει ότι ο εκτελωνισμος από Ελλάδα δεν συμφέρει... Αν μπορείς προφανώς οι τιμές εδώ είναι σαφώς χαμηλότερες.

Από αυτά που έχεις γράψει παραπάνω ενδιαφέρον φαίνεται το Tesla, το τέλειο Hondaki και οι παλιές 911, τα υπόλοιπα είναι ίσως καλά, αλλά οχι κάτι το ιδιαίτερο (τελείως υποκειμενικό βέβαια). Άντε να πω και το 86αρι?! Καλά τα Pegeuot φαντάζομαι λόγο της ιστορίας που έχεις με τη μάρκα τα βάζεις στη λίστα, γιατί δε νομίζω πως έχουν σχέση με τα άλλα!

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΜyMX5
Type :
NB (FL 2001-2003)
Engine Size : 1600cc
Color : Brilliant Black
Engine Modifications : Completely Stock and nothing to expect for :)
Exterior - Interior :High Tan Interior, Il Motorsport Clear Side Repeaters , StyleBar, MS Look , Mazda Unplugged 16" Wheels, Pioneer 2DIN Audio

April 29, 2020, 02:50:31 AMReply #73

Offline kantetom

Σε μια βόλτα τα λέγαμε. Ο εκτελωνισμός είναι περίπου το 60% της αξίας του εδώ. Και πραγματικά είναι ανάλογα το αμάξι. Σε κάποια συμφέρει, σε αλλά όχι. Τα nc εδώ ξεκινάνε από τα 13.000 οπότε ο εκτελωνισμός πάει 8.000 και δεν συμφέρει.

Άνω των 35 ετών ο εκτελωνισμός σαν ιστορικό που το οδηγάς από Μάρτη μέχρι Νοέμβρη είναι πολύ πιο φθηνός και για τα ηλεκτρικά οι φόροι είναι πολλοί λίγοι οπότε ένα tesla 3 καινούργιο κάνει 49 όταν το 1.5 nd ξεκινάει από 59.

Τα peugeot είναι vfm μεταχειρισμένα. Το rallye είναι πλέον το daily της μάνας μου. Μοντέλο 98 το πήρα το 02 με 37.000 χλμ και πλέον πλησιάζει 350.000 (και πριν πει κανείς κάτι  :llol: με το εργοστασιακό μοτέρ και σασμαν είναι ακόμα). Τα καλύτερα 7.000 που έχω δώσει.

Το 308 με alcon φρένα, torsen, 1280 κιλά και 270 άλογα δεν βλέπω γιατί να είναι κακό. το 208 είναι 1160 κιλά και τα δύο είναι χειροκίνητα. Το gr yaris είναι πανάκριβο αλλά και αυτό 1.270 κιλά με 4κίνηση και 270 άλογα. Το gulia και τα bmw είναι βαριά και οδηγική απόλαυση και βάρος και αυτόματο δεν είναι αυτό που ψάχνω αλλά είναι πολλά τα άλογα και σε πισωκίνητο. Τα alfa και τα peugeot είναι φθηνά για αυτό που αγοράζεις.

Βέβαια δεν έχω οδηγήσει και κανένα προς το παρόν. Κουβέντα κάνουμε. Το σημαντικό είναι να σε ψήνει να το κανείς βόλτα χωρίς λόγο.

April 29, 2020, 07:50:17 AMReply #74

Offline Nitroking

Αλλωστε απο οτι καταλαβα θελεις χωρους.. Αν πουλησεις το XC60 δε θα βρεις αυτους τους χωρους ουτε στις bmw ουτε στο tesla.. Μαλλον το καλυτερο ειναι να αντικαταστησεις το παιχνιδι με παιχνιδι η να πας σε κατι με χωρους αλλα και πολλη δυναμη κτλ (Χ5Μ και τετοια)..
Where is knowledge there is power...

Tips:
-Αν προκειται να κανεις κατι, κανε το σωστα..
-Με τα ψεματα αμαξια δε φτιαχνονται..