!!

Καλώς ήρθατε

Η εγγραφή και η χρήση του φόρουμ είναι εντελώς δωρεάν και σας δίνουν πρόσβαση σε όλα τα τεχνικά θέματα του
http://mymx5.gr/forum/index.php?action=register

Γενικά περί Mx-5 > Mx-5 και Internet

Αγορά ανταλλακτικών από USA.

(1/2) > >>

Philipnik:
Παιδιά καλησπέρα.
Θέλω να παραγγείλω κάποια πράγματα για το αμαξάκι μου που έχω βρει από αμερική των οποίο το κόστος είναι περίπου 5-6 χιλιάδες δολάρια.
Η αναγραφόμενη τιμή στην απόδειξη βέβαια θα είναι περίπου 3000.
Ειμαι σε δίλημμα γιατί απ ότι έμαθα με usps (ΕΛΤΑ Αμερικής) η μέγιστη ασφάλεια είναι 750 δολάρια οπότε αν χαθεί το δέμα η έρθει χτυπημένο την κάτσαμε..
Ο άλλος τρόπος είναι με DHL για την οποία από τι μου είπαν πρέπει να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα πουλησω τα πράγματα σε κάποιον και ότι μόνο εγώ θα τα χρησιμοποιήσω.
Μεχρι εδώ καλά, το θέμα είναι ότι μου είπε κάποιος ότι με ιδιωτικές εταιρίες μεταφορών όπως η DHL οι τελωνειακοι δασμοί είναι παραπάνω. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό αλλα δεν μπορούσαν να μου πουν ούτε στο περίπου πόσο θα ειναι το ποσό που θα πληρώσω..
Το να πληρώσω μέχρι 400 με 500 ευρώ είναι οκ αλλά φοβάμαι μήπως βγει κανένα 1000ρικο ή και παραπάνω.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθήσει πολύ γιατί έχω έρθει σε αδιέξοδο.

Ευχαριστώ!

Gas21:
Το 1000€ στο τελωνειο το χεις στο χαλαρο ,ειδικα με courier.
Παιζει ρολο και το τί αγορασες,αλλα με τιμολογιο 3000 εχεις μανι μανι να πληρώσεις τον φπα πανω σ αυτο (αν το δεχτουν το 3χιλιαρο και δεν το ψαξουν παραπανω).

Philipnik:
Υπάρχει τρόπος να φανούν ότι τα πραγματα έρχονται από την Ε.Ε.? Από Αγγλία για παράδειγμα.

iliasfyntanidis:
Το 1000αρικο να το θεωρείς στάνταρ για πράγματα αξίας 3000 δολαρίων. Τώρα αν δηλώσετε πράγματα αξίας 5000 δολαρίων χαμηλά ενδέχεται να τραβήξετε το ενδιαφέρον του τελωνείου και να αμφισβήτησει την αναγραφόμενη αξία. Πολύ απλά βρίσκει την τιμή στο Internet και μάλιστα από το κατάστημα που το αγόρασες... Αυτά μου έχουν συμβεί όπως και να μου ζητήσουν απόδειξη από το PayPal η την κίνηση από την τράπεζα.
Τα υπόλοιπα ας μην τα πούμε :police:

Το να φανεί ένα δέμα ότι προέρχεται από Ευρώπη ενώ έρχεται από Αμερική γίνεται αλλά δεν είναι απλό. Γίνεται με ευθύνη των χωρών που εμπλέκονται, με συμφωνίες όπως GSP κ.λ.π όχι δλδ μεμονωμένα από κάποιον πωλητή για να αποφύγει τους κωλοδασμους.

Σίγουρα θα υπάρχουν τρόποι που δεν τους έχουμε ακόμα βρει αλλά δουλεύουμε σκληρά προς αυτή την κατεύθυνση.

Philipnik:
Μάλιστα..
Τρέχα γύρευε δηλαδή.
Τι να τα στείλει σπαστά δηλαδή σε 3-4 δέματα? Θα βοηθήσει κάπου?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version