Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;  (Read 20031 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

February 28, 2019, 01:18:00 PMReply #15

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #15 on: February 28, 2019, 01:18:00 PM »
Σε 20 χρόνια από τώρα αυτό το topic θα μετονομαστεί σε
"Miata και μπαρμπάδες"
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

February 28, 2019, 01:23:24 PMReply #16

Offline topetwrx

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #16 on: February 28, 2019, 01:23:24 PM »
Θα πρέπει να γίνονται και συναντήσεις για μπαμπάδες με τους γιους ή τις κόρες! Αυτό είναι το σωστό!! Θα δώσει νέα διάσταση στις Miatoσυναντήσεις και λίγη περισσότερη φασαρία φυσικά!!! ;D
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

February 28, 2019, 04:50:31 PMReply #17

Offline jijim

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #17 on: February 28, 2019, 04:50:31 PM »
Μετά από 20 χρόνια μηχανόβιας ζωής ήρθε στη ζωή μου ο γιός μου
Πούλησα τη μηχανή και πήρα το mx5. Θεώρησα ότι είναι ότι πιο κοντινό σε μηχανή (πισωκίνητο, ανοικτό)
Έκανα  λάθος ,δεν έχει σχέση με μηχανή!
9 χρόνια μετά αγόρασα ξανά μηχανή. (τα μισά κυβικά αλλά η αίσθηση παραμένει αναλλοίωτη )
Τώρα έχουμε με τη γυναίκα 1 οικογενειακό αυτοκίνητο 1 πισωκίνητο και 1 μηχανή
Δυστυχώς θα πρέπει να πουλήσω κάποιο, αλλά ακόμα δεν μπορώ να το πάρω απόφαση
Η λογική λέει να πουλήσω το μίχο αλλά... αλλά.... δεν...

Καλή συνέχεια και ότι και να αποφασίσεις,... θεώρησέ το ότι είναι το σωστό!

March 02, 2019, 08:59:28 PMReply #18

Offline Red_Mango

Η αληθεια ειναι οτι το εχεις πολλα χρονια και εχει γινει μελος της οικογενειας και αυτο.. :P
Αν το διωξεις θα σκαλωσεις λιγο,στανταρ διοτι το εχεις συνηθισει ακομα και να το βλεπεις απλα.
Αλλα,αν πουληθει,1ον θα ερθει ενα μικρο εισοδημα ,2ον μπορεις να προχωρησεις σε αγορα αλλου,καλη ωρα οταν το μικρουλι μεγαλωσει λιγο...!
Δεν υπαρχει οριο ηλικιας ενοειται!

March 03, 2019, 07:37:09 PMReply #19

Offline vagmann

...15 χρονια κατοχος miata και εχω πει θα το πουλησω 10-15 φορες,με την τελευταια πριν καμια 20ρια μερες...εκανα μια καλη βολτα μετα,και μου περασε η ορεξη για πωληση,για αλλη μια φορα,καθως θυμηθηκα πως  ειναι απο τα λιγα υλικα αγαθα που δινουν ανοθευτη ευχαριστηση,χωρις να σου ζητουν μια περιουσια για συντηρηση...
Αν τα χρηματα που σου ζηταει,κοβονται απο βασικες αναγκες του σπιτικου σου,σαφως και το δινεις,αν οχι keep riding... ;)

March 03, 2019, 08:15:20 PMReply #20

Offline panos_zip

Αγορά NC δεκέμβριο 2017, θετικό τεστ εγκυμωσύνης 4 μηνες μετά.
Στην οικογένεια υπάρχει ακομα ένα σειτσεντο, το οποίο θα αντικατασταθει με κατι πιο πρακτικο συντομα.
Υπαρχουν και μερικά μηχανακια βεβαια.

Έχω πει οτι θα κρατησω το μχ οσο με παιρνει οικονομικα. Δεν θελω να το δώσω, δεν το εχω χαρει ακομα. Αλλά με την πρώτη δυσκολία είναι το πρώτο που θα φυγει δυστυχώς.

« Last Edit: March 03, 2019, 08:17:31 PM by panos_zip »
Μέχρι τώρα...
2-wheels
Honda C50, Husqvarna WRE 125, Vespa 50s, Triumph Tiger 1050, Triumph Daytona 675

4-wheels
Alfa Romeo 33 1.7 16v, Alfa Romeo 156 1.6, Fiat Seicento 1.1, Hyundai i20 1.2, Mazda MX-5 NC 2.0 Sport

March 04, 2019, 04:26:41 PMReply #21

Offline racing nick

μπαμπας και γω πριν ενα μηνα για δευτερη φορα.εδω και 2.5 χρονια που ηρθε η κορη μου δεν υπαρχει μερα που να εχει περασει και να μη σκεφτω εστω και για μια φορα να δωσω το μιατα.οι λογοι καθαρα οικονομικοι αφου εχω ενα επαγγελματικο και ενα ιχ το οποιο το απεκτησα αφου εδωσα πριν 2.5 χρονια την μηχανη για να μπει παιδικο καθισματακι.καθε 15 μερες περιπου το μιατα παιρνει μπρος.με το που καθομαι στο bucket και κουμπωνω πρωτη σχεδον τα ξεχναω ολα.αρκει μια μικρη μισαωρη βολτα που θα ακουσω το εξτερναλ και θα κανω και 3-4 full lock για να μου χαρισει ενα χαμογελο που απλα δεν μπορει να περιγραφει προς τριτους.η σκεψη για πωληση πλεον εχει χαθει μεχρι την επομενη μερα που ξεκιναει η ρουτινα ξανα και η λογικη θα προσπαθησει να παρει την θεση πισω απο το συναισθημα της προηγουμενης.απλα ελπιζω να καταφερω να το κρατησω μηπως και περασουν τα δυσκολα και πλεον δεν θα περναει καν απ το μυαλο μου η ιδεα του αποχωρισμου.
 4 wheels transport  the body ...2 wheels transport the soul!!!

March 04, 2019, 04:32:30 PMReply #22

Offline anvas94

μπαμπας και γω πριν ενα μηνα για δευτερη φορα.εδω και 2.5 χρονια που ηρθε η κορη μου δεν υπαρχει μερα που να εχει περασει και να μη σκεφτω εστω και για μια φορα να δωσω το μιατα.οι λογοι καθαρα οικονομικοι αφου εχω ενα επαγγελματικο και ενα ιχ το οποιο το απεκτησα αφου εδωσα πριν 2.5 χρονια την μηχανη για να μπει παιδικο καθισματακι.καθε 15 μερες περιπου το μιατα παιρνει μπρος.με το που καθομαι στο bucket και κουμπωνω πρωτη σχεδον τα ξεχναω ολα.αρκει μια μικρη μισαωρη βολτα που θα ακουσω το εξτερναλ και θα κανω και 3-4 full lock για να μου χαρισει ενα χαμογελο που απλα δεν μπορει να περιγραφει προς τριτους.η σκεψη για πωληση πλεον εχει χαθει μεχρι την επομενη μερα που ξεκιναει η ρουτινα ξανα και η λογικη θα προσπαθησει να παρει την θεση πισω απο το συναισθημα της προηγουμενης.απλα ελπιζω να καταφερω να το κρατησω μηπως και περασουν τα δυσκολα και πλεον δεν θα περναει καν απ το μυαλο μου η ιδεα του αποχωρισμου.
Ναι σου ζήσει Νίκο μου! Τις Καλύτερες ευχές μου!
Θα κανονίσουμε να κάνουμε ποιο συχνά βολτες ( ακόμα καλύτερα τουρμποβολτες ) για να το κρατήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

March 04, 2019, 07:07:36 PMReply #23

Offline mx5silver

δεν ξερω ποσο αντεχεις χωρις να οδηγας το μχ5....
αν σε ικανοποιει όμως η ιδεα να το εχεις εστω και χωρις να το οδηγας(προσωρινα), τοτε απλα δωσε πινακίδες

για 7 χρονια ακινησίας εχω γλιτωσει 260χ7=1820 από τα σηματα και 350χ7=2450 από την ασφαλεια.
συνολο 4270 από τα παγια εξοδα του  και χωρις να εχει κουνηθεί μετρο.  γιατι αν ηταν σε κινηση και  βαζαμε βενζίνες, φθορες, και συντηρηση 7ετιας το νουμερο μπορει να ηταν σχεδον διπλασιο
είναι δηλαδη σαν να το ειχα πουλησει πριν 7 χρονια για 4270+  ευρα
οποτε τωρα το εχω πραγματικα τσαμπα. και δεν μου κοστιζει τιποτα που καθεται ακινητο και ειχει αποπληρωθεί από μονο του :llol:
 

March 04, 2019, 07:11:30 PMReply #24

Offline anvas94

Χαζή ερώτηση , αλλά μήπως βολευει εσείς που θέλετε να μετακινείτε αραιά και που το mx ή οποιοδήποτε όχημα να κάνετε ασφάλεια με τον μήνα ή με την ημέρα ;
Τα τέλη κυκλοφορίας προφανώς και δεν μπορούνε να Αποφευχθούν κάπως


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

March 04, 2019, 07:42:30 PMReply #25

Offline kostasmito

Δεν βολεύει μιας και η έλλειψη ασφάλισης συνεπάγεται υποχρεωτικά και κατάθεση πινακίδων. Θα πρέπει δηλαδή να τρέχεις στην ΔΟΥ όποτε θες να κινηθείς, πρακτικά αδύνατο για περιστασιακή χρήση και εφικτό μόνο για εποχική χρήση (πχ. κάποιος που το κινεί μόνο καλοκαίρι).

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

March 04, 2019, 11:16:41 PMReply #26

Offline anvas94

Δεν βολεύει μιας και η έλλειψη ασφάλισης συνεπάγεται υποχρεωτικά και κατάθεση πινακίδων. Θα πρέπει δηλαδή να τρέχεις στην ΔΟΥ όποτε θες να κινηθείς, πρακτικά αδύνατο για περιστασιακή χρήση και εφικτό μόνο για εποχική χρήση (πχ. κάποιος που το κινεί μόνο καλοκαίρι).
Ναι το ξέρω αυτό , απλά έλεγε μήπως έχει βρεθεί κάποια Χρυσή τομή Εφόσον έχουν βγει ασφάλεια μικρότερης διαρκείας. Κρίμα πάντως.


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

March 05, 2019, 12:00:49 AMReply #27

Offline panos2171

Χαζή ερώτηση , αλλά μήπως βολευει εσείς που θέλετε να μετακινείτε αραιά και που το mx ή οποιοδήποτε όχημα να κάνετε ασφάλεια με τον μήνα ή με την ημέρα ;
Τα τέλη κυκλοφορίας προφανώς και δεν μπορούνε να Αποφευχθούν κάπως


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nομίζω ότι γίνεται. Μπορείς να τις έχεις για Χ μήνες δηλαδή και να μην πληρώνεις τα ετήσια τέλη. Ιδανικά θα ήταν χρήση εξαμήνου (πληρώνεις τέλη για επιπλέον ένα μήνα) και αντίστοιχα εξάμηνη ασφάλιση. Βέβαια στην πράξη χοντρικά δεν κερδίζεις και πολλά. Το πρόβλημα είναι η τιμή της βενζίνης και αντίστοιχα η κατανάλωση του MX.
NBFL 2002 1.6L (midnight blue)
stock engine
15'' ENKEI (phoenix) wheels
MeisterR Sportive Coilovers

March 05, 2019, 04:42:36 PMReply #28

Offline lostheotre

Θα σου πρότεινα τα εξής (προσπαθώντας να με φανταστώ στη θέση σου - που δεν απέχει πολύ απο τη δικιά μου)

α) Θα πούλαγα τη μηχανή, σα δώρο μου προς τα παιδιά μου (αρα για να έχουν "περισσότερες πιθανότητες" να ζήσουν χαρούμενα). Βέβαια μην περιμένεις να καταλάβουν παρα μονο αν πάνε 28+

β)Θα ειχα ενεργό το miata 4-5 μήνες το χρόνο. (=> 1/3 των εξόδων)

γ)Θα έβαζα αέριο στο αμάξι ώστε να μπορώ να πάω καλοκαιρινά ταξίδια χωρίς να με απασχολεί το κόστος (με το σκεπτικό οτι θα ήθελα να το κρατήσω 5+ χρόνια - πάλι κανείς δεν ξέρει τι πραγματικά θα γίνει στο μέλλον)

δ)Θα προσπαθούσα να εξοικονομώ λεφτά απο την εταιρική βενζίνη ωστε να πληρώνω το αέριο/βενζίνη του miata. (κι ας εχω και λιγο "ζημια" γιατι το πετρέλαιο θα σου καίει πιο λιγο σε κόστος. Υπολογισε όμως περίπου οτι με το αεριο θα σου ειναι περίπου τα μισα λεφτα απο οσα καίει τώρα οπότε λογικά πρέπει να είναι "σχετικά κοντά" με το κόστος του πετρελαίου. Δεν ξέρω πως γεμίζεις το πετρέλαιο (αν ειναι με τιμολόγια η οχι κτλ - εσυ ξερεις τι πατεντα μπορεις να κάνεις και αν)

ε)Επειδή θα είναι μειωμένη η απόδοση του miata (καλό χρυσό το αέριο, αλλά στις επιταχύνσεις είναι σα φορτηγό...), οποτε θες να εκτονωθείς πατάς κουμπάκι και εχεις την παλιά απόδοση (και κοστος ...). Αν εξαιρέσεις επιταχύνσεις όμως θα είναι σαν να έχεις βενζίνη σε απόδοση

 :gl:

March 05, 2019, 04:57:23 PMReply #29

Offline spoumi

Θεωρώ ότι από τη στιγμή που θα κάνει μειωμένη χρήση δεν υπάρχει λόγος να βάλει αέριο στο αυτοκίνητο.
Θα προσθέσει βάρος και θα κάνει μια μετατροπή που δεν θα την αποσβέσει σύντομα.

Αν έκανε πολλά χλμ τότε ίσως και να άξιζε.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia