Show Recent Likes

!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Author Topic: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;  (Read 20019 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

February 27, 2019, 05:08:43 PM

Offline psych0

Χαιρετω την παρεα, ειμαι κατοχος ενος MK2.5 απο το 2004. Μ αρεσει παρα πολυ και εχω ζησει ωραιες στιγμες, αλλα εδω και καποια χρονια το εχω και καθεται.
Ο λογος ειναι πολλαπλος:
1. Εχω γινει μπαμπας, οποτε χρειαζομαστε πλεον ενα αμαξι που να μας χωραει ολους + τα πραγματα της μικρης για διακοπες κλπ.
2. Εχω εδω και 2 χρονια εταιρικο αυτοκινητο, toyota auris diesel. ΟΚ δεν τρελλαινομαι αλλα ειναι πρακτικο, οικονομικο κ με πληρωμενα καυσιμα.
3. Κοστος. Για να το εχω σε κυκλοφορια εστω και για 2 μηνες το καλοκαιρι για την φαση μου, χρειαζεται ενα ποσο, το οποιο θα προτιμουσα να το βαλω στον λογο 4
4. Μηχανή. Ειμαι λατρης των μοτο, προτιμω την μια γρηγορη solo βολτα να την παω με μηχανη στον λιγοστο πλεον ελευθερο χρονο.

Απο την αλλη, ακομα δεν μου παει να το δωσω... Ακομα και που καθεται, το πηγαινω για σερβις...
Αλλα μου φαινεται και κριμα να καθεται.

Εχει κανενας καμια αντιστοιχη εμπειρια; Για πειτε καμια ιδεα.

February 27, 2019, 05:12:50 PMReply #1

Offline spoumi

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #1 on: February 27, 2019, 05:12:50 PM »
Καλώς ήρθες στην παρέα.
Ό,τι και να σου πει ο καθένας στο τέλος της ημέρας είναι πώς νιώθεις εσύ.
Κανείς δεν ξέρει καλύτερα από σένα τις ανάγκες σου και τα θέλω σου.

Οπότε κάτσε σκέψου τα ζύγισέ τα και αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις.
MY07 NCEC [SOLD]
MazdaSpeed CAI / GoodWinRacing 4-1 header / MagnaFlow 200cpsi cat / custom single exhaust
ECU remapped
Tein MonoFlex with EDFC / rx8 yellow dot sways / MazdaSpeed FTSB
Maruha Lightweight Flywheel / 5spd Short Shift / Tochigi-Fuji LSD / FGR 4.44
Rota GTR 17x9 et35 with Federal RSR-R 235-40
NC2 look / factory hardtop / super20 rollbar / CM diffuser
xenon HID 4300K / DRLs / interior led lighting / scangaugeII / Android 2din Multimedia

February 27, 2019, 07:02:25 PMReply #2

Offline Reverant

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #2 on: February 27, 2019, 07:02:25 PM »
Αφού είσαι μπαμπάς πλέον, καλύτερα δώσε την μηχανή. Ο λόγος ευνόητος.
You can't imagine the power of the Dark Side.

February 27, 2019, 07:18:50 PMReply #3

Offline Manolis

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #3 on: February 27, 2019, 07:18:50 PM »
Χαιρετω την παρεα, ειμαι κατοχος ενος MK2.5 απο το 2004. Μ αρεσει παρα πολυ και εχω ζησει ωραιες στιγμες, αλλα εδω και καποια χρονια το εχω και καθεται.
Ο λογος ειναι πολλαπλος:
1. Εχω γινει μπαμπας, οποτε χρειαζομαστε πλεον ενα αμαξι που να μας χωραει ολους + τα πραγματα της μικρης για διακοπες κλπ.
2. Εχω εδω και 2 χρονια εταιρικο αυτοκινητο, toyota auris diesel. ΟΚ δεν τρελλαινομαι αλλα ειναι πρακτικο, οικονομικο κ με πληρωμενα καυσιμα.
3. Κοστος. Για να το εχω σε κυκλοφορια εστω και για 2 μηνες το καλοκαιρι για την φαση μου, χρειαζεται ενα ποσο, το οποιο θα προτιμουσα να το βαλω στον λογο 4
4. Μηχανή. Ειμαι λατρης των μοτο, προτιμω την μια γρηγορη solo βολτα να την παω με μηχανη στον λιγοστο πλεον ελευθερο χρονο.

Απο την αλλη, ακομα δεν μου παει να το δωσω... Ακομα και που καθεται, το πηγαινω για σερβις...
Αλλα μου φαινεται και κριμα να καθεται.

Εχει κανενας καμια αντιστοιχη εμπειρια; Για πειτε καμια ιδεα.



Οδηγώ ΜΧ5 από το 92.Πούλησα το τελευταίο δικό μου σχεδόν 3 χρόνια πριν λόγω του ότι έγινα και εγώ μπαμπάς (δις).
Τα τελευταία χρόνια το NC μου έκανε 500-1000 χλμ το χρόνο ενώ με ασφάλειες,σήμα και ένα ετήσιο σέρβις μου έβγαινε
κάνα 100άρικο η βόλτα.Η αλήθεια είναι ότι μου λείπει πολύ και όταν πηγαίνω στις εκδηλώσεις του φόρουμ βράζω από τη
ζήλια μου.Θα ήθελα πολύ να έχω ένα,έστω για μια βόλτα μια εκδρομή ή απλά για μία δύσκολη μέρα που ο αέρας σε μια
παραθαλάσσια διαδρομή θα ήταν το φάρμακο για να μου φτιάξει το κέφι.

Δυστυχώς με δύο παιδιά που οι ανάγκες τους προέχουν,δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να ικανοποιήσω αυτή μου την
επιθυμία.Αν εσύ μπορείς και αντέχεις οικονομικά να το κάνεις.Αν είναι να μην την παλεύεις όμως δεν έχει νόημα.Το πουλάς
και ιεραρχείς τις ανάγκες σου.Τις μηχανές τις λατρεύω επίσης,αλλά όσο μεγαλώνεις κάτι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης
κάτι ο φόβος που σιγά σιγά μπαίνει στην εξίσωση,σε κάνουν να μην κάνεις αυτά που έκανες παλιά.Αν κάτι πρέπει πρώτα να
φύγει αυτό είναι η μηχανή.Και στο λέει κάποιος που οδηγεί 30 χρόνια και τις λατρεύει.Πλέον οδηγώ μόνο για την δουλειά και
μόνο όταν δεν μπορώ να πάρω το οικογενειακό αυτοκίνητο.Το επόμενο βήμα θα είναι να μην τις βλέπω ούτε από απόσταση
διότι όσο οξύμωρο και αν ακούγεται δεν θα ήθελα ποτέ ο γιος μου να αποκτήσει μία.


February 27, 2019, 07:32:16 PMReply #4

Offline kostasmito

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #4 on: February 27, 2019, 07:32:16 PM »
Είμαστε αρκετοί οι μπαμπάδες, αλλά την απάντηση σε αυτό που ρωτάς την ξέρεις μόνο εσύ!

2.0lt sport / Larini Muffler / HKS Airfilter
Exedy lightweight flywheel & stage 1 clutch / Moss short shift
MeisterR CRD+ coils  / AutoExe Tie rod end / Cobalt FSTB / BBS EVO IX 17x8 ET+38 wheels / 215-45-17 AD08R
Wood Interior / Autoexe steering wheel / Honda Jazz antenna

February 27, 2019, 09:40:31 PMReply #5

Offline tgeorge

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #5 on: February 27, 2019, 09:40:31 PM »
γεια σας ειμαι 53 χρονων απο 13 χρονων καβαλαω μοτο   boldor , δυο  χτ 550 ,το τελευταιο ηταν ενα xt600 2002 mod ησυχο μηχανακι οταν τα αγορια μου εφτασαν σε ηλικια 15 και 13 χρονων τους πηγαινα καμια γυρα στο τετραγωνο ηρεμη  τους ακουγα να  συζητανε πωπω πολυ δυνατο και η εξατμιση ακουγετε ωραια .επειδη δεν ηθελα να μπουν στον κοσμο των μοτο ισως υπερπροστατευτικος λογω επαγγελματος ΕΚΑΒ) λεω γιωργο το σπρωχνεις πουλαω ενα παραμυθι πως πηγαν να με τσακισουν 2 φορες σε 1 μερα το δινω ...απ το 2009 χωρις μηχανη ο george τα ζηλευω αν παω με την γυναικα μονοι μας σε κανα νησακι νοικιαζω κανα αυτοματο και νιωθω βασιλιας
οταν φτασαν και βγαλαν διπλωμα ειχα ενα τεριος που το χρωστουσα ακομα γαρ 24.000 ευρω αμαξι απ την 1 μερα με Ν πισω στο παρ πριζ παρτο και προσεξε τπτ αλλο
πριν 2 μηνες κι ενω ειχα το μικροβιο της μοτο που δεν φευγει ποτε σκεφτηκα ενα καμπριο ισως μου δωσει την χαρα της ελευθεριας που εχεις στην μηχανη αυτο το ξεσκεπαστο κι αν ειναι και πισωκινητο θα κανει και χατηρια το μαζντακι αρεσε στον μεγαλο μου γιο οποτε 1 nbfl ηρθε στα χερια μας ειλικρινα το καβαλαω και το χαιρομαι ναι ειναι αβολο σαν αμαξι σαν πορτ παγκαζ 2 θεσιο αλλα κανει γουστα αν το εχεις σαν αμαξι βολτας και αν μπορεις να το συντηρησεις βεβαια ..χωρις πλακα μπηκα σε διαδικασια να το ανακαινησω οσο μπορω και αν δεν μπορω καποια στιγμη να το κανω να του καταθεσω πινακιδες και να το αφησω χωριο μεχρι να γινει συλλεκτικο ....αν γινει  και οπως διαβασα σε 1 αρθρο
τα suv καλυπτουν αναγκες
τα roadster καλυπτουν ονειρα
οποτε σαν νεοι μπαμπαδες αν εχετε μηχανες δωστε τις μηχανες και αν εχετε 2 αμαξι  κρατηστε τo mazdaκι σας * αν δεν υπαρχει σοβαρος οικονομικος λογος φυσικα ..και να μην παρεξηγηθω αυτη ειναι παντα 1 προσωπικη γνωμη  συγνωμη και για το μεγαλο ποστ
« Last Edit: February 27, 2019, 09:43:41 PM by tgeorge »
nbfl 2004 1600cc
titanium grey II

February 27, 2019, 10:22:01 PMReply #6

Offline iliasfyntanidis

  • pure velocity
  • *******
  • Posts: 3919
  • Total likes: 4540
  • Gender: Male
  • "What one man can do, another can do"
Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #6 on: February 27, 2019, 10:22:01 PM »
Παίδες εμένα δεν είχε κανείς μηχανή στο περιβάλλον, κοντινό η μακρινό και εγώ πήγα και πήρα στα 18 κρυφά και πολύ γλυκά ένα RGV250.Το ίδια βραδιά έμαθα συμπλέκτη...

Θεωρίες είναι όλα.

Αν δω τον γιο μου να παίρνει μηχανή βέβαια,θα με πειράξει πολύ, γιατί έξω είναι ζούγκλα. Το άλλο βράδυ βέβαια θα έχει κάνει φτερά.

Και εγώ θα σηκώσω τους ώμους....

Από την άλλη δεν μου πάει η καρδιά να την πουλήσω. Λόγω συναισθηματισμου, λόγω ρομαντισμού, λόγω βλακεΐας . Δεν θα έπιανε και πολλά λεφτά, σε σχέση με αυτά που έχω δώσει οπότε προτιμώ να την βλέπω παρκαρισμένη στο γκαράζ και να ονειρεύομαι ότι όταν μεγαλώσουν τα παιδιά και όταν χαλαρώσουμε από υποχρεώσεις θα κάνουμε ένα tour στην Ευρώπη να θυμηθούμε τα παλιά ή τα ξησιματα στην Επίδαυρο όταν ήμασταν ελεύθεροι από Δ έως Κ.


Πλέον καβαλάω ένα παπί το οποίο σε λίγο θα κλείσει 100.000 και είναι το μόνο όχημα "που σου δίνει τα λεφτά σου πίσω"

Κακό πράγμα να δένεσαι με τα άψυχα. Αλλά έτσι είμαστε.

Δεν ξέρω την οικονομική σου κατάσταση αλλά κρατάω ότι μπορώ και μου αρέσει. Και ας τα οδηγώ μια στο τόσο. Μια στο τόσο βγαίνω, μια στο τόσο τρώω το αγαπημένο μου φαγητό κλπ κλπ... Το μία στο τόσο αξίζει συναισθηματικά και δίνει βαρύτητα το κάθε μέρα ουσιαστικά. Αλλά είναι ρουτίνα.

Just my two pesos.
Είσαι μεγάλο μούτρο.....Φιλάκια

Υπό αιματηρή ανακατασκευή....Έλαβε τέλος.

Καλησπέρα και καλή βραδιά...
12/11/1953 - 24/12/2023

February 27, 2019, 10:45:26 PMReply #7

Offline anvas94

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #7 on: February 27, 2019, 10:45:26 PM »
Σαν κάτοχος χτ ο πατέρας μου , με πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη από πιτσιρικάς και χωρίς δόξα το θεό πέσιμο ή κάτι άλλο , όταν ήμουν Πέμπτη έκτη δημοτικού αποφάσισε να ρισκάρει και να μου πάρει μηχανακι. Φυσικά όχι για να βολτάρω , αλλά για να πηγαίνω με την κατάλληλη εξάρτιση μαζί του τις Κυριακές βόλτα ώστε να μάθω να οδηγάω να αποκτήσω παιδεια κτλ.
Έφαγε Προφανώς κράξιμο από Συγγενείς, την μάνα μου κτλ όπως είναι αναμενόμενο.
Συνεχίζαμε όπως τα είχαμε Συμφωνήσει μέχρι περίπου τα 16 που πουλησε το χτ ( ήθελα να το δώσει και εγώ ) και μετά από λίγο καιρό αφού καθόταν το έστειλα και εγώ.

Συμπέρασμα; Τα χτ κρατάνε πολλά χρόνια! Όχι , πλάκα κάνω.

Ρίσκαρε! Ή θα μου πάρει μηχανακι από μικρή ηλικία ώστε να το ´ χορτάσω ´  ( είτε θα γουσταρα φουλ , αλλά θα είχα απόκτηση μια εμπειρία και κάποια παιδεία ) ή δεν θα έκανε τιποτα , Ε και εκεί κοντά στα 15-16 , σαν αγοράκι και εγώ πιθανόν να γλυκοκοίταζα κάτι.

Τέλος πάντων , μεγάλο ποστ.

Δεν γουστάρω μια τις μηχανές. Ούτε να με βλέπουν , ούτε να τις βλέπω. Ρίσκαρε , κέρδισε. Ύπουλος τρόπος , αλλά χωρίς να μου το απαγορεύσει και από αντιδράσει να κάνω μαλ@κια , με έκανε να τις ´χορτάσω ´.


Στο θέμα μας , σορρυ για την υποσημείωση αλλά τον σέβομαι πολύ και το Ε ζω μεγάλο πρότυπο.

Για εμένα κρατα το μιχο. Εάν φυσικά μπορείς να ανταπεξέλθεις. Τα χαμόγελα , η ελευθερία , οι βολτες που θα σου δώσει θα είναι ανεκτίμητης αξίας.

Μακάρι να τα καταφέρω , αν και είναι νωρίς ακόμα , αλλά έχω βάλει ένα μικρό Στοίχημα με τον εαυτό μου , ο γιος μου να φτιάχνει το mx5 μου.

Εύχομαι να βρεθεί η καλύτερη λύση για εσένα και την οικογένεια! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
EXW TOURMPO ENMPI.GAMAI.OPHOS THELH KANOYME KONTRA
#παταω

NB se 1.6T.
Greddy TD04H
MS2 Ench
Custom BikiniTop
16x9


https://www.instagram.com/andreasvasiliadis/

February 27, 2019, 10:48:38 PMReply #8

Offline HOUZIK

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #8 on: February 27, 2019, 10:48:38 PM »
το τόπικ αυτό μου ήρθε σαν τορπίλη...
Εγω το κράτησα πολύ παραπάνω απ οτι μ έπαιρνε.
θα μπεί αγγελία όπου να ναι
με τεράστιο πόνο εννοείται... :(
* oem lsd/4.44 fgr/IL short shifter/4.0kg IL flywheel
* BC Racing BR RS coilovers 6/4kg / RX8 yellow dot sways with polybushings/IL end links/IL ftsb-butterfly-ppf
* AEM cai/Danelatos headers/Magnaflow cat/Racing Beat muffler
* Rota Boost 17x7.5 / AD08R 235/40/17 / Rays lug nuts
* EBC USR discs/EBC REDSTUFF pads/IL brake hoses
* front & side air dam/Garage Vary diffuser/oem stainless steel mesh grille
* custom leather/custom steering wheel/alu. interior, Voodoo knob
* XTR hid 6000k/oem footwell lamps
* Scangauge ll/pioneer p4300dvd

calm before the STORMY BLUE

February 27, 2019, 10:50:44 PMReply #9

Offline J053F

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #9 on: February 27, 2019, 10:50:44 PM »
Δύσκολο ερώτημα, το ζω και εγώ από το 2010.
2,5 χρόνια μετά την αγορά του NC έφθασε ο πελεκάνος και το NC ουσιαστικά "παροπλίστηκε" (πλέον βγαίνει ελάχιστα και κυρίως καλοκαιρινούς μήνες) παραμένοντας όμως με πινακίδες και όλα τα απαραίτητα.
2,5 χρόνια μετά τον πελεκάνο, για να τα προλαβαίνω όλα, μπήκε στη ζωή και η μηχανή [στα γεράματα βγάλαμε το βγάλαμε το δίπλωμα... ένιωθα το χάσμα γενεών στα μαθήματα οδήγησης (...)].
Η ύπαρξη βέβαια εταιρικού αυτοκινήτου διευκολύνει την απόφαση μου να το κρατήσω.

Η λογική λέει: δε το χρησιμοποιείς άρα το δίνεις (αλλιώς αντικειμενικά "χάνεις") ειδικά αν δεν έχεις δικό σου στεγασμένο χώρο να το έχεις φυλαγμένο.
Με καλή τιμή πώλησης, και χωρίς το κατ' ελάχιστο 1000€ / ετος για σήμα, ασφάλεια και συντήρηση, μπορείς να πεις ότι σε κάποια χρόνια θα έχεις μαζέψει -εφόσον πειθαρχήσεις- το ποσό για να αγοράσεις ένα ND / NE (...), εφόσον παραμένει η επιθυμία και υπάρχει η δυνατότητα.

Με βάση το συναίσθημα βέβαια, κάθε λογική φεύγει από το παράθυρο...


February 27, 2019, 11:29:34 PMReply #10

Offline Skyggedans

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #10 on: February 27, 2019, 11:29:34 PM »

 Κι άλλος πατέρας εδώ.

 Με αγάπη για τα αυτοκίνητα γενικά, έρωτα με τα MX ειδικότερα και σε βαθμό παθολογικής ασθένειας συγκεκριμένα με το δικό μου.
 
 Απεναντίας, απέχθεια για τις μηχανές. Οπότε δε θα πω τη γνώμη μου για τη μηχανή.

 Την ευθύνη του να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί, αλλά πολύ περισσότερο να το μεγαλώνεις και να μεγαλώνει κι αυτό μαζί σου, την κατανοείς κάθε μέρα που περνάει και περισσότερο.

 Και σταδιακά αναπροσαρμόζεις τις προτεραιότητες σου και και ανακατατάσσεις τα θέλω και τα πρέπει σου.

 Από αυτό που έγραψες, όσο και να μη μου αρέσει, θεωρώ πως τη μηχανή πρέπει να την κρατήσεις.

 Αν αφήσεις κατά μέρους το ορθολογικό της υπόθεσης των χαμηλότερων παγίων εξόδων, για να σου έγραφα να κρατούσες το MX, θα ήθελα να έχω διαβάσει πως αυτές τις solo βόλτες προτιμάς και τις κάνεις με αυτό και όχι με τη μηχανή.

 Και επειδή περνώντας ο καιρός θα καταλαβαίνεις πως αυτές ακριβώς οι βόλτες, όσο και να μειωθεί η συχνότητα τους, θα παραμείνουν η καθημερινή σου ψυχοθεραπεία και ο τρόπος που θα αντιμετωπίζεις αυτά που σε τρώνε, προσπάθησε να μην τις στερηθείς.

 MX θα ξαναπάρεις, αν το θελήσεις.
 Και μηχανή θα ξαναπάρεις, αν τη δώσεις τελικά.
 Αλλά νομίζω πως και τότε η προτίμηση σου θα δείξει μηχανή.

February 28, 2019, 12:27:57 AMReply #11

Offline mx5silver

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #11 on: February 28, 2019, 12:27:57 AM »
τι εγινε? ολοι οι πατεράδες εδώ μαζευτήκαμε?  να παμε καμια βολτα σε κανενα παιδοτοπο..... :P

και εγω στο ιδιο διλημμα βρεθηκα μετα το δευτερο παιδι. οικογενεια ή περιττα εξοδα για το μχ5?
το πουλαω και συνεχιζω? το κραταω και βλέπουμε?
τα ζυγισα τα πραγματα και τελικα η αποφαση ηταν όχι γιατι σιγουρα ειχε και αλλα να μου δωσει. επικρατησε η μεση λυση, και από τον δεκεμβριο του 2012 εχω παραδωσει πινακίδες...
το πλενω, το φροντιζω, του αλλαζω λαδια ξυδια κλπ, του αγοραζω κανενα δωρακι που και που, και περιμενω την ημερα που θα ξαναπαρω τις πινακίδες μου να ξανακανω τις βολτιτσες μου ;D
και στην τελικη και να το πουλουσα τι θα γινοταν?   τιποτα... θα τα ειχα φαει τα λεφτα και θα ειχα μεινει με την αναμνηση και το ανεκπληρωτο της υπόθεσης...

οποτε θα ελεγα, αν δεν εχεις αμεση αναγκη τα χρηματα αστο στην ακρη μεχρι να ξαναερθει η ωρα του. :good:

εμενα βεβαια την χαριστικη βολη μου την εδωσε ο μεγαλος γιος.   :giveheart:
στα αγορια εχω χωρισει τα αυτοκίνητα. ο ενας εχει το μαζντα και ο άλλος το σταρλετ. όταν λοιπον το μχ5 ηταν ηδη 1-2 χρονια ακινητο, πραγματικα σκεφτηκα μηπως το πουλουσα.
μολις με ακουσε λοιπον ο μεγαλος να το το λεω πεταχτηκε κατευθείαν και μου ειπε" μπαμπα, αυτό δεν γινεται να το πουλήσεις, αυτό είναι δικο μου"
εεεε ενταξει, εκει με αποτελειωσε..... μχ5 για παντα...
κανεις δεν σωνεται με 3 χιλιαρικα....

February 28, 2019, 07:37:35 AMReply #12

Offline Dasimo

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #12 on: February 28, 2019, 07:37:35 AM »
Είμαστε αρκετοί οι μπαμπάδες, αλλά την απάντηση σε αυτό που ρωτάς την ξέρεις μόνο εσύ!

Ο Κώστας τα είπε όλα. Το NC μου είναι η κόρη που δεν έχω! Πατέρας δυο αγοριών εδώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι το τρίτο μου αμάξι και υπάρχουν φορές που το παίρνω απλά να μην στραγγίξει η μπαταρία.....
Αλλά δεν φεύγει....πέρυσι του έριξα ένα χιλιάρικο σε σέρβις , 330 τα τέλη και 300 η ασφάλεια για να κάνω τελικά λιγότερα από 3 χιλιαδες χιλιόμετρα .....φέτος ετοιμάζομαι να πετάξω φουλ συνθετικά λάδια μετά από 3 χιλιόμετρα ( off topic αλλά πρέπει να αλλάξω λάδια χρόνου φουλ συνθετικά με 3 χιλιαδες χιλιόμετρα ?)


Sent from my iPad using Tapatalk

February 28, 2019, 09:05:54 AMReply #13

Offline topetwrx

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #13 on: February 28, 2019, 09:05:54 AM »
Μπαμπάς!! Από τη στιγμή που γίνεσαι γυρνάς το κεφάλι σε κάθε μπαμπά που ακούς και αλλάζει ο τρόπος σκέψης, από λίγο έως πολύ ανάλογα τον χαρακτήρα!!! Ο ENZO FERRARI δεν ήθελε να παντρεύονται οι οδηγοί του γιατί αυτό τους έκανε αυτόματα πιο αργούς!!

Κατά τα άλλα το θέμα είναι δικό σου και πως νοιώθεις!

Από τα 16 μου οδηγώ και είχα 2τροχο μέχρι πέρσι 13 Φεβρουαρίου! Από παπί, on-off, καθαρό και τέλος supersport!

Μου άρεσαν πάντα όλα και τα 4τροχα και τα 2τροχα, αλλά η ψυχή μου ήταν πάντα στα αυτοκίνητα, στα οποία επένδυα πιο πολύ οδηγικά! Κατάφερα και πραγματοποίησα όμως ένα όνειρο που είχα, να πάρω μια Ιαπωνική πολύ δυνατή 4κύλινδρη μηχανή και πριν χρόνια πήρα τον ΘΡΥΛΟ, μια HAYABUSA!! 

Γενικά πάντα θεωρώ ότι ήμουν συνετός-αμυντικός οδηγός, παρά του ότι έτρεχα και για αυτό μάλλον δεν είχα ποτέ κάποιο σοβαρό ατύχημα. Έπεσα χαζά μόνο με το παπί 2 φορές χωρίς συνέπειες. Βέβαια με μια μηχανή σαν την HAYABUSA τα πράγματα δεν είναι απλά και όσο και να έχεις το μυαλό στο κεφάλι δεν θέλει και πολύ!! Άρχισα να σκέφτομαι σαν γονιός πλέον τις συνέπειες αν θα έπεφτα με 200+ σε μια στροφή!! Ούτε κοκκαλάκι δεν θα έμενε! Παρόλα αυτά συνέχιζα όπου το ’επέτρεπαν΄ οι συνθήκες.

Πάνω που την έβαλα για πούλημα δοκιμαστικά, με ανεβασμένη τιμή (βρέθηκε και αγοραστής), πάω Σέρρες και πέφτω με 180 στα φρένα, από μπλοκάρισμα μπροστινού τροχού. Την έβγαλα καθαρή με ένα κάταγμα στην κλείδα και θλάση πλευρών. Τα καλά της πίστας! Εκεί κατά βάθος σπάστηκα όμως και άρχισα να ανησυχώ για το που μπορεί να με βγάλει όλο αυτό, μια που κάθε βόλτα που έκανα στα βουνά ήταν ένα είδος προπόνησης, με όλα τα ρίσκα! Έτσι λοιπόν αντικαταστάθηκε με ένα άλλο όνειρο, ένα καλοστημένο πισωκίνητο που είναι το ΜΧ5.

Πλέον είναι η 1η φορά που δεν έχω μηχανή και δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει, μια που το ΜΧ5 καλύπτει πλήρως το κενό, για να μη πω και περισσότερο!

Επίσης να πω ότι έχω και ένα SUBARU IMPREZA WRX από το 2001, το οποίο κοιμάται από το 2012 σε κάποιο κλειστό χώρο χωρίς πινακίδες, μια που τα έξοδα είναι πραγματικά πολλά (τέλη, ασφάλεια+κατανάλωση) και περιμένει το φιλί του πρίγκιπα! Αυτό δεν μου πάει η καρδιά να το πουλήσω, μια που ξέρω ότι τέτοιο αυτοκίνητο μάλλον δεν θα καταφέρω να πάρω ξανά! Η λογική και το περιβάλλον λέει άλλα βέβαια!

Από την άλλη το ΜΧ5 έχει αναλογικά λίγα έξοδα, πολύ καλή κατανάλωση, σου δίνει τη δυνατότητα να σε χτυπά ο αέρας όποτε θες εσύ, σου μιλά και σου διεγείρει όλες τις αισθήσεις, μια που είναι ως γνωστό εξαιρετικό αυτοκίνητο, έχεις πολύ περισσότερη ασφάλεια από την μηχανή, μπορείς να πας για καφέ όπου θες, χωρίς στολές-κράνη και τα μαλλιά όπως να ‘ναι, αν αρχίσει να βρέχει απλά κλείνεις την οροφή, ακούς την μουσικούλα σου, έχει χώρο αποσκευών που πετάς ότι θες μέσα, έχεις δίπλα σου όταν θες παρέα, την γυναίκα σου, την φίλη σου, τον κολλητό σου επικοινωνώντας μαζί τους όποτε θες και γενικά δεν το χορταίνουμε στην οικογένεια!!! Με λίγα λόγια θα έλεγα ότι το ΜΧ5 έχει δώσει άλλο νόημα στην ζωή μας αλλά και ένα πρόβλημα! Τι πρόβλημα; Ότι γίνεται σκοτωμός για ποιος θα πάει βόλτα!!

Φυσικά υπάρχει και ένα YARIS σε ρόλο οικογενειακού!

Συγνώμη για την μεγάλη δημοσίευση αλλά βρήκα αφορμή να βγάλω τα εσώψυχά μου!!! :)
Απόστολος Κοζάνη
MAZDA LSD & Öhlins Road & Track DFV

February 28, 2019, 09:31:48 AMReply #14

Offline mx5silver

Re: Miata και μπαμπάδες... κοινώς, να το πουλήσω;
« Reply #14 on: February 28, 2019, 09:31:48 AM »
η αληθεια είναι ότι αυτό το τοπικ είναι μεγαλη ψυχοθεραπεια.... ;D